poniedziałek, 24 października 2011

„Na tropach książki” - integracyjna gra biblioteczna dla klas pierwszych.









24 października 2011r. w bibliotece szkolnej odbyła się terenowa gra biblioteczna. Gra zaplanowana była dla uczniów Gimnazjum nr 3 w Lublinie jako forma integracyjnej imprezy czytelniczej. Była też formą uczczenia obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2011 w naszej szkole. Gra odbywała się w szkole i jej najbliższej okolicy. Uczniowie w ramach zadań odwiedzali Filię nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz księgarnię „Multik"
Cztery pięcioosobowe zespoły uczniów klas pierwszych wyruszyły na trasę gry o godzinie 12.30 z biblioteki szkolnej. Przez prawie dwie godziny wędrowali "na tropach książki" szukając odpowiedzi pytania związane z książka i czytaniem. Jednym z zadań było uzyskanie informacji o ulubionych książkach i fascynacjach czytelniczych wybranych nauczycieli i pracowników szkoły. Innym rozwiązanie krzyżówki sprawdzającej znajomość regulaminów biblioteki. Kolejnym zaś sfotografowanie ludzi na ulicy "przyłapanych na czytaniu". Najtrudniejszym z poleceń okazało się sformułowanie hasła reklamującego książkę i czytanie - uczniowie nie poradzili sobie ze stworzeniem krótkiego tekstu, który byłby chwytliwy i skutecznie propagowałby czytelnictwo wśród ich rówieśników.
Gra terenowa, dzięki swej  nowoczesnej, aktywizującej formule,wzbudziła duże zaangażowanie  uczestników. Zarówno uczniowie(dla większości  z nich  była to pierwsza gra terenowa w życiu!), jak i nauczyciele bibliotekarze (po raz pierwszy w roli organizatorów gry terenowej!) doświadczyli wielu niezapomnianych wrażeń, a także dobrze się bawili. Zwycięzcą gry została drużyna z klasy IB. Gratulujemy!!! I do zobaczenia na tropach książki ...

sobota, 22 października 2011

Edukacyjny spacer po Lublinie.

22 października 2011, w sobotę, odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie członków Oddziału TNBSP w Lublinie. „Edukacyjny spacer po Lublinie” przygotowała pani Aneta Szadziewska tym razem występując w roli przewodnika miejskiego. Program obejmował poznanie historii i warsztaty w Izbie Drukarstwa oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.



Izba Drukarstwa mieści się na Żmigrodzie w pomieszczeniach dawnej przedwojennej drukarni Popularna, która istniała w tym miejscu od 1932 roku. Po wojnie drukarnia funkcjonowała jako własność państwa, a w 1972 roku utworzono tu Izbę Tradycji Drukarstwa Lubelskiego. Obecnie Izbę prowadzi Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. W Izbie zwiedziłyśmy stałą ekspozycję - maszyny drukarskie i zecerskie, przyrządy introligatorskie oraz wystawę czasową poświęconą drukowanym w tzw. drugim obiegu w latach 80. publikacjom książkowym i biuletynom. Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty drukarskie. Każdy mógł przygotować skład drukarski. Zadanie nie było niełatwe, gdyż tekst należało złożyć w tzw. lustrzanym odbiciu. Po złożeniu tekstu matrycę pokrywano farbą i odbić na papierze. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu w ten sposób przygotowywane były do druku gazety codzienne. Ile to zajmuje czasu!



Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.