piątek, 21 grudnia 2012

Boże Narodzenie.

WSZYSTKIM UCZNIOM, NAUCZYCIELOM I OSOBOM ZAPRZYJAŹNIONYM Z NASZĄ SZKOLNĄ BIBLIOTEKĄ ŻYCZYMY WYJĄTKOWEGO CZASU ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA. ŻYCZYMY ODPOCZYNKU, WSPÓLNEGO BIESIADOWANIA Z RODZINĄ, KOLĘDOWANIA PRZY WIGILIJNYM STOLE  I RADOWANIA SIĘ ŚWIATŁEM DZIECIĄTKA Z BETLEJEM!
CZASU NA DOBRĄ KSIĄŻKĘ TEŻ ŻYCZYMY!

A dla naszych czytelników i zagranicznych przyjaciół błyskawiczny konkurs z wiedzy o tradycjach Bożego Narodzenia w Polsce. 

czwartek, 20 grudnia 2012

Jaką książkę kupić komuś lub sobie pod choinkę?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Będziemy mieli w końcu czas na odpoczynek, czas na rozmowy z rodziną i czytanie książek. Pora zakupić więc książkowe prezenty. Możesz obdarować nimi bliskich albo poprosić Gwiazdkę o książkę dla siebie. Powyższa infografika pomoże ci w wyborze odpowiedniej lektury.
Źródło : http://www.ksiazka.net.pl/fabryka-jaka-ksiazke-kupic-sobie-pod-choinke

wtorek, 18 grudnia 2012

   Rok 2012 dedykowany jest autorowi "Opowieści wigilijnej" Charlesowi Dickensowi. Z tej okazji grupa uczniów naszego gimnazjum realizuje projekt edukacyjny eTwinning poświęcony pisarzowi. Dodatkowo organizujemy konkurs polsko - angielski dla wszystkich zainteresowanych uczniów.              
Konkurs odbędzie się w środę - 19 grudnia o godzinie 14.30 w bibliotece szkolnej. Czekamy na tych, którzy już się zgłosili i na tych, co jeszcze zastanawiają się. Zapraszamy!

piątek, 14 grudnia 2012

Artemis Fowl.

    Było wiele książek o mądrych chłopcach. Tyle samo, a może jeszcze więcej było o wróżkach i elfach. Mimo to książka z serii "Artemis Fowl" chociaż też dotyczy wspomnianych bohaterów jest inna i wyjątkowa. Jej bohaterem jest mądry, a przede wszystkim dokładny i poważny chłopiec. Ma na imię Artemis. Mieszka w pałacu wraz z matką, swoim ochroniarzem i jego siostrą. Poszukuje zaginionego ojca i planuje odbudować rodzinną fortunę. W tym celu udaje się do ukrytego świata elfów, aby obrabować ich ze złota. Elfy te nie są jednak małymi, grubymi stworzeniami w zielonych surdutach z garnkami złota. To wysoce rozwinięte cywilizacje mieszkające w koloniach. Ich świat jest bardzo dokładnie zorganizowany                     i dopracowany w każdym szczególe. Z takim światem musi zmierzyć się Artemis.
     Każdy tom serii jest lepszy od poprzedniego. Autor zawsze dodaje coś nowego, zaskakującego. To najbardziej mi się podoba. Jestem pewien, że gdyby nie Harry Potter to Artemis Fowl byłby najbardziej popularnym bohaterem literackim wśród nastolatków.

Mikołaj, 3b.


środa, 12 grudnia 2012

Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy 
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory 
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski

Niebo ziemi, niebu ziemia 
Wszyscy wszystkim ślą życzenia ..."


11 grudnia, we wtorek w naszej szkole odbył się uroczysty finał archidiecezjalnego konkursu "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia". Celem konkursu było nie tylko kultywowanie tradycji   pisemnego i listownego składania życzeń, ale również zachęcenie do własnoręcznego wykonywania kartek świątecznych.    Organizatorką i pomysłodawczynią konkursu była katechetka naszego gimnazjum,  pani Dorota Surtel. Przez dwa miesiące uczniowie wielu lubelskich i pod lubelskich szkół tworzyli bożonarodzeniowe kartki i redagowali świąteczne życzenia. Do konkursu przystąpiły ogółem 32 szkoły podstawowe i gimnazja. Były to szkoły z całej archidiecezji: Kraśnika, Wilczopola Kolonii, Trawnik, Piotrkowa, Strzyżewic-Rechcie, Opola Lubelskiego, Wierzbicy, Gorzkowa, Baranowa, Kiełczewic Górnych, Kamienia, Kurowa, Rudnika Drugiego, Sawina, Rudki Kozłowieckiej, Puław, Terpentyna, Zemborzyc Tereszyńskich, Łazisk, Kalinówki, Puław i Lublina oczywiście. 
W kategorii plastycznej wpłynęło 141 prac, a w literackiej 26. Jury - p. Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 WBP im. Hieronima Łopacinskiego w Lublinie, p. Marzena Dumała, n-l nauczania przedszkolnego Przedszkola nr 66 w Lublinie oraz nauczyciele Gimnazjum nr 3: p. Iwona Kozak, p. Bożenna Wolska i p. Alina Hładyniuk z trudem wyłoniły ścisłe grono laureatów, finalistów i uczniów wyróżnionych. Powstało wiele pięknych  bogactwem form i zastosowanych materiałów i technik kart świątecznych. Idealne kompozycje, ważne, choć czasami ukryte przesłania, oryginalne pomysły i sposoby ujęcia tematu to cechy nagrodzonych i wyróżnionych "bożonarodzeniowych kart z duszą". Prace literackie, choć mniej liczne zwracały uwagę swą oryginalnością, uniwersalnością treści, umiejętnościami sprawnego łączenia środków stylistycznych z wartościowymi życzeniami, humorem  i zabawną frazeologią życzeń. Wszystkie prace, te plastyczne i literackie wprowadziły nas w magię Świat i cudownego przeżywania Bożego Narodzenia. I za to dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu:)
Ps. Lista osób wyróżnionych, finalistów i laureatów w prezentacji Power Point zamieszczonej poniżej. 

wtorek, 4 grudnia 2012

Po co nam książki?

We środę, 28 listopada 2012r. odbyła się otwarta lekcja metodyczna (w ramach szkoleń LSCDN) dla nauczycieli  "Po co nam książki?". Lekcja przeprowadzona została w klasie IIIc przez nauczycieli Gimnazjum nr 3: nauczyciela bibliotekarza Ewę Osobę oraz nauczyciela polonistę i wychowawcę klasy IIIc panią Annę Raganowicz. Gościliśmy na niej trzynastu nauczycieli: gości z lubelskich i pod lubelskich szkół oraz nauczycieli naszej szkoły.
Po powitaniu przybyłych gości -  pani metodyk nauczycieli bibliotekarzy Jadwigi Witkowskiej-Kunach oraz nauczycieli bibliotekarzy: Zofii Dzięcioł (SP nr 30), Małgorzaty Ratyny (G nr 9), Edyty Głębockiej (ZSTK), Marzeny Sołtys (SP Wilczopole), Magdaleny Mendak (ZSZ Opole Lubelskie), Elżbiety Frant (ZSO nr 2) pani dyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbiety Kot, pani wicedyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbiety Wojtowicz, nauczycieli Gimnazjum nr 3: Anety Szadziewskiej, Agnieszki Tkaczyk, Ewy Kożuszek, Kamili Choiny  i troszkę stremowanych tym faktem uczniów :) rozpoczęła się lekcja.
A rozpoczęła się nietypowo - od zabawy w "1000 i jedno zastosowań: książki". Uczniowie burzą mózgów wymyślali, a przedstawiali za pomocą dramy pomysły na różne zastosowania książki. Te zwykłe i niezwykłe, te typowe i nietypowe ... Było śmiesznie, ale i kreatywnie. Okazało się, że książka może być pomocą w wielu sytuacjach np. obronić przed atakiem, posłużyć za poduszkę, podkładkę pod myszkę, z książką można spać, spacerować, może też pełnić funkcję tacy, rakiety tenisowej ... A to tylko niektóre z
 pomysłów :)
Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "KSIĄŻKI NIE TYLKO DO CZYTANIA" oraz film "TO NIE JEST KSIĄŻKA" (www.toniejestksiazka.pl). Pokaz był wstępem do dyskusji: po co nam książki? Dyskusja przebiegała wg wcześniej określonych zasad  m.in: słuchamy, gdy mówią inni; mówimy krótko i zrozumiale na temat; jesteśmy opanowani, nie ulegamy emocjom; przestrzegamy dyscypliny czasowej ... i doprowadziła do sformułowania wielu potrzeb, jakie spełnia książka. Oto niektóre z nich (cytowane w oryginalnej formie): do czytania, do egzystencji, do pomocy, do wspomnień, do dyskusji, do nauki i zdobywania wiedzy, do rozwijania wyobraźni, do zabawy i relaksu, poznawania świata z innej perspektywy, dla zabicia czasu, przyjemności, oderwania się od rzeczywistości, wpływają na rozwój człowieka, inspirują ... Po wyczerpaniu wszystkich funkcji, jakie spełnia książka uczniowie dokonali ich hierarchizacji. Spisane na paskach "zastosowania" książki zostały uporządkowane wg skali ważności. Ostatnim elementem lekcji - zadaniem twórczym - było stworzenie własnej strony do PAMIĄTKOWEJ KSIĘGI UCZNIÓW KLASY IIIC. Każdy uczeń wykonał samodzielnie stronę formatu A4, która odzwierciedlała jego charakter, osobowość, zainteresowania, stronę-przesłanie dla przyszłych pokoleń. Oryginalne i niepowtarzalne w formie i treści strony zostały zaprezentowane i skomentowane przez ich autorów tak, by ich znaczenie było jasne dla wszystkich. Autorskie strony zostaną zebrane i oprawione w PAMIĄTKOWĄ KSIĘGĘ KLASY III C.
Na zakończenie uczniowie otrzymali za swoja zaangażowaną i twórczą postawę i pracę ciasteczka, oczywiście w kształcie książek :) oraz książeczki origami z cytatami o książkach i czytaniu.
Lekcji towarzyszyła wystawa prezentująca różnorodny i magiczny świat książek. Można było obejrzeć: książki do kąpieli, malowanki, książki dźwiękowe, "rozkładanki", książki pięknie i nietypowo wydane, duże, wielkie i całkiem malutkie, książki interaktywne oraz edukacyjne, książki z nietypowymi dodatkami np. z grą planszową, pocztówkami ...
Bardzo dziękujemy Wszystkim uczestnikom lekcji za obecność, życzliwe uwagi oraz przemiłe spotkanie. Uczniom za to, że byli - bo bez nich przede wszystkim tej lekcji by nie było, że pięknie i chętnie pracowali na powodzenie tego przedsięwzięcia.
A oto prezentacja zawierająca fotorelację z lekcji.
Po co nam
View more presentations or Upload your own.

HURRA MAKULATURA - KSIĄŻKI DO BIBLIOTEK (podsumowanie)



altKonkurs „HURRA MAKULATURA - KSIĄŻKI DO BIBLIOTEK” dobiegł końca.  Zbiórka makulatury trwała dwa miesiące, w czasie których udało się zebrać  -   1, 420 kg. W akcji wzięło udział 39 uczniów Gimnazjum nr 3:
Lp.
Klasa
Ilość /nazwiska uczniów
1.
Ia
-
2.
Ib
4 (Jakub Drela, Monika Bąk, Maciej Gałan, Małgorzata Grabowska ok.80 kg!)
3.
Ic
5 (Arkadiusz Grunwald, Agata Śliwa, Adrian Worobij, Ernest Hałas, Aleksandra Mitura)
4.
Id
12 (Zuzanna Smaga, Kacper Patyk, Karol Lisiak, Magdalena Grzywaczewska, Aleksander Czajka, Bartłomiej Surtel, Ilona Kołbyko,Paulina Adamska, Aleksandra Dobosz, Piotr Dobosz, Magdalena Mituła, Adam Wołoszek)
5.
IIa
7 (Martyna Dudziacha, Bartosz Szpanbruker, Bartosz Gajos, Justyna Lisek, Arkadiusz Wąsiewicz, Agata Piasecka, Karol Zarzeczny)
6.
IIb
2 (Mikołaj Sawa, Michał Gzik)
7.
IIc
1 (Katarzyna Pietroń)
8.
IId
4 (Krzysztof Wikira, Magdalena Jędras,Paula Maj, Julia Lewandowska ok.80kg!)
9.
IIIa
-
10.
IIIb
3 (Tymoteusz Truszkowski, Hubert Dąbrowski, Olga Birnbach)
11.
IIIc
-
12.
IIId
1 (Marcin Surtel)

W akcję zaangażowali się również nauczyciele naszego Gimnazjum.  Za uzyskane ze sprzedaży makulatury pieniądze – 426 zł – udało się kupić 14 ciekawych i pięknie wydanych książek do biblioteki szkolnej. Wszystkie zakupione tytuły (głównie współczesna literatura młodzieżowa, polska i obca) znalazły już swoich czytelników :) Bez względu na ostateczny wynik konkursu było warto!  Z pewnością weźmiemy udział w następnej takiej akcji, bo ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty, to także Twoje i moje codzienne gesty…
Wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc…
Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz odpowiedzialny za organizację zbiórki i konkursu w Gimnazjum nr 3

środa, 7 listopada 2012

Edukacja czytelnicza

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych sprzyjał również edukacji czytelniczej. 
 W klasach trzecich a, b i c odbyły się zajęcia "All you need ... is reading books". Uczniowie klas trzecich pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Ewy Osoby i nauczyciela języka angielskiego pani Emilii Kosowskiej-Stępniak tworzyli mapy myśli do słowa BOOK. Powstały mapy myśli z następującymi gałęziami: KINDS OF BOOKS, LIBRARY, BOOK'S STRUCTURE, BOOK'S ADJECTIVES, BOOK'S VERBS. Uczniowie w grupach opracowywali "jedną gałąź" posługując się słownikami. Na zakończenie, jako pracę domową uczniowie otrzymali losy z aforyzmami, które mieli rozwinąć. 

czwartek, 1 listopada 2012

Zajęcia integracyjne z wykorzystaniem sztuki origami

W październiku wiele się działo w bibliotece i okolicach ... Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach integracyjnych "Co to jest origami?". Nauczyciel bibliotekarz Ewa Osoba przeprowadziła wraz z Wychowawcami cztery lekcje w kasach I a, b, c i d. Zajęcia miały na celu integrację zespołów klas pierwszych oraz promocję sztuki origami wśród uczniów. Rozwijały również kreatywność uczniów i wskazywały zalety origami.
Oprócz składania modułowych liści klonu, z których powstało drzewo każdej klasy uczniowie tworzyli krzyżówkę ze swoich imion. Ćwiczenia te miały na celu uświadomienie uczniom, że stanowią zwartą grupę i każdy może znaleźć w niej swoje miejsce. A Wychowawcy nie tylko mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach,  ale także zaobserwować i zdiagnozować samopoczucie uczniów w klasie - uczniowie dobierali kolory kartek - liści stosownie do dobrego (barwy ciepłe) lub złego (barwy zimne) samopoczucia w klasie.
Wszyscy pięknie i efektywnie pracowali i miejmy nadzieję, że dobrze się bawili:)

poniedziałek, 29 października 2012

Terenowa gra biblioteczna klas I.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Create a free slideshow

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 30 w bibliotece.

    Tradycją stało się, że podczas obchodów MMBS naszą bibliotekę odwiedzają nie tylko uczniowie gimnazjum, ale i inne osoby zaprzyjaźnione z tym miejscem. Klasy pierwsze jako nowi czytelnicy biorą udział w integracyjnej imprezie czytelniczej, czytelnicy mogą uczestniczyć w grach i zabawach z książką, odwiedzają nas absolwenci, a pierwszy raz progi biblioteki przekraczają uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Tym razem gościły u nas klasy VI. Każda klasa pod opieką swoich nauczycieli bibliotekarzy i wychowawców uczestniczyła w warsztatach artystycznych origami. Wszyscy mogli  wykonać sobie mini książeczkę origami. Taka prosta, a bardzo estetyczna i kolorowa oraz nietypowa ozdoba, posłużyła niektórym jako broszka lub kolczyk. Inni uznali, że mogą do niej wpisywać ulubione cytaty, motta życiowe, życzenia i dołączyć do prezentu. Byli też uczniowie, którzy uznali, że będzie to dobry kalendarzyk na zapisywanie informacji o zadanej pracy domowej i klasówkach. Większość książeczek powędrowała na klasowe gazetki. Ozdobione książeczkami klasy były dowodem na to, że młodzi ludzie nie boją się książek, sięgają do nich i że wystarczy tylko znaleźć właściwy sposób, aby ich z książką zaprzyjaźnić. (Mamy informacje, że mini książecki tak się spodobały, że w niektórych domach stworzyli manufakturę, a książeczki origami zajmują każdy kąt mieszkania. To bardzo miła wiadomość!)
 Warsztatom artystycznym towarzyszyły zabawy słowne i językowe oraz ćwiczenia rozwijające kreatywność. Poznawaliśmy zawody związane z książką, improwizując tworzyliśmy krótkie opowieści, układaliśmy krzyżówki, poprawialiśmy błędy w  tytułach książek.
Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Scrapbook customized with Smilebox
       Dowodem na to, że spotkania uczniów z klas szóstych w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 3 w Lublinie zakończyły się powodzeniem są cytowane niżej wypowiedzi uczniów z SP 30. Mamy cichą nadzieję, że już niedługo spotkamy się ponownie, ale już jako z uczniami naszej szkoły.
"Bardzo fajne było robienie książeczek, odgadywanie nazw zawodów." - Małgosia, VI C
"Ta godzina była super!" - Daniel, VI C
"Zajęcia były bardzo fajne i ciekawe." - Ola, VI C
"To gimnazjum jest fajne. Są fajni nauczyciele." - Piotr, VI F
"Jest śmiesznie!." - Natalia, VI F
"Na początku się bałam, ale gdy weszłam do biblioteki przestałam. Było super!" - Oliwia, VI F
"Wow. Zrobiłam sobie kolczyka!" - Weronika, VI F
Click to play this Smilebox collage
Create your own collage - Powered by Smilebox
Collage customized with Smilebox
"Nie lubiłem przebywać w gimnazjum, ale zmieniłam zdanie." - Weronika, VI F
"Podobało mi się origami." 
"Zajęcia były bardzo fajne, inteersujące i ciekawe." 
"Cieszę się, że nauczyłam się robić książeczkę." - Weronika, VI B
"Zagraliśmy w fajne gry." - Oliwka, VI B
"Mogliśmy ruszyć swoją wyobraźnię." - Klaudia, VI B
"Po tym spotkaniu czuję się rozluźniona." - Katarzyna, VI A
"Na dzisiejszym spotkaniu bardzo mi się podobało, bo było zabawnie.:)"- Agnieszka, VI A
"Fajne książeczki." - Agnieszka, VI A
"Według mnie było bardzo fajnie." - Patrycja,VI B
Nauczyciele: 
"Bardzo dziękujemy za wspaniałe warsztaty i możliwość wykonania papierowej biżuterii".
"Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas."




poniedziałek, 22 października 2012

Mikołaj poleca.

 
Felix, Net i Nika
Oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

     Jeśli chodzi o książki to jestem wybredny. Mimo to książkę „Felix, Net i Nika Oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” polubiłem naprawdę. Najbardziej podoba mi się to, że główni bohaterowie są bardzo prawdziwi. Mają wyrazistą osobowość, ciekawe charaktery i wyjątkowe zdolności. Felix – nieśmiały mechanik, Net – inteligentny, tchórzliwy geniusz informatyczny, Nika – samodzielna, rozsądna dziewczyna i medium. Fabuła też niczego sobie. Przyjaciele znajdują skarb, w którym jest księga z informacjami umożliwiającymi stworzenie napędu antygrawitacyjnego. Oddają go do muzeum. Na skarb ma chrapkę przywódca gangu, który zaczyna ich śledzić. Trójka nastolatków poznaje program sztucznej inteligencji, wchodzą do Instytutu Badań Nadzwyczajnych, tworzą roboty. Genialne! A najlepsze jest to, że każdy tom jest równie świetny albo i lepszy. Wartka akcja, dużo przygód, pomysłów to atuty książki. Ponadto rozgrywa się w Polsce i bohaterami są nasi rówieśnicy.     
         Wszystkie tomy serii o Feliksie, Net i Nice dostępne są w naszej bibliotece.
                                                       Mikołaj Brzyski, kl. IIIB