piątek, 28 października 2016

Moja przygoda z Lublinem-konkurs!

  W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w konkursie "Moja przygoda z Lublinem" dwie uczennice naszej szkoły przygotowały prace plastyczne. Julia S.z klasy IIC użyła w swojej pracy pasteli oraz napisała pamiętnik jako pracę literacką. Olga z klasy IIA namalowała swoją przygodę z miastem akwareląmi i stosując technikę kolażu. Więcej o ich pracach możecie poczytać w zakładce: 



środa, 26 października 2016

Co to jest origami?

Odpowiedź na to pytanie starali się znaleźć uczniowie klas I i II naszego gimnazjum podczas zajęć integracyjnych z wykorzystaniem techniki origami. Tym razem na drzewie - symbolicznym obrazie klasy - przysiadły różnobarwne motyle. Składanka okazała się łatwa, uczniowie przekonali się, że origami ... jest dla każdego. A składając papier można nie tylko usprawnić pracę rąk, ale także rozwinąć szereg innych kompetencji: usprawnić pamięć, rozwijać wyobraźnię i logiczne myślenie, wyćwiczyć umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zdolność koncentracji, dokładność, precyzję, uczyć estetyki, prostoty, rozwinąć kreatywność, dowartościować i odnieść sukces. Jest także sposobem na nudę i dobrą zabawą jednocześnie. 







wtorek, 25 października 2016

Portret czytelnika.

   W naszej szkole trwa akcja wyzwania czytelniczego "Przeczytam tyle książek, ile mam lat!". Niektórzy uczniowie już przeczytali 13,14,15,16 książek, a inni dalej dzielnie próbują mobilizować się, aby zakończyć wyzwanie z powodzeniem i przede wszystkim poczuć satysfakcję z udziału w akcji i jej ukończenia. Wyzwanie zakończyło już kilku absolwentów, którzy jeszcze w czerwcu 2016 roku byli naszymi uczniami klas III.                                                                                                   Obecnie opracowujemy w ramach wydarzenia "Karty czytelników" podsumowujące wyzwanie oraz tworzymy portrety tych uczniów, którzy są najlepszymi czytelnikami. Karty zawierają informacje o konkretnym uczniu jako czytelniku, jego charakterystykę oraz spis przeczytanych książek podczas wyzwania. Jest też tam miejsce na ulubione cytaty z książek, zapiski o bohaterach i ciekawostki o powieściach. W tabelce uczniowie uzupełniają też Top Listę książek, które chcieliby zarekomendować innym oraz przedstawiają książkę z I miejsca Top Listy (rysują projekt okładki do niej, prezentują cytaty, piszą recenzje, obrazują lub opisują emocje towarzyszące podczas czytania, przedstawiają bohatera, ciekawostki o książce i autorze, a nawet mogą dopisać własną wersję zakończenia książki). Wzór karty i jej przykłady udostępnimy w zakładce bloga "Wyzwanie czytelnicze 2016".
     Drugim elementem podsumowującym wyzwanie są warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie tworzą swoje portrety jako czytelników. Wspólnie uznaliśmy, że wszystkie portrety będzie łączyło tło i jego niebieski odcień. Każdy będzie zawierał też cztery obowiązkowe elementy: 
1. zdjęcie lub rysunek ucznia ukazujące go podczas czytania, 
2. spis książek przeczytanych w wyzwaniu, 
3. notatkę o sobie jako czytelniku, np. w formie anagramu, krzyżówki,
4. ulubione cytaty z przeczytanych w 2016 roku powieści.
      Dodatkowo portret możemy ozdobić dowolną techniką plastyczną, np. kolażu. Można też dołączyć do portretu karteczki, kopertki, zwoje zawierające, np. myśli ukazujące korzyści płynące z czytania, cytaty z książek, podpowiedzi dla opornych czytelników. Te dodatkowe elementy mają pełnić rolę "pokusy" dla tych, których zaciekawi ich zawartość i którzy po nią sięgną!
         Wszystkie portrety zawisną w Galerii Czytelników 2016! Będzie to nasz sposób na promocję przykładnych postaw uczniów, miłośników czytania i książki oraz popularyzację czytelnictwa.







   

czwartek, 20 października 2016

Książki z makulatury



Przedstawiamy pierwszą, miejmy nadzieję nie ostatnią :-), partię książek zakupionych z funduszy pozyskanych z konkursu "HURA MAKULATURA".

Zebraliśmy dotąd 980 kilogramów !!!

Zakupiliśmy 9 książek - nowości wydawniczych !!!

Zapraszamy do udziału w konkursie - dotychczas tylko ok. 10% uczniów
Gimnazjum nr 3 systematycznie przynosi makulaturę !!!

Dołącz do Nas !!!

Zbieraj makulaturę, a będziesz miał dostęp do nowości wydawniczych !

Urodziny Puchatka

     14 października to nie tylko Święto Nauczycieli, tego dnia w 1926 roku ukazała się pierwsza książka o Kubusiu Puchatku. Trudno uwierzyć, że już od 90 lat  historia o zabawnym misiu ze Stumilowego Lasu nieustannie cieszy, śmieszy i bawi pokolenia dzieci, a także ... niektórych dorosłych.
        We środę - 19 października - w Filii nr 31 MBP im. H.Łopacińskiego w Lublinie odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Martynka Bis. Bohaterem spotkania był oczywiście Kubuś Puchatek. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki A.A.Milne  pt. "Kubuś Puchatek" i po określeniu cech wyglądu, charakteru i przyzwyczajeń misia, przystąpiły do wykonania urodzinowego prezentu - portretu solenizanta. Dzieci malowały wizerunek Puchatka posługując się techniką kropkowania. Powstało 12 niepowtarzalnych portretów misia "o bardzo małym rozumku". Malarstwo kropkowe sprawiło dzieciom wiele radości, niektóre z nich podeszły do tej, nowej dla nich techniki, bardzo kreatywnie :-) Nie był to jednak koniec twórczych "prac ręcznych". Przedszkolaki wykonały jeszcze zakładkę do książki - origami nadało  kwadratowej kartce papieru kształt ... głowy Kubusia Puchatka. A na zakończenia wszyscy uczestnicy urodzin Puchatka, zgodnie z jego zwyczajem, zjedli "małe co nieco" :-) 
Wszystkim Uczestnikom, a także Gospodarzom - bibliotekarzom Filli nr 31 dziękuję za  miłe i ... słodkie spotkanie z Małymi Czytelnikami. 
Do zobaczenia za rok :-)

Okazuje się, że urodziny Kubusia Puchatka to była o wiele większa "impreza" :-). Jeśli chcecie ją obejrzeć kliknijcie tutaj: http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6248&Itemid=297&limit=1&limitstart=6








środa, 19 października 2016

Powiało grozą!

   Trzecia Strefa czytania już za nami! Jak w każdą środę października zainteresowani czytaniem uczniowie spotkali się w specjalnie wyznaczonej przestrzeni do czytania. Do strefy zawitała też kolejna klasa, która skorzystała z propozycji, aby przeprowadzić w tym miejscu lekcję języka polskiego na temat literatury grozy. Uczniowie zostali powitani przy blasku świeczek przez nauczyciela bibliotekarza, który za pomocą prezentacji przypomniał najważniejsze cechy i przykłady powieści grozy, w tym "Draculę" i "Frankenstein'a".(Prezentacja dostępna będzie dla uczniów w zakładce bloga "Poradnik dla ucznia"). Następnie każdy z uczniów zaprezentował powieść grozy, którą przeczytał jako lekturę. Nauczycielka języka polskiego - pani Anna Raganowicz podsumowała pracę uczniów wykonaną w formie plakatów prezentujących tytuły i symbole nawiązujące do treści i charakterystycznych cech przeczytanych książek. W dalszej części lekcji uczniowie zostali zapoznani przez nauczyciela bibliotekarza z ideą tworzenia kości opowieści. Na gotowych szablonach kostek gimnazjaliści rysowali symbole, obrazki ilustrujące powieści grozy. W ten sposób powstały "story cubes", którymi na kolejnej lekcji języka polskiego uczniowie wymienili się i na ich bazie zaczęli tworzyć własne opowieści grozy. Na prace literackie jeszcze czekamy, a kości służą w bibliotece do kolejnych działań promujących czytanie i aktywizujących twórcze myślenie uczniów.







wtorek, 18 października 2016

Dlaczego warto czytać?

Oto kilka powodów, dla których warto czytać według uczniów klasy IIIB.  
Im więcej czytam tym ...:
- staję się mądrzejszy,
- więcej wiem,
- będę miał lepszą przyszłość/znajdę lepszą pracę/będę lepiej zarabiać,
- mam lepsze stopnie,
- więcej mogę/potrafię,
- mogę zostać królem świata,
- mam bogatszy zasób słów ...
To tylko kilka powodów wynotowanych z kart pracy chłopców z kl.IIIB.  
Taki męski punkt widzenia!? 
Panowie wypowiadali się również, kończąc zdanie "Książka to dopiero początek ..." (motto MMBS 2016):
- przygody,
-przyjemnego spędzania czasu,
- wielkich przygód w świecie wyobraźni,
- nowych przeżyć,
- przygód, które niesie ze sobą kolejny dzień,
- nowej historii,
- przygody, dzięki której zgłębiam się w świat myśli i wyobraźni autorów. 


Ani jeden dzień bez czytania!

Proponuję Wam motto: "Ani jeden dzień bez czytania!" 
 Wprowadźcie ją w życie już teraz! Długie jesienne wieczory sprzyjają lekturze ciekawej książki. 
 Wśród pozycji z różnych dziedzin, niezależnie od Waszych zainteresowań, powinna znaleźć się literatura piękna: z różnych epok, różnych rodzajów i gatunków literackich. Jeśli nie macie zainteresowań czytelniczych, spróbujcie poznać przynajmniej kanon lektur szkolnych. Nie ma w nim książek "głupich", co najwyżej są trudne lub niezrozumiałe. Żeby je zrozumieć, trzeba je najpierw poznać, czyli ... przeczytać, z uwagą, bez negacji i buntu. Spróbujcie znaleźć w nich coś dla siebie! Pomyślcie - jeśli od wieków jedni ludzie piszą, a inni czytają literaturę, to coś w tym jest!!! Dołączcie do grona czytelników!!!

poniedziałek, 17 października 2016

Lekcje biblioteczne w klasach I

"Kto pyta, nie błądzi ... w bibliotece szkolnej" taki tytuł nosiły tegoroczne lekcje biblioteczne w klasach pierwszych naszego gimnazjum. Lekcje odbyły się na początku października i miały odmienną niż dotychczas formę. To starsi uczniowie, a konkretnie grupa ekspertów z klas drugich A, B i C wprowadzili swoich młodszych kolegów - uczniów klas I w „świat biblioteki”. Odpowiedzieli na wszystkie pytania pierwszaków dotyczące nie tylko zagadnień funkcjonowania biblioteki szkolnej, ale i jej oferty pedagogicznej. Uczniowie klas drugich byli nie tylko ekspertami, ale też przewodnikami, którzy świadczyli o tym, że biblioteka jest nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim, parafrazując Wacława Potockiego, biblioteka „uczniami stoi”.








Zakładkowy zawrót głowy, czyli szaleństwo wycinaków

Za nami kolejna odsłona warsztatów artystycznych w czytelni biblioteki szkolnej pod wspólnym tytułem - ZAKŁADKOWY ZAWRÓT GŁOWY. Tym razem tworzyliśmy zakładki wykorzystując bogactwo kształtów ozdobnych puncher'ów i wycinaków. Wystarczyło "wyciąć"  kilka i/lub kilkanaście wzorów z kolorowego papieru, a potem przykleić je do tekturowego kartonika by powstała niepowtarzalna i całkowicie autorska zakładka do książki. Inne, lecz równie efektowne i nieszablonowe zakładki powstały przy użyciu sztuki origami. Arcyprosta, ale i jakże dekoracyjna kompozycja kwiatowa przyozdobiła kolejne książkowe zakładki.  









Zafiksowani na czytanie ...

Zapraszam do udziału w projekcie „Zafiksowani na czytanie”. Jest  to całoroczny projekt edukacyjny skupiający uczniów, którzy opracowują i realizują działania promujące książki i czytelnictwo na terenie szkoły. Ma on na celu nie tylko promocję czytelnictwa wśród uczniów Gimnazjum nr 3 i/lub środowisku lokalnym, ale i zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej. Brzmi bardzo poważnie i przewiduje cykliczne działania w ciągu roku szkolnego, od października 2016 do maja 2017. A tak naprawdę wymaga tylko trochę kreatywności, wiele dobrych chęci i odrobinę systematyczności. Wystarczy bowiem nie częściej niż raz w miesiącu wypromować książki i czytanie na terenie gimnazjum i/lub w środowisku lokalnym w jakiś atrakcyjny i nieszablonowy sposób, w poważny, a czasami także w niepoważny ... W październiku zachęcamy do czytania, umieszczając na stopniach szkolnych schodów cytaty o książkach. I tylko tyle, a może aż tyle! 

PS. Można by powiedzieć, parafrazując słowa romantycznego poety Kamila Cypriana Norwida, że "ideał sięgnął bruku" :-) 



Prosimy o wszystkich użytkowników schodów o ostrożne przemieszczanie się po nich !!!  
To nie są już zwykłe schody - to LITERACKIE SCHODY !!!
UWAGA - NIE WŁAZIĆ Z BUTAMI I NIE DEPTAĆ ... CYTATÓW !!!

I Ty możesz zaproponować swój ulubiony cytat na LITERACKIE SCHODY !!!
Zapraszamy do formalnego bądź spontanicznego udziału w projekcie - 
ZAFIKSUJ SIĘ NA CZYTANIE !!!

Historie skarpetek, a więc pora na głośne czytanie w przedszkolu!

 Kolejne spotkanie uczennic w ramach czytelniczego wolontariatu za nami. Tym razem gimnazjalistki zapoznały dzieci z książką Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek: czterech prawych i sześciu lewych. To książka wyjątkowa, bo wciąga każdego czytelnika i słuchacza, dużego i małego, w świat fascynujących przygód skarpetek, zwyczajnej rzeczy, którą często gubimy, niszczymy i nie zwracamy na nie uwagi. Pierwsza przeczytana opowieść dotyczyła historii skarpetki, która została mysią mamą, a w drugiej historii piękna, różowa skarpetka zaprzyjaźniła się z bezdomnym królem. Na koniec spotkania gimnazjalistki przygotowały zajęcia plastyczne. Każde dziecko otrzymało rysunek skarpetki, które pokolorowało zgodnie z ich opisem z wybranej historii. Najwięcej było skarpetek różowych, które zamieniono na brudne i nieco śmierdzące, ale i mysia-szara skarpetka miała swoich zwolenników. Na zakończenie zrobiliśmy wystawkę skarpetek i obejrzeliśmy je wspólnie z dziećmi. Więcej o zajęciach i wolontariacie czytelniczym w zakładce http://g3-biblioteka.blogspot.com/p/czytelniczy-wolontariat.html





niedziela, 16 października 2016

Kolejne nietypowe zdjęcia


O tym, że czytać można w bardzo różnych okolicznościach prawdziwych czytelników nie trzeba przekonywać. Dzisiaj przedstawiamy dwa kolejne zdjęcia, które udowadniają, że jest wiele pozycji do czytania :-) Popatrzcie i ... zaproponujcie swoje idealne, bądź nieszablonowe miejsca i pozycje czytania. Chętnie je opublikujemy.