OTO ZAKŁADKA, W KTÓREJ PREZENTUJEMY RÓŻNE PRACE UCZNIÓW - RECENZJE KSIĄŻEK, REKLAMY I OPINIE O PRZECZYTANEJ LEKTURZE ORAZ INNE TWÓRCZE PRACE UCZNIÓW, W TYM LITERACKIE, PLASTYCZNE I CYFROWE. WYBÓR PRAC JEST SUBIEKTYWNY I ZALEŻY OD UCZNIÓW, KTÓRZY SAMI DEKLARUJĄ, ABY ICH PRACĘ ZAPREZENTOWAĆ NA BLOGU.
16.04.2020
Wiersz Pawła z klasy 7d, który powstał w ramach konkursu "Jak znaleźć się na zewnątrz bez wychodzenia z domu?" i w czasie pandemii koronawirusa.
25.03.2020
3.02.2020
7.12.2017
W poniższym linku - na dysku biblioteki możecie przeczytać bardzo ciekawe reportaże na temat reformy edukacji autorstwa uczennic z klasy 7d z Koła Dziennikarskiego prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego SP 30 - panią Weronikę Lameńską. Reportaże napisały: Agata Jeziorkowska, Oliwia Harmasz i Anna Czajka.
Reportaże o reformie Koła Dziennikarskiego.
5.12.2017
Plakat reklamujący książkę "Love, Rosie" przygotowała Agata Jeziorkowska z klasy 7d. W pracy wykorzystała zdjęcia z filmu zrealizowanego na podstawie książki oraz zastosowała metodę pytań skłaniając czytelnika do refleksji na temat przyjaźni i miłości.
Plakat autorstwa Oliwii Harmasz z klasy 7d reklamujący popularną powieść młodzieżową "Jedyne wspomnienie Flory Banks" Emily Barr. Oliwia w swojej pracy nawiązała do grafiki okładki książki, wybrała ciekawe cytaty o charakterze motywatorów ("Bądź odważna!", "Żyj chwilą, dopóki możesz. Do tego nie potrzeba wspomnień i pamięci.", "Nie panikuj, bo prawdopodobnie nic się nie dzieje."). Uczennica użyła też podwójnych zdjęć - kolorowych i czarno-białych jako symboli teraźniejszości i przeszłości.
Oto komentarz uczennicy o swojej pracy: "W mojej reklamie chciałam się skupić na wspomnieniach Flory, które były głównym wątkiem książki. Na środku pracy umieściłam tytuł książki, którego przedstawienie było inspirowane okładką powieści. Po bokach znajdują się zdjęcia imitujące wspomnienia bohaterki. Po jednej stronie w barwach czarno-białych były wspomnienia sprzed choroby, a po drugiej stronie w kolorze wspomnienia po chorobie. Między zdjęciami były porozrzucane przewodnie myśli Flory, którymi kierowała się w życiu. Jednym z najważniejszych było :"Flora, odwagi!". Bohaterka, zawsze gdy czuła się zagubiona, powtarzała sobie te słowa i dzięki temu czuła się pewniej. Książka była pisana z perspektywy Flory, dzięki czemu możemy poczuć zakłopotanie i zagubienie, które czuła główna bohaterka. Dzięki tej książce możemy zrozumieć, co człowiek jest w stanie zrobić, gdy zatai prawdę, która zmienia czyjeś życie o 360 stopni."
Praca Anny Czajki z klasy 7D.
30.11.2017
Oto praca literacka Julii S. nagrodzonej w konkursie literackim w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym Poświęconym Bibliotekom Szkolnym "Moja przygoda w szkolnej bibliotece ze znanym lublinianinem".
https://docs.google.com/document/d/1G5nHpxDxiqvNSkUqbv8Oof_uLqGrxCeivsvpPpcK-j4/edit?usp=sharing
11.02.2017
10.04.2017
Prezentujemy pierwsze animacje poklatkowe Agaty Szumlak i Magdaleny Szubartowskiej z klasy IIB na temat powieści młodzieżowych: "Kawa z kardamonem" J.Jagiełło i "Koniec gry" A.Onichimowskiej. Więcej:
http://g3-biblioteka.blogspot.com/2017/04/animowana-reklama-powiesci-modziezowych.html
Oto praca Rafała z klasy IIB wykonana w programie Story Jumper prezentująca książkę "Wszystkie lajki Marczuka".
Wszystkie lajki Marczuka
28.11.2016
W odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie do udziału w konkursie "Moja przygoda z Lublinem" dwie uczennice przygotowały prace plastyczne. Julka z klasy IIC poznała Lublin z czasów międzywojnia korzystając z albumu wypożyczonego w bibliotece. Następnie wcieliła się w postać uczennicy z tamtych lat i opowiedziała o kilku dniach ze swojego życia w formie pamiętnika. Zamieściła tam też informacje o ówczesnym Lublinie-znanych miejscach i ludziach z tamtych lat. Tekst przepisała na papier czerpany. Używając plastycznej metody postarzania tuszem, używając farb i stempli stworzyła ciekawą pracę literacko-plastyczną. Oto efekt:
Julia namalowała też pastelami Lublin widziany swoimi oczami. Była tam Wieża Trynitarska z kogucikiem, a u jej podstawy Lublin spoczywał Lublin widziany przez pryzmat wody z rybkami. Nie zabrakło też łąki, o której pisał Czechowicz wychwalając miasto w swoich wierszach.
Drugą pracę plastyczną wykonała Olga z klasy IIA. Olga użyła akwareli oraz techniki kolażu. Operowała barwami miasta Lublin i pokazała Lublin z najważniejszymi budowlami jako ten, który "nad łąką usiadł, sam był i cisza".
25.05.2016.
Oto kilka prac uczniów klas III a i III b prezentujących ostatnio przeczytane lektury - książki młodzieżowe o tematyce współczesnej, społeczno-obyczajowej. Prezentacje to efekt pracy nauczyciela języka polskiego - pani Iwony Kozak i współpracy z nauczycielem bibliotekarzem-A.Szadziewską. Większość uczniów wybrała tradycyjne formy prezentacji - plakaty, mapy myśli, ale byli i tacy, którzy pokusili się o zapoznanie się z zaproponowanymi narzędziami cyfrowymi do prezentacji książek. Poniżej przykłady prac.
W.Budzyńska z klasy IIIa wykorzystała infografikę, aby zachęcić do sięgnięcia po książkę "Zostań, jeśli kochasz".
W.Ciosek z klasy IIB książkę poruszającą problem choroby bulimii przedstawił w formie skromnej mapy myśli wykorzystując narzędzie Popplet.
16.04.2020
Wiersz Pawła z klasy 7d, który powstał w ramach konkursu "Jak znaleźć się na zewnątrz bez wychodzenia z domu?" i w czasie pandemii koronawirusa.
#zostanwdomu
to hasło
ostatnich dni,
a ja wymykam
się, nic nie mówię nikomu,
bo siedzieć
w czterech ścianach ani mi się śni!
O świcie z
domu po cichu wychodzę,
wędrówkę z
Wawiłow zaczynam
i nie wiem,
może pobłądzę,
lecz o
smutnym dzisiaj zapominam.
Baczyńskiego
po drodze spotykam,
wędrujemy „malachitową
łąką morza”,
pejzażami
wokół się zachwycam,
a nóż ukaże
się nam zorza…
Z
Gałczyńskim wysp szczęśliwych szukam,
czuję wiatr
we włosach i motyle wokoło.
Ognikowi,
jak Stachura, wciąż ufam,
choć błądzić
we mgle nie jest wesoło.
I wypływam z
Mickiewiczem „na suchego przestwór oceanu”,
na kolanach
wsłuchuję się z nim w ciszę…
Z Herbertem
za piękny świat dziękuję Panu,
jego urodę
wewnątrz siebie zapiszę.
Za horyzont
ze Staffem popłynę
gwiazd
szukać, nie łódką, lecz galeonem.
Wyspy
rozsądku i ostrożności ominę,
chcę, jak
on, być pijakiem szalonym.
Wędruję
zatem nie wychodząc z domu,
szukam dróg
znanych i nieznanych w literaturze,
z przewodników wybieram całego ogromu,
są to zawsze
niezapomniane podróże!
25.03.2020
Przedstawiamy efekt ćwiczenia umysłu Oli P. uczennicy kl.Vc. Zapraszamy do lektury i wspólnej zabawy w odszukanie ukrytych tytułów.
Tego poranka Mały Książę wybrał się do tajemniczego ogrodu, dzień był piękny, słońce otulało budzące się wiosenne kwiaty. Wczoraj ustalili z Mikołajkiem, że spotkają się o dziesiątej. Dochodziła dziesiąta, ogród mienił się tysiącami barw… z oddali ujrzał nadchodzące postacie.
- Poznajcie się - powiedział Mikołajek- spotkałem po drodze Króla Maciusia Pierwszego i zaprosiłem na wspólną wycieczkę. – Super - ucieszył się Mały Książę – W grupie weselej, zapraszam.
Chłopcy przysiedli na ławce pod magicznym drzewem.
– Może pobawimy się w trzech muszkieterów? - Mikołajkowi zaświeciły się oczy, uwielbiał wszelkie bitwy i strzelanki.
- Może innym razem- odparł Mały Książę – Przecież mieliśmy odwiedzić Akademię Pana Kleksa.
- Faktycznie ! - Mikołajek palnął się w czoło –Zapomniałem, może Pan Kleks zabierze nas w cudowną podróż ?
- Ostatnio obiecał przewieźć nas białym mustangiem- dodał Mały Książę – Chodźmy. Ruszyli wzdłuż różanej alejki -Co to za muzyka?- Maciuś przystanął. Nie poznajesz ? To katarynka!- odparł zdziwiony Mikołajek.
Minęli skalny ogródek i gęste zarośla, - Brakuje tylko lwa- stwierdził Maciuś – byłoby, jak w pustyni i w puszczy!- wykrzyknął zachwycony -ale tu fajnie - Mały Książę mrugnął porozumiewawczo do Mikołajka – To nasza tajemnicza księga dżungli …
Niedawno odkryłam niezwykle fascynującą trylogię "Silver" autorstwa niemieckiej pisarki Kerstin Gier. Główną bohaterką jest dir Silver, piętnastolatka mieszkająca wraz z mamą, siostrą i opiekunką w Londynie, gdzie toczą się losy bohaterów.
Książka to przede wszystkim przygody rozgrywające się w snach. Wplecione są w nie fragmenty związane z życiem na jawie.
Uważam, że ogromnym atutem trylogii są dialogi bohaterów wplatane między opisy sytuacji. Zwróciłam też uwagę na same opisy, szczególnie danej postaci. Przez to czytelnikowi łatwiej jest sobie wyobrazić wygląd i charakter bohatera. Czytając książkę trudno jest przewidzieć dalsze losy i akcję. To duży atut lektury. W powieściach jest też dużo zagadek, a im dalej wgłębiamy się w losy bohaterów, tym stają się poważniejsze i jest ich coraz więcej. Autorka zastosowała też ciekawą konwencję połączenia życia realistycznego ze snami. W obu światach problemy wywołują zagadki i one trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej chwili.
Książka działa również na estetyczne odczucia czytelnika. Jest bardzo ładnie wydana, a twarde okładki przyciągają wzrok świecącymi elementami i ciekawą grafiką. Również czcionka w książce jest przyjazna czytelnikowi. Dość duża czcionka powoduje, że książkę czyta się łatwiej, a oczy nie męczą się.
Trylogia zajmuje czołowe miejsce wśród moich ulubionych książek. To lekka, przyjemna i wciągająca powieść. Warto ją przeczytać, bo jest w niej wszystko, co kocham. Polecam!
Natalia Janik, kl. 7b
7.12.2017
W poniższym linku - na dysku biblioteki możecie przeczytać bardzo ciekawe reportaże na temat reformy edukacji autorstwa uczennic z klasy 7d z Koła Dziennikarskiego prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego SP 30 - panią Weronikę Lameńską. Reportaże napisały: Agata Jeziorkowska, Oliwia Harmasz i Anna Czajka.
Reportaże o reformie Koła Dziennikarskiego.
5.12.2017
Plakat reklamujący książkę "Love, Rosie" przygotowała Agata Jeziorkowska z klasy 7d. W pracy wykorzystała zdjęcia z filmu zrealizowanego na podstawie książki oraz zastosowała metodę pytań skłaniając czytelnika do refleksji na temat przyjaźni i miłości.
Plakat autorstwa Oliwii Harmasz z klasy 7d reklamujący popularną powieść młodzieżową "Jedyne wspomnienie Flory Banks" Emily Barr. Oliwia w swojej pracy nawiązała do grafiki okładki książki, wybrała ciekawe cytaty o charakterze motywatorów ("Bądź odważna!", "Żyj chwilą, dopóki możesz. Do tego nie potrzeba wspomnień i pamięci.", "Nie panikuj, bo prawdopodobnie nic się nie dzieje."). Uczennica użyła też podwójnych zdjęć - kolorowych i czarno-białych jako symboli teraźniejszości i przeszłości.
Oto komentarz uczennicy o swojej pracy: "W mojej reklamie chciałam się skupić na wspomnieniach Flory, które były głównym wątkiem książki. Na środku pracy umieściłam tytuł książki, którego przedstawienie było inspirowane okładką powieści. Po bokach znajdują się zdjęcia imitujące wspomnienia bohaterki. Po jednej stronie w barwach czarno-białych były wspomnienia sprzed choroby, a po drugiej stronie w kolorze wspomnienia po chorobie. Między zdjęciami były porozrzucane przewodnie myśli Flory, którymi kierowała się w życiu. Jednym z najważniejszych było :"Flora, odwagi!". Bohaterka, zawsze gdy czuła się zagubiona, powtarzała sobie te słowa i dzięki temu czuła się pewniej. Książka była pisana z perspektywy Flory, dzięki czemu możemy poczuć zakłopotanie i zagubienie, które czuła główna bohaterka. Dzięki tej książce możemy zrozumieć, co człowiek jest w stanie zrobić, gdy zatai prawdę, która zmienia czyjeś życie o 360 stopni."
Praca Anny Czajki z klasy 7D.
30.11.2017
Oto praca literacka Julii S. nagrodzonej w konkursie literackim w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym Poświęconym Bibliotekom Szkolnym "Moja przygoda w szkolnej bibliotece ze znanym lublinianinem".
https://docs.google.com/document/d/1G5nHpxDxiqvNSkUqbv8Oof_uLqGrxCeivsvpPpcK-j4/edit?usp=sharing
11.02.2017
10.04.2017
Prezentujemy pierwsze animacje poklatkowe Agaty Szumlak i Magdaleny Szubartowskiej z klasy IIB na temat powieści młodzieżowych: "Kawa z kardamonem" J.Jagiełło i "Koniec gry" A.Onichimowskiej. Więcej:
http://g3-biblioteka.blogspot.com/2017/04/animowana-reklama-powiesci-modziezowych.html
Oto praca Rafała z klasy IIB wykonana w programie Story Jumper prezentująca książkę "Wszystkie lajki Marczuka".
Wszystkie lajki Marczuka
28.11.2016
W odpowiedzi na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie do udziału w konkursie "Moja przygoda z Lublinem" dwie uczennice przygotowały prace plastyczne. Julka z klasy IIC poznała Lublin z czasów międzywojnia korzystając z albumu wypożyczonego w bibliotece. Następnie wcieliła się w postać uczennicy z tamtych lat i opowiedziała o kilku dniach ze swojego życia w formie pamiętnika. Zamieściła tam też informacje o ówczesnym Lublinie-znanych miejscach i ludziach z tamtych lat. Tekst przepisała na papier czerpany. Używając plastycznej metody postarzania tuszem, używając farb i stempli stworzyła ciekawą pracę literacko-plastyczną. Oto efekt:
Julia namalowała też pastelami Lublin widziany swoimi oczami. Była tam Wieża Trynitarska z kogucikiem, a u jej podstawy Lublin spoczywał Lublin widziany przez pryzmat wody z rybkami. Nie zabrakło też łąki, o której pisał Czechowicz wychwalając miasto w swoich wierszach.
Drugą pracę plastyczną wykonała Olga z klasy IIA. Olga użyła akwareli oraz techniki kolażu. Operowała barwami miasta Lublin i pokazała Lublin z najważniejszymi budowlami jako ten, który "nad łąką usiadł, sam był i cisza".
25.05.2016.
Oto kilka prac uczniów klas III a i III b prezentujących ostatnio przeczytane lektury - książki młodzieżowe o tematyce współczesnej, społeczno-obyczajowej. Prezentacje to efekt pracy nauczyciela języka polskiego - pani Iwony Kozak i współpracy z nauczycielem bibliotekarzem-A.Szadziewską. Większość uczniów wybrała tradycyjne formy prezentacji - plakaty, mapy myśli, ale byli i tacy, którzy pokusili się o zapoznanie się z zaproponowanymi narzędziami cyfrowymi do prezentacji książek. Poniżej przykłady prac.
W.Budzyńska z klasy IIIa wykorzystała infografikę, aby zachęcić do sięgnięcia po książkę "Zostań, jeśli kochasz".
W.Ciosek z klasy IIB książkę poruszającą problem choroby bulimii przedstawił w formie skromnej mapy myśli wykorzystując narzędzie Popplet.
K.Górska z klasy IIIB bardzo szczegółowo opracowała książkę J.Frey "Oszaleć ze strachu". Praca wykonana w programie linoit pokazuje zaangażowanie autorki w jej powstanie
http://linoit.com/users/MrS_Karoli/canvases/Projekt%20
A.Kozłowska w formie plakatu omówiła wybraną lekturę "Oszaleć ze strachu". Plakat jest tego zobrazowaniem.
A.Redner z klasy 3 a przedstawia książkę, która porusza temat poszukiwania wiary, Boga w życiu.
J. Pełka, 3a - uczennica prezentuje książkę poruszającą trudny problem choroby nowotworowej, ale i przyjaźni, miłości i marze ludzi chorych.
Grzesiak K., 3a - Praca dostępna tylko przez link. : http://www.spicynodes.org/a/fb1db1d635af7390ab591a7d21741886
Oto ciekawy sposób zrecenzowania, a dokładniej promowania książki przez Olgę Falkiewicz z klasy Ia. Uczennica jest miłośniczką serii "Dary Anioła". Kto następny po nią sięgnie?
Dlaczego Olga z klasy Ia nie tylko lubi czytać, ale kocha książki, przeczytajcie niżej na przygotowanej przez nią tablicy!:) Warto iść w jej czytelnicze ślady!
Powyższe rysunki do serii "Metro" wykonał Rafał Pańpuch z klasy IB. Uczeń poznając program Paint i ćwicząc możliwości jego wykorzystania stworzył plastyczną i graficzną własną wersję ilustracji do książki, której jest fanem.
· Hestia, która pilnuje domowego ogniska na Olimpie i uspokaja oraz kończy spory swojego rodzeństwa.
· Demeter- bogini rolnictwa, urodzaju i zbóż.
· Hera- bogini rodzin, macierzyństwa, żona Zeusa i pani Niebios.
· Hades- Pan Tartaru, bóg śmierci, który opiekuje się, aby w Tartarze zawsze panował porządek, żeby dusze złe spotkała kara, a dobre trafiły do Elizjum lub odrodziły się na nowo.
· Posejdon- Bóg Mórz, Bóg trzęsień ziemi, który w zależności od humoru wznieca sztormy lub uspokaja morze.
· Zeus- Bóg Niebios, Pan Świata, gromowładny bóg, który przewodniczy na Olimpie.
To tyle, jeżeli chodzi o dzieci Kronosa. Reszta olimpijczyków są to dzieci bogów i tytanów lub herosi ( tak ja Dionizos), którzy stali się bóstwami przez swoje czyny. Oczywiście jest więcej bogów niż ci, którzy mają swoje trony na Olimpie, o nich jednak nie ma zbyt wielu słów w książce.
Poza tym cała książka całkiem łatwo zapada w pamięci, szybko się ją czyta i jest napisana językiem dla młodego czytelnika. Nie jest to jakiś nudny zbiór greckich mitów, tylko nowoczesny i zabawny, przepełniony żartami i sarkazmem zbiór, który jest świetnym uzupełnieniem lub odskocznią od „Mitologii” Jana Parandowskiego lub kolejną ciekawą książką dla fanów twórczości Ricka Riodana.
Wojciech Skałecki, 1C
W szkole mamy dwie Szymborskie! Bardzo jesteśmy dumni z ich poetyckiej twórczości. Justyna i Weronika to bardzo zdolne, pomysłowe i twórcze uczennice z klasy IIIA. Prezentujemy ich nagrodzone wiersze, które kiedyś z pewnością przeczytamy ponownie w większym tomiku. O ich ostatnim sukcesie możecie poczytać na http://www.gimnazjum3.lublin.pl/nasze-szymborskie-o-sukcesach-literackich-gimnazjalistek/
Justyna Osińska
Żegnaj, poczucie winy
Jeden mały błąd
Jedno drobne potknięcie
Jedna delikatna rysa na zbroi doskonałości
Jeden niewielki defekt
Jedno wielkie poczucie winy.
Jednak nie pozwolę Ci mnie dręczyć
Nie przejmiesz kontroli
Nie spędzisz mi snu z powiek
Nie wpędzisz w depresję
Nie będziesz mnie prześladować
Nie dam Ci powodu.
Bo zrobię wszystko
Wszystko, by to naprawić.
Podejmę słuszną decyzję
Naprawię mały błąd przeszłości
Nie stracę równowagi
Naprawię rysę na zbroi doskonałości
Naprawię defekt
Naprawię wszystko co trzeba.
Bo, drogie Sumienie
Będę z Tobą uczciwa
Zrobię co w mojej mocy
By żyć z tobą w zgodzie.
W ułamku sekundy
Radość i smutek.
Spokój i złość.
Zadowolenie i rozpacz.
Rozwaga i lekkomyślność.
Stanowczość i niepewność.
Podekscytowanie i rezygnacja.
Nadzieja i zawód.
Zachwyt i obrzydzenie.
Fascynacja i obojętność.
Miłość i nienawiść.
Kobieta widzi buty na wystawie.
Depresja
Jest sama
Ma zniszczone włosy
Ma zaniedbane paznokcie
Ma na sobie sweter, stary, sprany sweter
Jest chuda, chuda jak szkielet
Jest blada, blada jak ściana
Ale najgorsze są oczy
Oczy pełne albo łez, albo pustki
Jest sama
Sama ze swoimi wspomnieniami…
Pochwała ludzkich słabości
Życie jest trudne.
Trzeba być twardym,
Silnym,
Niezależnym,
Samowystarczalnym,
Nieuczciwym,
Nieuczuciowym,
Bezdusznym,
Trzeba troszczyć się tylko o siebie.
Bo jeśli sam o siebie nie zadbasz, to kto to zrobi?
Zapomnieliśmy już o tym,
Że nasze słabości
Wrażliwość,
Uczciwość,
Czułość,
Szlachetność,
Uczynność,
Odwaga,
Troskliwość,
Są naszymi najmocniejszymi stronami.
Kształtują w nas człowieczeństwo.
Weronika Budzyńska
Ofiary
Jesteśmy tuż obok
Jesteśmy twoimi sąsiadami
Zakopani w piasku
Za cierniem mamony
Pragnąc pokoju
Powoli umieramy
Chowając swe dzieci
W przeklętej ziemi
Mamy dwie drogi
Każda jest pusta
Bogate domy
Zamykają drzwi
Szachy
Odliczasz czas
Ile się w tym budynku zmieści nas?
Zbijając kolejne pionki
W ich domach pozostały tylko pająki
Przechadzając się po Warszawie
Śni ci się sen na jawie
Niebieskich Dawida gwiazd widma
A ty wciąż pozostajesz w zła sidłach
Pod koniec też zimno czujesz
Księgą śmierci serca trujesz
Grę kończysz szach-mat
To ile w końcu było w Żydach strat?
Wojna
Jak cichy złodziej przychodzisz
Pośród nocnej ciszy
Czasem pośród gwaru rozmów
Lubisz gdy się mówi
Veni, vidi, vici
Jesteś zbyt słaba
Z nadmiaru artylerii
Się pochorowałaś
I napisałaś swoim krzywym pismem
Czarne karty historii
Zmarnowałaś parę żywot
Przekreśliłaś parę marzeń
Chociaż muszę ci szczerze przyznać
W tym wszystkim jesteś niezłym kuglarzem
Zapach wanilii wśród
Stada czerwononogich bocianów
Smak świeżo skoszonej
Trawy letnim wieczorem
I piękno obrazu
Pohukujących sów
W południe
T o n i e m o ż l i w e !
Krzyczysz
Twe słowa rozpływają
Się w zimnym powietrzu
Gorącej Sahary
Być może – odpowiadam
Ale powinnam powiedzieć
Tylko
Szczęśliwi czasu nie mierzą…
Ta strona naszego bloga nosi tytuł - recenzje i prace uczniów. I po raz pierwszy przedstawiamy w tym dziale twórczość literacką gimnazjalistów. Autorką zamieszczonych poniżej wierszy jest Weronika Budzyńska, uczennica klasy IIA. Nauczycielem j.polskiego w klasie IIA jest p. Iwona Kozak. Zapraszamy do lektury autorskich wierszy młodej poetki.
Sz. P. Cogito!
Bardzo przepraszam
Że zbyt długo nie pisałam
Czekałam na wiadomość
Od Pana.
Ostatnio gdy wracałam do domu po pracy
A wie Pan na pewno, że wojna wciąż trwa
Myślałam że nie przeżyję
Dzisiejszego nalotu
W i a d o m o ś c i
A gdy tak się przechadzałam
Po kolorowych ścianach
Gazet
Zobaczyłam Sensację
NAPRAWDĘ!
Ubrana była tak przedziwnie:
Na głowie toczek
Trzy wykrzykniki
W pasie
Hossa
A suknia?
Ze spekulacji
Dość tani materiał, ale
Ważne że drogo zakupiony.
I mówiła do mnie
Z wyrafinowanym akcentem
Ale z jej buzi uwalniał się okropny zapach
Woni cyfrowej
Rozkładu liter.
Kamień nieszczęścia
Nieszczęściem
Podobno jesteś
Na Jezuickiej
Przygarbiony siedzisz
na bruku
jak żebrak
Od kata po wojnę
Od śmierci do śmierci
Od krwi do krwi
A ty patrzyłeś
Od zawsze
Na te zbrodnie
Może właśnie dlatego jesteś
Takim zgorzkniałym
Staruszkiem
Mona Lisa
Grymas na twarzy
Piękne dłonie
Ciekawe oczy
Nieco za duży nos
Pyzata twarz
Dumny uśmiech
Twoja zagadka
Jego tajemnica
Droga szata
Jakby spływająca
Po kamieniach
Woda
Układa się w Twój wizerunek
Przedziałek na włosach
Przykryta głowa
Akwedukt za tobą
Miękką kreską poprowadzona
Linia horyzontu
Szpiczastych gór wierzchołków.
Dla MM
Byłaś skłóconą z życiem
Aktoreczką poszukującą
Swego księcia
Chciałaś poślubić
Kochającego
Milionera
I znalazłaś na to sposób
Zawsze wiedziałaś
Że mężczyźni wolą blondynki
Które pół żartem, pół serio
W asfaltowej dżungli
Szukają słomianych wdowców
Więc i ty również
Czekałaś na przystanku autobusowym
Na szczęśliwą miłość
Pokochajmy się
Pobierzmy się
Jak Błyskawica
Szłaś do przodu
Wkrótce jednak
Na krawędzi życia znalazłaś się
Bo nie wiedziałaś
Że to Rzeka bez powrotu
Zagubiona
Norma w Marilyn
Opowieści z rodzinnych stron
Pociągnęły cię na dno
I zostało już tylko
„Proszę nie pukać”
Ostatnie słowa, zdjęcia
Diamenty, etole i futra
Happy birthday Mr. President.
Tęsknota
Gdy tylko otwierasz oczy
Zieleń otacza cię
Zapach róż, nagietków i rumianku
Zapach ojczyzny
Wśród łanów zbóż
Wśród bulw ziemniaków
Spoglądasz w bezchmurne niebo
Purpura, czerwień i błękit
Maki czerwone
Gdy kołyszą się na wietrze
W rytmie chopinowskiego poloneza
Recytują Mickiewicza
Przypomnij sobie dom
Przypomnij sobie Polskę
Jak za dawnych lat
Ten ciepły kąt.
Uzależnieni
Nasz świat jest jak
Domek z kart
Pocimy się
Pracując w słońcu
By zarobić
Jakieś grosze
Które i tak wydamy na używki
Myślisz że to tak prosto
Udając tych
Którymi nie jesteśmy
Chcemy uciec
Ale ciągle stoimy
Co się dzieje?
Robimy to żeby zapomnieć
O wstydzie, że to robimy.
Horror, fantasy, science - fiction, kryminał. W ostatnich czasach półki biblioteczne, aż wykrzywiają się pod ciężarem tego typu powieści. W książkach szukamy ciągle czegoś nowego, jakichś sensacji, czegoś, co by nas zaskoczyło. Niestety, niektórzy nawet nie spojrzą na książki, z którymi może zatrzymać się czas. Próbujemy gonić za przyszłością, odkrywać, a nie spojrzeć na to co mamy wokół siebie. O spokojnym, ale nie nudnym życiu opowiada Małgorzata Musierowicz w serii książek „Jeżycjada”. Doskonale dobranymi słowami, ze smakiem, emanują wartościową i pozytywną filozofią życiową przedstawia nam życie rodziny Borejków i ich znajomych. Autorka opisuje te historie od lat ’70. Każda książka ma w sobie coś wyjątkowego. Łączy w sobie humor, zadumę i pouczenie.
Swoją nietuzinkowość przejawia też tym, że w cyklu zaczytuje się nie tylko młodzież , ale i dorośli. Osobiście uważam, że są to jedne z najlepszych książek pokazujących model rodziny. Przyciąga mnie do nich ciepło rodzinne i przytulna atmosfera, którą stworzyła Małgorzata Musierowicz. Nie dość, że wciągają czytelnika już po pierwszej stronie, to mają w sobie wiele wartości, które w naszym świecie giną. Sama z wielką chęcią biorę je do ręki by zakosztować tego spokoju i gorąco polecam każdemu, kto jeszcze nie zasmakował lektur poznańskiej autorki.
Wiktor Ciosek, uczeń kl.IIB poleca lekturę książki
pt.„Posłaniec” Markusa Zusak’a
„Poznajcie Eda Kennedy’ego [...] Jego życiem żądzą: spokojna rutyna i brak perspektyw - do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. I wtedy pojawia się pierwszy as. Wtedy Ed zostaje Posłańcem. [...]”
Te słowa możemy przeczytać na odwrocie książki. Zdradzają one główny wątek powieści, ale nic poza tym. A właśnie to „poza tym” jest najbardziej intrygujące i ekscytujące – przynajmniej dla mnie.
Głównym bohaterem powieści jest Ed, tytułowy Posłaniec, posiadający niesamowitą cechę, którą można określić jako skrzyżowanie asertywności i umiejętności dedukcji, a może po prostu obie te cechy naraz? W każdym razie dzięki nim jest w stanie wytrwać nie tylko w życiu posłańca, ale i w swoim własnym. Nie raz ratowało mu to nie tylko skórę, ale motywowało do działań, na początku niezrozumiałych dla czytelnika, lecz później uzasadnionych. Uwierzcie mi, czasami jego wybory są dziwniejsze od samych zleceń, ale właśnie dzięki temu powieść wciąga coraz bardziej.
O czym tak naprawdę jest ta historia? O przełamywaniu własnych ograniczeń i słabości, braku wiary w siebie i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Edowi mają w tym pomóc asy, na których wypisane są zadania, często w postaci zagadki bądź tajemniczej wiadomości, takiej jak np. adres miejsca,
w którym czeka na niego misja. Wszystko to zostało wplecione między partie gry z przyjaciółmi w pokera, wypady do restauracji czy Święto Dziękczynienia.
Nadaje to książce przyjemny klimat i odpręża.
Dlaczego warto przeczytać tą powieść? Nie ważne czy będzie to Twoja pierwsza książka czy ostatnia, która została Ci do przeczytania – na pewno dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. A jeśli boisz się, bo uważasz, że książki czytają tylko nudni ludzie, nie mający żadnych znajomych, to zdradzę Ci sekret: Ed Kennedy też czyta, a znajomość niektórych lektur przydała mu się w wypełnieniu niektórych zleceń :-)
Seria książek „Uniwersum Metro 2033” autorstwa Dmitrija Głuchowskiego to osadzona w post apokaliptycznym świecie historia o ludziach, którzy po wojnie atomowej ukrywają się w rosyjskim metrze. Ich głównym celem jest walka o przetrwanie. Za wszelką cenę. I tak przez 20 lat kryjąc się w podziemiach muszą stanąć przed różnymi wyborami. Tworzą swoje ,,miasta", toczą wojny, tylko po to, aby nie zapomnieć jak było kiedyś, przed wybuchem. Jednak świat już ma nowych panów. Są nimi stworzenia zniekształcone i zmutowane od szkodliwego promieniowania, przystosowane do nowych, morderczych warunków. Człowiek już nigdy nie powróci na powierzchnię, choć są i tacy, którzy nie boją się okaleczonej przez nich samych Ziemi. Mówią na nich ,,Stalkerzy". Dzięki nim istnieje życie, bo oni znoszą do bezpiecznych tuneli przedwojenną żywność, paliwo i naboje, które ludziom służą jako powszechna waluta.
Jeśli lubisz mroczne klimaty, ciemności wywołujące niepokój, tunele bez końca lub po prostu szukasz czegoś nowego, to przeczytaj te książki. Polecam :)
Chcielibyście mieszkać w Ameryce?
Miasto powstałe na ruinach Chicago zaprasza.
W miejscu, do którego przenosi nas autorka ludzie są podzieleni na frakcje: Nieustraszonych, Serdecznych, Altruistów, Prawych i Erudytów. Poznajemy bohaterkę o imieniu Beatrice, w wieku szesnastu lat, która staje przed testem przynależności. Którą frakcje wybierze i jakie będą tego skutki? Żeby się tego dowiedzieć możecie obejrzeć film, albo przeczytać książkę lub i jedno i drugie. Ja chciałabym opowiedzieć nieco o tej ekranizacji i powieści.
Film Niezgodna powstał na podstawie powieści Veronicy Roth, która ma dopiero 25 lat, co jest wielkim sukcesem zważywszy na to, że autorzy powieści, które odnoszą sukcesy są zazwyczaj nieco starsi. Dla osoby, która nie czytała książki obraz wyda się bardzo dobry. Sama zresztą obejrzałam ten film dwa razy - przed i po przeczytaniu książki. Ekranizacja ma świetną obsadę czyli : Shailene Woodley, Ansel Elgort (razem grali w Gwiazd naszych wina), Theo James, Tony Goldwyn oraz Kate Winslet. Taki dobór aktorów okazał się strzałem w dziesiątkę. Na uwagę również zasługują świetne kostiumy oraz sceneria miasta.
Wiele ludzi twierdzi, że Niezgodna to po prostu kopia Igrzysk śmierci. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że książka w chwili wydania była czymś zupełnie świeżym na rynku wydawniczym (a wydana została w 2011 roku). Owszem jest wiele cech podobnych, ale to jednak nie jest to samo. Poza tym ekranizacja powieści Veronic'y Roth jest trochę lepsza. Obie te książki pokazują jaki świat może być bezwzględny. Takie rzeczy dzieją się już dziś, więc powinniśmy do nich nie dopuszczać. Życie w zamknięciu można potraktować trochę jako aluzję do czasów zimnej wojny, z tym, że władze miasta stworzonego przez Roth dodatkowo stworzyły frakcje.
Kolejnym powodem dla którego przeczytałam tą książkę i obejrzałam film jest to, że autorka ma polskie korzenie. Z przyjemnością także czytałam książkę, wiedząc że pisarka jest moją imienniczką :-)
Według mnie (a przeczytałam już naprawdę dużo książek i obejrzałam sporo filmów) nie są to wybitne pozycje dla miłośników poważnych powieści czy świetnych obrazów, ale pokazują nastolatkom jakie może być życie oraz jak bardzo zmienić ludzi potrafi zazdrość. Myślę, że nawet jeśli nie uważamy tej książki za jakiś hit to mimo to powinniśmy ją przeczytać – a w każdym razie spróbować. Małą zachętą dla miłośniczek serii Igrzysk śmierci czy Nicolasa Sparksa może być wątek miłosny, który tak naprawdę jest głównym tematem powieści.
Życzę miłego czytania lub oglądania a dla zainteresowanych dodam, że w przyszłym roku będzie premiera ekranizacji Zbuntowanej.
Ps. Cała trylogia V. Roth dostępna jest w naszej szkolnej bibliotece.
Zapraszamy Wszystkich, których zachęciła recenzja Weroniki do lektury !
Recenzja książki pt. "My, dzieci z dworca ZOO" Christiane F.
Autorką książki pod tytułem "My, dzieci z dworca ZOO" jest piętnastoletnia Christiane Vera Felscherinow. W 1978 roku Christiane spotkali dwaj dziennikarze, którzy mieli przeprowadzić z nią dwutygodniowy wywiad. Z czasem zmieniło się to w dwa miesiące. Kiedy już zebrali wszystkie informacje dotyczące narkomańskiego życia dziewczyny, powstała nieplanowana książka.
Książka ta przedstawia życie nastoletniej Christiane, która za pomocą trafiła na dworzec ZOO. Tam po raz pierwszy - podobnie jak jej przyjaciele Kessi i Detlef- zaczęła uprawiać prostytucję, aby zdobyć pieniądze na heroinę.
Christiane udzielając wywiadu na temat swojego życia, opowiadała wszystko, ze szczegółami, przerażona swoim dotychczasowym życiem. Opowieść jest ostrzeżeniem przed narkotykami. Pokazuje jak narkotyki mogą zniszczyć życie. Wszyscy jej czytelnicy z pewnością zrozumieją to przesłanie.
Klaudia Cnota, uczennica kl.IIA
Polecam!
"Czwarty K" to powieść sensacyjna autorstwa Mario Puzo podejmująca tematykę polityczną. Książka opowiada o przeżyciach Francisa Xaviera Kennedy'ego, potomka rodziny Kennedy. Po kolei śledzimy relacje Francisa z jego najbliższymi współpracownikami oraz różne zmagania rządowe przeciwko wrogom rządu zwanym rewolucjonistami podczas trwania wielkiej wojny Stanów Zjednoczonych z terrorystami. Wspomniana grupa terrorystyczna pod dowództwem Yobila, a również Romeo i Anne, morduje Papieża. Następnie porywają i mordują córkę Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na Times Square wybucha ładunek wybuchowy. Jednocześnie w kilku miejscach w kraju wybuchają zamieszki wywołane przez młodych idealistów. Od tego momentu Prezydent całkowicie zmienia swoje podejście do problemu i koncentruje się głównie na zemście.
Czytając powieść poznajemy też historie z wątków pobocznych. Poznajemy karierę Davida Jatrecja, poczynania Christiana Klee oraz prokuratora generalnego i drogę Hellen Du Pray do objęcia prezydentury.
Czytając lekturę targały mną najprzeróżniejsze odczucia począwszy od zachwytu nad interesującym i zróżnicowanym tematycznie początkiem, po znużenie ciągłym, niepotrzebnym moim zdaniem, przedłużaniem opisów bohaterów, miejsc akcji. Towarzyszyły mi też złość, zdziwienie oraz zachwyt po niezwykle przejmującym, nieoczekiwanym zwrocie akcji w końcówce lektury.
"Czwarty K" to pod wieloma względami pozycja wybitna. Świetny, rozpoznawalny wśród fanów sensacji pisarz Mario Puzo, stworzył kolejne wielkie dzieło.
Podsumowując można śmiało stwierdzić, że książkę czyta się przyjemnie i szybko. Mimo pozytywnych odczuć podczas czytania wielu zwolenników jego pisania za najlepszą książkę Puzo i tak uznaje klasykę - "Ojca chrzestnego". Również i ja zgadzam się z tym stwierdzeniem.
Mateusz Marczyński, IIIB.
Postęp nauki jest ogromny i coraz szybciej wkracza w naszą codzienność. Naukowcy z zapałem pracują nad nowymi technologiami i medycznymi zabiegami, które pozwoliłyby człowiekowi jak najdłużej cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Człowiek już sklonował owieczkę Dolly, psa. A czy możliwe jest sklonowanie człowieka? To właśnie genetyka i możliwość tworzenia własnych klonów jest tematem najnowszej książki Sophie McKenzie "Okup". Jej powieści cieszą się dużą popularnością wśród młodych i nieco starszych czytelników. Tylko w Wielkiej Brytanii sprzedały się w nakładzie 320 tysięcy egzemplarzy.
Główni bohaterowie to Teo i Rachel. Są klonami. Teo jest klonem szalonego naukowca Elijaha, stworzonym, by naukowiec mógł przeszczepić jego serce sobie. rachel jest natomiast klonem swojej zmarłej starszej siostry. Para bohaterów zostaje uwolniona z rąk naukowca i ze względów bezpieczeństwa rozdzielona. Trafiają do zwyczajnych rodzin, ale utrzymują ze sobą kontakt przez internet. Niestety niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwo, bowiem szuka ich nie tylko Elijah, ale także RAGE - fanatyczna organizacja, której celem jest zniszczenie Elijaha i jego wynalazków, a więc klonów. Pewnego dnia Rachel znika bez wieści. W prasie mówi się o rzekomym samobójstwie dziewczyny. teo nie wierzy w taki przebieg wydarzeń. Czuje, że za zniknięciem przyjaciółki stoi Elijah lub RAGE. Chłopak rusza przez Atlantyk do Szkocji, aby odnaleźć Rachel.
"Okup" to kontynuacja powieści "Więzy krwi". Nie koniecznie trzeba jednak znać pierwszą część cyklu, aby móc czerpać przyjemność z lektury. Autorka w zgrabny sposób przeplata przeszłość z teraźniejszością oraz wyjaśnia, jak doszło do wydarzeń rozgrywających się na kartach powieści. Udanym zabiegiem jest też podzielenie książki na rozdziały, w których bohaterowie naprzemiennie pełnią funkcję narratora. Kolejną zaletą powieści jest płynna i dynamiczna akcja. pogoń za pogonią, ucieczka za ucieczką. Nic nie jest oczywiste i przewidywalne. Starszych może nieco razić naiwność Rachel, trzeba jednak pamiętać, że to nastolatka i to cecha typowa dla tego wieku.
Moim zdaniem "Okup" to lekka, oryginalna, interesująca i przykuwająca uwagę czytelnika powieść. Porusza trudny, etyczny problem klonowania. Czytając ją można uczyć się na błędach bohaterów. To świetna propozycja dla czytelników, zwłaszcza tych opornych, bo na pewno książka wciągnie ich od pierwszych stron aż do końca. Dodatkowo to dobry wybór lektury na długi, majowy weekend.
Klaudia Cnota, kl.1a
"Woda dla słoni" Sary Gruen to wzruszająca, fascynująca i mądra książka. Z pozoru opowieść sprawia wrażenie trudnej do przeczytania przez nastolatka. Jednak mój przykład jest dowodem na to, że nie trzeba omijać tej książki, wręcz przeciwnie! Jej bohaterem jest Jacob Jankowski, z pochodzenia Polak, który rzuca studia weterynaryjne i przyłącza się do wędrownego cyrku. Od tej pory cyrk jest jego życiem, tym, co dobre i złe. Sytuacja komplikuje się, gdy pojawia się zakazana miłość. Zachęcam do przeczytania powieści i wniknięcia w barwny świat cyrku, do prześledzenia losów zakochanego Jacoba i Marleny, żony tresera. Książka uczy, że nigdy nie wiadomo komu naprawdę można ufać i kiedy poznajemy prawdziwych przyjaciół.
Kinga, 1B
Niewielki format, kolorowa okładka, na której widnieje nietypowa scena przedstawiająca chłopca z anielskimi skrzydłami. Chłopiec wiezie na rowerze roześmianą dziewczynę o włosach w kolorze blond. Właśnie tak wygląda książka Cathy Cassidy pt. "Anielski tort". Jest to powieść młodzieżowa, adresowana do młodych czytelniczek, które mają problemy sercowe.
Książka opowiada o młodej Polce Ani, która przeprowadza się do Liverpool'u. Po raz pierwszy zrozumiałam jak przerażający może być pierwszy dzień w nowej szkole, z dala od przyjaciół, bez znajomości języka Bohaterka tej książki musiała się zmierzyć z taka właśnie sytuacją, a także z wielką tęsknotą za domem. Jadnak w jej życiu pojawia się Dan - chłopiec, który ma anielskie skrzydła, choć aniołem nie jest. Małomówna i spokojna Ania poznaje ludzi, którzy całkowicie różnią się od tych z Krakowa. Pulchną dziewczynę o imieniu Frankie, miłośniczkę stylu gotyckiego, czy fanatyka zdrowej żywności i obrońcę praw zwierząt, Kurta. Wkrótce stają się jej przyjaciółmi. Jednak to na widok Dan'a serce Ania zaczyna mocniej bić. Czy Dan rzeczywiście jest dla Ani nieodpowiednim chłopakiem, pomimo tego, że przebywając z nim Ania "czuje się jak w niebie"?
Historia nieśmiałej Ani jest opowieścią o marzeniach i miłości do nieodpowiedniego chłopca. Czy mimo wszystko może okazać się tym właściwym? Czytając tę książkę uświadomiłam sobie, że marzenia się spełniają, choć nie zawsze w taki sposób jak byśmy chcieli. Jeśli chcecie poznać historię Ani - przeczytajcie książkę Cathy Cassidy pt. "Anielski tort". Na prawdę warto!
Klaudia Jakubczyk, kl.Ib
Książka Erica Emmanuela.Schmitta pt. ,,Oscar i pani Róża’’ opowiada o ośmioletnim chłopcu imieniem Oscar, który jest chory na białaczkę. Podczas swojego pobytu w szpitalu poznaje starszą panią Różę, wolontariuszkę, którą nazywa ciocią. W szpitalu poznaje też dziewczynę Peggy Blue, w której się zakochuje. Oskar pisze listy do Pana Boga, w których wyraża swoje emocje, a także złość wobec rodziców i świata.Pewnego dnia pani Róża opowiada mu legendę, według której na podstawie dwunastu ostatnich dni w roku można przewidzieć pogodę na cały rok następny. I proponuje mu zabawę w 12 dni, w której każdy dzień to 10 lat. W ten sposób Oskar mógłby przeżywać każdy dzień 10 lat i w ten sposób doświadczyć uczuć nastolatka. Niestety chłopiec umiera w wieku 11 lat.
Zachęcam do przeczytania tej książki, bo podejmuje ważne tematy i w ogóle jest niesamowita. Spotkanie z Oskarem uczy nas wiele o życiu, umieraniu, wierze w Boga… I chociaż Oskar umiera to nie tylko pani Róża, ale również czytelnicy książki zyskują więcej siły oraz chęci do życia.
Kolejną książką jaką ostatnio przeczytałem i chciałbym Wam polecić jest powieść Sally Nicholls pt: „Olivier i zeszyt z marzeniami’’. To historia jedenastoletniego chłopca imieniem Oliver, który choruje na białaczkę i przebywa w szpitalu. Chłopiec pisze listy z marzeniami i choć wie jak skończy się choroba chce żyć i realizować swoje marzenia. Nawet te najbardziej niesamowite i nieprawdopodobne. Zdradzę tylko, że jednym z marzeń Oliviera jest posiadanie sterowca.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o życiu Oliviera sięgnijcie po książkę. Zachęcam do jej przeczytania, na prawdę warto! To według mnie bardzo interesująca książka.
Ps. Jeśli czytaliście „Oskara i panią Różę” to „Olivier i zeszyt z marzeniami” też Wam się spodoba.J
Kamil Piotrowicz kl.1c
Następną książką, którą chciałbym Wam polecić to ,,Mały Książę’’ Antoine’a Saint-Exupéry’ego. Książka mimo tego, że jest lekturą jest wyjątkowa i bardzo ciekawa. Opowiada o małym chłopcu i jego podróży po planetach. Mały Książę rozpoczął swoją wędrówkę od planety gdzie mieszkał Król, który wydawał przez cały czas rozkazy, chociaż nikt nie mógł ich spełniać. Na następnej spotkał Próżnego pragnącego słyszeć tylko oklaski uznania, a na kolejnej Pijaka, który pił, bo bardzo wstydził się swojego nałogu. Potem Bankiera, który uważał gwiazdy za swoją własność i cały czas je liczył oraz Latarnika, który gasił i zapalał cały czas lampy, bo na jego planecie szybko następował dzień i noc. Jako ostatniego Książę odwiedził Geografa, który doradził mu, aby zwiedził Ziemię. Na Ziemi Mały Książę spotyka Żmiję, która obiecała mu pomóc w powrocie do domu ...
A co było dalej dowiecie się, gdy przeczytacie „Małego Księcia”. Książka ma wiele znaczeń i wiele wątków. Można w niej również znaleźć wiele cennych sformułowań – aforyzmów, które można przemyśleć. Np.: „Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko …”, „Dobrze widzi się tylko sercem – najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, „Poznaje się tylko to, co się oswoi” itp. Naprawdę zachęcam.
Kamil Piotrowicz kl.1c
Ostatnio przeczytałam książkę Neila Gaiman'a pt. "Koralina". Neil Geiman urodził się w Anglii, a obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest cenionym przez krytyków, wielokrotnie nagradzanym pisarzem. Książka, o której chcę Wam opowiedzieć zachwyci każdego czytelnika. To jedna z najlepszych książek, które dotychczas przeczytałam. Opowiada nam historię Koraliny, która razem z rodzicami przeprowadza się do nowego mieszkania. I tam odkrywa drzwi zamknięte na klucz, za którymi znajduje się ściana z cegieł. Gdy Koralina otwiera je odkrywa przejście do innego domu, na początku niewiele różniącego się od jej własnego. Okazuje się jednak, że za starymi drzwiami jest inny, dziwny, ale i fascynujący świat... Jeśli jesteście ciekawi jaki, to natychmiast idźcie do naszej szkolnej biblioteki i wypożyczcie "Koralinę". Jestem pewna, że ta powieść Was wciągnie i dostarczy wielu wrażeń.
Ps.Uwaga - w bibliotece jest tylko jeden egzemplarz tej książki! Kto pierwszy ten lepszy:)
Gorąco polecam.
Patrycja Majewska kl.IIa
"Kiedy zegar wybije dziesiątą".
Ostatnio przeczytałem książki polecone w bibliotece szkolnej. Ich autorką jest Agnieszka Błotnicka.
Pierwsza z nich "Kiedy zegar wybije dziesiątą" opowiada perypetie kilkunastoletniego chłopca-Janka, który przyjeżdża z tatą na wakacje do Kazimierza. Początkowo bardzo nudzi się. W hotelu, w którym mieszkają poznaje syna właścicielki, strasznego kujona. Początkowo nasz bohater myśli, że będą to najgorsze i najnudniejsze wakacje. Los jednak funduje mu dużą dawkę przeżyć, wrażeń i emocji.
Nie chciałbym jednak opisywać całej książki, ponieważ nie będzie ona już wówczas taka ciekawa. Mogę dodać tylko, że bohater wraz z kolegą zostaną uwikłani w przygodę, w której będą musieli zamienić się w detektywów i ścigać pewną grupę przestępczą. Ciekawa i wartka akcja to zalety tej powieści. Razem z nią można przeżywać i podziwiać również piękno krajobrazu i zabytków malowniczego Kazimierza na Wisłą.
Nie bez powodu przecież książka została nagrodzona!
"Czarna operacja" to książka prawie tak dobra, jak jej pierwsza część. W trakcie czytania czułem jednak pewien niedosyt i czegoś brakowało mi. Jej pierwsza połowa to przygotowania do zdumiewającego finału, od którego nie można oderwać się. Polecam ją szczególnie fanom pierwszej części przygód Janka.
K.Lisiak, 1d
O autorce : Agnieszka Błotnicka
"Złodziej pioruna"
Inną, ciekawą książką którą ostatnio czytałem i chciałbym się podzielić wrażeniami po jej lekturze i zachęcić do jej przeczytania jest "Złodziej pioruna" - jedna z serii cyklu "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Nie jest to zwykła powieść. Nie ma tu postaci wampirycznych czy demonicznych, jest za to dużo elementów mitologicznych. Jeśli zatem ktoś już zapomniał "Mitologię" to jest to okazja do powtórki. Bohaterem jest dwunastoletni chłopak niskiego wzrostu, dyslektyk, który ma jeszcze ADHD. W dodatku ma ocalić świat. Przygody bohatera wciągają, intrygują i nie pozwalają odciągnąć się od czytania.
Zatem zachęcam wszystkich do przeczytania "Złodzieja pioruna" bez względu na to, czy lubi mitologię czy też nie. Na pewno warto!
K.Lisiak, 1d
P.S. Naszemu wyjątkowemu czytelnikowi - Karolowi, dziękujemy za recenzje! Życzymy dalszych fascynacji literackich oraz powrotu do zdrowia. Czekamy na twoje kolejne opinie i recenzje książek.
"Artemis Fowl"
Było wiele książek o mądrych chłopcach. Tyle samo, a może jeszcze więcej, było o wróżkach i elfach. Mimo to książka z serii "Artemis Fowl" chociaż też dotyczy wspomnianych bohaterów jest inna i wyjątkowa. Jej bohaterem jest mądry, a przede wszystkim dokładny i poważny chłopiec. Ma na imię Artemis. Mieszka w pałacu wraz z matką, swoim ochroniarzem i jego siostrą. Poszukuje zaginionego ojca i planuje odbudować rodzinną fortunę. W tym celu udaje się do ukrytego świata elfów, aby obrabować ich ze złota. Elfy te nie są jednak małymi, grubymi stworzeniami w zielonych surdutach z garnkami złota. To wysoce rozwinięte cywilizacje mieszkające w koloniach. Ich świat jest bardzo dokładnie zorganizowany i dopracowany w każdym szczególe. Z takim światem musi zmierzyć się Artemis.
Każdy tom serii jest lepszy od poprzedniego. Autor zawsze dodaje coś nowego, zaskakującego. To najbardziej mi się podoba. Jestem pewien, że gdyby nie Harry Potter to Artemis Fowl byłby najbardziej popularnym bohaterem literackim wśród nastolatków.
M. Brzyski, 3b.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz