czwartek, 31 października 2013

Wspomnienie.

Zbliża się 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych. W tym ważnym dniu wspomnijmy też tych, którzy odeszli niedawno, a związani byli z polską literaturą.

EDMUND NIZIURSKI (10.07.1925-9.10.2013)


Znany przede wszystkim jako autor kultowych powieści dla młodzieży. Jest twórcą słynnego łobuza Marka Piegusa. Jego najbardziej popularne wśród pokoleń powieści młodzieżowe to : "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Nowe Marka Piegusa", "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa", "Awantura w Niekłaju", "Jutro klasówka". Część jego powieści została zekranizowana. W 1956 roku powstał film "Tajemnica dzikiego szybu" na podstawie "Księgi urwisów", w 1966 roku nakręcono serial "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", w 1983 powstał film "Tajemnica starego ogrodu" na podstawie "Awantury w Niekłaju". Ogromną popularnością cieszył się film i serial "Spona" z 1998 roku na podstawie "Sposobu na Alcybiadesa". 
       Więcej o autorze, wywiady z nim możecie poczytać w : http://wyborcza.pl/1,75475,14753891,Edmund_Niziurski_nie_zyje.html
      W zbiorach naszej biblioteki nie może zabraknąć, oczywiście, powieści Edmunda Niziurskiego. Warto też wspomnieć, że kilka lat temu zorganizowaliśmy konkurs o książkach pana Niziurskiego. Wszyscy uczniowie doskonale wiedzieli, co to jest "spona"?. Konkurs odbył się 21 lutego 2002 roku  i miał formę teleturnieju telewizyjnego "Va banque". W konkursie uczestniczki wybierały dowolny tytuł powieści oraz kategorię, z której chciały odpowiadać. Pytania podzielone były na siedem kategorii : cytaty, kto to?, różne, gdzie?, kiedy?, dlaczego?, co?, ile?. Za prawidłową odpowiedź zawodniczki otrzymywały punkty - cukiereczki. Na planszy z pytaniami ukryte były również niespodzianki - dodatkowe punkty premie i nagrody - ciastka "Pieguski". Z powodu okoliczności przywołujemy to miłe wydarzenie z historii biblioteki w postaci kilku starych, ale dla nas ważnych fotografii. 

 Mamy i dla was konkursik. Odpowiedzcie na wybrane pytanie : co to jest SPONA lub kim był Ciamciara? Za prawidłową odpowiedź otrzymacie niespodziankę. Odpowiedź przynieście do biblioteki.

JOANNA CHMIELEWSKA (2.04.1932-7.10.2013)

Joanna Chmielewska nazywana była królową polskiego kryminału. Pisała powieści sensacyjne, kryminalne, komedie obyczajowe oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Napisała blisko 100 książek i słuchowisk. Jej książki bawiły pokolenia i były tłumaczone na kilka języków. W Rosji była najpoczytniejszą pisarką zagraniczną. Nakład jej książek w Polsce przekroczył 6 milionów egzemplarzy, co sprawiło, że Chmielewska była najpopularniejszą polską pisarką współczesną. Z wykształcenia była architektem, miała słabość do koni i szybkich samochodów. Więcej o pisarce tu:  Joanna Chmielewska

Zarówno o książki pana Niziurskiego, jak i pani Chmielewskiej możecie popytać waszych rodziców i dziadków. Najciekawsze zapisane wspomnienia nagrodzimy!




Wygraj spotkanie z autorką wspołczesnych powieści młodzieżowych.

Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursie poświęconym książkom Barbary Ciwoniuk. Wystarczy, że:
- przeczytasz wybraną książkę autorki ze zbiorów szkolnej biblioteki
- napiszesz recenzję przeczytanej książki na bloga biblioteki
Te dwa, proste działania wystarczą, abyś został zwycięzcą w konkursie. W nagrodę każdy uczestnik weźmie udział w spotkaniu autorskim z panią Ciwoniuk, a autor najlepszej recenzji otrzyma książkę z autografem pisarki.
O autorce i jej książkach można więcej poczytać na http://barbaraciwoniuk.pl/napisz/o-mnie.html.
A oto powieści Barbary Ciwoniuk w zbiorach naszej biblioteki:


środa, 30 października 2013

Makulatura - czy warto ją zbierać?

W poniedziałek, 28 października w klasie IIID odbyła się proekologiczna lekcja wychowawcza. Pani Ewa Osoba próbowała przekonać uczniów, że watro zbierać makulaturę. A zrobiła to przedstawiając następujące fakty:

ü...każde 1000 kg papieru to 12-17 drzew,
ü...jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób,
ü...pod względem ilości, makulatura jest najważniejszym surowcem dla europejskiego przemysłu papierniczego,
ü…przeciętny Polak zużywa rocznie ok. 100kg papieru,
ü a statystyczny mieszkaniec świata zużywa ok. 56 kg papieru rocznie,
ü zużycie papieru w Europie Zachodniej to ok.150kg, najmniej papieru zużywa mieszkaniec Afryki, ok.8kg/osobę rocznie,
ü w Polsce tylko 35%  (dane z 2009r.)  papieru jest odzyskiwane,
ü…w Europie liderami odzysku papieru są Niemcy ok.80%, Szwecja ok.95% i Austria 120%.
Akcja Hura makulatura w Gimnazjum nr 3 w liczbach:
Rok szkolny 2012/2013
Zebraliśmy 1,420 kg, w akcji wzięło udział 39 uczniów.
Uratowaliśmy dzięki tej akcji 21,3 drzewa.
Rok szkolny 2013/2014
Dotychczas zebraliśmy 620 kg, w akcji wzięło udział 36  uczniów.
Uratowaliśmy dotąd 9,3 drzewa.
Co możemy jeszcze zrobić?
- sortować odpady (niebieski pojemnik to pojemnik na papier),
- włączyć się do akcji "Hura makulatura" i całorocznej zbiórki makulatury w Gimnazjum nr 3 w Lublinie,
- oszczędzać papier,
- używać go sensownie, to znaczy po części używać powtórnie,
- używać znacznie więcej papieru z makulatury.
Zachęcamy wszystkich do zbierania makulatury.
 

Lekcja o bibliotece, książkach i czytaniu ...


25 października w klasie IIC odbyła się lekcja „Biblioteka, książka i czytanie … Tu warto bywać, to warto robić”. Lekcję przeprowadziła pani Ewa Osoba. Miała ona na celu promocję biblioteki szkolnej, książki i czytania w ogóle. Po przywitaniu uczniów i czynnościach organizacyjnych młodzież odpowiadała na pytanie, z czym kojarzy się im bibliotek szkolna. Uczniowie najczęściej wymieniali następujące skojarzenia: ze spokojem i ciszą, z czytaniem książek i czasopism, wypożyczaniem książek, z nauką i pracą umysłową, z odrabianiem lekcji, wyszukiwaniem informacji w Internecie itp. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą promocji książki i czytelnictwa. Prezentowała ona murale książkowe w Polsce i na świecie, plakaty reklamujące min.: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Tydzień Bibliotek, Światowy Dzień Książki oraz czytelnictwo, popularne demotywatory oraz kampanie społeczne promujące czytelnictwo np.: Empiku pod hasłem: „A Ty do czego używasz książek?”, „Czytaj! Podrywaj!” oraz najbardziej chyba znaną „Czytaj! Zobacz więcej!”. Prezentacja była inspiracją do stworzenia plakatów lub do opracowania szkolnej kampanii, która  zachęci gimnazjalistów do czytania i odwiedzania biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy IIC pracując w grupach wykonali plakaty, które podsumują obchody tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  w naszym gimnazjum.






Wizyta klas VI SP 30 w naszej gimnazjalnej bibliotece.

16 i 22 października gościliśmy w naszej bibliotece uczniów dwóch klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego  w Lublinie. Uczniowie kl. VIC i VID wzięli udział w przygotowanych z myślą o nich zajęciach czytelniczych, podczas których rozwiązywali zagadki, gry i zabawy logiczne związane z książką, biblioteką i czytelnictwem. Mogli również sprawdzić swoje umiejętności w składaniu książeczki origamiJ Szóstoklasiści doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. W nagrodę i na pamiątkę, oprócz książeczek origami oraz dobrych wrażeń otrzymali także zakładki do książek.

wtorek, 29 października 2013

Klasy I z wizytą w szkolnej bibliotece.



Uczniowie klas pierwszych gimnazjum uczestniczyli zaś w zajęciach bibliotecznych „Co każdy czytelnik biblioteki szkolnej wiedzieć powinien?”, które przygotowują ich do świadomego korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki. Dowiadują się podczas nich nie tylko o formach pracy pedagogicznej prowadzonej w bibliotece (prezentacja multimedialna), ale także uczą się „topografii” biblioteki. Wolny dostęp do półek wymaga znajomości rozmieszczenia księgozbioru, a znajomość regulaminu biblioteki ułatwia współpracę bibliotekarzy i czytelników. Po tych zajęciach pierwszaki częściej odwiedzają bibliotekę, śmiało „buszują” wśród półek w poszukiwaniu lektur … Biblioteka staje się kolejną „oswojoną”, a przez to bardziej dostępną pracownią szkolnąJ

poniedziałek, 28 października 2013

Czytam, więc tworzę.

Click to play this Smilebox slideshow

Kolejną propozycją skierowaną do uczniów, którzy są sprawni manualnie lub pragną nabyć sprawności w pracach ręcznych były warsztaty rękodzieła pod hasłem „Czytam, więc tworzę” . Tworzyliśmy wspólnie recyklingową zakładkę do książki i książeczkę origami. Warsztaty okazały się dla wszystkich świetną zabawą, dla niektórych sporym wyzwaniem:), a dla innych także sukcesem i satysfakcją płynącą z samodzielnego wykonania zakładki i książeczki.
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Make a digital slideshow

Quizy i konkursy czytelnicze w czasie MMBS 2013.





            Październik 2013 w bibliotece Gimnazjum nr 3 tętnił życiem – w czytelni i wypożyczalni odbywały się różnorodne i ciekawe wydarzenia. Na przerwach można było wziąć udział w grach, zabawach i konkursach błyskawicznych: „Czytam, więc wiem”, „Przepisy bohaterów literackich” i „Lekturowy Piotruś”. Było bardzo wesoło, spontanicznie i … pysznie J Dużo frajdy sprawiała  nie tylko możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, ale także możliwość samodzielnego wybrania nagrody z „szuflady skarbów” w bibliotecznej komodzie.J

            Bardziej „wytrwałym” i ambitnym czytelnikom zaproponowano udział w następujących konkursach: „Pociąg do Tuwima”, a miłośnikom gier terenowych gry: „Zaginione negatywy Czechowicza” i „Na tropach książki”.  Biblioteczna gra terenowa dla klas pierwszych naszego gimnazjum „Na tropach książki” odbyła się 21 października i zgromadziła cztery 4-osobowe drużyny pierwszaków. Uczniowie przemieszczając się po szkole oraz najbliższej okolicy (Księgarnia „Multik” i Filia nr 31 Miejskiej Biblioteki im.H.Łpacińskiego) rozwiązywali zadania związane z książką, czytaniem i biblioteką. Mieli  nie tylko stworzyć „Podręczny słownik pojęć bibliotecznych”, rozwiązać krzyżówkę z hasłem, ale również przeprowadzić wywiady ze wskazanymi osobami oraz namówić do sfotografowania się z napisem „Lubię czytać!” przypadkowego przechodniaJ Tegorocznymi zwycięzcami gry zostali  uczniowie klasy IA: Justyna Osińska, Małgorzata Surtel, Patryk Kołbyko i Cezary Gabryel. Drugie miejsce ex aequo zajęły drużyny klas IC i ID, a miejsce trzecie drużyna klasy IB. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że będziecie naszymi i książki i czytania ambasadorami wśród uczniów naszego gimnazjum J Podczas gier uczniowie wiele mogą się nauczyć, a poza tym dobrze bawić. Poza tym gry terenowe poprzez swoją formą – poruszanie się w terenie i odnajdywanie odpowiedzi na pytania-zadania – są bardzo atrakcyjną postacią zabaw edukacyjnych.


Zwycięska drużyna gry terenowej "Na tropach książki"- klasa IA podczas wręczania nagród przez dyrektor Elżbietę Wojtowicz.



piątek, 25 października 2013

Atramentowe opowieści gimnazjalistów-wolontariuszy w Przedszkolu nr 66 w Lublinie.

      Podczas miesiąca bibliotek szkolnych gimnazjalistki z grupy wolontariatu czytelniczego przeprowadziły z przedszkolakami zajęcia na temat biblioteki. Na wstępie Magdalena i Angelika zadawały sześciolatkom pytania na temat książek i wizyty w bibliotece. Okazało się, że większość dzieci pod opieką dorosłych odwiedziła już bibliotekę publiczną. Dzieci wypożyczają książeczki z rodzicami, ale również bardzo często z babciami. Następnie uczennice przeczytały dwa wierszyki : jeden o bibliotece, a drugi o książce, która narzeka, że nikt jej nie szanuje. Wierszyk był okazją do wspólnego ustalenia zasad poszanowania książek. Kolejna część spotkania to odczytanie fragmentu książki "Książka, przecinek i kropka". W opowieści dzieci poznały mysz, która od bardzo dawno mieszka w bibliotece wraz ze swoimi pomocnikami. Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści o myszy - przewodniku po bibliotece. Na koniec spotkania przedszkolaki pod okiem wolontariuszek własnoręcznie wykonały książeczki origami. Większość z nich doskonale poradziła sobie ze sztuką precyzyjnego składania papieru. Efektem ich pracy były kolorowe, ozdobione jesiennymi motywami książeczki. Spotkanie o książce i bibliotece będzie kontynuowane.


czwartek, 24 października 2013

"Atramentowy łasuch", czyli konkurs w szkolnej herbaciarni literackiej.



Konkurs "Atramentowy łasuch" skierowany był do uczniów, którzy lubią "pożerać" książki i interesują się sztuką kulinarną. Zadaniem gimnazjalistów było wylosowanie fragmentu książki opisującego ulubione potrawy bohaterów literackich i odgadnięcie, kto lubił jeść lub przygotowywać, serwować opisane dania. Uczniowie mogli odpowiadać indywidualnie, ale można było również szukać odpowiedzi zespołowo. Za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymywał nagrodę - zaproszenie do bibliotecznej herbaciarni. Kelnerka Wiktoria zapoznawała wygranych z menu "Atramentowego łasucha" i zapraszała do wypicia herbaty i na ciastko. Każdy zwycięzca mógł wygodnie usiąść w fotelu i posilić się przed lekcją z poczuciem wygranej. Konkursowi towarzyszyła wystawa książek z wątkiem kulinarnym bądź powiązanych tytułem ze sztuką gotowania. Wśród nich znalazły się, np.: Gdybym była czekoladą, Cierpkość wiśni, Kawa dla kota, Greckie pomidory, Hobbit, Zupa z ryby fugu, M jak dżem. Z kolei z menu można było wybrać:
1. Różany napój pani Róży.
2. Tropikalną herbatę piracką.
3. Karmelową herbatę hobbita.
4. Ciastko kapitana Haka.
5. Biszkopciki z Zielonego Wzgórza.
6. Sucharki Pippi Langstrump.
7. Miodowy wafelek Kubusia.
8. Winogronowe ciasteczko bogini greckiej.
Reakcje i opinie uczniów udowodniły, że pomysł konkursu trafił w gusta książkowe i kulinarne uczniów. Jesteśmy pewni, że konkurs będzie miał swoją kontynuację.





wtorek, 22 października 2013

Jak czytam? Co czytam? Gdzie czytam? - efekty fotosesji.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Customize a free slideshow design

Click to play this Smilebox slideshow


17 i 18, a także 21  października czytelnia zmieniła się w fotograficzne atelier. Zainteresowani uczniowie mogli pokazać „… co czytają, jak czytają, i gdzie czytają?”  Powstało kilkanaście zdjęć ilustrujących czytelnicze preferencje naszych gimnazjalistów. Przebierankom i radosnej zabawie we wcielanie się w ulubionych bohaterów literackich nie było końca … Efekty foto sesji „Pokaż, co czytasz, jak czytasz, gdzie czytasz?” możecie obejrzeć powyżej. Zapraszamy!
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free picture slideshow personalized with Smilebox

wtorek, 15 października 2013

Dzień Otwarty eTwinning 2013

15 października 2013 roku odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Otwarty eTwinning. Podczas spotkania z ambasadorem regionalnym eTwinning - panią Anetą Szadziewską zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z regionu lubelskiego mogli wziąć udział w loterii i quizie o eTwinning. Specjalnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty z rejestracji w programie, z pracy na platformie Twinspace. Nauczyciele zostali zapoznani z Desktopem i szkoleniami w ramach programu. Razem z uczniami natomiast rozpoczęliśmy pracę do filmu "Dlaczego lubię eTwinning?" oraz zajęcia o fotografii i komiksie do projektów z Francją. 

wtorek, 8 października 2013

Zaginione negatywy Czechowicza - gra miejska.



8 października 2013 roku, we wtorek czworo uczniów naszego gimnazjum: Sylwia Gałązka z kl.IIId, Paula Maj z kl.IIId, Dominika Flis z kl.IIId i Paweł Mituła z kl.IIIc  pod opieką pani Anety Szadziewskiej udało się do Centrum Kultury w Lublinie na grę miejską pt. „Zaginione negatywy Czechowicza”. Organizatorem gry były  Międzynarodowe Szkoły Paderewskiego w Lublinie. W grze brali udział  uczniowie klas III z 12 lubelskich gimnazjów. Każdą drużyną opiekował się wyznaczony przewodnik-opiekun, uczeń Paderewskiego.  
  Uczestnicy gry mieli odnaleźć oryginalny komplet negatywów zdjęć Józefa Czechowicza wykonanych w roku 1932 lub 1933. Przemierzając miejsca związane z życiem Czechowicza, musieliśmy rozwiązywać różne zadania, zdobywać punkty potrzebne do zwycięstwa w końcowej klasyfikacji.
            Pierwszym miejscem okazał się pomnik Czechowicza. Musieliśmy odnaleźć starą siedzibę Expresu Lubelskiego i zrobić sobie przy nim zdjęcie. Okazało się, że siedziba mieściła się przy ul. Kościuszki 8.
            Następnie udaliśmy się do Teatru Osterwy, gdzie musieliśmy zaprojektować afisz teatralny dla jednoaktówki Czechowicza „Bez nieba”. Byliśmy zmuszeni poprosić przypadkowego przechodnia o to, by zrobił sobie zdjęcie z naszym plakatem.
            Kolejnym przystankiem w grze był budynek przy ul. Niecałej, gdzie za czasów Czechowicza mieściła się siedziba Lubelskiego Związku Literatów. Dodatkową informacją, ułatwieniem była wskazówka, że w tym miejscu „maj, Staszic oraz Radziwiłł patrzą na niego”. Tam mieliśmy uzupełnić fragmenty poematu „Poemat o mieście Lublinie” oraz odpowiedzieć na pytania, o jakich ulicach pisze Czechowicz w poemacie.
            Później udaliśmy się do sklepu fotograficznego Kodak, gdzie rozwiązywaliśmy  quiz o Czechowiczu. Odpowiedzieliśmy prawidłowo na wszystkie pytania
J
            Następną stacją było  Muzeum im. Józefa Czechowicza na Starym Mieście. Naszym zadaniem było ułożenie z fragmentów fotografii poety cztery puzzle. I znowu nam się udało, pomimo nerwów i gorączkowego tempa pracy.  Przekroczyliśmy tu chyba jednak wyznaczony nam czas sześciu minut.
            Kolejnym punktem była  ul.Archidiakońska. Tam należało odczytać hasło, zakodowane aplikacją QR.
            Ostatnie miejsce to był cmentarz przy ul. Lipowej. Tam musieliśmy odnaleźć grób poety i zapalić na nim wcześniej zakupiony znicz.
            Po zakończeniu zadań  udaliśmy się z powrotem do Centrum Kultury, gdzie dowiedzieliśmy się, że odnaleziono już skrzynkę. Byliśmy smutni, że nie znaleźliśmy  się wśród laureatów, ale i radośni, ponieważ dobrze się razem bawiliśmy. Ta gra dała nam bardzo wiele – zapoznaliśmy się z wieloma informacjami o życiu i twórczości Józefa Czechowicza, „odkryliśmy” w Lublinie miejsca z nim związane. Poznaliśmy również nowych znajomych. Każdy z nas sprawdził swoje różne umiejętności.  Wiedza, otwartość, pomysłowość, siła fizyczna, talent plastyczny, nowoczesność, umiejętność współpracy w grupie i wspólne podejmowanie decyzji to wszystkie cechy naszego zespołu, którymi wykazaliśmy się podczas gry.
Zajęliśmy dziesiąte miejsce, ale i tak byliśmy szczęśliwi i dumni z siebie. Najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 16. Zwycięzcy otrzymali tablety i puchar dla szkoły, a my zadowoliliśmy się pamiątkowymi dyplomami.


Zdjęcia z gry miejskiej do pobrania :
https://drive.google.com/folderview?id=0B7BJGOTgzNAsM01tNldsNHpEcTQ&usp=sharing
Relacja filmowa z gry miejskiej do obejrzenia : 

http://www.youtube.com/watch?v=ADq6UU78Rdg&feature=youtu.be