poniedziałek, 29 kwietnia 2013

26 kwietnia 2013 - finał konkursu "Książka wszystko potrafi".

26 kwietnia 2013 roku w Gimnazjum nr 3 odbył się finał II edycji międzyszkolnego konkursu „Książka wszystko potrafi”. 

Konkurs adresowany był do uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych miasta Lublin i obejmował trzy kategorie: plastyczną na plakat, komiks, zakładkę do książki, logo konkursu,  literacką na małą formę literacką (bajkę, opowiadanie, nowelę) i medialną na zwiastun filmowy, logo promujące książkę i czytanie.
Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublina, pana Krzysztofa Żuka i we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. H.Łopacińskiego i Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie. Sponsorami  nagród byli: Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwa Znak, Wydawnictwo Akapitt Press, Wydawnictwo Muza SA, Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki Tuliszków, Wydawnictwa Szkolne PWN oraz firma „Audeo” – wydawca e-booków.
W konkursie wzięło udział 108 uczniów z lubelskich szkół podstawowych (klas V i VI) i gimnazjów. Największą popularnością cieszyła się kategoria literacka, tuż za nią plastyczna.
Na konkurs w kategorii literackiej wpłynęły 62 prace: 26 prac z lubelskich szkół podstawowych i  36 z gimnazjów Lublina. W kategorii plastycznej jury oceniło 42 prace, w tym 7 ze szkól podstawowych i 35 z gimnazjów. Nadesłano 5 prac medialnych 9 autorów  (4 filmy, 1 logo).
 Finał II edycji zgromadził laureatów i finalistów konkursu, ich opiekunów, zaproszonych gości oraz organizatorów imprezy. Gospodarzem finału konkursu była pani wicedyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbieta Wojtowicz. Obecni byli również przedstawiciele sponsorów oraz członkowie jury. Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego reprezentowały: pani Anna Ostęp, bibliotekarz i instruktor ds. merytorycznych oraz pani Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Obecna była również jurorka konkursu w kategorii literackiej - pani Iwona Kozak, nauczyciel języka polskiego naszego gimnazjum.
Goście nie tylko uświetnili uroczystość, ale także wręczali nagrody uczestnikom. Nagrodami w konkursie były przede wszystkim książki, a także pamiątkowe dyplomy. Nauczyciele, opiekunowie uczniów otrzymali również dyplomy podziękowania i nagrody książkowe.
Finał II edycji konkursu „Książka wszystko potrafi” uświetnił występ uczennic klasy IIc i Ia, które pod kierunkiem pani Ewy Kożuszek zaprezentowały przeróbki znanych i lubianych utworów muzycznych. A były to same hity m.in. piosenki Dody, Ani Wyszkoni i Budki Suflera. Dziewczyny wprowadziły wszystkich w czytelniczy nastrójJ Część artystyczną prowadzili redaktorzy portalu „Ledwie czytająca Polska” Natalia Czytadło i Piotr Bestseller – w tej roli Natalia Kuflewska i Paweł Marczak z kl.IIIa, którzy poinformowali nas o zatrważających wynikach badań czytelnictwa w Polsce. Nakreślili również przykładowe obrazy nastoletnich czytelników m.in.: czytelnika doskonałego, czytelnika lektur obowiązkowych. Ponieważ cała część artystyczna miała charakter koncertu życzeń, na koniec redaktorzy życzyli wszystkim nauczycielom i bibliotekarzom czytelników uzależnionych od czytania, takich, którzy lubią czytać, bo radość sprawia im, gdy przebiegają wzrokiem po zapisanych kartach … czyli takich, którzy byli obecni na naszej uroczystości.
Część oficjalną imprezy prowadziły panie: Ewa Osoba i Aneta Szadziewska. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne i medialne mogliśmy obejrzeć na okolicznościowej wystawie oraz w prezentacji multimedialnej, która towarzyszyła imprezie.
Po ogłoszeniu werdyktów jury w poszczególnych kategoriach i wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy spotkali się w czytelni biblioteki szkolnej, gdzie przy ciastku i szklance soku mogli wymienić wrażeniaJ
Finał II edycji konkursu „Książka wszystko potrafi” zakończył się. Czekamy na kolejną, trzecią już edycję


Książka wszystko potrafi2013

View more presentations or Upload your own.

wtorek, 23 kwietnia 2013

23 kwietnia na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!


Wszystkim uczniom i innym czytelnikom naszej biblioteki z okazji święta książki życzymy jak najwięcej chęci do rozwijania w sobie pasji czytania! Obyście czerpali z książek jak najwięcej radości i uwierzyli, że one wszystko potrafią! Życzymy Wam, abyście mieli jak największy stos książek do przeczytania w najbliższym czasie, znaleźli czas na ich pochłanianie i mieli jak największy do nich dostęp!  


"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo."

Między innymi z tej okazji Kinga i Iza z IB wraz z koleżankami i kolegami z klasy przygotowały film o tym, że książka wszystko potrafi!


Wszystkich gimnazjalistów, którzy już są po pierwszym dniu egzaminu zapraszamy z okazji Światowego Dnia Książki do zabawy w tytuły i bohaterów literackich. Wystarczy, ze uzupełnicie wykropkowane miejsca swoimi skojarzeniami tytułów książek, bądź imionami bohaterów literackich.

Wstałam wcześnie rano i ..........................
Dzień zaczęłam z (od).................................
W drodze do szkoły zobaczyłam .....................
który.............................................
Minęłam........................, aby nie spotkać........................
Zatrzymałam się jednak przy ..................................
Po wejściu do szkoły, zdenerwowana dzisiejszym egzaminem ujrzałam.................
Minęłam grupę pewnych siebie koleżanek i stanęłam przed ................................
Na egzaminie pisałam charakterystykę mojego ulubionego...............................z .......................
Około trzynastej byłam już w domu.
W czasie obiadu z .......................zauważyłam .................................. On(ona, ono) ...............................Potem zerknęłam na blog szkolnej biblioteki, gdzie przeczytałam o ...................................
Po południu świętowałam Światowy Dzień Książki wraz z .............................................................................
Przed snem powtórzyłam jeszcze ........................... i dla relaksu sięgnęłam jeszcze po ...............................
zanim powiedziałam dobranoc.....................................

Zapraszamy na finał konkursu "Książka wszystko potrafi".

Już 26 kwietnia 2013 roku o godzinie 10.00 spotykamy się na finale II edycji konkursu międzyszkolnego z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Na konkurs pod hasłem "Książka wszystko potrafi zapraszamy nagrodzonych uczniów wraz z nauczycielami. W programie spotkania :
1. Wręczenie nagród laureatom konkursu.
2. czytelniczy koncert życzeń w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3.
3. Wizualna i medialna prezentacja prac konkursowych.
4. Spotkanie kuluarowe z uczestnikami konkursu, jury i organizatorami.
ZAPRASZAMY!


wtorek, 16 kwietnia 2013

Dzień otwarty w bibliotece Gimnazjum nr 3


11 kwietnia, we czwartek biblioteka szkolna otworzyła swoje podwoje dla uczniów klas szóstych okolicznych szkół podstawowych. W czytelni i bibliotece czekało na nich wiele atrakcji:) 
Nasi goście mogli zagrać w grę planszową KSIĄŻKOBRANIE, w której aby wygrać trzeba było odpowiedzieć na pytania związane z literaturą znaną i lubianą. Uczestnicy gry rzucając kostkę przemieszczali się po planszy zbierając również kolekcję książek. Wygrywał gracz, który nie tylko dotarł jako pierwszy na metę, ale zebrał także największy zbiór książek. Oprócz gry planszowej można była zagrać w LITERACKIEGO PIOTRUSIA. Kilku graczy w napięciu grało w karty starając się jak najszybciej znaleźć pary: BOHATER LITERACKI-jego ATRYBUT lub GŁÓWNY BOHATER LITERACKI-DRUGOPLANOWY BOHATER z tej samej książki. Było dużo śmiechu, zabawy i głośnego zastanawiania się "z jakiej to bajki, z jakiej książki ...". Najtrudniejsze okazało się BIBLIOTECZNE DOMINO, które wymagało dużej umiejętności kojarzenia i łączenia w pary pojęć bibliotecznych np. ENCYKLOPEDIA-HASŁO, SŁOWNIK-DEFINICJA, KATALOG-KARTA KATALOGOWA itp. Były też zadania specjalne TYLKO DLA ORŁÓW: LITERACKIE PUZZLE i POSZUKIWANIE WYRAZÓW w diagramach np. tytułów lektur, zawodów związanych z książką.Na czytelnianych komputerach można było obejrzeć blog naszej biblioteki. Zainteresowani uczniowie mogli pod kierunkiem Mateusza Marka, ucznia klasy Ic i fana origami, sprawdzić swoje umiejętności manualne składając zakładki techniką origami. 
W wypożyczalni można było oglądać KRONIKĘ BIBLIOTEKI  i KRONIKĘ GIMNAZJUM NR 3.
 Można było także zrobić sobie zdjęcie i na chwilę stać się Feliksem, Netem lub Niką (bohaterami powieści Rafała Kosika).
Każdy mógł wybrać coś dla siebie:)
Na potwierdzenie relacji kilka zdjęć:)







wtorek, 9 kwietnia 2013

Hiszpańsko-polski konkurs eTwinning z nagrodami!


 Uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w III edycji konkursu  pod hasłem : LETRAS GALEGAS 2013 – ROBERTO VIDAL BOLAÑO organizowanego przez zaprzyjaźnioną szkołę w Hiszpanii.

W konkursie z okazji Dni Literatury Galicyjskiej 2013 należy zaprojektować ręcznie lub komputerowo zakładkę do książki dedykowaną Roberto Vidal Bolano. Szczegóły niżej i w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

 The main idea of this project is to show the Galician language and the writer being paid tribute to this year in Galician Literature Day: Roberto Vidal Bolaño. Students would design bookmarks inspired in Roberto Vidal Bolaño work and they would have to use ITC.

The Secondary School San clemente in Santiago de Compostela announces
The third European competition of bookmarks
devoted to the Galician writer Roberto Vidal Bolaño in Galician Literature Day 2013
Conditions:
1. It will be essential works to be original and unpublished. Admission dates until 15th May. The jury will take the final decission at the end of May.
2. Not more than two works for each participant will be accepted.
3. Each bookmark must have frontside and backside.
4. Measurements: 18x5 cm.
5. Digital format BMP or PNG, with a resolution of 300dpi.
6. There will be a first prize 100 €, a second prize 75 € and a third prize 35 €.
7. All prizes will be given.


Dzień Otwarty w bibliotece szkolnej!

11 kwietnia 2013 roku zapraszamy do naszej biblioteki i Gimnazjum nr 3 na dzień otwarty pod hasłem      "W poszukiwaniu dobra, prawdy i piękna."
W bibliotece szkolnej w godzinach od 13.30 do 18.00 będziesz mógł wziąć udział w różnych literackich grach planszowych i medialnych. 

1. Literacki Piotruś.
2. Biblioteczne domino.
3. Książkobranie.
4. Literackie puzzle.
Odkrywając z nami piękno czytania czeka na ciebie wiele atrakcji i niespodzianek.

ZAPRASZAMY!!!