środa, 27 lutego 2013

II edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich "Książka wszystko potrafi".

Serdecznie zapraszamy do udziału w II edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pod hasłem 
"Książka wszystko potrafi"



w trzech kategoriach:

konkurs plastyczny na plakat, komiks, zakładkę do książki, logo konkursu,
konkurs literacki na małą formę literacką (bajkę, opowiadanie, nowelę),
konkurs medialny promujący książkę i czytanie

dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych.

Cele:
- promocja czytelnictwa,
- rozbudzanie zainteresowania literaturą,
- ćwiczenie różnorodnych sposobów prezentowania indywidualnych zainteresowań,
- inspirowanie uczniów do pracy twórczej i samodzielności w działaniu,
- wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi multimedialnych w nauce i rozrywce.

Regulamin konkursu plastycznego
1.       Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjów miasta Lublina.
2.       Prace należy złożyć lub przesłać do 5 kwietnia 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres Biblioteka Gimnazjum nr 3 (ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin) z dopiskiem „Książka wszystko potrafi” - konkurs plastyczny.
3.       Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 kwietnia 2013 roku o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
4.       Prace konkursowe: plakaty (w formacie od A3 do A2), zakładki (w formacie 18cm dł. i 6cm szer.), logo (10×15cm), komiks (w formacie A4) powinny być wykonane samodzielnie dowolną techniką plastyczną (farby, pastele, techniki mieszane).
5.       Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i email kontaktowy do nauczyciela.
6.       Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalną interpretację tematu i odpowiedni dobór techniki plastycznej.

Regulamin konkursu literackiego
1.       Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjów miasta Lublina.
2.       Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26  kwietnia 2013 roku o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
3.       Prace konkursowe propagujące czytelnictwo powinny być przygotowane samodzielnie, napisane na komputerze, czcionką Times New Roman 14.
4.       Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i/lub email kontaktowy.
5.       Prace należy złożyć lub przesłać do 5 kwietnia 2013 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres Biblioteka Gimnazjum nr 3 (ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin) i na adres email : g3.biblioteka@op.pl z dopiskiem „Książka wszystko potrafi” - konkurs literacki.
6.       Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalność, sugestywność i trafność ujęcia tematu.

Regulamin konkursu medialnego

1.       Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5 i 6) i gimnazjów miasta Lublina.
2.       Zadania medialne dwuosobowe drużyny będą wykonywały w terminie od 8 do 19 kwietnia 2013 roku i zamieszczały je w grupie zamkniętej na profilu Facebook Gimnazjum nr 3 w Lublinie https://www.facebook.com/gimnazjum3.lublin?ref=hl .
3.       Na wykonanie każdej z określonych prac medialnych (m.in. zwiastun książki, spot reklamowy, fotografia, logo) drużyny będą miały od 2 do 3 dni.  
4.       Najlepsze prace będą nagrodzone i zaprezentowane podczas finału konkursu i wręczenia nagród 26 kwietnia 2013 roku o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
5.       Medialne prace konkursowe propagujące czytelnictwo powinny być ponadto : w przypadku fotografii wywołane w formacie co najmniej A5, a w przypadku zwiastuna filmowego, spotu  zapisane na płycie CD lub DVD. Nagrany materiał powinien być zapisany w formacie video, np. AVI, DV, WMV, MP4.
6.       Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i/lub email kontaktowy do nauczyciela.
7.       Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalność i kreatywność pomysłu oraz innowacyjność wykorzystania w nagraniu narzędzi medialnych.

Postanowienia ogólne, dotyczące wszystkich w/w kategorii konkursowych:

1.       Termin zgłaszania uczestników na adres email: g3.biblioteka@op.pl w każdej kategorii (patrz załączniki) i przesyłania prac w kategorii plastycznej oraz literackiej upływa z dniem 5 kwietnia 2013 r. (decyduje data stempla pocztowego).
2.       Zwycięzcy konkursu oraz osoby wyróżnione otrzymają nagrody. Wyróżnieni i nagrodzeni uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymają pamiątkowe dyplomy.
3.       Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania do promocji czytelnictwa , w tym również publikacji  nagrodzonych prac,  na wystawie pokonkursowej w Gimnazjum nr 3 oraz w siedzibie Filii nr 31 MBP im. H. Łopacińskiego, stronie internetowej Gimnazjum nr 3,  blogu biblioteki Gimnazjum nr 3, a także przez Firmy, które objęły patronat nad konkursem.
4.       Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas uroczystego finału w Gimnazjum nr 3 w Lublinie 26 kwietnia 2013 roku o godz. 10.00, a także na wystawie pokonkursowej w Filii nr 31 MBP im. H.Łopacińskiego,  na stronie internetowej szkoły www.gimnazjumnr3.lublin oraz na blogu biblioteki Gimnazjum nr 3 www.g3-biblioteka.blogspot.com
Biblioteka Gimnazjum  nr 3
20-470 Lublin
ul. Nałkowskich 110
                                                                                                                                                                        tel.81-7490694 w.28

Partnerzy:


Sponsorzy:












KSIĘGARNIA I HURTOWNIA TANIEJ KSIĄŻKI I WYDAWNICTWO IBIS MARIUSZ NAPIERAŁA










Popieramy akcję Stop likwidacji bibliotek.

Wszystkich sympatyków naszej biblioteki, naszych czytelników, uczniów, nauczycieli i rodziców zachęcamy do poparcia obywatelskiego projektu przeciwko likwidacji bibliotek szkolnych na skutek projektu Ministra Boniego! http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl/poparcie.php


W
WW
Ww


piątek, 8 lutego 2013

Walentynkowe warsztaty rękodzieła.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Personalize your own slideshow design


Ludzie mają różną opinię na temat Walentynek. Jedni popadają w szaleństwo czerwonych serduszek, pluszowych misiów i innych charakterystycznych drobiazgów. Drudzy zaś za nimi zwyczajnie nie przepadają. Moja opinia na temat tego święta jest chyba niezgodna z preferencjami większości nastolatków. Z jednej strony to bardzo sympatyczne dostać walentynkę np. od cichego wielbiciela, czy jakiś skromny upominek od serca. Miło też usłyszeć, co czuje druga osoba - te dwa piękne słowa „kocham Cię”, które dostarczają tyle radości. Tak naprawdę jednak każdego dnia można powiedzieć drugiemu człowiekowi, jak bardzo nam na Nim zależy, a także tego, że potrzebujemy, by był obok. Jeśli naprawdę kogoś kochamy to możemy Mu o tym mówić i to okazywać bez względu na datę. A nawet powinniśmyJ
 Walentynki według mnie to strasznie komercyjne i konsumpcyjne święto. Ludzie  zmienili ten  dzień tylko dla własnych zysków w pospolite wydarzenie, odbierając  mu cały urok i atmosferę towarzyszącą zakochaniu. Reklama towarzysząca Walentynkom sprawiła, że stały się zbyt przereklamowane.
I chociaż nie pałam  do Walentynek wielkim entuzjazmem to dałam się namówić Paniom bibliotekarkom i wzięłam udział w walentynkowych  warsztatach rękodzieła w bibliotece szkolnej. I nie żałuję! Zrobiłam samodzielnie i według własnego pomysłu walentynkę. Na przekór gotowym, komercyjnym kartkom! Miło było przekonać się, że potrafięJ Tylko muszę zastanowić się komu mam ją wręczyć i czy na pewno 14 lutego, w Walentynki?
Weronika Różycka, kl.IIId

wtorek, 5 lutego 2013

Zaczytaj się na zabój.

Oto nasze Walentynkowe propozycje dla zakochanych, romantycznych i tych, co czują miętę. Wszystkie książki dostępne są w naszej bibliotece.
 
Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free slideshow created with Smilebox

Dzień Bezpiecznego Internetu 2013.

        5 luty to Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce organizowany jest od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje oraz w ramach programu "Safer Internet". 
    Obie organizacje zapraszają uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców, różne organizacje do zapoznawania się z ważną tematyką i problemami bezpieczeństwa w sieci. 
  W tym roku tematem przewodnim DBI są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie te działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję.Respektuję". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki i zabawy-ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w sieci i powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.  Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Udostępniają również szeroką ofertę materiałów edukacyjnych na ten temat : scenariusze lekcji, kursy e-learning, filmy i materiały multimedialne. Zapraszają również do udziału w konkursie z nagrodami (5 telewizorów Samsung Smart TV ufundowanych przez Fundację Orange).
          Wszystkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.