wtorek, 27 września 2016

Hura makulatura 2016

             Przystąpiliśmy do kolejnej, VI już edycji akcji "Hura Makulatura 2016", organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin i dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Przedsięwzięcie to ma na celu przede wszystkim rozwijanie postaw i zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, ale jego wymiernym efektem dla bibliotek szkolnych jest pozyskanie funduszy na książki :-)
Na stronie internetowej http://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/edukacja-ekologiczna/konkursy/ można znaleźć wszystkie informacje na temat konkursu m.in. listę uczestników, regulamin konkursu. A na stronie http://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/ materiały informacyjno-edukacyjne na temat segregacji odpadów.
Zapraszamy do udziału w akcji !!! 
Im więcej uczestników, tym więcej kilogramów, ton makulatury !!! 
A im więcej zebranej makulatury, tym więcej nowych książek w naszej szkolnej bibliotece !!!

sobota, 24 września 2016

Szkolimy warsztat pracy, czyli o konferencji i czytelnictwie w krótkiej relacji!

                19 września 2016 r. w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbyła się   IV Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego „PRZYSTANEK CZYTANIE” - współpraca bibliotek pedagogicznych z bibliotekami szkolnymi w promocji czytelnictwa dzieci i młodzieży, zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.   Tegoroczna edycja konferencji adresowana była do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, ale również do nauczycieli, którym temat promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest bliski. Wybrany temat to nie tylko priorytet MEN na bieżący rok szkolny, ale zawsze aktualny i ważny temat do pracy w szkole i nie tylko.Swoimi pomysłami na promocję czytelnictwa podzieliły się nauczycielki bibliotekarki z każdego poziomu edukacyjnego szkół. Miło nam poinformować, że i nasze gimnazjum miało swoich reprezentantów. Uczestnikiem konferencji była pani Ewa Osoba, a jako prelegent szkołę reprezentowała pani Aneta Szadziewska i przedstawiła sprawdzone w roku szkolnym 2015/2016 metody pracy z gimnazjalistami. Wśród propozycji znalazły się autorskie lekcje z książką, pomysły na wykorzystanie technologii komunikacyjno-informacyjnych w promocji czytelnictwa, sposoby na animacje czytelniczo-literackie, imprezy czytelniczo-językowe i akcje czytelnicze. Prezentację "Czytanie dla każdego-zaczytanego i opornego" będzie można obejrzeć niebawem na blogu. Więcej o konferencji można przeczytać pod linkiem http://ken.pbw.lublin.pl/pbw/portal.php?wyswietl=strona&id=74.

Fot. M. Wiechnik


środa, 21 września 2016

Można i tak ...

    Przedstawiamy pierwsze z serii zdjęć nietypowych, oryginalnych, śmiesznych i\lub absurdalnych ...  Zobaczcie jak bardzo można chcieć czytać i wypożyczać książki w naszej szkolnej bibliotece :-)




Koło origami - pierwsze warsztaty

14 września, po raz pierwszy w tym roku i w bardzo kameralnym gronie, odbyło się pierwsze spotkanie gimnazjalnego Koła origami. Uczennice klasy IIa zapoznały się z zaletami i krótką historią origami, poznały zasady składania papieru i ... przystąpiły do składania kartek papieru. Tematem zajęć były jesienne liście. Popatrzcie jak to wyglądało i ... dołączcie do nas !




 „Origami nadaje życie zwykłej kartce papieru”.

Czytanie - polecam ...

Prezentujemy kolejną wypowiedź na temat czytania. I tym razem autorem jest czytelnik , uczeń klasy drugiej naszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że ta wypowiedź zachęci nie tylko do czytania, ale także do refleksji nad książką i czytaniem w ogóle. Raz jeszcze zapraszamy na łamy naszego bloga wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi fascynacjami czytelniczymi, zaproponować lekturę swoich ulubionych książek i/lub swojego ukochanego pisarza/pisarzy.




Polecam czytanie książek, ponieważ ma wiele zalet. Dzięki czytaniu człowiek rozwija wyobraźnię, doskonali ortografię, wzbogaca słownictwo i przede wszystkim miło spędza czas. Książka to brama do innego świata – świata marzeń i fantazji. Umberto Eco powiedział, że „Kto czyta książki żyje podwójnie”. Dlaczego czytając książki żyjemy podwójnie? Moim zdaniem dlatego, że żyjąc tu i teraz, w realnym świecie, czytając książki wkraczamy w fikcyjny świat książek. Nie tylko śledzimy tok akcji, ale także utożsamiamy się z bohaterami, przeżywając ich przygody. Czujemy, widzimy to, co przeczytaliśmy. I to jest warte polecenia!

Polecam czytanie bo nie wymaga zbyt wiele – wystarczy wygodnie usiąść, odprężyć się, wziąć książkę do ręki i … czytać. Lubię czytać, ponieważ sprawia mi to przyjemność. Czytanie to taka moja rakieta, która porywa mnie z przystanku Rzeczywistość do krainy Przygoda i Wyobraźnia. W książkach znajduję wszystko, co chciałbym żeby wydarzyło się w moim życiu. Nagłe i niespodziewane zwroty akcji, niesamowite zdarzenia, prawdziwe przyjaźnie, romantyczna miłość, nieskrępowana fantazja, tajemnicze zagadki … Nie warto leżeć i patrzeć w sufit ! Zamiast trwać w stagnacji wybierz czytanie ! A dzięki temu przeniesiesz się do innego wymiaru i zyskasz drugie życie. Zacznij czytać, czytanie nie gryzie, a pochłania w całości !

Rafał  kl.2b

czwartek, 15 września 2016

Planowanie, wymyślanie, integrowanie, .... czyli burza mózgów gimnazjalistów na działania edukacyjne w bibliotece.

       Rok szkolny już trwa, a więc pora na planowanie pracy szkolnej biblioteki. Pomagają nam w tym uczniowie - pasjonaci czytania i książek, wielbiciele biblioteki i aktywiści - propagatorzy działań czytelniczych, kulturalnych, artystycznych, informatycznych. Na spotkaniu w czytelni grupa gimnazjalistów z klasy IIA, IIB i II C przedstawiła swoje pomysły na działalność w tym roku szkolnym. Chociaż niektóre z nich wydają się nierealne to uważamy, że każdy jest dobry i da się tak  zmodyfikować i rozpisać, że każdy z nich ujrzy światło dzienne. I znowu sprawdza się powiedzenie, że w "kupie siła", bo każdy z uczniów przedstawił własne plany i potrzeby oraz inspirował kolegów   i koleżanki do powstania  nowatorskich pomysłów jeszcze nie realizowanych w naszej bibliotece. Pojawiają się tylko pytania: Czy wystarczy na to czasu? Czy gimnazjaliści będą chcieli w czasie wolnym skorzystać z propozycji kolegów? Czy podołamy organizacyjnie? Wierzymy, że tak i takiego myślenia trzymamy się wszyscy. 



wtorek, 13 września 2016

Czytanie-polecam ...

Rozpoczynamy nowy cykl wypowiedzi pod w/w hasłem. Ma on zastąpić pojawiające się na naszym, blogu wywiady z czytelnikami. Mamy nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem i znajdą się czytelnicy, którzy zechcą się wypowiadać na temat:
- tego dlaczego czytają,
- ulubionych autorów,
- książek, które warto polecić ...
Wypowiedzi mogą mieć formę pisemną lub audiowizualną. Wszystko zależy od chęci i predyspozycji czytelników. Cykl skierowany jest do uczniów naszego gimnazjum oraz dorosłych czytelników. Chcemy w ten sposób rozpropagować czytanie jako pasję dla każdego: dużego i małego. Udowodnić, że Polacy jednak czytają mimo złych statystyk.
Na początek przedstawiamy wypowiedź Olgi, uczennicy kl.IIa:

Czytanie - polecam,  ponieważ nie wymaga wysiłku i totalnie odpręża. Osobiście uwielbiam czytać, bo sprawia mi to ogromną radość i przyjemność.  To taki mój helikopter, zabierający mnie z ponurej, okrutnej rzeczywistości, mój azyl. W książkach jest to, czego potrzebuję: przygody, których sama zapewne nigdy nie przeżyję, romantyczna miłość, o której marzy każda dziewczyna i fantazja, która mnie fascynuje oraz wiele, wiele innych. Żeby się przekonać, sam sięgnij po książkę.
 Nie zawiedziesz się!

PS. Jak widzicie w naszym cyklu przede wszystkim chodzi o to, by szczerze i otwarcie opowiedzieć o swojej pasji czytania. Czekamy na następne wypowiedzi. Łamy naszego bloga są "otwarte" również dla Ciebie!

poniedziałek, 12 września 2016

Koło origami 2016/2017

Koło origami zaprasza na swoje zajęcia do czytelni biblioteki szkolnej. Jeśli chcesz zgłębić tajniki sztuki składania papieru dołącz do nas !!! Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!!!

"Origami to czarodziejski świat, w którym każdy odkryje dla siebie radość tworzenia."

















Czytanie "Quo vadis" H.Sienkiewicza na ekranie

W poniedziałek 5 września, dwa dni po Narodowym Czytaniu "Quo vadis" w całej Polsce, w naszym gimnazjum odbyło się również wspólne czytanie "Quo vadis". Miało ono trochę inną formę - uczniowie naszej szkoły czytali lekturę ...  z multimedialnego ekranu. Podczas dużej przerwy na korytarzu I piętra zgromadziła się niewielka i spontanicznie utworzona grupa miłośników prozy Sienkiewicza. Gimnazjaliści mogli zapoznać się z wybranymi fragmentami książki m.in. opisami kaźni chrześcijan, pożaru Rzymu, charakterystyką głównych bohaterów. Ta piękna opowieść o miłości i sile wiary od lat fascynuje pokolenia Polaków. Można ją lubić bądź nie, ale trzeba znać chociażby dlatego, że jest "prawdziwie wielką polską literaturą". 
Szkolne czytanie "Quo vadis" na ekranie przygotowały nauczycielki bibliotekarki: p. Ewa Osoba i Aneta Szadziewska oraz nauczycielka j.polskiego p. Iwona Kozak.
PS.
Wszystkim uczniom Gimnazjum nr 3, którzy czytali razem z nami dziękujemy za uczestnictwo w Narodowym Czytaniu 2016 :-)
Tych, których "ominęła" ta akcja, zapraszamy do udziału w następnych wydarzeniach bibliotecznych.