środa, 20 stycznia 2016

V edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2016.

      Wszystkich uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów miasta Lublin zapraszamy do udziału w V jubileuszowej edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Regulamin dostępny jest w zakładce na blogu poświęconej wyłącznie konkursowi.

https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8565325371408453543#editor/target=page;pageID=8352642418487261617;onPublishedMenu=pages;onClosedMenu=pages;postNum=0;src=link

                   Miło nam poinformować, że partnerami konkursu są Miejska Biblioteka Pedagogiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, a zwłaszcza Filia nr 31 oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.








Z radością informujemy, że konkurs został objęty patronatem medialnym przez:





Życzenia z Sardynii.

Z przyjemnością odebraliśmy dzisiaj przesyłkę z Sardynii. Otrzymaliśmy życzenia noworoczne od zaprzyjaźnionej szkoły z Narcao - szkoły na wyspie Sardynia we Włoszech. Już niedługo zaczniemy pisać do nich listy, co oznacza, że nasza współpraca rozwija się. Dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie leży to miasto, a przynajmniej Sardynia polecamy zerknąć na mapę. Przyda się ta wiedza na pewno na geografię i nie tylko!



wtorek, 19 stycznia 2016

Noworoczne życzenia z Francji.

Przybyła do nas niespodzianka z Francji! 14 stycznia otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej szkoły w Wersalu życzenia na Nowy Rok 2016 i własnoręcznie wykonane przez 11-letnich uczniów pocztówki. Niektóre skierowane były imiennie do gimnazjalistów, którzy wysłali im kartki na święta Bożego Narodzenia. Myślę, że będziemy dbać o podtrzymanie tradycji pisania i wysyłania tradycyjnych i własnoręcznie napisanych pocztówek. Już niedługo kolejna ku temu okazja - Walentynki i ferie zimowe!



poniedziałek, 18 stycznia 2016

Czytelniczy wolontariat w Przedszkolu 66!

Serdecznie zachęcamy uczniów naszej szkoły do aktywności w grupie wolontariatu czytelniczego. Obecnie zajęcia z maluchami z Przedszkola nr 66 prowadzą dwie grupy gimnazjalistek z klasy IA i IC. Czekamy szczególnie na chłopców, którzy zasilą szeregi wolontariatu. Dodam, że historia wolontariatu czytelniczego (i w ogóle wolontariatu w szkole) rozpoczęła grupa chłopców. Teraz są już studentami, ale jako gimnazjalistom nie straszne im było czytanie dzieciom, przebieranie się za misie, prowadzenie zabaw z dziećmi. A więc, do dzieła! 
Więcej o wolontariacie możecie przeczytać w zakładce:
Znajdziecie tam relacje ze spotkań z dziećmi, porady "Jak czytać dzieciom?" i wiele inspiracji. Zawsze chętnie służę wam pomocą w doborze książek i planowaniu spotkania. Chętnie wspieram także swoją obecnością na zajęciach z przedszkolakami. 
Zapraszam więc do współtworzenia niezwykłego świata bajek i baśni, wierszyków i zagadek z Wami i przedszkolakami w roli głównej.


środa, 13 stycznia 2016

Wywiad z Rafałem - miłośnikiem projektu "Metro".

Rafał to uczeń I klasy naszego gimnazjum. Przedstawiam go wszystkim jako czytelnika, a przede wszystkim miłośnika projektu "Metro" i pierwszego gimnazjalisty, który zadeklarował chęć udziału w szkolnym wyzwaniu czytelniczym na 2016 rok "Przeczytam tyle książek, ile mam lat". Bywa,że Rafał troszkę przeszkadza na lekcjach, ale dostrzegam w nim duży potencjał intelektualny. To chłopiec, który ma swoje zdanie, potrafi dyskutować na wiele tematów, a to, że czyta i wyraźnie o tym mówi, to jego ogromny atut, który uwidacznia się, m.in. w jego pisemnych wypowiedziach. Dzięki niemu biblioteka szkolna zyskała kilku nowych czytelników, bo to z nim przychodzą tutaj koledzy, którzy prawdopodobnie dopiero zaczynają swoją przygodę z książką. Pora na poznanie Rafała w wywiadzie! 

- Jakie książki czytasz? Dlaczego akurat takie?
Uwielbiam fantastykę, ponieważ akcja przebiega szybko, a wydarzenia trzymają w napięciu, jak np. w książce „Metro 2033” pod tytułem ''Dzielnica obiecana'' autorstwa Dimitria Glukhovskiego.
-Opisz lub zrecenzuj książkę 2015 roku! - taką, która była dla Ciebie najlepsza.                     - Najlepszą książką, jaką przeczytałem w 2015 roku, była powieść autorstwa Dimitria Glukhovskiego ,,Metro 2033'', którą wypożyczyłem w szkolnej bibliotece. Akcja powieści toczy się w moskiewskim metrze (największym na świecie schronie przeciwatomowym mogącym pełnić funkcję podziemnego miasta) po wojnie atomowej. Na stacjach moskiewskiego metra mieszkają ludzie, którzy zaraz po wojnie atomowej zaczęli tworzyć frakcję (np. związek stacji okrężnej ,,Hanza"). Niektóre stacje metra zostały porzucone lub przejęte przez mutanty z powierzchni.
Ludzie odżywiają się tam szczurzym mięsem lub grzybami, które łatwo hodować w ciemnych tunelach metra oraz hodowanymi świniami. Stacje metra są zasilane przez generatory, jednak ich moc starcza jedynie na oświetlenie awaryjne. Uniwersalną walutą są naboje. Książka zaciekawiła mnie już od pierwszej strony. Fabuła jest prosta, lecz intrygująca i ciekawa. Czytelnik zagłębia się w postapokaliptyczną, ponurą wizję świata, niemalże przenosząc się w mroczne opuszczone korytarze metra. Przewracając każdą stronę, nie wiedząc, co może wypełznąć zza ciemnego zakrętu, pozbawiony światła, sam na sam ze swymi lękami. Jednak ta powieść to nie tylko nastrój i idealnie zbudowane napięcie. To również ostrzeżenie, przestroga, która kryje się w każdej karcie książki. Powstaje wrażenie, że każda strona przesycona jest rozważaniami nad naturą człowieka, nad błędami, jakie popełnia ludzkość i nad ich konsekwencjami. To my, ludzie, niszczymy nasz świat, wydzieramy sobie ziemię spod stóp, doprowadzamy siebie do agonii.
W tej książce nie ma utartych schematów, nie ma idealnej miłości, wspaniałych bohaterów, szczęśliwych zwrotów akcji. Nie. To opowieść o zwykłym, przeciętnym człowieku, żyjącym w tych nieprzystępnych, okropnych czasach. Surowych, posępnych... I jakże prawdopodobnych.
-Czy masz jakieś ulubione portale, blogi, strony www poświęcone książkom, które śledzisz i czerpiesz z nich informacje po jakie książki sięgać?
-Moimi ulubionymi portalami jest lubimyczytać.pl oraz Onet.pl. Informacje o nowych książkach czerpię ze szkolnej biblioteki oraz z internetu.
-Gdybyś odpowiadał za akcję klasową lub szkolną, której celem byłoby zachęcenie twoich rówieśników do czytania, co byś zaplanował? Podziel się swoimi pomysłami?
-Gdybym odpowiadał za akcję klasową lub szkolną na pewno zorganizowałbym spotkanie z autorem książki (jeśli by się udało), zachęcał  do czytania książek poprzez ich krótką prezentację i opis. Jeśli można by było sprowadzić książki, które uczniowie chcieli by czytać, wtedy  na pewno wzrosłaby liczba czytelników. Ostatnią moją propozycją byłoby stworzenie  kącika  nowości, w którym uczniowie zapisywali swoje książki, które by chcieli w szkolnej bibliotece.
-Jakiego autora cenisz najbardziej i za co?
-Najbardziej cenię autora powieści fantastycznej ,,Metro 2033" Dimitria Glukhovskiego ponieważ wprowadza nas w niezwykły świat życia po wojnie atomowej. Chociaż książka ma charakter dramatyczny wyobrażam go sobie i czuję, jakbym tam był. Jego książki są fascynujące i ciekawe. Wciągają czytelnika już od pierwszej strony powieści. Tacy autorzy jak Dimitri Glukhovsky są najlepszymi autorami powieści fantastycznych.                                                                                                                              -  Czy lubisz wypożyczać książki ze szkolnej biblioteki? O jakie tytuły chciałbyś, aby była ona wzbogacona?
Uwielbiam wypożyczać książki z biblioteki, najczęściej literaturę fantastyczną. Chciałbym, aby nasza szkolna biblioteka wzbogaciła swoje półki o książki autorstwa Dimitria Glukhovskowskiego, między innymi ,,Metro 2033 uniwersum" oraz dalsza część trylogii metra ,,Metro 2035".
- Zagrajmy w skojarzenia. Ksiąka to..to...to.. Czytanie to..to..to.
„Książka to nie tylko słowa, to też zapach, który nadaje jej duszę i przywraca wspomnienia, książka to brama do innego wymiaru, książka to okno, przez które dusza może wyjrzeć na zewnątrz. Czytanie to moja pasja, czytanie to nie hobby, to styl życia, czytanie to godziny przygód.”
 -  Najbardziej pouczający morał/nauka wywodząca się z książki i z jakiej?
Najbardziej pouczającym morałem w książce pt. ,,Opowieść  wigilijna" autorstwa Charlesa Dickensa. Morał z tej powieści jest taki, że każdy w swoim życiu powinien być dobry i życzliwy dla drugiej osoby, bo nikt nie wie, co go w życiu może spotkać, a pomoc i pamięć ludzi zawsze się przyda i jest ważna. W życiu każdego człowieka ważne jest, aby mieć ludzi, na których można polegać.                                              -Czy podjąłbyś się czytelniczego wyzwania, aby w 2016 roku przeczytać przynajmniej tyle książek, ile masz lat? Uważasz, że zachęciłbyś do tego wydarzenia koleżanki i kolegów?
-Z pewnością podjąłbym się zadania, nie stanowi to dla mnie problemu, a poza tym to było by prawdziwe wyzwanie dla czytelnika. Z pewnością zachęciłbym kolegów i koleżanki, ponieważ bardzo lubią książki (najczęściej czytają fantastykę).Więc gdyby mieli przeczytać 13 książek o ciekawej fabule, to na pewno by im to się to udało.
-Czy korzystasz z książek elektronicznych? Myślisz, że wyprą tradycyjne książki?
-Korzystam z książek elektronicznych. Moim zdaniem wątpię, czy zwykłą książkę zastąpią elektroniczne. Książkę elektroniczna może i jest unowocześnieniem technicznym, ale nigdy nie zastąpi zwykłej papierowej książki, w której widzimy okładkę, czujemy jej gładkość, przewracamy naszą ręką stronę po stronie, a gdy ją przeczytamy, to  możemy odłożyć ją na półkę i wrócić do niej, kiedy chcemy.
-Jak i gdzie zaopatrujesz się w książki?
Zaopatruje się w książki poprzez ich zakup lub wypożyczenie ze szkolnej biblioteki. Najczęściej kupuję książki  w empiku.
-Dziękuję za przyjemną rozmowę o czytaniu i książkach.
-Dziękuję.

wtorek, 12 stycznia 2016

"Przeczytam tyle książek, ile mam lat" - wyzwanie czytelnicze 2016!

      Rozpoczął się rok 2016. Nowy rok skłania wielu ludzi do stawiania sobie nowych zadań i postanowień oraz osiągania celów. Również wśród czytelników pojawiają się dziesiątki, tzw. wyzwań czytelniczych. Dołączyliśmy do tego grona i wspólnie z uczniami zdecydowaliśmy, że w 2016 roku przeczytamy tyle książek, ile mamy lat. Inspiracją dla wszystkich, którzy w tym wyzwaniu wezmą udział niech będzie 11-letnia Brytyjka, która w ciągu roku przeczytała ponad tysiąc książek!!!

„Przeczytam tyle książek, ile mam lat” to inicjatywa czytelnicza w naszej szkole na 2016 rok.  W założeniach jest bardzo prosta. Zachęcam do przeczytania w 2016 roku tylu książek, ile masz lat – 13,14,15, a może 40, 50, bo inicjatywa skierowana jest do uczniów, a także nauczycieli, rodziców uczniów i innych pracowników szkoły. Szybki rachunek sugeruje, że w przypadku ucznia należy przeczytać jedną lub dwie książki na miesiąc. To jak? Dasz radę? Zacznij czytać już dzisiaj!           A jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj dalsze wskazówki lub poradź się w bibliotece.
O co dokładnie chodzi?
W wyzwaniu zależy mi, abyś przeczytał przynajmniej jedną książkę na miesiąc. Oczywiście, możesz przeczytać więcej niż te oficjalne 13,14,15 książek. Postaraj się jednak, aby nie było ich mniej i aby było to czytanie nie dla statystyk, a dla twojej przyjemności. . Jeżeli czytasz wolno, postaw sobie inny cel: czytanie przez godzinę dziennie. Pamiętaj, że lektura ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie męką czy przykrym obowiązkiem. Nie chcę nikogo na siłę namawiać do czytania. Ideą wyzwania jest odkrywanie przyjemności i korzyści płynących z czytania. Najprościej mówiąc chodzi o to, abyś czytał/a coraz więcej. Do celu dążysz ty,  bawisz się ze szkolną biblioteką i rozwijasz.     Jak to zrobić?
1.Zacznij od książki, którą zareklamuje Ci koleżanka lub kolega. Jest duża szansa, że ta książka  „wciągnie” cię i prawdopodobnie nie będziesz miał/a ochoty oderwać się od niej. Inna opcja to pomoc nauczyciela bibliotekarza. Wiem najlepiej, co nowego i wartościowego polecić młodzieży i co znajduje się w bibliotece. Akurat w naszej bibliotece jest mnóstwo nowości, bestsellerów i książek pisanych specjalnie dla nastolatków. Chętnie ci je wypożyczę, a nawet zamówię to, co chcesz przeczytać. Warto też sięgać po książki ulubionego autora lub takiego, którego jedną książkę przeczytała(e)ś i bardzo ci się podobała, więc prawdopodobnie kolejną jego książkę przeczytasz z radością i łatwością. To świetny start. Podobnie, jak tytuł z ulubionego gatunku. Warto zacząć od czegoś bliskiego, dobrze znanego. Poczujesz się pewniej, nabierzesz sił do dalszych poszukiwań. Co potem?
2.Przede wszystkim – wyrób w sobie nawyk. Przeczytaj codziennie kilkadziesiąt stron. Wiem, że strona stronie nie równa. Możesz więc spróbować narzucić sobie, że czytasz godzinę dziennie. Ustalenie czegoś na zasadzie kontraktu ze samym sobą pomaga zacząć czytać, szczególnie, jeśli do tej pory nie poświęcała(e)ś  książkom zbyt wiele uwagi. Oprócz tego nie rzucaj się na początku z motyką na słońce. Dostosuj długość książki do tempa swojego czytania. Jeżeli czytasz powoli, skup się na krótkich książkach lub takich, które czyta się łatwiej i szybciej. Na pewno łatwiej jest czytać beletrystykę (fantastykę , książki obyczajowe, przygodowe, kryminały, itp.) niż lektury i naukowe opracowania. Po prostu.
3.Czytaj przede wszystkim to, co Cię interesuje. Jeżeli po około 50 stronach książka nie spełnia Twoich oczekiwań, „ciężko” się ją czyta – odłóż ją i sięgnij po inną. Oczywiście, niektóre pozycje „długo się rozkręcają”, ale wydaje się, że po tych przykładowych 50 stronach możesz już ocenić, czy warto poświęcać tej pozycji więcej czasu, czy nie. Niektórzy pasjonaci literatury, miłośnicy czytania uważają , że wiele książek rozkręca się dopiero po “100 stronach” i ja się z tym zgadzam, więc warto wziąć to pod uwagę. Zanim odłożysz książkę, zapytaj kogoś, czy ją poleca. Może warto trochę się “pomęczyć”?                                                                                                                               
4. Kilkanaście książek! Co ci to da?
Ciągle słyszymy, że warto czytać. Ale  czy są jakieś konkretne korzyści, które z tego płyną? Na to pytanie na pewno uda ci się odpowiedzieć już po pierwszej lekturze. Ja jedynie mogę podpowiedzieć , że regularne i dla przyjemności czytanie to przede wszystkim inwestycja w siebie, sposób na rozwój intelektualny, praca nad wyobraźnią. Co jeszcze możesz zyskać? Oto lista kilku przykładowych „rzeczy”:
§  większa kreatywność
§  zadowolenie z siebie
§  szersze horyzonty myślowe
§  dobry sposób na spędzenie wolnego czasu
§  sposób na walkę z pochłaniaczami czasu – tv, internet, facebook, gry komputerowe
§  większy zasób słownictwa
§  lepszy warsztat pisarski
§  przyjemność
§  nowi znajomi – inni czytelnicy
§  lepsze oceny
§  notka w dzienniku z pochwałą
§  dodatkowa ocena
§  pierwszeństwo do czytania i pobrania kodu z czasopisma CD-Actiondo ( to już bardzo wymierna korzyść – umowa miedzy uczniami a nauczycielem bibliotekarzem )                                         5.Listy książek!
Jeszcze nie wiesz co przeczytać? Nie masz pomysłu? A może chcesz się podzielić ciekawą książką, którą przeczytałeś/aś? Zajrzyj do biblioteki lub przejrzyj na blogu zakładkę „Nowości wydawnicze”, przeczytaj wywiady z najlepszymi czytelnikami szkoły, a potem sam stwórz własną listę przeczytanych książek i prześlij do biblioteki (o tym napiszę więcej w najbliższym czasie).
A .teraz zacznij już czytać!