poniedziałek, 25 listopada 2013

Lekcja językowa o książkach i czytaniu ...

             19 listopada w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się lekcja j.niemieckiego. Grupa uczniów z klasy IB uczestniczyła w nietypowych zajęciach języka niemieckiego na temat: "Wer sitzt da oben? - Lorelei. Spotkanie z poezją H.Heine". Lekcję opracowała i przeprowadziła p. Aleksandra Łopucka. Podczas zajęć uczniowie mogli zapoznać się z legendą o pięknej Lorelei, by na jej podstawie stworzyć okładkę tomiku poezji H.Heine. Lorelei to nie tylko związana z wieloma legendami skała na Renie, wznosząca się ok. 120 metrów nad poziom rzeki. Według jednej z legend pod Lorelei zakopany jest skarb Nibelungów, według innej, i właśnie ta stała się motywem poematu Heinego, z wierzchołka góry rzuciła się do Renu młoda dziewica, Lorelei, zdradzona przez kochanka. Zamieniona w syrenę zwodziła pływających po Renie rybaków, wciągając ich statki na skały. Tego  wszystkiego uczniowie dowiedzieli się oglądając prezentację multimedialną i krótki film o Renie.
              Lekcja przybliżyła im także biografię H.Heine, niemieckiego poety, romantyka. wprowadziła i utrwaliła słownictwo związane z legendą i budową książki.
                Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tej "nadprogramowej" i niebanalnej lekcji języka i kultury niemieckiej w czytelni biblioteki szkolnej.

Wer sitzt da oben
http://fpdownload.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,28,0" width="425" height="370" id="onlinePlayer872907">http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"allowScriptAccess="always" quality="high" bgcolor="#ffffff" allowFullScreen="true" flashVars="" >
View more presentations or Upload your own.

Konkurs "Hura Makulatura" - podsumowanie

Zakończyła się druga edycja konkursu "Hura Makulatura" organizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin. W tym roku udało nam się zebrać 1, 040 kg makulatury. W akcji wzięło udział 42 uczniów naszego gimnazjum. Niektórzy z nich wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem w akcję.
Oto nazwiska uczniów, którzy przynieśli najwięcej makulatury:
1. Magdalena Grzywaczewska kl.IId - 128 kg,
2. Justyna Ziętek kl.Id - 119 kg,
3. Mariusz Bernik kl.IIb- 100 kg,
4. Daniel Kowalski kl.Ic - 58kg,
5. Kamila Krukowska kl.IIId -57kg,
6. Małgorzata Grabowska kl.IIb-55kg,
7. Iza Walczak kl.Ic - ok.54kg,
8. Zuzanna Smaga kl.IId - ok.54kg,
9.Jakub Drela kl.IIb - 47,5kg
10. Małgorzata Surtel kl.Ia - 47 kg.
Gratulujemy i dziękujemy Wszystkim uczestnikom konkursu.
Za uzyskane z akcji pieniądze udało się kupić 11 książek, głównie nowości wydawniczych i bestsellerów. Uzupełniliśmy  nasz szkolny księgozbiór o następujące tytuły:
1. B.Mull, W pogoni za proroctwem (z serii: "Pozaświatowcy"),
2. M.Gutowska-Adamczyk, Rose De Vallenord (t.2."Podróży do miasta świateł"),
3. D.Brown, Inferno,
4. J.Flanagan, Królewski Zwiadowiec (t.12 serii "Zwiadowcy"),
5. R.Kosik, Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn,
6. A.Sapkowski, Wiedźmin. Sezon burz,
7. G.Bąkiewicz, Będę u Klary,
8. R.Riordan, Dom Hadesa ( z serii: "Olimpijscy Herosi"),
9. B.Ciwoniuk, Ania,
10. M.Scott, Wiedźma,
11. E.E.Schmitt, Małżeństwo we troje.
 
 
I chociaż zakończył się już konkurs, to szkolna zbiórka makulatury nadal trwa!
Wszystkich uczniów prosimy o przynoszenie niepotrzebnych gazet, ulotek, tektury i innych papierowych opakowań do szkoły, skąd będzie systematycznie odstawiane do najbliższego skupu makulatury. Dzięki tej akcji nie tylko zbieramy pieniądze na nowe książki do biblioteki, ale przede wszystkim ratujemy naturę i sprzątamy świat. W dotychczasowych dwóch edycjach konkursu udało się zebrać prawie 2,5 tony makulatury i dzięki temu uratować prawie 37 drzew!

 

"Ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki
przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty,
to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
      To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji,
sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska
zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu."
                                                                                                            Eryk Mistewicz

 

piątek, 22 listopada 2013

Wywiady z najlepszymi czytelnikami października 2013

Oto kolejna "odsłona" z cyklu wywiadów z najlepszymi czytelnikami miesiąca. Tym razem najlepszymi czytelnikami października są: Justyna Osińska z kl.Ia, Arkadiusz Grunwald z kl.IIc i Beata Podkowa z kl.IIIa. Gratulujemy! Zapraszamy do zapoznania się z wywiadami i Czytelnikami Października. Wszyscy wybrali pisemną formę udzielenia wywiadów. Oto one:
 
Wywiad z czytelnikiem października 2013 - Arkadiuszem Grunwaldem, uczniem kl.IIc
1.       Jaka jest Twoja ulubiona książka? Dlaczego właśnie ta?
Moją ulubioną książką jest „Olivier Twist” Ch.Dickensa, ponieważ w ciekawy sposób opisuje losy głównego bohatera. Ponadto akcja powieści jest wartka oraz autor w niezwykły sposób „przenosi nas” w czasy mrocznej wiktoriańskiej Anglii. Czytając tę powieść możemy uważnie śledzić odczucia Oliviera, dla którego niezrozumiałe jest, dlaczego ludzie pałają do siebie taką nienawiścią i jedni wzbogacają się kosztem innych.
2.       Wymień swoich ulubionych autorów.
Moimi ulubionymi autorami są: Charles Dickens, Victor Hugo, Carlos Ruiz Zafòn, Agatha Christie oraz Camilla Läckberg.
3.       Jaką książkę/ki poleciłbyś swoim kolegom/koleżankom na jesienne wieczory.
Na jesienne wieczory poleciłbym wszystkim powieść pt. „Książę Mgły” Carlosa Ruiza Zafòna, ponieważ to bardzo wciągająca, a momentami także zdumiewająca powieść. Godnym polecenia jest także „Dracula” Brama Stokera oraz „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg.
4.       Czy masz swojego ulubionego pisarza, jeśli tak, to jakiego i dlaczego właśnie jego?
Moim ulubionym pisarzem jest Charles Dickens. Jego powieści napisane są w doskonały sposób, charakteryzują się wartką akcją, poruszają temat lekceważenia cierpień innych ludzi.
5.       Jaki gatunek książek najbardziej lubisz czytać?
Najbardziej lubię czytać kryminały oraz powieści XIX-wieczne.
6.       Zagrajmy w skojarzenia. Czytanie …
Czytanie kojarzy mi się z podróżą oraz harmonią.
7.       Książka, która najbardziej Cię zainspirowała.
Najbardziej zainspirowała mnie powieść Stefana Żeromskiego pt. „Ludzie bezdomni”, ponieważ doceniam pracę doktora Judyma, który całe swoje życie poświęcił leczeniu innych.
8.       Jeśli maiłabyś znaleźć się na bezludnej wyspie, jakie trzy książki wziąłbyś ze sobą? Dlaczego?
Na bezludną wyspę wziąłbym ze sobą „Księżniczkę z lodu” Camilli Läckberg, „Księcia z Mgły” Carlosa Ruiza Zafòna oraz oczywiście „Oliwiera Twista” Charlesa Dickensa, ponieważ są to powieści, które można czytać wielokrotnie i za każdym razem odkrywa się w nich nowe fakty i zdarzenia.
9.       Książka, którą powinien przeczytać każdy to: … Dlaczego?
Moim zdaniem każdy powinien przeczytać „Serce” Edmonda de Amicisa. Powieść ta uczy fundamentalnych norm postępowania oraz tego jak można po prostu cieszyć się życiem. Ważną powieścią są także „Nędznicy” Victora Hugo. Autor odkrywa w niej cały szereg prawd na temat życia. Dzięki niej możemy uświadomić sobie, jak kruche jest życie człowieka. Niezwykle cenny jest także „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella. Powieść ta mówi nam jak zgubne może być dążenie do władzy i jak władza zmienia.
10.   Co Cię fascynuje w czytaniu?
W czytaniu fascynuje mnie to, iż dzięki niemu uczymy się jak żyć. Jest ono także świetną rozrywką oraz tematem do niekończących się rozmów. Fascynujące jest także to, ile w sobie mieści każda książka oprócz liter, wspomnienia, niezapomniane obrazy, dźwięki i zapachy…
 
 Komentarz bibliotekarski:
Arek jest czytelnikiem o określonych preferencjach czytelniczych. Czyta dużo, wybiera literaturę klasyczną, chętnie sięga również po dobre kryminały. Często przychodzi do biblioteki z  zamiarem wypożyczenia określonej, wcześniej wybranej książki. Są to oczywiście książki  spoza kanonu lektur obowiązkowych:) Jest czytelnikiem wymagającym, poważnym i ambitnym.
 
Wywiad z  czytelniczką miesiąca października 2013 - Justyną Osińską, uczennicą kl.IA
 
 
1.Jaka jest Twoja ulubiona książka? Dlaczego właśnie ta?
Moją ulubioną książką jest "Eragon". Trafiłam na nią właściwie przypadkiem i od razu mi się spodobała. Ciekawa, trzymająca w napięciu, opowiada o losach Jeźdźca i jego smoka, przenosi do bardzo dawnych czasów, kiedy istniały jeszcze magia, elfy, krasnoludy ...
2.  Wymień swoich ulubionych autorów.
Moimi ulubionymi autorami są przede wszystkim: Christopher Paolini i Joanne K.Rowling. Lubię również powieści Rafała Kosika oraz Johna Flanagana.
3.  Jaką książkę/ki poleciłbyś swoim kolegom/koleżankom na jesienne wieczory.
Na jesienne wieczory poleciłabym powieści z serii "Drużyna" Johna Flanagana. Książki te są niezwykle wciągające i ciekawe. Trzymają w napięciu, a często też zaskakują.
4. Czy masz swojego ulubionego pisarza, jeśli tak, to jakiego i dlaczego właśnie jego?
Nie mam jeszcze ulubionego pisarza. Podobają mi się różne książki, niezależnie od autora:)
5. Jaki gatunek książek najbardziej lubisz czytać?
Najbardziej lubię fantasy i powieści przygodowe, jednak tak jak w przypadku pytania o ulubionego pisarza, nie ograniczam się tylko do kilku autorów, bądź gatunków.
6. Zagrajmy w skojarzenia. Czytanie …
Czytanie kojarzy mi się z podróżami, przygodami i świetnym sposobem na nudę.
7.  Książka, która najbardziej Cię zainspirowała.
Najbardziej zainspirowały mnie powieści "Felix, Net i Nika ...", ponieważ ich główni bohaterowie darzą się prawdziwą przyjaźnią i są w stanie zrobić dla siebie nawzajem naprawdę wiele.
8. Jeśli maiłabyś znaleźć się na bezludnej wyspie, jakie trzy książki wziąłbyś ze sobą? Dlaczego?
Wśród tych trzech tytułów znalazłby się "Eragon" oraz "Harry Potter", ponieważ są to moje ulubione powieści. Trzecią z książek byłaby taka, której jeszcze nie przeczytałam.
9. Książka, którą powinien przeczytać każdy to: … Dlaczego?
Według mnie każdy powinien przeczytać "Małego Księcia", ponieważ zawiera ona prawdy o wartościach, które wszyscy powinni doceniać.
10.  Co Cię fascynuje w czytaniu?
W czytaniu fascynuje mnie to, że dobra książka potrafi oderwać od rzeczywistości i problemów oraz przenieść w zupełnie inny, baśniowy świat. Rozwija nas i stanowi wspaniałą rozrywkę i sposób na nudę.
 
Komentarz bibliotekarski:
Justyna jest nie tylko nową uczennicą naszego gimnazjum, ale i nowym czytelnikiem naszej biblioteki. Była bardzo zdziwiona, że jest czytelnikiem miesiąca października:) W październikowym rankingu czytania, w poziomie klas pierwszych wystarczyło przeczytać tylko cztery książki by stać się liderem. Wypowiedzi Justyny świadczą jednak, że nie był to przypadek.  Justyna lubi czytać, jest  "na bieżąco" z polską i obcą literaturą współczesną dla młodzieży. A dzięki wywiadowi stała się częstszym gościem w naszej szkolnej bibliotece:)
 
Ps. Wszystkich uczniów, którzy chcieliby przeczytać książki, które wymienia Justyna informujemy, że znajdują się w naszym szkolnym księgozbiorze. Zapraszamy.
 
Wywiad z  czytelniczką miesiąca października 2013  - Beatą Podkową, uczennicą klasy IIIa 

 
1.       Jaka jest twoja ulubiona książka? Dlaczego właśnie ta?
 
Lubię czytać. W tym roku przeczytałam dużo książek. Spośród nich najbardziej lubię sagę „Zmierzch”. To wciągająca historia o miłości, choć trochę nierealnej, niemożliwej.  Bardzo dobrze się czyta. Czytelnik „pochłania” kolejne rozdziały by dowiedzieć się co będzie dalej.
 
2.        Wymień swoich ulubionych autorów.
 
Moimi ulubionymi autorami są: Stephenie Meyer, Becca Fitzpatrick, Stephen King, Anna Onichimowska, Kristin Cast,  Alyson Noel,  Richelle Mead, Kim Harrison.
 
3.       Jaką książkę/ki poleciłbyś/poleciłabyś swoim kolegom/koleżankom na jesienne wieczory?
 
Na jesienne wieczory poleciłabym książkę „Umarli czasu nie liczą”. To bardzo interesująca książka.  Wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatniego zdania…
 
4.       Czy masz swojego ulubionego pisarza/pisarkę, jeśli tak, to jakiego i dlaczego właśnie on/ona?
 
Moją ulubioną pisarką jest Stephanie Meyer, bo przedstawia historie bohaterów w intrygujący i pobudzający wyobraźnię sposób.
 
5.       Jaki gatunek książek najbardziej lubisz?
 
Najbardziej lubię czytać książki obyczajowe, fantasy i kryminały.
 
6.       Zagrajmy w skojarzenia. Czytanie …
 
Czytanie to oderwanie się od rzeczywistości.
 
7.       Książka, która najbardziej cię zainspirowała.
 
Najbardziej zainspirowała mnie saga ,, Szeptem”, debiutancka powieść Becci  Fitzpatrick. Czyta się ją z wielką przyjemnością, choć jest kolejną książką nawiązującą do „Zmierzchu”. Tajemnicza, mroczna, ale i romantyczna … książka raczej dla dziewcząt
 
8.        Jeśli miałbyś/miałabyś znaleźć się na bezludnej wyspie, jakie trzy książki wziąłby/wzięłabyś ze sobą? Dlaczego?
 
Na bezludną wyspę zabrałabym ze sobą: „Umarli czasu nie liczą” Kim Harrison, Sagę „Zmierzch” Stephenie Meyer, Sagę „Szeptem” Becci  Fitzpatrick. Te książki czyta się „jednym tchem”, przygody i przeżycia bohaterów nie tylko wzbudzają ciekawość, ale pozwalają na odkrywanie innego, fantastycznego świata.
 
9.       Książka, którą powinien przeczytać każdy to: …  Dlaczego?
 
Książką, którą powinien przeczytać każdy jest powieść Kim Harrison pt. „Umarli czasu nie liczą”. Szybko się ją czyta, jest też ciekawie napisana. Dynamiczna akcja, niesamowite tempo i zaskakujący koniec. interesujący bohaterowie. To niewątpliwe zalety tej książki.
 
10.   Co Cię fascynuje w czytaniu?
 
W czytaniu fascynuje mnie to, że przy lekturze książek można zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości i przenieść w świat książki.
 
Komentarz bibliotekarski
Beata jest piękną i nieśmiałą dziewczyną o dość "mrocznych" czytelniczych preferencjach. Czyta dużo książek, które powstały po sukcesie sagi Zmierzch i podejmują podobny wątek - historię miłości do ... nieziemskiej istoty. Mamy nadzieję, że ta popularność przeminie, a fascynacja tymi powieściami przerodzi się w zainteresowanie innymi, ambitniejszymi książkami. Beata już zaczęła czytać  "miętową" serię powieści Ewy Nowak. Tak trzymać:) 
 
 
 
 

środa, 6 listopada 2013

Wywiady z najlepszymi czytelnikami września 2013

           Nowością, która wchodzi na stałe do kalendarza wydarzeń bibliotecznych będą cykliczne wywiady z Czytelnikami Miesiąca. Będą nimi uczniowie Gimnazjum nr 3 z czołowych miejsc miesięcznych rankingów czytania. Czytelnikami Września 2013 zostali: Weronika Ciosek z kl.IB, Jakub Drela z kl.IIB i Karol Zarzeczny z kl.IIIA. Gratulujemy!
            Przeprowadzając wywiady z przodującymi czytelnikami chcemy upowszechnić modę na czytanie wśród młodzieży gimnazjalnej i przybliżyć społeczności naszego gimnazjum uczniów, którzy czytają dużo, różnorodnie i dla przyjemności. Wywiady będą miały formę pisemną, medialną lub tylko dźwiękową, w zależności od woli Czytelnika Miesiąca. Oto pierwszy z nich. Zapraszamy do czytania i do oglądania:)
 
Wywiad z Karolem Zarzecznym, uczniem kl.IIIA - czytelnikiem września 2013
 
 
- Jaka jest Twoja ulubiona książka/ulubione książki?
- Moimi ulubionymi książkami jest obecnie seria „Zwiadowcy” autorstwa John’a Flanagan’a.
- Opowiedz nam o nich.
- Seria „Zwiadowcy” opowiada o młodym Willo i historii korpusu królewskich zwiadowców. Są to     książki fantasy. Seria liczy obecnie 13 tomów.
- Jaki jest Twój ulubiony autor/ulubieni autorzy? Dlaczego właśnie on/oni?
- Najbardziej lubię John’a Flanagan’a, ponieważ napisał moje ulubione książki.
- Gdzie najlepiej czyta Ci się książki?
- Najprzyjemniej czyta mi się książki w domu, w moim pokoju lub w szkole podczas przerw.
- Najbardziej pouczający morał/nauka wywodząca się z książki i z jakiej?
- „Nigdy nie wolno się poddawać” to najbardziej pouczający i najczęściej powtarzający się morał w książkach, które przeczytałem.
- Kto jest Twoim ulubionym bohaterem literackim? Opisz go.
- Jak zapewne się domyślacie moim ulubionym bohaterem jest Will, główny bohater „Zwiadowców”. Lubię go ponieważ to właśnie on „się nigdy nie poddaje”, mimo wielu przeciwności i niebezpieczeństw.
- Skąd wiesz, co warto przeczytać?
- Książki wyszukuję sam na regałach w bibliotece, lubię te samodzielne poszukiwania lub pytam się pań bibliotekarek.
- Zagrajmy w skojarzenia. Książka …
- … wolność słowa, możliwość podzielenia się wyobraźnią z ludźmi na skalę masową.
- Podaj autora i tytuł ostatnio przeczytanej książki.
- „Zemsta” Aleksandra Fredry
- Jaki gatunek książek najbardziej lubisz czytać?
- Wszystkie!
- Czy korzystasz z książek elektronicznych? Myślisz, że wyprą tradycyjne książki?
- Myślę, że kiedyś z powodu łatwego dostępu w końcu wyprą książki papierowe, ale do tego czasu nie będę ich używał.
- Skąd bierzesz książki do czytania?
- Z biblioteki.
- Książka, którą każdy powinien przeczytać to … Dlaczego?
- „Słownik języka polskiego”, z wiadomych przyczyn:)
Komentarz bibliotekarski
Przedstawiamy Wam pierwszy z - miejmy nadzieję - serii wywiadów z uczniami lubiącymi czytać. Karol jest czytelnikiem przede wszystkim fantastyki, chociaż jak sam przyznaje czyta również klasykę oraz książki przygodowe. Jego karta czytelnika jest bardzo dłuuuuga ... Książki, które wypożycza z naszej szkolnej biblioteki "pożera" i "pochłania". Jak wielu z naszych uczniów, jest konkretny, wypowiada się krótko i na temat, wręcz lakonicznie. Zdecydowanie woli czytać niż mówić i pisać o czytaniu:)
 
Poniżej zamieszczamy wywiady z Jakubem Drelą, uczniem kl.IIB i Wiktorią Ciosek, uczennicą kl.IA, czytelnikami września 2013.  Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania ich wypowiedzi.