piątek, 19 grudnia 2014

Wesołych Świąt



Niechaj

ziemię rozśpiewa

kolęda, każdy dom i każdego

 z nas. Niechaj Bożonarodzeniowe

Święta niosą wszystkim betlejemski blask.”


życzą

                                                          nauczyciele bibliotekarze Gimnazjum nr 3


Ps. Niech w te Święta nie zabraknie czasu na spotkanie z dobrą literaturą. Świąteczne dni są czasem relaksu - czytamy, słuchamy, oglądamy to, co lubimy. Prawdziwie świątecznych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowych i radosnych!

Świąteczne warsztaty origami

W czwartek 18 grudnia w czytelni biblioteki szkolnej odbyły się otwarte warsztaty origami. Uczniowie na długich przerwach składali gwiazdę betlejemską i bożonarodzeniowe gwiazdki. A jak to robili i co z tego wynikło ... popatrzcie.







środa, 17 grudnia 2014

DOM ZE SŁÓW

15 Grudnia w naszej Szkole odbyło Się spotkanie warsztatowe przeprowadzone przez instruktorów Domu Wolno, mieszczącego sie dowcipniś Kamienicy przy ul. Żmigród 1 / Królewska 17. DOM ZE powolne Projekt prowadzony przez w / w Instytucje WAG Lubelskich placówkach Oświatowych. Polega Na pewno chodziło Na tworzeniu i wypełnianiu słowem Tekturowych Pudelek "domków Wolno" tak, by stanowiły Jedna symboliczną "Przestrzeń Słowa". "Punktem wyjścia zrobić każdej z Tych opowieści SĄ przedmioty związane z domem TAKIE Jak NP :. stół, krzesło, Kredens, szafa, Łóżko, obrazy, lampy, Moga Się Być rowniez Elementy samego domu. okna, drzwi, piwnica, strych, Prog, piec, komin, PODŁOGA (...) Nie mówiąc o znajdujących Się na półkach książkach dzieki Temu Powstanie dom "zbudowany "Opowieści z Tych (...) W TYM DOMU pojawią sie Opowieści z dzieciństwa, Tajemnicze opowieści związane ZE strychem CZY Piwnicy. PMichał WSZYSTKO RAZEM buduje atmosfere Domu nadając il niepowtarzalny Charakter". - piszą Twórcy Projektu. 
CZY naszej Szkoły trafił Jeden domek, ktory został ulokowany w bibliotece. Uczniowie Klasy IIc ozdobili DOMEK obrazami przedmiotów, Które zawierają W sobie EMOCJE Wspomnienia i związane Z domem, sa obdarzone sentymentem i estyma. SA m.in :. Ilustracje przedstawiające ulubione Maskotki, pamiątkowe medale przodków, różaniec, ikonę, zdjęcie. Ilustracje te SĄ dosc nietypowe, bowiem rowniez wypełnione słowem. Uczniowie narysowali bowiem TYLKO kontur wartościowego sentymentalnie przedmiotu, przez wykleić przejść skrawkami Gazet. 
Zapraszamy zrobić Biblioteki Szkolnej, NIE TYLKO przez obejrzeć istniejący dom ZE Wolno, by dodac swoj Piwa Lub tekst-Obraz Relacje o Swoim Domu Lub przedmiocie oo NIM związanym z.

Ps. Dom ZE powolne zostanie w naszej Szkole. Możecie wrzucać zrobić niego tez zebrane Swoje Lub Od Rodziny, znajomych opowiesci. Zapraszamy zrobić udziału w projekcie!

Oto EFEKT pracy warsztatowej Klasy IIc:





A tutaj obejrzycie uczniów przy pracy, podczas zajęć:  https://www.dropbox.com/sh/hvwli9fd4azgjmo/AADRAqem9nol0AsRDDQmXDQma?dl=0

czwartek, 11 grudnia 2014

Czytanie jest ... pyszne !!!

              
            Co wspólnego ma czytanie z jedzeniem? No chyba tylko to, że podczas jedzenia, choć nie powinniśmy, często sięgamy po książkę lub czasopismo. Uczniowie klas: II a (Julia Pawlak, Patryk Suszek i Małgorzata Surtel) i III b (Monika Bąk, Małgosia Czajka) udowodnili, że czytanie jest inspiracją do ... gotowania i jedzenia zarazem. Jak to zrobili? 
        Wiemy nie od dziś, że kuchnia zajmuje w literaturze ważne miejsce. Opisy uczt, wykwintnych lub zwykłych potraw, a nawet przepisy kulinarne zajmują dużo miejsca w książkach. Czasami aż ślinka leci ... Nasi gimnazjaliści postanowili wyśledzić ten kulinarno-biesiadny wątek i przyrządzić jakieś "małe co nieco", wywodzące się z literatury pięknej.  Pomogły im w tym pani Iwona Kozak, nauczyciel j.polskiego i pani Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie biorą udział w II edycji gry czytelniczej "Między nami czytelnikami" zorganizowanym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Gra ma na celu aktywizowanie czytelnictwa uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych i polega na wykonaniu zadań związanych z książkami i czytaniem. Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu przepisu kulinarnego i przyrządzeniu dania w oparciu o znany opis literacki.
              Oto wyniki pracy pary uczennic z kl.IIIb:

 Gorące słodkości na zimne dni
            Wszyscy kochają słodkie desery, dlatego sięgnęliśmy po przepis pierniczków do ukochanej z dzieciństwa lektury Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren  oraz poznanej już w gimnazjum książki Czekolada z chili Joanny Jagiełło. Spotkaliśmy się w samo południe w jedną z chłodnych listopadowych niedziel. Na początku sprawdziliśmy, czy mamy wszystkie potrzebne produkty i uzupełniliśmy ewentualne braki. Po przeanalizowaniu przepisów przystąpiliśmy do wspaniałej zabawy.
            Pierwszym krokiem było roztopienie 25 dag miodu, 10 dag cukru i szczypty soli w rondlu. Do rondla dodajemy także jeszcze łyżkę oleju jadalnego i dwie łyżki przegotowanej zimnej wody. Gdy cukier się rozpuścił i była jednolita konsystencja przelaliśmy masę do miski, aby szybciej wystygła. Po kilku minutach zauważyliśmy, że w misce oddzieliły się dwie warstwy, ponieważ miód opadł na dno. Na początku przestraszyliśmy się, ale po chwili zastanowienia zrozumieliśmy, czemu się tak stało. Do ostygniętej masy zaczęliśmy dodawać kolejno: dwa żółtka, jedno białko, troszkę otartej skórki z cytryny, posiekaną drobno skórkę z pomarańczy zasmażoną w cukrze, czubatą szklankę mąki, torebkę przyprawy korzennej i paczuszkę proszku do pieczenia. Niektóre produkty nas zaskoczyły, a raczej ich ilość, np. szklanka mąki czy paczuszka proszku do pieczenia. W przepisie kazano nam wymieszać to rękoma w misce, a następnie przełożyć na stolnicę posypana mąką. Przełożyliśmy zgodnie z poleceniami. Do tej pory szło jak z płatka, ale po chwili zaczęły się schody. Monika, wyrabiając ciasto, ,,gubiła'' je. Gdyby koleżanka kontynuowała czynność, to nic by nie zostało z ciasta. W rozwiązaniu tego problemu pomogła mama Moniki, która kazała dosypywać mąki, dopóki ciasto zrobi się plastyczne, a nie rzadkie. Gdy masa nadawała się do wycinania ciastek, otworzyliśmy ,,produkcję pierników z Bullerbyn''. Pierniczki zajęły nam trzy blaszki, które jedna za drugą wkładaliśmy na dwadzieścia minut do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Potem, gdy pierniczki już sobie spokojnie leżały i stygły, my przystąpiliśmy do robienia lukru, aby udekorować wypieki. 
            Następnie przygotowaliśmy napój na podstawie książki Czekolada z chili. Ten prosty przepis pozwala na pobudzenie, rozweselenie i rozgrzanie w największy mróz. Najpierw podgrzewaliśmy na małym ogniu szklankę mleka, pięć łyżek śmietany kremówki, łyżkę cukru pudru, 1/3 łyżeczki cynamonu i najważniejsze: kawałek papryczki  chili lub 1/3 łyżeczki chili w proszku. Podczas gdy jedna z osób nie dopuszczała do zagotowania składników, druga siekała tabliczkę czekolady, którą następnie dodała do rondelka. Z niecierpliwością czekaliśmy aż wszystko się rozpuści. Czekolada była już prawie gotowa. Zostało przelać napój do naszych ulubionych kubków. W końcu po wyczerpującym dniu w miłym klasowym towarzystwie mogliśmy usiąść i wypić czekoladę z nutką chili, rozkoszując się smakiem lukrowanych pierniczków. Czego chcieć więcej? :)



A teraz efekty pracy grupy uczniów z kl.IIa:

Szlachecka kolacja


            Inspiracją do stworzenia wykwintnych dań była kolacja opisana w powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie
            10 listopada 2014 r. spotkaliśmy się, aby poprzypalać garnki. Przygotowawszy składniki, zaczęliśmy komponowanie dań. Na szlacheckim stole nie mogło zabraknąć pożywnego rosołu. Jak każe tradycja, ugotowaliśmy go na wiejskiej kurze z dodatkiem kawałka wołowiny, marchewki, pietruszki, selera. Doprawiliśmy solą, pieprzem, liściem laurowym, zielem angielskim. Gdy królewska zupa się gotowała, zajęliśmy się daniem głównym. Po upolowaniu w lodówce zwierzyny, czyli uprzednio zamarynowanego 1 kg jagnięciny, umieściliśmy ją na 90  min w piecu opalanym prądem.
            Pół butelki wytrawnego czerwonego nektaru bogów wlaliśmy do emaliowanego kotła. Zaczekaliśmy aż wino odparuje, następnie dodaliśmy aromatyczną laskę cynamonu, gwiazdkę anyżu, gałązkę rozmarynu, skórkę pomarańczy i rozstrzelane ziele angielskie. Po piętnastu minutach zarzuciliśmy wędkę i wszystko wyłowiliśmy. Później dodaliśmy trzy garście suszonej żurawiny. Gotowaliśmy to jeszcze przez pewien czas i wszystko starannie zmiksowaliśmy. Tak powstał sos do mięsa.
            Warzywa takie jak: dynia, marchew, pietruszka, seler poszatkowaliśmy kieszonkową siekierą, a następnie smażyliśmy to na maśle. Niestety zapomnieliśmy pomieszać, a mieszanka za bardzo przywiązała się do garnka. Po długiej i wyczerpującej reanimacji wszystko zmieliliśmy i dodaliśmy szklankę śmietanki 32%, po czym wszystko wymieszaliśmy stuletnią łyżką czarownicy. Dodaliśmy szczyptę zmielonej skóry żaby i powstał przepyszny krem dyniowy. Jako warzywko do dania głównego podaliśmy usmażoną na maśle marchewkę.
Danie główne - jagnięcinę podaliśmy więc z pachnącym sosem i kremem dyniowym oraz słodką marchewką.
           Na szlacheckim stole nie mogło zabraknąć deseru. Naszemu daleko było co prawda do okazałości  ciast serwowanych na dworze w Nawłoci, ale smakiem dorównywał temu szlacheckiemu. Pierniki inspirowane lekturą Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren przeniosły nas bowiem do słodkich, beztroskich czasów dzieciństwa. Zmieszaliśmy miód z orzechami laskowymi cukrem kakao oraz cukrem. Do tego dodaliśmy szklankę mąki, proszek do pieczenia, 2 jajka. Z gotowej masy powycinaliśmy ciasteczka, które piekliśmy 20 minut w piekarniku.
            Nasze kulinarne zmagania pochwaliła mama Patryka, która udostępniła nam kuchnię i dzielnie doprowadziła ją do porządku, ale dania jej smakowały. Kulinarne spotkanie klasowe na długo pozostanie nam w pamięci, gdyż dostarczyło niezapomnianych wrażeń nie tylko smakowych, bo zaangażowało także zmysły wzroku, węchu...





         Wszystkim, którzy chcieliby spróbować poczytać i pogotować polecamy:  http://www.edulandia.pl/lektury/0,102500.html#





  

Koalicja dla czytania

         Z zadowoleniem odnotowujemy kolejną inicjatywę propagującą czytanie wśród młodzieży naszej szkoły. Tym razem pani wicedyrektor Elżbieta Wojtowicz postanowiła udowodnić, że matematyka ma wiele wspólnego z czytaniem. Jeśli  chcecie dowiedzieć się jak wyglądały te zabiegi z punktu widzenia uczniów - przeczytajcie relację Weroniki Budzyńskiej, uczennicy kl.IIa.

Relację W.Budzyńskiej przeczytasz na stronie Gimnazjum nr 3:  http://www.gimnazjum3.lublin.pl/matematyka-nauka-humanistyczna/

A oto kilka zdjęć dokumentujących to wydarzenie:





środa, 10 grudnia 2014

"Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia" - relacja z Gali Laureatów

           W poniedziałek, 8 Grudnia w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A.Krąpca PO Gali Laureatów odbyła Się III edycji Archidiecezjalnego konkursu "Wyślij  życzenia na święta Bożego Narodzenia" , która zgromadziła finalistów i laureatów konkursu, ich opiekunów Oraz Przedstawicieli Jury. Gości przywitała pani Dyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbieta Kot i nauczyciel katecheta, pomysłodawca konkursu pani Dorota Surtel. Następnie Wszyscy obejrzeli pokonkursową wystawę Prac, także Występ szkolnego Koła teatralnego, pod opieka pani Kozak przygotowało przedstawienie Które Iwony "Anielska manufaktura". Przedstawienie opowiadało o pracy BARDZO nietypowej, bo złożonej z Aniołów Manufaktury, ozdoby świąteczne wytwarzającej. Archanieli, W Roli ktorých wcielili się: Wiktor Ciosek, Piotr Misztal, Patryk Suszek Sylwester Winiarski, Ernest Tymczyszyn i Cezary Gabryel, Praça wymieniali szereg Zajeci uwag dotyczących Współczesnego ppkt i Mocno skomercjalizowanego Świat Bożego Narodzenia traktowania. Wszystko to utrzymane w żartobliwej tonacji bylo. Przedstawienie uświetniły Występy uzdolnionych muzycznie uczniów: Weroniki Ciosek, Ernesta Tymczyszyna, Julii Wójcik i Łukasza Jakóbczaka, którzy zaśpiewali Kolędy i pastorałki. Akompaniował im p. Michał Jankowski, nauczyciel Muzyki.
              W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 60 Szkół: 41 Szkół podstawowych i 19 gimnazjalnych. W kategorii Dodaj prod Plastycznej wpłynęło 213 PRAC, 158 ZE Szkół podstawowych i 55 gimnazjów z oo. W kategorii Dodaj prod literackiej ZAS 50 PRAK, w Tyma 13 zrobić Prace gimnazjalistów í 37 uczniów ZE Szkół podstawowych. Prace oceniało jury w składzie: p. Iwona Kozak, nauczyciel j.polskiego G3, s. Alina Hładyniuk, nauczyciel sztuki G3, s. Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 MBP im. H.Łopacińskiego w Lublinie Oraz p. Marzena Dumała, nauczyciel Przedszkola nr 66. nagrody dla finalistów i laureatów ufundowali: Firma Bocian Sp.j., Firma Digtal Sanyo, Sklep "U Żaka", Pracownia Artystyczno-edukacyjna "Papierówka", Poczta Polska SA w Lublinie. Nagrodzono i wyróżniono ogółem 13 uczniów ZE Szkół podstawowych I 8 Z gimnazjów, w Obu kategoriach: Plastycznej i literackiej.

              Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy prawdziwie Gali i błogosławionych Świąt Dobrych Pokoju pełnych, miłości i przebaczania. "Chrystus narodził Się Dla Ciebie, pozwól zeby narodził Się W Tobie."
                I ZA ROK Do zobaczenia:-)

Prezentacja multimedialna podsumowująca konkurs:

Ps. Błędy w wyrazach z literą "ł" Nie wynikają z nieuwagi autorki, odbytu z JEJ dysortografii:-) Program zrobić tworzenia prezentacji multimedialnych nie nie przyjmuje polskich znaków Wszystkich Prezi, Albo tak Jak w TYM wypadku Po literze "L" automatycznie oddziela resztę wyrazu Spacja , Wszystkich uczestników konkursu Przepraszamy gali za zniekształcenie i Ich nazwisk, a w szczególności; p. Aline Hładyniuk, p.Marzenę Dumałę, uczniów także: Julię Włosek, Ewelinę Sałate i Teofila Błaszko.


Zapraszamy zrobić obejrzenia zdjęć z Gali laureatów:


Relację  o Tym wydarzeniu zamieszczona została na Stronie Kuriera Lubelskiego na stronie:

Świąteczna warsztaty origami w Filii nr 31 MBP im. H.Łopacińskiego

           
image_001.jpg







         4 grudnia w Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Nałkowskich 104a spotkali się bibliotekarze by wspólnie składać bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne. Przybyłe Panie, a było ich dwanaście, z entuzjazmem i z zapałem tworzyły modułowe origami: gwiazdę, mandalę, choinkę i kwiat poinsecji. Warsztaty, pierwotnie zaplanowane do ok. 10.00 godziny przeciągnęły się prawie do południa. Pozytywne nastawienie, dobre chęci, miła atmosfera i "branżowe" zdolności (mam na myśli dokładność i staranność oraz cierpliwość, które charakteryzują większość bibliotekarzy:-) zapewniły sukces - wszystkie uczestniczki wykonały zaplanowane przez instruktora układanki. Samodzielnie wykonane świąteczne ozdoby origami są doskonałym i ... tanim sposobem na udekorowanie nie tylko biblioteki, ale także domu. Sztuka origami doskonale sprawdza się również w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. 
                 Wszystkim Uczestniczkom, a przede wszystkim Gospodyniom spotkania - Bibliotekarzom Filii nr 31- dziękuję raz jeszcze za organizację tego spotkania i możliwość podzielenia się swoją pasją.
Wesołych Świąt!

               Więcej o tym wydarzeniu i z perspektywy uczestników można przeczytać i obejrzeć na stronie MBP im. H.Łopacińskiego w Lublinie:
http://www.mbp.lublin.pl/index.phpoption=com_content&task=view&id=4474&Itemid=297

Słów kilka ... o konkursie "Hura makulatura"

           Po raz kolejny wracamy do tematu IV edycji konkursu "Hura makulatura". Powodem tego jest wyróżnienie ucznia naszego gimnazjum Michała Wnuka, który w tegorocznej zbiórce zebrał aż 362 kg makulatury i znalazł się dzięki temu wśród grona 11 nagrodzonych uczniów lubelskich szkół i przedszkoli. Michał wziął udział w uroczystym podsumowaniu konkursu oraz wręczaniu dyplomów i nagród, które odbyło się 3 grudnia w Trybunale Koronnym.
                    



            Gala konkursowa zgromadziła Dyrektorów szkół i przedszkoli oraz wyróżnionych Uczniów, a także Rodziców i Nauczycieli koordynatorów akcji w placówkach biorących udział w konkursie. Nagrodzone dzieci i młodzież zebrały indywidualnie od 2000 kg (uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Skrzydła") do 331 kg (uczennica Szkoły Podstawowej nr 52). A nagrodzone szkoły: I miejsce Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Skrzydła" z wynikiem 118,6 kg zebranej makulatury na jednego uczestnika akcji, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie - 85,87 kg i III miejsce Gimnazjum Specjalne nr 22 dla Młodzieży Słabo Widzącej - 82,22 kg. 
                Gratulujemy Wszystkim Zwycięzcom!

                  Ps. Przypominamy, że nasze gimnazjum zebrało w tegorocznej edycji 1,670 kg, co daje 6,2 kg na ucznia naszej szkoły-uczestnika akcji. Tak więc, mamy do czego dążyć :-)

Więcej informacji znajdziecie na:

Przypominamy, że zbiórka makulatury nadal trwa! 
Przynosimy zapakowaną makulaturę 
do szkoły, do magazynu (sala nr 2, przed sklepikiem) i zgłaszamy przyniesioną ilość
 w bibliotece (sala nr 8).