Czytelniczy wolontariat

👂 Wolontariat Czytelniczy Online!
Uczniów z naszej szkoły powyżej 12 roku życia zachęcamy do kontynuacji naszej akcji czytania młodszym w sposób cyfrowy i we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania oraz z wydawnictwami Adamada, Agora, Dwie Siostry, Egmont, Media Rodzina, Muchomor, Nowa Era, Polarny Lis, Zakamarki, Zielona Sowa oraz Znak. 
Uczennice z klasy 7 z wolontariatu czytelniczego i wszystkich chętnych do udziału w tej akcji promowania czytania i książek prosimy o kontakt przez dziennik z panią A.Szadziewską lub email biblioteki (g3-biblioteka@op.pl)
Program pod hasłem #MłodziDzieciom polega na tym, że starsi uczniowie szkół podstawowych będą mogli nagrać „czytanki” dla dzieci i przesłać je do Fundacji. Do czytanych fragmentów książek mogą dodać kilka słów od siebie, dlaczego polecają tę książkę. Nadesłane czytanki będą udostępniane nieodpłatnie na stronie internetowej Fundacji, a wybrane także na stronie Facebook Fundacji Powszechnego Czytania. Będzie to z korzyścią dla obu stron. Wolontariusze będą mogli zrobić coś bardzo pożytecznego dla młodszych. Z kolei przykład starszych kolegów może być dla młodszych uczniów ważnym argumentem w podjęciu samodzielnego czytania. Uczniowie klas 7,8 będą mogli zdobyć punkty za wolontariat do liceum mimo konieczności pozostania w domu. 
Fundacja Powszechnego Czytania, zgodnie z regulaminem wolontariatu #MłodziDzieciom, będzie wystawiać imienne zaświadczenia o odbyciu wolontariatu i przesyłać je do zainteresowanych oraz do sekretariatu szkoły wolontariusza pocztą elektroniczną.
Książki do czytania dla #MłodziDzieciom będą udostępniane ponieważ akcja jest pozytwna i ważna. Piotr Szwocha z wydawnictwa Adamada dodaje, że taki wolontariat wyzwoli potencjał aktorski młodzieży – ku uciesze ich rodzin i małych odbiorców. 
Fundacja Powszechnego Czytania powstała jesienią 2018 i stawia sobie za cel zwiększenie poziomu czytelnictwa w Polsce poprzez namawianie rodzin do czytania i rozmowy z dziećmi.


PoczytajMY 2020

W tym semestrze kontynuujemy tradycję czytania książek dzieciom ze świetlicy przez starszych uczniów. Zajęcia "PoczytajMY" realizują cztery uczennice klasy 7d. W środę spotykamy się w gronie zainteresowanych czytaniem małych uczniów, którzy słuchają historii zaproponowanych przez starsze koleżanki. Dwie Nikole, Wiktoria i Jagoda są pełne chęci i zaangażowania w realizacji zajęć. Uczennice chcą poświęcać swój wolny czas jako wolontariuszki i zdobywać doświadczenie pracy z dziećmi. Przy wsparciu nauczyciela bibliotekarza wybierają książki, ćwiczą głośne czytanie i planują zabawy oparte na tekście. Na pierwszym spotkaniu czytaliśmy opowieść o kolorowym smoku i czarodziejce, która wyczarowała wiosnę, a na kolejnym spotkaniu zaproponowałyśmy do przeczytania książkę wyjątkową pod względem formy, bo książkę pop-up poruszającą ważny problem współczesnego świata - wycinkę lasów. Dzieci szukały zwierząt w lesie, oceniały ingerencję człowieka w lesie i szukały dalszych rozwiązań historii wyciętego lasu. Poruszające się i przestrzenne elementy książki były poza treścią książki ważnym aspektem zachęcającym małych czytelników do obcowania z książką i jej czytania.


PoczytajMY - wolontariat czytelniczy 2018/2019
Tradycją naszej biblioteki jest tzw. wolontariat czytelniczy. Historia sięga początku XXI wieku i powstania gimnazjów kiedy to grupa dziewcząt z Gimnazjum nr 3 w Lublinie z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do programu "Poczytaj mi, przyjacielu" Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez program i wolontariat czytelniczy przewinęło się dziesiątki gimnazjalistów, którzy prowadzili systematyczne spotkania czytelniczo-integracyjne z maluchami z pobliskich przedszkoli. Warto podkreślić, że w grupie czytających i prowadzących zajęcia byli chłopcy i często stanowili trzon tej grupy.                                                                                                                                                                               W ubiegłym roku szkolnym kontynuowaliśmy nasze spotkania już jako Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie. Zmiana nastąpiła również w grupie odbiorców, bo gimnazjaliści czytali dzieciom ze szkolnej świetlicy. 
O poprzedniach edycjach można poczytać niżej w tej zakładce. 
 W bieżacym roku szkolnym grupa 11 chętnych do organizacji zajęć czytelniczych dla młodszych to uczniowie klas VI, VII, VIII i gimnazjum. Nasz grafik spotkań jest maksymalnie wypełniony i dostosowany do planu lekcji uczniów i świetlic. W czterech grupach czytających wolontariuszki  wolnym czasie odwiedzają młodsze dzieci i czytają nowe, nagradzane, wartościowe i najczęściej polskie książki dla najmłodszych. Uczniowie przygotowują zajęcia pod opieką nauczyciela bibliotekarza w ramach programu "PoczytajMY" Centrum Edukacji Obywatelskiej. 
Za nami już spotkania o tym , jak i co czytać dzieciom oraz wiele spotkań z uczniami klas młodszych w świetlicach. Czytamy wierszyki, historię zabawki-misia Mata, opowieści o uczuciach, np. "Co boli najbardziej na świecie?" oraz historie o zwierzętach. Te ostatnie to ulubione książki małych czytelników. Hitem jest książka "Hej, Szprotka".



WOLONTARIAT CZYTELNICZY 2017/2018
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas gimnazjalnych organizują zajęcia czytelnicze          w świetlicach szkolnych Szkoły Podstawowej nr 30. Jesteśmy już jedną szkołą, więc gimnazjaliści czytają młodszym koleżankom i kolegom. Obecnie dwie grupy uczniów uczęszczają na spotkania z małymi czytelnikami. W czwartki zajęcia prowadzą uczennice          z klasy IIIC: Julia Sadurska, Julia Zdybel, Natalia Świerczowska i Wiktoria Marucha.         W piątki spotkania prowadzą uczniowie klasy IIIA: Klaudia Janusz, Natalia Mazurek, Joanna Dubis i Bartosz Skrochocki. Uczniowie czytali już dzieciom współczesne i ważne książki, jak "Obcy w lesie" i " Fred: wymyślony przyjaciel".







WOLONTARIAT CZYTELNICZY 2016/2017




Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym mamy już trzy grupy uczniów - wolontariuszy czytających przedszkolakom książki. Najbardziej aktywna, systematyczna grupa to Dorotka i Nikola z klasy IB. Swoją przygodę z maluchami i czytaniem kontynuują Maciej i Sebastian z klasy IIC, którzy odwiedzają przedszkolaki raz w miesiącu. Do tej czwórki dołączyły Karolina i Wiktoria z klasy IIA. Uczennice są zachwycone wstępnym spotkaniem, a moje obserwacja ich pracy pozwala stwierdzić, że będą doskonale radziły sobie w relacjach z pięciolatkami, a ich zajęcia będą wzorcowe.



13 października Dorota i Nikola z klasy IB udały się na kolejne spotkanie z przedszkolakami w ramach zajęć wolontariackich. Tym razem uczennice rozpoczęły cykl spotkań z książką Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych. To książka wyjątkowa, bo wciąga każdego czytelnika i słuchacza, dużego i małego, w świat fascynujących przygód skarpetek, zwyczajnej rzeczy, którą często gubimy, niszczymy i nie zwracamy na nie uwagi. Wolontariuszki na to spotkanie wybrały dwie opowieści. Pierwsza opowiadała o tym, jak skarpetka została mysią mamą. Druga historia wzbudzała ogromne emocje maluchów, gdyż okazało się, że piękna, różowa skarpetka z miękkiej wełny najlepszego gatunku może być ochroną uciętej nogi bezdomnego brzuchacza (nie takiego jednak zwykłego bezdomnego, bo króla!). Po czytaniu dzieci zgodziły się, aby na kolejnych spotkaniach poznać następne historie skarpetek. Na koniec spotkania gimnazjalistki przygotowały zajęcia plastyczne. Każde dziecko otrzymało rysunek skarpetki, które pokolorowało zgodnie z ich opisem z wybranej historii. Najwięcej było skarpetek różowych, które zamieniono na brudne i nieco śmierdzące, ale i mysia-szara skarpetka miała swoich zwolenników. Na zakończenie zrobiliśmy wystawkę skarpetek i obejrzeliśmy je wspólnie z dziećmi.





W tym roku szkolnym pierwsza grupa wolontariuszy ruszyła do pracy promującej czytanie wśród dzieci. Dorotka i Nikola z klasy IB odwiedziły grupę sześciolatków w Przedszkolu nr 66. O tym, jak przebiegało spotkanie możecie więcej przeczytać pod linkiem http://g3-biblioteka.blogspot.com/2016/10/o-potrzebie-ustalania-zasad-czyli.html . Zapraszamy też do obejrzenia relacji fotograficznej.




CZYTELNICZY WOLONTARIAT 2015/2016


      15 stycznia 2016 roku odbyły się dwa pierwsze spotkania wolontariuszy z przedszkolakami z Przedszkola nr 66. Grono wolontariuszy, którzy chcą czytać dzieciom książki i prowadzić zabawy tworzą w tym roku szkolnym uczennice klas I. Gimnazjalistki spotykają się z dwiema grupami maluchów w wieku pięciu lat. 
Pierwsze spotkania skupiały się wokół tematu "dobra". Podczas spotkania Olga i Maja z klasy IA czytały dzieciom słowiańską baśń z książki "Śpiewająca lipka". Same również polubiły te baśnie, Maja czyta je młodszej siostrze. Zakładamy, że będzie to ulubiona lektura przedszkolaków dzięki której poznają dawne baśnie polskie, czeskie, słowackie. Uczennice doskonale sprawdziły się w roli lektorek. Chociaż nieco stresowały się to zyskały sobie sympatię dzieci i dzięki temu planują kolejne spotkanie.




Oto grupa uczennic z wolontariatu czytelniczego z klasy IC. Wiktoria, Julia, Natalia długo przygotowywały się do spotkania z dziećmi. Kilka wizyt w bibliotece, wybór baśni, wierszyków ,ich czytanie, opracowywanie planu spotkania w przedszkolu to kilka godzin spędzonych po to, aby dobrze przeprowadzić zajęcia i zyskać sympatię słuchaczy. Na zajęciach z przedszkolakami gimnazjalistki zapoznały dzieci z baśnią Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Dobrze wiemy, że większość dzieci nie zna klasycznych bajek i baśni, więc uczennice zdecydowały, że będą je przybliżać maluchom. Oprócz tego zadawały dzieciom zagadki o zwierzątkach i czytały wierszyki współczesne dla dzieci autorstwa pana Rusinka. Dzięki temu dowiedziały się kim jest astronom, kto śpi na łożku jak księżniczka na ziarnku grochu i że nawet babcia może mieć różowe włosy.
      Spotkanie zakończyło się rozwiązywaniem sznurówek Wiktorii, przytulaniem i brawami. 

Jak czytać dzieciom ?-rady

 1. Zanim zaczniesz czytać swoim podopiecznym, przedstaw się, opowiedz coś o sobie, porozmawiaj z nimi przez chwilę.

 2. Poznaj imiona dzieci, zapytaj co już dzisiaj robiły, co lubią robić, o czym chciałyby posłuchać? W ten sposób wzbudzisz ich zaufanie i nie będą cię traktowały jak obcą osobę.

3. Powiedz krótko w kilku zdaniach, o czym będzie czytany tekst, żeby wzbudzić ciekawość w maluchach. Zaprezentuj książkę tak, aby wszystkie dzieci dokładnie mogły się jej przyjrzeć.

4. Kiedy zaczniesz czytać:

Staraj się modulować głos, zależnie od postaci, której kwestię czytasz.
Używaj mimiki, gestów, wyrażaj emocje bohaterów książki poprzez mowę ciała.
Im bardziej zmieniasz ton, barwę głosu, tym jest to ciekawsze dla maluchów.
Czytaj głośno i wyraźnie.
Czytaj przyjaznym, ciepłym tonem.
Rób pauzy, staraj się budować napięcie w akcji, aby zaciekawić słuchających.
Staraj się tak dobierać bajki, fragmenty książki by czytać nie dłużej niż 30 minut. Im dłużej czytasz, tym większe problemy z koncentracją mają maluchy.

5. Nie czytaj zakończenia od razu! Poproś najmłodszych, by wyobrazili sobie, jak bajka może się skończyć.

 6. Po przeczytaniu fragmentu książki, nie idź od razu do domu - zostań i porozmawiaj, pobaw się z dziećmi. Zapytaj ich, co podobało im się w przeczytanej bajce czy opowiadaniu i dlaczego. Niech podzielą się z tobą swoimi wrażeniami i odczuciami.

7. Zaproponuj im jakąś wspólną zabawę! Możecie zorganizować mini-teatrzyk bądź scenkę, zabawę lub grę związaną z postaciami z właśnie przeczytanej bajki. Bierz udział w przygotowywaniu scenki, zachęcaj ich do kreatywności, do wyrażania własnych pomysłów.

8. Małe dzieci uwielbiają rysować! Możesz zachęcić ich do namalowania tego, co najbardziej podobało im się w bajce.

9. Jeśli któreś z maluchów jest nadpobudliwe, przeszkadza, komentuje - porozmawiaj z nim na osobności i umówcie się, że następnym razem, po wysłuchaniu bajki, opowie jej treść reszcie dzieci. Wtedy twój podopieczny poczuje się wyróżniony i będzie słuchał uważnie. Dzieci mające problemy ze skupieniem uwagi zaproś, by usiadły jak najbliżej ciebie.

10. Jeżeli cała grupa nie potrafi się skupić, spróbuj wymyślić jakiś konkurs, np. na najładniejszą ilustrację do przeczytanej bajki. Wtedy maluchy będą słuchać uważnie.

 11. Staraj się dobierać książki do wieku i możliwości maluchów. O pomoc przy doborze książki najlepiej zwróć się do pedagoga bądź przedszkolanki. Jeżeli wybierasz dłuższą książkę, np. "Kubusia Puchatka" czytaj systematycznie tylko jej fragmenty. Możesz wtedy zorganizować "Miesiąc z Kubusiem Puchatkiem".

 12. Wybieraj książki kolorowe, z ilustracjami - wtedy czytając, możesz pokazywać rysunki najmłodszym - pobudzisz ich wyobraźnię i bardziej zainteresujesz treścią bajki.

13. Nigdy nie denerwuj się ani nie krzycz, kiedy dzieci są niegrzeczne. Postaraj się wykazać cierpliwością i opanowaniem.

 14. Staraj się nawiązać bliższą relację z maluchami. Rozmawiaj z nimi nie tylko o bajkach, ale też o ich zainteresowaniach, ulubionych zabawkach, zwierzątkach, potrawach, o tym co lubią robić w domu.

15. Jeśli chcesz pochwalić lub nagrodzić dzieci musisz nagrodzić je wszystkie. Dzieci nienagrodzone zaczną płakać i poczują się skrzywdzone!



 16. I nigdy nie zapominaj o uśmiechu! :)


Czytelniczy wolontariat 2014/2015 - reaktywacja


Misie w bajkach i w filmie”  - wolontariat czytelniczy

         We wtorek 23 czerwca w bibliotece naszego gimnazjum gościliśmy grupę dzieci wraz ze swoimi  paniami nauczycielkami z Przedszkola nr 66 w Lublinie.
           Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną o misiach bohaterach bajek, książeczek i filmów, a znaleźli się wśród nich: Miś Uszatek, Miś Coralgol, Puchatek, Yogi i Paddington. Po części medialnej uczennice przeczytały zabawny fragment książki M. Bonda pt. „Miś zwany Paddington”, opowiadający o małym zagubionym niedźwiadku przybywającym do Londynu  z mrocznych zakątków Peru. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania do tekstu i zdobywały nagrody, którymi były zakładki do książek i serduszka origami. Następnie przedszkolaki w podziale na grupy wyklejały na dużych kartonach kolorowymi karteczkami rysunki misiów. Nasze zajęcia zakończył tradycyjnie słodki poczęstunek. Tym razem zaprosiliśmy dzieci do skosztowania marmolady – przysmaku misia Paddingtona.
            Były to już ostatnie w tym roku zajęcia w ramach wolontariatu czytelniczego, a poprowadziły je uczennice klasy 3 d – Emilia Grygiel, Ilona Kołbyko i Magda Mituła.
          Społeczności Przedszkola nr 66 w Lublinie składamy serdeczne podziękowania za współpracę w bieżącym roku szkolnym.









„Księga muzyki” – zajęcia czytelnicze z dziećmi z Przedszkola nr 66 w Lublinie.




„Czy ptaki słyszą, skoro nie mają małżowin usznych?”, ”na jaką odległość słychać odgłosy żab? – na takie i inne zagadki muzyczne odpowiadały dzieci z Przedszkola nr 66 w Lublinie podczas zajęć czytelniczych przeprowadzonych przez uczennice klasy 3 d – Emilię Grygiel i Ilonę Kołbyko z  Gimnazjum nr 3. Uczennice spotkały się Przedszkolakami na głośne czytanie w ramach wolontariatu czytelniczego.
Motywem przewodnim spotkania była muzyka, zaś inspiracją do wspólnej zabawy książka pt. „Księga muzyki”.  Podczas zajęć dzieci  wysłuchały tekstów wierszy: Anny Kamieńskiej „Koncert” , Doroty Geller „Rozmowa z fortepianem” i Wandy Chotomskiej „Tamburyn”. Następnie wspólnie zastanawiały się nad tym: czym jest muzyka i co by było gdyby na świecie jej nie było oraz na jakim instrumencie chciałyby grać?
Po pracy z książką rozpoczęły się „zabawy muzyczne”. Na początku w naśladowanie  różnych odgłosów m.in. dzwoniącego telefonu, karetki pogotowia czy wiertarki. Następnie w grupach odbyła się gra muzyczna „Bim-bom”, polegającą na odsłuchiwaniu i rozpoznawaniu różnych dźwięków. Wygrywał ten, kto rozpoznał ich najwięcej. Potem wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”, a następnie dzieci zjadły słodkie „małe co nie co”
Jak zawsze spotkanie z Przedszkolakami przyniosło wiele pozytywnych wrażeń. Na nowo uświadomiliśmy sobie, że świat jest pełen dźwięków, a muzyka uprzyjemnia życie każdego z nas. Na koniec Przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyni – p. Ewy odwzajemniły się nam wspólną recytacją wierszyków o wiośnie.






Wolontariat czytelniczy w Przedszkolu nr 66 - 18.12.2014r.

Razem z panią Beatą Nowak- Przech, Iloną, Emilią, Magdą, poszłyśmy do Przedszkola nr 66 w Lublinie głośno czytać dzieciom książki. Na początku przedstawiłyśmy się im i rozdawałyśmy im karteczki z imionami. Potem rozmawiałyśmy z dziećmi o tym, co lubią robić. Następnie dzieci podzieliły się na grupy i układały pod naszym nadzorem puzzle związane z treścią czytanej im książki. Chwilę później wspólnie usiedliśmy w kółku i zaczęłyśmy czytać książkę pt.”Jaśki”. Przedszkolaki słuchały nas w ciszy i skupieniu. Po odczytaniu fragmentu książki zadawałyśmy pytania do tekstu. Za poprawne odpowiedzi dzieci dostawały nagrody w formie naklejek. Brały aktywny udział w zabawie i na ich twarzach było widać zadowolenie. Potem rozdawałyśmy dzieciom cukierki. Niestety nasze spotkanie dobiegło końca i musiałyśmy wracać do szkoły. Ale to dopiero początek naszej wspólnej przygody z czytaniem :-) 


Julia Pluta kl.3D
Emila Grygiel kl. 3D





Wolontariat czytelniczy w Przedszkolu nr 66 w Lublinie
– Spotkanie z książką „Przygody błękitnego króliczka”.

              4 grudnia 2014 roku uczennice klasy 1B: Agnieszka Teterycz, Natalia Szpaczyńska, Julia Samonek, Anna Marek oraz pani Beata Nowak-Przech przeprowadziły w Przedszkolu nr 66 zajęcia w ramach wolontariatu czytelniczego.  Po wspólnym zapoznaniu się przystąpiłyśmy do czytania fragmentu książki pt. „Niezwykłe przygody błękitnego króliczka”.  Podczas czytania dzieliłyśmy się na rolę. Przedszkolaki poznały głównego bohatera opowiadania- „błękitnego króliczka”, jego rodzinę i przyjaciół oraz pierwsze przygody. Następnie zadawałyśmy pytania do tekstu. Dzieci, które dobrze odpowiadały dostawały w nagrodę naklejki. Była też możliwość, założenia przygotowanych przez nas króliczych uszu przyczepionych do opaski. Następnie pokazałyśmy ilustrację do tekstu. Przygotowałyśmy również zabawy integracyjne. Jedną z nich była gra w „króliczek mówi”. Dzieci bardzo chętnie w niej uczestniczyły oraz same wymyślały ciekawe zadania, m. in. kręcenie się, skakanie i śpiewanie. Na zakończenie odbyła się zabawa z chustą animacyjną, która była dla grupy przedszkolaków dużą atrakcją.
             Czytanie książeczki i zabawy integracyjne sprawiły przyjemność nie tylko przedszkolakom, ale również nam. Już niedługo planujemy czytanie dzieciom kolejnego rozdziału „Niezwykłych przygód błękitnego króliczka” pt. „Urodziny Mamy”.

                                                                                            Relacja uczennic z klasy I b


Ps. Gratulujemy grupie dziewcząt z kl. Ib. Warto dodać, że w/w czytające wolontariuszki wywodzą się spośród przedszkolaków, którym czytały uczennice naszego gimnazjum w latach ubiegłych. Tak im się to spodobało, że już jako małoletnie  słuchaczki postanowiły naśladować swoje starsze koleżanki, obecnie już absolwentki Gimnazjum nr 3. I dotrzymały słowa! 
         Grupa czytających wolontariuszek zapowiada się bardzo dobrze. Widać, że cieszy ich głośne czytanie i prowadzenie zabaw w przedszkolu. Są chętne i kreatywne. Informujemy także, że powstała grupa czytających wolontariuszek w kl.IIId. Mamy nadzieję, że wkrótce opiszemy ich dokonania. Na razie trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

A może Ty też chciałabyś dołączyć do grupy czytających wolontariuszy Gimnazjum nr 3? 
Chłopcy mile widziani !!! Zgłoś się do biblioteki.

Opiekę nad wolontariuszami sprawuje p. Beata Nowak-Przech.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania z maluchami:










Program Centrum Edukacji Obywatelskiej
„Poczytaj mi, przyjacielu”


 Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Lublinie realizują projekt "Poczytaj mi przyjacielu" koordynowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie od lutego 2006 roku. Biorą w nim udział wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, które czytają wybrane teksty przedszkolakom w osiedlowych przedszkolach. Uczennice z różnych klas przygotowują scenariusze spotkań z maluchami i prowadzą dla nich zabawy, konkursy, zajęcia plastyczne i ruchowe. Po wysłuchaniu fragmentu książki dzieci odpowiadają na pytania związane z jej treścią. Maluchy są bardzo zadowolone ze spotkań i z niecierpliwością czekają na następne. Projekt to kształtowanie nawyku czytania, ale także nawiązywanie przyjaźni, a dla wolontariuszek to praca nad swoimi umiejętnościami i charakterem oraz mała praktyka pedagogiczna. Wśród czytanych książek dziewczęta proponują wierszyki dla dzieci, bajki, baśnie oraz książki z klasyki dziecięcej, jak i współczesne bestsellery. Spotkania często nawiązują do świąt okolicznościowych, w tym: Światowego Dnia Pluszowego Misia, Światowego Dnia Książki.
                                                ROK SZKOLNY 2013/2014

 W roku szkolnym 2013/2014 zajęcia w ramach wolontariatu czytelniczego w Przedszkolu nr 66 prowadzą dwie grupy uczniów. Jedną grupę odwiedza Angelika Kowalska (już trzeci rok!) z Magdaleną Gralewską z IIIC, a kolejną uczennice IIB : Małgorzata Czajka, Kinga Majewska, Marlena Wójcik, Monika Bąk.

Oto wypowiedź Magdy z IIIC na temat spotkań z maluchami:
" Mam na imię Magda i jestem wolontariuszką w naszym gimnazjum. Razem z moją koleżanką Angeliką chodzimy do przedszkola i czytamy dzieciom różne książki. Organizujemy też dla nich różne zabawy i zajęcia plastyczne. Wiemy, że dzieci bardzo lubią gdy przychodzimy na spotkania i bardzo się cieszą, gdy nas widzą. My również lubimy je odwiedzać, bo bardzo lubimy dzieci. Ostatnio po przeczytaniu historii o myszce mieszkającej w bibliotece wykonywaliśmy wspólnie książeczki origami. Bardzo im się to podobało. Obecnie mamy plan,aby przeczytać im coś o św.Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Przyniesiemy im kolorowankę z podobizną św.Mikołaja. Będą mogły je pomalować, a następnie zrobić ze swoich prac wystawę. Może zdradzą, co chcą dostać od św. Mikołaja?. Wpadłyśmy też na pomysł, aby zrobić grę w terenie na placu zabaw. Dzieci w drużynach będą szukały  pewnych miejsc, a następnie wykonają zadanie związane z tym miejscem.Przedszkolaki, jak zawsze, będą mogły wygrać niespodzianki. Będą też nagrody pocieszenia. W grudniu razem z kołem teatralnym "nasze" przedszkolaki będą też aktorami w jasełkach,w których wystąpią razem z gimnazjalistami. 
         Uważam, że dzieci lubią poznawać nowe zabawy i gry. Lubią spotykać się ze starszymi koleżankami. Dla nas to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu oraz rodzaj nauki, osobistego rozwoju. Dlatego zachęcam wszystkich rówieśników, aby zostali wolontariuszami. Możecie realizować się, odkrywać swoje umiejętności, być kreatywnym nie tylko w przedszkolu, bo wolontariat ma różne oblicza. Jeśli ktoś chce spotykać się z przedszkolakami to na pewno musi lubić pracę z dziećmi, musi być cierpliwy, odpowiedzialny, a przede wszystkim musi tego chcieć. 
     Chętnie z każdym zainteresowanym porozmawiam i podpowiem, co dzieci lubią, jak organizować dla nich zajęcia. Duże wsparcie otrzymacie też w szkolnej bibliotece. Możecie zawsze liczyć na pomoc pani Anety Szadziewskiej- opiekunki czytających wolontariuszy".
Magdalena Gralewska

 ROK SZKOLNY 2012/2013

Wśród klas I również mamy wolontariuszki. Jedną z najbardziej wytrwałych w swojej pracy z maluchami jest Małgosia Czajka z klasy IB. Gosia spotyka się z czterolatkami we wtorki o 14.00. Ostatnio z racji Roku Tuwima 2013 zapoznała dzieci z sylwetką pisarza i jego wierszykami dla dzieci. Czytanie "Dyzia marzyciela", "Pana Hilarego", "Lokomotywy" zakończyło się zajęciami plastycznymi. Każdy przedszkolak malował bohaterów wiersza "Lokomotywa" w swoim wagoniku. Małgosia deklaruje, że na spotkania z dziećmi będzie uczęszczała przez cały czas nauki w gimnazjum, bo to dla niej przyjemnie spędzony czas i ciekawe doświadczenie.



Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Create a free slideshow design



Oto jak pracuje grupa Natalii. Izabelli i Olgi!
Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free photo slideshow generated with Smilebox
Grupa Magdy i Angeliki z IIC pracuje systematycznie. Czasem towarzyszy im koleżanka. Tym razem była to Natalia.

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
This scrapbooking design made with Smilebox

 "W każdy wtorek odwiedzamy dzieci z Przedszkola nr 66 w Lublinie w ramach wolontariatu. Już w I klasie gimnazjum zainteresowałyśmy się wolontariatem, a ponieważ bardzo lubimy dzieci postanowiłyśmy, że spróbujemy swoich sił jako wolontariusze, którzy czytają dzieciom książki. Spotkania z dziećmi bardzo nas pochłonęły. Na początku nie wiedziałyśmy, jak z nimi postępować i jak prowadzić zajęcia, ale po kilku wizytach wszystko stało się proste. Przedszkolaki chyba nas polubiły. My bardzo ich lubimy i chętnie co tydzień chodzimy na spotkania z nimi. Najczęściej czytamy im książeczki, ale prowadzimy też dla nich różne zabawy i gry. Wolontariat to coś, co bardzo lubimy. Nie jesteśmy wolontariuszkami dlatego, aby mieć lepszą ocenę z zachowania. To działania bardzo dla nas przyjemne, które dają mnóstwo satysfakcji. Nie ważne czy mamy zadane dużo pracy domowej, kartkówki. Można powiedzieć, że to nasze hobby. Teraz jesteśmy w klasie II, ale zamierzamy spotykać się z dziećmi do końca gimnazjum. Już teraz z przedszkolakami i wolontariatem łączy nas wiele wspomnień i doświadczeń."
Magdalena Drozd, Angelika Kowalska, 2c
 

Jak czytać dzieciom ?-rady

 1. Zanim zaczniesz czytać swoim podopiecznym, przedstaw się, opowiedz coś o sobie, porozmawiaj z nimi przez chwilę.

 2. Poznaj imiona dzieci, zapytaj co już dzisiaj robiły, co lubią robić, o czym chciałyby posłuchać? W ten sposób wzbudzisz ich zaufanie i nie będą cię traktowały jak obcą osobę.

3. Powiedz krótko w kilku zdaniach, o czym będzie czytany tekst, żeby wzbudzić ciekawość w maluchach. Zaprezentuj książkę tak, aby wszystkie dzieci dokładnie mogły się jej przyjrzeć.

4. Kiedy zaczniesz czytać:

Staraj się modulować głos, zależnie od postaci, której kwestię czytasz.
Używaj mimiki, gestów, wyrażaj emocje bohaterów książki poprzez mowę ciała.
Im bardziej zmieniasz ton, barwę głosu, tym jest to ciekawsze dla maluchów.
Czytaj głośno i wyraźnie.
Czytaj przyjaznym, ciepłym tonem.
Rób pauzy, staraj się budować napięcie w akcji, aby zaciekawić słuchających.
Staraj się tak dobierać bajki, fragmenty książki by czytać nie dłużej niż 30 minut. Im dłużej czytasz, tym większe problemy z koncentracją mają maluchy.

5. Nie czytaj zakończenia od razu! Poproś najmłodszych, by wyobrazili sobie, jak bajka może się skończyć.

 6. Po przeczytaniu fragmentu książki, nie idź od razu do domu - zostań i porozmawiaj, pobaw się z dziećmi. Zapytaj ich, co podobało im się w przeczytanej bajce czy opowiadaniu i dlaczego. Niech podzielą się z tobą swoimi wrażeniami i odczuciami.

7. Zaproponuj im jakąś wspólną zabawę! Możecie zorganizować mini-teatrzyk bądź scenkę, zabawę lub grę związaną z postaciami z właśnie przeczytanej bajki. Bierz udział w przygotowywaniu scenki, zachęcaj ich do kreatywności, do wyrażania własnych pomysłów.

8. Małe dzieci uwielbiają rysować! Możesz zachęcić ich do namalowania tego, co najbardziej podobało im się w bajce.

9. Jeśli któreś z maluchów jest nadpobudliwe, przeszkadza, komentuje - porozmawiaj z nim na osobności i umówcie się, że następnym razem, po wysłuchaniu bajki, opowie jej treść reszcie dzieci. Wtedy twój podopieczny poczuje się wyróżniony i będzie słuchał uważnie. Dzieci mające problemy ze skupieniem uwagi zaproś, by usiadły jak najbliżej ciebie.

10. Jeżeli cała grupa nie potrafi się skupić, spróbuj wymyślić jakiś konkurs, np. na najładniejszą ilustrację do przeczytanej bajki. Wtedy maluchy będą słuchać uważnie.

 11. Staraj się dobierać książki do wieku i możliwości maluchów. O pomoc przy doborze książki najlepiej zwróć się do pedagoga bądź przedszkolanki. Jeżeli wybierasz dłuższą książkę, np. "Kubusia Puchatka" czytaj systematycznie tylko jej fragmenty. Możesz wtedy zorganizować "Miesiąc z Kubusiem Puchatkiem".

 12. Wybieraj książki kolorowe, z ilustracjami - wtedy czytając, możesz pokazywać rysunki najmłodszym - pobudzisz ich wyobraźnię i bardziej zainteresujesz treścią bajki.

13. Nigdy nie denerwuj się ani nie krzycz, kiedy dzieci są niegrzeczne. Postaraj się wykazać cierpliwością i opanowaniem.

 14. Staraj się nawiązać bliższą relację z maluchami. Rozmawiaj z nimi nie tylko o bajkach, ale też o ich zainteresowaniach, ulubionych zabawkach, zwierzątkach, potrawach, o tym co lubią robić w domu.

15. Jeśli chcesz pochwalić lub nagrodzić dzieci musisz nagrodzić je wszystkie. Dzieci nienagrodzone zaczną płakać i poczują się skrzywdzone!

 16. I nigdy nie zapominaj o uśmiechu! :)





Lista książek polecanych do czytania najmłodszym:
1. Ostrowicka Beata: Cztery pory baśni (Jedność)
2. Degórska I.: Bajka o szczęściu. 
3. Baśń o królu Dardamelu. Wyd. Wy-Twórnia
4. Pinokio Rymowany. Wyd. Muchomor.
5. Śpiewająca Lipka(baśnie i legendy słowiańskie). Wyd. Media Rodzina.
6. Lindgren A. Dzień Dziecka w Bulerbyn.
7. Nanetti A. Mój dziadek był drzewem czereśniowym.
8. Schmidt A.M.G. Julek i Julka.
9. Chmielewska I. O wędrowaniu przy zasypianiu.
10. Zofia Beszczyńska: Wiersze dla dzieci. Dom czarownicy (Eurograf Librone)
11.Dorota Gellner: Zając (Bajka)
12.Anna Gras: Filip Engel i błękitny smok. Czytadło dla książkożerców (Wydawnictwo Grodkowskie)
13. Adam Jaromir: Zarafa (Muchomor)
14. Maria Ewa Letki: Zaczarowane historie (Bajka)
15. Anna Onichimowska: Piecyk, czapeczka i budyń (Ezop)
16.Małgorzata Strzałkowska: Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy (Czarna Owca)
17. Małgorzata Strzałkowska : Zielony i Nikt (Bajka)
18. Zofia Beszczyńska : Lusterko z futra (Media Rodzina)
19. Roman Pawlak : Miłek z Czarnego Lasu (Powergraph)