niedziela, 30 listopada 2014

Falkon 2014

       8 listopada 2014r., w sobotę, wybrałem się wraz z kolegami na „Falkon” 2014. Dla niewtajemniczonych - „Falkon” to Lubelski Festiwal Fantastyki, na którym spotykają się miłośnicy gier komputerowych, gier planszowych, gier karcianych, anime, mangi i wszystkiego co się wiąże z fantastyką. W tym roku festiwal odbywał się w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11. Trwał od 7 do 11 listopada 2014r.
           Od razu po wejściu zostaliśmy oszołomieni przez masę stoisk i ludzi, wszystkich życzliwie i przyjaźnie nastawionych do siebie. Zaczęliśmy się rozglądać za czymś interesującym i od razu wpadliśmy na stoisko dotyczące Metra 2033. Rozpoczęliśmy tam rozgrywkę w grę planszową Metro 2033 Board Game. Gra była w wersji anglojęzycznej, ale nie stanowiło dla nas zbyt wielkiego problemu. Szybko „załapaliśmy” o co w niej chodziło. Każdy z graczy - w naszym przypadku czterech - wybiera sobie frakcje (ja grałem „Czwartą Rzeszą”). W grze należy osiągnąć wymagany limit punktów, by zwyciężyć. Można to osiągnąć poprzez podbijanie stacji (neutralnych oraz innych graczy) oraz wykonując misje dostawane od Hanzy. Rozgrywka zakończyła się moim zwycięstwem z ogromną przewagą punktową i gospodarczą. W trakcie gry dowiedzieliśmy się, że zwycięzca dostanie książkę z autografem Dmitra Glukhovskiego (autora Metra). I to właśnie ja otrzymałem książkę pt. „Piter” Szymuna Wroczka, czyli jedną z pierwszych książek w Uniwersum Metro 2033 przetłumaczoną na język polski.
        Następnie udaliśmy się w dalszą podróż po konwencie, robiąc sobie okazjonalne zdjęcia z cosplayerami (osobami przebranymi się za postacie z książek, gier, filmów i mangi). Po drodze się rozdzieliliśmy - ja udałem się na przedstawienie najnowszego „Dragon Age: Inkwizycja”, które bardzo mi się podobało. Po pokazie razem z kolegami ruszyliśmy dalej pozwiedzać stoiska festiwalowe. Spędziliśmy tam cały dzień. Było fantastycznie, obejrzeliśmy masę fajnych rzeczy - gry planszowe, konkursy, zdjęcia, spotkanie z innymi fanami fantastyki.
            Podsumowując Lubelski Festiwal Fantastyki „Falkon” oceniam jako bardzo udany. Za rok wybieram się na pewno na cały festiwal, a nie tylko na jeden dzień tak, jak w tym roku.

Jakub Drela,III.B


Czym jest dla mnie książka

        Książka, to coś więcej niż tylko strony i okładka, to opowieść, wiedza, przygoda ...
      Wiele osób nie czyta, bo mają wiele nieprzyjemnych odczuć z nudnymi lekturami szkolnymi. Ale pomyślcie, po co przekreślać wszystkie książki. Ja też nie lubiłem czytać, bo wolałem oglądać filmy. Lecz przyszedł dzień, gdy przemogłem się i poszedłem do szkolnej biblioteki. Nie byłem tam jeszcze,ale chciałem zobaczyć jak tam jest i przekonać się czy znajdę coś ciekawego do czytania. I znalazłem, nawet więcej niż się spodziewałem. Regały były pełne wielu ciekawych książek, o których słyszałem. Zacząłem czytać i tak się rozpoczęła moja przygoda z książkami i czytaniem.
     Nadal nie przepadam za czytaniem lektur, ale wiem, że powinienem znać ważne tytuły z kanonu polskiej i światowej literatury. Przecież jestem Polakiem i Europejczykiem.
     Książki i czytanie to wciągająca pasja. Barwne opowieści, pełne akcji i niesamowitych przygód są często lepsze od filmu.
    Zachęcam Wszystkich - czytajcie książki, to nie boli, a od czytania niczego wam nie ubędzie. Wręcz przeciwnie zyskacie – bo „czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Kamil Podleśny, uczeń kl.IIb


wtorek, 25 listopada 2014

Wizyta uczniów Gimnazjum nr 3 w Domu Pomocy Społecznej "Kalina"


              W poniedziałek, 24 listopada 2014r., grupa uczennic klas drugich realizujących projekt edukacyjny- K.Skrobiranda, P.Skrobiranda, A.Zabłocka, N.Siniarska i A.Samoszuk oraz reprezentant szkolnego Koło origami- M.Marek odwiedziła seniorów w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej "Kalina". Uczniowie przygotowali warsztaty origami i razem z osobami z Dziennego Oddziału Pomocy Osobom Chorym na Alzheimer'a składali świąteczne układanki. Międzypokoleniowe spotkanie przebiegło w atmosferze życzliwej współpracy i zrozumienia. Gimnazjaliści wykazali się empatią i cierpliwością, a seniorzy gotowością  i otwartością do wspólnych działań. W efekcie powstały ozdoby świąteczne - wielobarwne gwiazdki i choinki. Na pamiątkę spotkania uczniowie i ich opiekunowie - p. M.Fajgielska i p. E.Osoba zostali obdarowani pięknymi jesiennymi obrazkami wykonanymi przez gospodarzy. 




czwartek, 20 listopada 2014

I Ty możesz zostać czytającym wolontariuszem


Jeśli Twoją pasją jest czytanie i lubisz kontakt 

z małymi dziećmi możesz wstąpić do Koła Wolontariatu czytelniczego.


W ramach spotkań Koła poznasz:

·     jak czytać dzieciom,

·      jakie zabawy towarzyszące można przygotować do tekstów

Więcej informacji w bibliotece Gimnazjum nr 3

                                                           Zapraszamy!

Więcej informacji znajdziesz w zakładce:
http://g3-biblioteka.blogspot.com/p/czytelniczy-wolontariat.html

Uczniowie tworzą kampanię promującą książki i czytanie

         W październiku i na początku listopada w klasach II a, b, c i d oraz w klasie III b odbyły się, tak jak, w roku ubiegłym lekcje "Biblioteka, książki i czytanie ... Tu warto bywać, to warto robić". I podobne jak w ubiegłej edycji ich efektem jest, a raczej dopiero będzie:-), kampania promująca bibliotekę, książki i czytanie w naszej szkole.
            Podczas pierwszego modułu uczniowie zapoznali się ze sposobami promocji książki i czytania w przestrzeni miejskiej, w aspekcie lokalnym i światowym. Obejrzeli prezentację multimedialną ilustrującą różnorodne sposoby i metody upowszechniania mody na czytanie - murale, plakaty, demotywatory, kampanie społeczne "Czytaj! Zobacz więcej!" i "A Ty do czego używasz książek?", virale biblioteczne. Prezentacja była inspiracją do stworzenia szkolnej kampanii, która zachęci gimnazjalistów do czytania i odwiedzania biblioteki szkolnej. W trakcie drugiego modułu -"Tworzymy kampanię promującą książkę i czytanie" -  powstały plakaty, zdjęcia, koszulki, komiks i filmy, które zaprezentujemy niebawem społeczności szkolnej w formie happeningu. Całe wydarzenie miało być podsumowaniem tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, niestety prace medialne wymagają jednak więcej wysiłku i czasu, który powinien być poświęcony również na naukę :-) Liczymy na wyrozumiałość Twórców i potencjalnych Odbiorców naszej kampanii. A na razie zapraszamy do obejrzenia przygotowań :-)


Książki z ... makulatury

Informowaliśmy już o zakończeniu akcji "Hura Makulatura". Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić jej efekty w postaci ilości zebranej makulatury i zakupionych książek. W ostatniej edycji konkursu udało się zebrać 1 tonę 670 kg - to dotychczasowy rekord ! W poprzednich akcjach zebraliśmy odpowiednio - 1, 040 kg i 1,420 kg. Podsumowując - udało się zebrać 4 tony 130 kg makulatury. Znaczy to, że uratowaliśmy  prawie 62 drzewa ! I kupiliśmy aż 39 nowych książek do szkolnej biblioteki ! 


Przypominamy, że akcja zbiórki makulatury w naszej szkole trwa cały rok !
 Zapraszamy Wszystkich uczniów do włączenia się w nią - RATUJMY DRZEWA ! POKAŻMY, ŻE JESTEŚMY EKO ! 
W ten sposób udowodnimy, że jesteśmy ekologiczną szkołą, która dba o środowisko naturalne. 

Ps. Książki na zdjęciu to efekt ostatniej akcji "Hura Makulatura".

Czytamy i tworzymy

Z wielką przyjemnością odnotowujemy każdą czytelniczą aktywność w naszym gimnazjum :-) Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić inicjatywę nauczyciela sztuki p. Aliny Hładyniuk. Na zajęciach artystycznych prowadzonych przez panią Hładyniuk uczniowie klas drugich wykonali rysunki - portrety swoich ulubionych bohaterów literackich. Powstałe prace świadczą nie tylko o talentach plastycznych ich twórców, ale i o różnorodności ich zainteresowań czytelniczych. Uczniowie zilustrowali bowiem bohaterów następujących książek: "Tajemniczy ogród" F.H.Burnett, "Harry'ego Potter'a i ..." J.K.Rowling, "Eragona" Ch.Paolini, "Złodziejkę książek" M.Zusak'a, "Annę Kareninę" L.Tołstoja, "Małego Księcia" A.Saint-Exupery'ego i "W pustyni i w puszczy" H.Sienkiewicza. Oto galeria wybranych prac. Pozostałe możecie obejrzeć na planszach ekspozycyjnych, na parterze budynku gimnazjum. Zapraszamy!


 



Niezwykła podróż ... z Hobbitem

       W poniedziałek 17 listopada po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie - panią Joannę Tarasiewicz (prywatnie wielką miłośniczkę literatury fantasy). Tym razem uczniowie klasy IIc wzięli udział w lekcji bibliotecznej "Hobbit, czyli niezwykła podróż"Spotkanie z twórczością John'a Ronald'a Reuel'a Tolkien'a, prekursora powieści fantasy, wprowadziło nas w świat krwiożerczych orków, mądrych elfów i dzielnych krasnoludów. Dzięki fantastycznej prezentacji multimedialnej towarzyszącej wykładowi uczestniczyliśmy w wielkiej wyprawie hobbita, Bilbo Bagginsa. 




    Z  radością informujemy też, że Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A.Krąpca OP podpisało porozumienie o współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Dzięki  temu będziemy mogli korzystać z bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej tej placówki.

Więcej informacji o PBW im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie znajdziecie na stronie: http://ken.pbw.lublin.pl/pbw/index.php

środa, 19 listopada 2014

"W losie ojczyzny swej wziąć udział ..." - apel z okazji narodowego Święta Niepodległości

       W dniu 6 listopada 2014r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum 96. rocznicę odzyskania Niepodległości. Świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stale wpisało się na stałe w kalendarz szkolnych uroczystości. Okolicznościowy apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali: p. Andrzej Osoba i p. Ewa Osoba z uczniami: W.Cioskiem, W.Beredą, K.Cnotą, K.Majewską, W.Jakubusek, M.Ostrowską, M.Grzywaczewską, P.Adamską, K.Patykiem, A.Czajką, Ł.Beczkiem, E .Kamińskim i K. Chrześcijankiem. Oprawę muzyczna zapewnił chór szkolny "Konsonans" po kierunkiem dyrygentki Joanny Ośko z akompaniamentem p.Kamila Ośko, dekoracje wykonała p. Alina Hładyniuk. 
      Apel składał się z dwóch części: pierwsza poruszała kwestie związane z problemem walki o niepodległość, druga natomiast - rozważania o ojczyźnie. Usłyszeliśmy wiele ważnych utworów, myśli i cytatów z literatury pięknej autorstwa m.in: Juliusza Słowackiego, Artura Oppmana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Asnyka i Wisławy Szymborskiej Wybrane wiersze i pieśni utwierdziły wszystkich, że patriotyzm to nic innego jak miłość do Ojczyzny w codziennym życiu, prostych postawach i czynach.  Młodzież gimnazjalna w skupieniu i z zainteresowaniem oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji patriotyzmu.
        Uczniowie przy wejściu do sali nr 10, gdzie odbywał się apel udekorowani zostali biało-czerwonymi kotylionami. Niektórzy z uczniów przygotowali na ten dzień strój w barwach narodowych. Na korytarzu I pietra mogliśmy obejrzeć gazetkę z wypowiedziami Marszałka Józefa Piłsudskiego na temat Polski, Polaków i Niepodległości, odważnych i czasami ostrych, ale wciąż aktualnych.

     

czwartek, 13 listopada 2014

"Na tropach książki"-wyniki terenowej gry bibliotecznej

W dniu dzisiejszym, w czytelni biblioteki szkolnej odbył się uroczysty finał terenowej gry bibliotecznej "Na tropach książki". Uczestnicy gry - uczniowie klas pierwszych odebrali z rąk pani dyrektor Elżbiety Kot pamiątkowe dyplomy i nagrody. Decyzją jury gry - konkursu w osobach nauczycieli bibliotekarzy:
 p.Beaty Nowak-Przech i pani Ewy Osoby zwycięzcami została drużyna klasy IB, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IA, a trzecie klasy IC.
 Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy 
by "podążali tropem" książki, często gościli w bibliotece i byli ambasadorami książki i czytania w gimnazjum.

środa, 12 listopada 2014

"Hura Makulatura" - podsumowanie konkursu


Konkurs „HURA MAKULATURA - KSIĄŻKI DO BIBLIOTEK” dobiegł końca.  Zbiórka makulatury trwała od czerwca 2014r. do 7 listopada 2014r., w tym czasie udało się zebrać  -   1, 670kg.
W akcji wzięło udział 26 uczniów Gimnazjum nr 3:

Lp.
Klasa
Imię i nazwisko
Ilość przyniesionej makulatury
1.
IA
Agnieszka Łokaj
16 kg
2.

Wiktoria Czajka
4 kg
3.

Katarzyna Księżopolska

4.

Aleksandra Księżopolska
10 kg
5.

Katarzyna Łoś

6.
IB
Julia Samonek
55,5 kg
7.

Agnieszka Teterycz
30 kg
8.

Natalia Szpaczyńska
30 kg
9.

Jakub Iwanejko
280 kg
10.

Aleksander Wilkołek
10 kg
11.

Michał Wnuk
362,2 kg
12.
IC
Oliwia Kwiatkowska
7kg
13.

Ewelina Maruszak
9 kg
14.
IIB
Izabela Makuch
3,5 kg
15.

Przemysław Caboń
ok. 120 kg
16.
IIC
Izabela Walczak
6,8 kg
17.
IID
Justyna Ziętek
63 kg
18.
IIIA
Krzysztof Suska
42 kg
19.

Marcin Trąbka
29,5 kg
20

Kornelia Gancarz
5 kg + 12,5 kg
21

Weronika Bereda

22.
IIIB
Jakub Drela
21 kg
23.
III C
Michalina Ostrowska
6,5 kg
24.
IIID
Magdalena Grzywaczewska
70 kg
25.

Aleksander Czajka
4,5 kg
26.

Adam Wołoszek
10 kg

W akcję zaangażowali się również nauczyciele naszego Gimnazjum.  Za uzyskane ze sprzedaży makulatury pieniądze – 419 zł – udało się kupić 14 ciekawych i pięknie wydanych książek do biblioteki szkolnej. Wszystkie zakupione tytuły to głównie współczesna literatura młodzieżowa, polska i obca. Bez względu na ostateczny wynik konkursu było warto!  Uratowaliśmy 25 drzew! Z pewnością weźmiemy udział w następnej takiej akcji, bo ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty, to także Twoje i moje codzienne gesty…

Wszystkim serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc…


Ps. Choć konkurs "Hura Makulatura" dobiegł końca, to  zbiórka makulatury nadal trwa. Prosimy o przynoszenie makulatury zarówno w/w uczniów, jak i tych, którzy jeszcze nie zdążyli wziąć udziału w szkolnej zbiórce makulatury. Dziękujemy!!!

Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz odpowiedzialny
 za organizację zbiórki i konkursu w Gimnazjum nr 3