czwartek, 22 grudnia 2016

Warsztaty kreatywnego pisania z Ewą Nowak-zaproszenie!!!

Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP i Filia nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie zapraszają do udziału w projekcie "Zaczytajmy się w Lublinie" z okazji  ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 2017.



          9 stycznia 2017 r. o godz. 10.00 w ramach projektu - konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017 zapraszamy na warsztat kreatywnego pisania „Stworzeni z atramentu” z autorką książek dla dzieci i młodzieży Ewą Nowak. 

Podczas spotkania młodzież pozna tajniki warsztatu pisarskiego i wskazówki do stworzenia twórczej pracy utrzymanej w wybranej konwencji literackiej. Warsztat poprowadzi pani Ewa Nowak, autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Warunki uczestnictwa w warsztacie:
1.     Warsztaty odbędą się w Filii nr 31 MBP im.H.Łopacińskiego w Lublinie, ul. Nałkowskich 104.
2.   Uczestnictwo w warsztatach jest jednocześnie deklaracją udziału w konkursie literackim z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017.
3.      Warsztaty dla uczestników projektu są bezpłatne.
4.      Zgłoszenia należy przesyłać na adres: g3.biblioteka@op.pl do 4 stycznia 2017r.
5.   Liczba uczestników w warsztacie jest ograniczona. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.  Każda szkoła może zgłosić tylko jednego ucznia.
6.      O zakwalifikowaniu się na warsztaty poinformujemy poprzez email do 5 stycznia 2017 roku.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich to cykliczna impreza kulturalna organizowana od 2011 roku przez Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie. Wydarzenie miało do tej pory formę konkursu skierowanego do uczniów klas V i VI szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów miasta Lublin, a tegoroczna edycja swym zasięgiem obejmuje województwo lubelskie. W roku 2017 konkurs będzie podsumowaniem szeregu działań kulturalnych skupionych wokół książki i czytania. W nadchodzącym roku Lublin świętować będzie rocznicę 700-lecia nadania praw miejskich, dlatego też wydarzenia kształtujące kompetencje czytelnicze młodzieży chcemy połączyć z bogatą historią i kulturą, głównie literacką, naszego miasta. Hasłem VI edycji konkursu będzie: „Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”                                                                                                         Jarosław Iwaszkiewicz.
Uczestnikom projektu proponujemy cykl warsztatów poprzedzających konkurs:
I. 9 stycznia 2017r. godz. 10.00 - Warsztat kreatywnego pisania „Stworzeni z atramentu”. 
II. Luty 2017 – Warsztat o Lublinie „Podróże w czasie”
III. Marzec 2017 - Warsztat fotograficzny „Książki zapisane obrazem”
IV. Kwiecień 2017 - Warsztat artystyczny „Gadżetomania dla bibliofila”

UWAGA!

O naborze na kolejne warsztaty będziemy informować co najmniej dwa tygodnie przed każdym z warsztatów.

wtorek, 20 grudnia 2016

Anioły ... w bibliotece

        W tym roku w naszej szkolnej bibliotece można było wziąć udział w warsztatach wielu technik - gimnazjaliści na warsztatach tworzenia kartek bożonarodzeniowych mogli stworzyć kartki techniką scrapbooking'u i przy pomocy świątecznych wycinaków - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2016/12/projektowania-kartek-swiatecznych-cd.html i http://g3-biblioteka.blogspot.com/2016/12/zrobmy-razem-kartke-swiateczna.html Nauczyciele bibliotekarze zaś tworzyli ozdoby świąteczne: eko bombki - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2016/12/eko-bombka-warsztaty-swiateczne.html
       Ostatnim z tego  "maratonu świątecznych warsztatów" był warsztat, podczas którego można było ozdobić aniołka gipsowego. Uczestniczki warsztatów, głównie uczennice klas I i II naszego gimnazjum, malowały ręcznie farbami akrylowymi odlewane z gipsu anioły. 


Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet


Projektowania kartek świątecznych - c.d.

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

niedziela, 18 grudnia 2016

Zróbmy razem kartkę świąteczną

We wtorek 13 grudnia w czytelni naszej biblioteki, jak co roku przed świętami, odbyły się warsztaty tworzenia kartek bożonarodzeniowych. Uczniowie naszego gimnazjum, pokazali, że potrafią stworzyć niepowtarzalne kartki świąteczne. Wykorzystując elementy dekoracyjne wycięte przy pomocy ozdobnych wycinaków gimnazjaliści własnoręcznie tworzyli bożonarodzeniowe kartki. A jak to przebiegało i co z tego wynikło obejrzycie na zdjęciach.

Eko bombka - warsztaty świąteczne bibliotekarzy

         Po południu 12 grudnia w naszym gimnazjum spotkali się nauczyciele bibliotekarze zrzeszeni w Oddziale lubelskim Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W spotkaniu uczestniczyło dziesięciu  bibliotekarzy z Lublina i okolic, którzy w miłej i świątecznej atmosferze samodzielnie stworzyli eko bombkę. Ta oryginalna ozdoba powstała w większości z materiałów naturalnych - sznurka jutowego, ziaren kawy, słonecznika, pestek dyni, anyżu gwiaździstego, goździków. Świątecznego blichtru dodawały koronki, ozdobne koraliki i gwiazdki, cekiny. 
    Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej pokazującej możliwości ozdobienia styropianowej bombki naturalnymi materiałami. Eko bombka bowiem to bombka ozdobiona z wykorzystaniem materiałów naturalnych np. szyszek, ziaren, makaronu, sznurka itp. Inne znaczenie tego określenia to bombka udekorowana lub wykonana z materiałów pozyskanych w ramach recyklingu np. płyt CD, złotek i sreberek po cukierkach , papieru itp.
         Po części "teoretycznej' nadszedł czas na prace ręczne - najpierw trzeba było okleić bombkę sznurkiem. Następnie wykreować własną i niepowtarzalną dekorację z ziaren, pestek, koralików, cekinów lub koronki, którą należało przykleić klejem na gorąco na bombkę. I tyle, a może aż tyle :-) Wymagało to odrobinę kreatywności, cierpliwości i dokładności. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się nie tylko umiejętnością komponowania dekoracji, ale też sporą determinacją - pewną ręką precyzyjnie umieszczali elementy dekoracyjne na styropianowej kuli. Powstały niezwykłe, a nawet unikatowe bożonarodzeniowe ozdoby choinkowe. 
         Twórczy wysiłek nagrodzony został podwójnie! Uczestnicy warsztatów, w nagrodę i dla pokrzepienia, mogli skosztować kruchych babeczek z domowymi konfiturami.  
         Tegoroczne świąteczne warsztaty w naszym gimnazjum są już wspomnieniem :-( Mam nadzieję, że pozostaną po nich nie tylko eko bombki, ale przede wszystkim wspomnienia przyjemnych chwil spędzonych w sympatycznym gronie. Chwil, które cieszą i do których chętnie się wraca, bo wszystko, co robimy razem zbliża i rodzi więzi. Ja już teraz z wielką niecierpliwością czekam na następne świąteczne spotkanie :-)


Relację p. Bożeny Niedźwieckiej, prezesa o/Lublin TNBSP z tego spotkania przeczytasz klikając:http://www.tnbsp.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=333:rok-szkolny-20162017&catid=34:relacje&Itemid=63

Fotorelację z warsztatów obejrzysz tutaj: 

          
  
  
            

czwartek, 15 grudnia 2016

Hura Makulatura - rozstrzygnięcie konkursu

    W poniedziałek 12 grudnia  o godzinie 11 w Trybunale  Koronnym na Rynku Starego Miasta w Lublinie odbył się finał VI edycji konkursu "Hura Makulatura". Komisja konkursowa przyznała nagrody za podejmowanie działań w zakresie promocji zbiórki wśród lubelskich przedszkoli i szkół - werdykt poznacie klikając: 
http://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/aktualnosci/konkurs-hura-makulatura-rozstrzygniety,82,1945,1.html
   Miło jest nam ogłosić, że uczniowie naszego gimnazjum: Michał Wnuk z kl. IIIb, Aleksandra Księżopolska i Katarzyna Księżopolska z  kl.IIIa znaleźli się w gronie uczniów wyróżnionych za duże zaangażowanie podczas tegorocznej edycji konkursu. Uczniowie za aktywność w konkursie otrzymali nagrody, a także wzięli udział w warsztatach ekologicznych.
       O naszej szkolnej zbiórce makulatury w ramach Hura Makulatura 2016 przeczytacie klikając:  
http://g3-biblioteka.blogspot.com/2016/11/hura-makulatura-2016-podsumowanie.html

PS. Czy wiecie, że w tegorocznej zbiórce makulatury wzięło udział 2933 uczniów z 23 przedszkoli i 14 szkół. Zebrano ponad 86 ton makulatury. A w ciągu 6 lat trwania konkursu zebrano łącznie aż 467 ton makulatury. To bardzo dużo !!! Wyobraźcie sobie 13 słoni, bo to jest mniej więcej 86 ton. I aż 77 słoni, bo takie "stado" waży ok. 467 ton :-) A tak poważnie to dzięki tej akcji udało się uratować bardzo wiele drzew - jedna tona przetworzonej makulatury ratuje 17 drzew i daje 910 kg dobrej jakości papieru z odzysku.





środa, 14 grudnia 2016

"Niezgodna" - międzyszkolna impreza czytelniczo-językowa.

    12 grudnia do naszej szkoły przybyli fani książki "Niezgodna" i języka angielskiego. To dla nich przygotowaliśmy kilkugodzinne wydarzenie skupione wokół powieści Veroniki Roth i ekranizacji książki. Imprezę przygotowały pani Aneta Szadziewska - nauczyciel bibliotekarz i pani Emilia Kosowska-Stępniak - nauczycielka języka angielskiego. Naszych gości - 8 drużyn oraz panią Joannę Tarasiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej - współorganizatora konkursu, przywitała Pani Dyrektor Elżbieta Kot. Spotkanie rozpoczęło się od integracyjnych zabaw na rozgrzewkę. Gimnazjaliści z Gimnazjum w Skierbieszowie, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 18, Gimnazjum nr 19 i Gimnazjum nr 26 na początek wzięli udział w "teście przynależności", czyli wyborze frakcji oraz kilku głosowaniach, m.in. na ulubionego bohatera i przywódcę z książki. Następnie uczniowie zaprezentowali siebie w przebraniach oraz własnoręcznie wykonane gadżety promujące książki - zakładki, breloki, tatuaże, stroje, za które otrzymali od wszystkich nauczycieli - opiekunów grup punkty na rozpoczęcie konkursu. W części w języku polskim mieli za zadanie wykonać sześć zadań. Były to test wiedzy o "Niezgodnej", tabelki, linie czasu. Po przerwie wysłuchaliśmy krótkich wystąpień drużynowych na temat "Dlaczego jestem fanem książki "Niezgodna"?", Następnie uczestnicy wcielili się w role designerów i projektowali T-shirtsy promujące książkę. Zarówno wystąpienia, jak i prace plastyczne oceniali wszyscy nauczyciele- opiekunowie drużyn. Ostatnia część to zadania po angielsku. Było ich również sześć i większości nie sprawiły problemów. Potem trwały obrady jury - organizatorów wydarzenia. Okazało się, że różnice punktowe są bardzo niewielkie, a dwie drużyny muszą wziąć udział w dogrywce. Drużyna z Gimnazjum nr 18 i drużyna z Gimnazjum nr 26 konkurowały o II miejsce w trzech zadaniach. W efekcie końcowym I miejsce zdobyły uczennice z Gimnazjum nr 26, II miejsce przypadło uczennicom z Gimnazjum nr 18 i III miejsce zdobyli również gimnazjaliści z Gimnazjum nr 26. Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowała Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im.KEN w Lublinie, a wręczyła je pani Joanna Tarasiewicz- Kierownik Działu Wspomagania Edukacji i Promocji WBP oraz członek jury konkursu. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele podziękowania. Rozmowy z uczestnikami wydarzenia, jak i ewaluacja imprezy pokazały, że fani "Niezgodnej" to czytelnicy, którzy chętnie spotkają się ponownie na podobnym wydarzeniu związanym z literaturą fantastyczną. Jako propozycje gimnazjaliści proponowali na konkurs książki "Władca Pierścienia", "Serce ze szkła", "Rywalki". 
     Być może spotkamy się za rok...
Relacja Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej: http://ken.pbw.lublin.pl/pbw/index.php


Powered by emaze







Wyślij życzenia na Święta Bożego Nrodzenia

      V edycja Archidiecezjalnego Konkursu plastyczno-literackiego "Wyślij życzenia na Święta Bożego Narodzenia" już za nami ... W piątek 9 grudnia odbyła się uroczysta Gala laureatów, rozdano pamiątkowe dyplomy i nagrody. Na Galę przybyli autorzy wyróżnionych prac literackich i plastycznych, ich opiekunowie i rodzice, jurorzy, zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Elżbieta Kot, która przywitała wszystkich i z racji jubileuszowej edycji podsumowała dotychczasowe odsłony konkursu. Warto podkreślić, że przez 5 lat  w konkursie wzięły udział 233 szkoły i 865 uczniów - autorów prac plastycznych i 189 uczniów - autorów prac literackich. 
      Tegoroczną edycję sponsorowali: p.Anna Boniszewska-Bocian-firma Bocian SJ, p. Henryk Szabała Dyrektor Lubelskiego Oddziału Poczty Polskiej, p.Małgorzata Kotuła "Cyfrowebiuro" oraz Profesjonalny Sklep Plastyczny "Later". Wszystkim sponsorom dziękujemy za ufundowanie atrakcyjnych nagród, które ucieszyły zwycięzców konkursu.
        W V edycji wzięło udział 31 szkół i 117 uczniów, tworząc prace plastyczne - kartkę bożonarodzeniową i literackie - list z przesłaniem Dobrej Nowiny o Narodzeniu Jezusa do ludzi potrzebujących Miłosierdzia. Prace oceniały: p.A.Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 MBP im.H.Łopacińskiego w Lublinie, p.I.Kozak, nauczyciel j.polskiego Gimnazjum nr 3, p.A.Hładyniuk, nauczyciel plastyki Gimnazjum nr 3 i p.A.Szadziewska, nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 3.
          Tradycyjnie już Galę laureatów uatrakcyjnił występ Koła teatralnego Gimnazjum nr 3, które przedstawiło Jasełka. Występ przygotowany został specjalnie na to spotkanie pod kierunkiem p. I.Kozak. Uczniowie przedstawili historię Narodzenia Pańskiego, odnosząc się do współczesnej codzienności. Młodzi aktorzy wzywali by Boga znaleźć w sobie i innych ludziach. Ze sceny popłynęły też kolędy i pastorałki, wprowadzając wszystkich w świąteczny, podniosły nastrój.
           Na zakończenie Gali p.D.Surtel, pomysłodawczyni i organizator konkursu odczytała słowa Matki Teresy z Kalkuty, będące życzeniami dla wszystkich: "(...) Ten sam Jezus jest dzisiaj obecny we wszystkich, których nikt nie potrzebuje, którzy do niczego nie są przydatni, których się nie leczy, którzy są głodni, nadzy i nie mają domu ... Udzielcie dachu nad głową bezdomnemu Chrystusowi i przemieńcie domowe ognisko na dom pokoju, radości i miłości, troszcząc się o każdego spośród waszej rodziny lub po prostu o bliźnich."
            I tak V edycja konkursu „Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia” przeszła do historii ! Przed nami jedyny i niepowtarzalny czas - Święta Bożego Narodzenia, nie zapomnijmy o aktach miłosierdzia i … wysłaniu świątecznych powinszowań :-)

Folder pokonkursowy dostępny jest tutaj:
https://drive.google.com/file/d/0BwwRF2gC8SDvaFJucHczRlJmNW41T1EyRXNyWEw1a0pvYW4w/view?usp=sharing 

              Tutaj możesz obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą laureatów i uczniów wyróżnionych oraz ich prace: 
  A tutaj zdjęcia z Gali laureatów:




 A tutaj audiorelację: 
http://www.radio.lublin.pl/#/news/584aca5983ba88f7723c9869    

Krótką informację na temat naszego konkursu zamieścił "Gość niedzielny" 




oraz "Niedziela"