wtorek, 22 grudnia 2015

Boże Narodzenie nadchodzi!

„A jednak Boże Miłosierdzie, będące miłością
do upadłego człowieczeństwa, zaradziło ludzkiemu nieszczęściu przez obietnicę przyjścia na ziemię Mesjasza zrodzonego z Niewiasty (…)”

Prof. Mieczysław A. Krąpiec OP

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy, aby były one dla każdego z Was niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień wśród  rodziny, przyjaciół
oraz wszystkich bliskich Wam osób.
 Niech w nadchodzącym Nowym Roku nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się wszystkie marzenia, zwłaszcza te czytelnicze!



poniedziałek, 21 grudnia 2015

Artystyczne warsztaty Bożonarodzeniowe.

      Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to kolejna doskonała okazja, aby zorganizować artystyczne warsztaty w bibliotece. Tym razem przez kilka dni projektowaliśmy tradycyjne kartki świąteczne. Warsztaty skierowane były do wszystkich zainteresowanych uczniów. Niektórzy projektowali pocztówki na przerwach, inni po lekcjach, a kolejna grupa wykonywała kartki podczas lekcji wychowawczej i w czasie zajęć Koła eTwinning. Zadaniem uczniów było najpierw zaprojektowanie kartki tak, aby zachować podstawowe zasady estetyki - przestrzeń, wrażenie artystyczne, czystość, dobór kolorów. Dopiero po akceptacji projektu przez nauczyciela bibliotekarza i po sugestiach kolegów i koleżanek można było przystąpić do klejenia elementów pocztówki. Ostatnie zadanie to napisanie życzeń w języku angielskim. Chociaż uczniowie mają tendencję do stosowania mixu kolorów, wielu ornamentów i nadmiaru kleju, to i tak powstało około czterdziestu ładnych kartek, które powędrowały do szkół partnerskich naszego gimnazjum z Grecji, Francji i Włoch. Bardzo mnie cieszyło zaangażowanie uczniów, ich otwartość na to, że ich życzenia i kartki będą wysłane do kolegów z innych krajów europejskich.
 Tak pracowały uczestniczki projektu eTwinning! Zajęcia bardzo im się spodobały, gdyż zapomniały o dzwonku i spędziły dwie godziny pozalekcyjne, aby wykonać kartki dla koleżanek i kolegów z Grecji.
 Julka zaprojektowała też recyklingową choinkę.
 Te kartki wysłaliśmy do Grecji. Już wiemy jak się mówi Wesołych Świąt po grecku!
 Co to się działo na przerwach! Warsztat pracy był oblegany przez uczniów , a głównie chłopców,z klasy IC. Chłopcy wysłali kartki do Włoch i Francji. 

 Wystarczyła długa przerwa, aby Rafał i Bartek wykonali takie piękne pocztówki świąteczne!

 Wiktoria jest rekordzistką w wykonywaniu kartek. Zrobiła ich 11, a sprzyjał temu korzystnie spędzony czas pięciu godzin w bibliotece.

 Grupa z klasy IIIB z przyjemnością przyjęła zaproszenie na warsztay do biblioteki. Dzięki ich pomysłom, solidnej pracy i chęciom mogliśmy wysłać kartki i życzenia do zaprzyjaźnionej szkoły na Sardynii.


Gdyby Julka spędziła szóstą godzinę w bibliotece na pewno zostałaby mistrzynią w projektowaniu kartek. 
Oto moje dwie asystentki, dzięki którym zdążyłam spakować, zaadresować i wysłać pocztówki i życzenia od naszych uczniów do szkół partnerskich. Razem z Julią i Wiktorią czułyśmy się jak członkinie ze stowarzyszenia z Werony, które odpisują zakochanym Juliom z całego świata na listy przesyłane do Werony. Chociaż nie pisałyśmy listów miłosnych, to redagowałyśmy życzenia i adresowałyśmy koperty, a wszystko po to, aby zaprzyjaźnieni uczniowie z Europy mogli poczuć jedność z nami w tym szczególnym czasie świąt Bożego Narodzenia!Pocztówki wysłaliśmy do Greków z Krety, Włochów z Sardynii i Francuzów z Wersalu.
 


piątek, 18 grudnia 2015

Wywiad z Izą z IIIB, czyli o tym,że najpiękniejsze są książki obyczajowe.

Zagrajmy w skojarzenia. Książka to...
 -Książka to drzwi do innego świata, sposób na uśmiech, przyczyna płaczu.
Co przeczytałaś ostatnio?
 - Przeczytałam książkę Kiery Cass "Następczyni". To kolejna książka tej autorki z cyklu opowieści o Ameice. Powieść "wciągnęła" mnie już po przeczytaniu pierwszej strony.
 Jakie książki lubisz najbardziej?
 -Zdecydowanie obyczajowe. Uwielbiam je! Chociaż fantasy i romanse też są świetne.
 Gdzie najlepiej czyta Ci się książki?
 -Obojętne mi jest to, gdzie czytam. Może być to w domu, w szkole, na dworze, w samochodzie, "na wodzie". Jeśli mogę wybrać  to jest to moje łóżko, ciepły kocyk i wtedy jest najlepiej.
Co Cię fascynuje w czytaniu?
 -Przygody bohaterów, ich zachowanie podczas próby rozwiązania jakiegoś problemu. Co jest najdziwniejsze większość reaguje tak samo. Dlaczego? W takim razie większość ludzi na świecie reaguje w ten sam sposób? Nie wydaje mi się, aby tak było w rzeczywistość. Mimo tego jest to najbardziej interesujące i bardzo ciekawe w powieściach.
Jaka jest Twoja ulubiona książka? Dlaczego właśnie ta?
 -Nie jest to jedna książka tylko cztery. Mówię tu o trylogii "Rywalki" Kiery Cass. Uwielbiam je za sposób w jaki zostały napisane, za to, że America (główna bohaterka) stając się jedną z kandydatek na żonę księcia i awansując nie zmienia się. Jest tą samą osoba przez cały czas, a większa ilość pieniędzy w kieszeni i korona na głowie nie robią z niej osoby, która w kółko powtarza "mam więcej pieniędzy i jestem najlepsza".
Czy lektury szkolne to radość czytania czy udręka?
 -UDRĘKA! Moge się założyć, że gdyby inne książki były wpisane na listę lektur szkolnych i  byłyby ciekawsze dla młodego odbiorcy to i większość uczniów, nie tylko ja,  częściej by po nie sięgali.
Możesz zaproponować autorów, których książki powinien czytać nastolatek?
-Małgorzata Budzyńska
-Kiera Cass
-Veronica Roth
-Grayle Forman
-Ewa Nowak

Dziękuję za rozmowę i życzę dobrej lektury na święta Bożego Narodzenia!


czwartek, 17 grudnia 2015

Poprzez książki i fotografię do zrozumienia, czyli sesja "sleeveface"

Olga i Maja z IA to miłośniczki książek i szkolnej biblioteki. Często spędzają tu czas wolny i aktywnie go wykorzystują. Ostatnio poszły w ślady koleżanek i zorganizowały sesję z książką "sleeveface". Do akcji wybrały nieprzypadkowe książki. Większość z nich dotyczyła najbardziej bolesnych problemów współczesnego świata - sytuacji kobiet w Afryce, dzieci w Indiach. Inne wybrane do sesji książki to ich ulubione powieści. A oto efekty tej niezbyt łatwej, wbrew pozorom, pracy.





środa, 16 grudnia 2015

Świąteczne spotkanie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - oddziału Lublin.

    15 grudnia w naszej szkole odbyło się świąteczne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy. To już tradycja, że w bibliotece spotykają nauczyciele z różnych szkół z regionu skupieni w oddziale lubelskim Towarzystwa nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Na warsztaty przybyło 10 nauczycieli z Lublina, Świdnika, Lubartowa. Tym razem wykonywaliśmy patyczkowe ozdoby na święta Bożego Narodzenia. Artystyczny wieczór działań twórczych przebiegał już w świątecznej atmosferze, gdyż towarzyszył nam koncert kolęd w wykonaniu szkolnego chórku Kansonas. W ramach warsztatu powstały autorskie prace - od świecących gwiazdek, przez aniołki, aż po szopki. Do powstania prac posłużyły nam laryngologiczne szpatułki, kolorowe taśmy i wstążki, farby, papierowe ozdoby, ale najważniejsza okazała się własna pomysłowość. Nie wzorując się na pracach trenerki warsztatów uczestnicy wykonali prace zgodnie ze swoim zamysłem i według własnej estetyki i wrażliwości. I oto mi chodziło, bo tworzenie to nie odwzorowywanie, a odkrywanie siebie i ukazywanie poprzez prace artystyczne!Gratuluję pomysłów, zaangażowania i zapraszam w kolejnym semestrze!













poniedziałek, 14 grudnia 2015

O czytaniu, książkach w rozmowie z Olgą - najlepszą czytelniczką szkoły!

   Olga to uczennica klasy IA i wielka miłośniczka książek. To wyjątkowa czytelniczka, bo o książkach i czytaniu można z nią rozmawiać godzinami. Przyznaję, że w wywiadzie z nią zabrakło mi prawie dla niej pytań. Olga często przychodzi do biblioteki i jak sama mówi "kocha" to miejsce i mogłaby tu mieszkać. Jest nie tylko aktywną czytelniczką, ale osobą bardzo zaangażowaną w promocję książek wśród rówieśników. Przygotowała spotkanie z gimnazjalistami w bibliotecznej kawiarence literackiej, brała udział w sesji foto "sleeveface", a swoją ulubioną książkę tak wypromowała w bibliotece, że nie można jej nie zauważyć. Zobaczcie na zdjęciu. Zapraszam też do przeczytania wywiadu z Olgą i do naśladowania jej czytelniczych pasji.

1. Jaka jest Twoja ulubiona książka(i)?
Moimi ulubionymi książkami są powieści Cassandry Clare, seria "Dary Anioła" (pierwszy tom to "Miasto Kości") i seria "Diabelskie Maszyny" (tom pierwszy to "Mechaniczny Anioł"). Lubię też inne powieści, m.in. Saga Ognia i Wody i seria "Szeptem", "Igrzyska Śmierci"...
2. Opowiedz nam o nich.
Seria "Dary Anioła" opowiada o nastoletniej Clary, która dowiaduje się, że jest Nocną Łowczynią. Poznaje Jace'a, Aleca i Issabelle. Jej przyjaciel zmienia się w wampira, a mama zapada w magiczną śpiączkę. Cały jej świat zostaje dosłownie przewrócony do góry nogami. "Diabelskie Maszyny" opowiadają o Amerykance, Tessie Gray, która po śmierci cioci jedzie do brata, do Londynu. Zostaje podstępem uwięziona przez dwie czarownice, które odkrywają w niej talent do zmieniania się w inne osoby tylko za pomocą dotknięcia przedmiotu, który kiedyś do tej osoby należał. Na szczęście na pomoc przychodzi jej przez przypadek grupa Nefilim z Instytutu Londyńskiego. Więcej nie będę opowiadać, bo te książki czekają na półce w bibliotece ;) .
3. Jaki jest Twój ulubiony autor/ulubieni autorzy? Dlaczego właśnie on?
Oczywiście, że Cassandra Clare! Uwielbiam ją odkąd przeczytałam pierwszy tom "Darów Anioła". Ma świetną wyobraźnię, potrafi w odpowiedni sposób przedstawić wszystkie miejsca tak, że niemal ożywają, a czytelnik po prostu widzi wszystko dokładnie jakby tam był. Darzę ją szczególną sympatią. Cenię też Suzanne Collins. Książki Cassandry są świetne jeśli chce się miło spędzić wieczór, a Suzanne porusza ważne i trudne tematy, jak wojna (z Kapitolem), ciężkie życie (w dystryktach) i niesprawiedliwość dotykająca ludzi. 
4. Gdzie najlepiej czyta Ci się książki?
W domu. Mam takie zacisze, gdzie siadam na fotelu w kącie, biorę kubek herbaty lub soku i udaję niewidzialną, zagłębiając się w świat książek...
5. Najbardziej pouczający morał/nauka wywodząca się z książki i z jakiej?
Nigdy nie przestawaj wierzyć, nadzieja umiera ostatnia. "Dary Anioła" i "Saga Ognia i Wody" są najlepszym tego powiedzenia przykładem.
6. Kto jest Twoim ulubionym bohaterem literackim? Opisz go.
Obecnie to Clary Fray z "Darów Anioła" :P ! Jest wytrwała, zdeterminowana, cierpliwa i ponad wszystko ceni rodzinę. Ponadto jest wyjątkowa, ponieważ ma w sobie więcej krwi anioła niż człowieka.
7. Skąd wiesz, co warto przeczytać?
Najczęściej słyszę jak ktoś w bibliotece albo innym miejscu mówi o tej książce, albo poleca mi ją ktoś ze znajomych lub rodziny. Jeśli oni mi mówią, że jest dobra, to na pewno taka jest!
8. Zagrajmy w skojarzenia. Książka …
Fajna zabawa
Miło spędzony czas
Oderwanie się od szarej rzeczywistości
9. Podaj autora i tytuł ostatnio przeczytanej książki.
"Wielki Błękit" Jennifer Donnelly.
10. Jaki gatunek książek najbardziej lubisz czytać?
Powieści dla młodzieży, fantasy, horrory, kryminały skandynawskie... Tak, Skandynawowie piszą najlepsze kryminały :) .
11. Czy korzystasz z książek elektronicznych? Myślisz, że wyprą tradycyjne książki?
Osobiście korzystam, ale tradycyjne książki i tak są lepsze.
12. Skąd bierzesz książki do czytania?
Z biblioteki, oczywiście.
13. Książka, którą każdy powinien przeczytać to … Dlaczego?
"Krucha jak Lód" Jodi Picoult. Ta książka jest wzruszająca, a morał jest taki, że kolejny raz okazuje się, że pieniądze szczęścia nie dają.
      14. Wymień swoich ulubionych autorów.
      Cassandra Clare, Jodi Picoult, Stephen King, Jennifer Donnelly, Suzanne Collins, Stephanie Meyer i wielu innych.
      16.Jaką książkę/ki poleciłbyś swoim kolegom/koleżankom na jesienne wieczory.                           
       Na jesienne wieczory doskonałe są powieści Ewy Nowak. Rozśmieszają do łez w te szare dni...
17. Jeśli maiłabyś znaleźć się na bezludnej wyspie, jakie trzy książki wzięła byś ze sobą? Dlaczego?
1    "Miasto Niebiańskiego Ognia", of course, ponieważ jeszcze tej jednej części nie czytałam ;( .
2    "Igrzyska Śmierci. Kosogłos" - uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam! Ostatni fragment znam prawie na pamięć!
3  "Mechaniczna Księżniczka" - ostatnia część "Diabelskich Maszyn", której również jeszcze nie czytałam ;C .
      22.Książka, którą powinien przeczytać każdy to: … Dlaczego?
      Cała seria "Darów Anioła"! To jest niesamowita seria, naprawdę!
      23.  Co Cię fascynuje w czytaniu?
      To, że szybko można oderwać się od szarej rzeczywistości. 
      23. Dlaczego lubisz czytać książki?
Moi rodzice mają taką pasję do czytania i ja dzięki nim też zaczęłam czytać. Pierwszą książkę przeczytałam w wieku czterech lat, tylko to właściwie nawet nie było czytanie, bo babcia czytała mi tą jedną kilka razy dziennie, aż w końcu nauczyłam się na pamięć.
24.Jaką książkę czytasz obecnie, a jaka czeka "w kolejce" do czytania?
Obecnie czytam "Wielki Błękit" a w kolejce już czeka druga część "Szeptem", pt."Crescendo". Chcę przeczytać "Niezgodną" i "Starter". Słyszałam wiele o tych książkach, ale trudno się do nich "dopchać" w bibliotece:P .
 25. Rok 2014 została ustanowiony Rokiem Czytelnika i ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę. Jak zachęciłabyś swoich rówieśników do czytania?
Robiłabym wielkie zakładki, które można włożyć między książki tak, aby ktoś je zauważył i nie mógł bez zerknięcia chociaż na nie, przejść obojętnie!
      26.  Jak wybrać dobrą książkę, czyli czym kierujesz się przy wyborze lektury?
      Nie patrzę na okładkę (no... może czasem :P ). Dokładnie czytam recenzję i kawałek prologu bądź pierwszego rozdziału.
      27.  Wierność gatunkowi czy wierność autorowi? Czy przeczytałaś wszystkie wydane książki jakiegoś autora? Jakiego?
      Wierność autorowi. Przeczytałam wszystkie książki Lauren Brooke.
      28. Lektury szkolne-radość czytania czy udręka?
      To zależy też jakie. Jeśli są mało interesujące, to czyta się je baardzo ciężko. Inne są bardzo wciągające.
                                                         Dziękuję za wywiad. To była bardzo przyjemna rozmowa.

"

czwartek, 10 grudnia 2015

Design for freedom!

W Dniu Praw Człowieka i w ramach warsztatów "Design for freedom" w Domu Słów w Lublinie rozmawialiśmy o wolności, bezpieczeństwie. Nasza dyskusja była jak najbardziej ważna i potrzebna w obliczu trudnych dla Polski i świata sytuacji pełnych nienawiści i zła. Uczennice z Koła eTwinning, które brały udział w warsztatach podawały wiele przykładów sytuacji i zachowań nie ograniczających wolności człowieka. Wspólnie szukaliśmy własnej definicji wolności i granic, których ona nie powinna przekraczać, aby nie wprowadzać chaosu. Kolejnym krokiem były warsztaty typograficzne podczas których uczennice zaprojektowały torby z hasłami promującymi nasze opinie na temat wolności!Prace dokończyliśmy w szkolnej bibliotece podczas zajęć do projektu eTwinning. Warsztat świetnie komponował się z projektem, którego głównym celem jest temat "designu" w bardzo różnym ujęciu. Prace zaprezentowaliśmy też partnerom z Grecji.









poniedziałek, 7 grudnia 2015

O I miejscu w Polsce raz jeszcze!

Z ogromną przyjemnością i radością informujemy, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Jestem SMART” (http://www.smart.itwedukacji.pl/nagrody/) w kategorii dla nauczycieli „Dzień z Technologią”. Wręczenie nagrody jaką jest Monitor Interaktywny Avtek TouchScreen 55 Pro (http://www.vidis.pl/index.php?module=katalog&kategoria=&id=2304) odbyło się 4 grudnia 2015 roku w Ustroniu podczas V Ogólnopolskiego Zlotu Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów. (http://www.zlot.itwedukacji.pl/harmonogram/) Szkołę reprezentowała pani Dyrektor Elżbieta Wojtowicz i pani Anna Dębicka.
       Jesteśmy dumni z naszego sukcesu i cieszymy się, ze nagroda będzie służyła wielu uczniom i nauczycielom naszej szkoły w zdobywaniu wiedzy i kształceniu umiejętności w innowacyjny sposób. Okazuje się, że codzienna praca, chęci, próby wdrażania do nauczania nowoczesnych, cyfrowych metod pracy, dzielenie się wiedzą i współpraca zespołu przynoszą efekty i są doskonałą inwestycją w rozwój szkoły, a przez to rozwój uczniów i nauczycieli.
        Konkurs w szkole zainicjowała i koordynowała pani Aneta Szadziewska. Swoimi pomysłami z wykorzystaniem technologii informacyjnej i komunikacyjnej podzieliły się też pani Emilia Kosowska-Stępniak, pani Małgorzata Płaczkowska, pani Anna Dębicka, pani Alina Hładyniuk i pani Dorota Surtel.



środa, 2 grudnia 2015

Animacje czytelniczo-edukacyjne na przerwach w bibliotece.

Jest taka klasa w naszej szkole, która każdą przerwę spędza w bibliotece. Z jednej strony to pewnego rodzaju fenomen, bo to głównie chłopcy, którym nawet na trzy minuty opłaca się zejść z drugiego piętra i chwilę pobyć w bibliotece. A co tutaj robią? Najczęściej rozmawiają o lekcjach, pracy domowej, czasem się uczą i nadrabiają zaległości, którym nie udało się sprostać w domu. Ostatnio wspólnie odpytywaliśmy się z symboli pierwiastków chemicznych i szukaliśmy skojarzeń, aby zapamiętać księgi Pisma świętego. Poza tym dużo rozmawiamy o technologii, kodowaniu i świecie cyfrowym. Nie oznacza to, że chłopcom kompletnie nie jest potrzebna biblioteka ze swoją tradycyjną rolą wypożyczania książek. To właśnie jest klasa, która czyta najwięcej. Chłopcy powrócili do "Harrego Pottera", czytają "Metro", a dziewczęta dużo książek obyczajowych i futurystycznych. Wszystko więc ma tu sens, a że bywa głośno, to świadczy to tylko o tym, że to miejsce jest im jak najbardziej przyjazne i potrzebne. Ważne, że uczniowie są kulturalni i mogą angażować się tu w różne aktywności. Niedawno przeprowadziliśmy szybki konkurs rozwijający pomysłowość i wyobraźnię uczniów. Z książek przeznaczonych na akcję Bookcrossing chłopcy mieli za zadanie zbudować jak najwyższą budowlę. Może nie udało się zbudować wieży , ale za to powstała choinka. W końcu coraz bliżej święta Bożego Narodzenia!