27 października, w piątek, w klasie IV d odbyły się zajęcia integracyjne z wykorzystaniem techniki origami. Uczniowie zapoznali się nie tylko z krótką historią origami, ale i przekonali się że origami jest sposobem na integrację klasy. Rozwija także szereg umiejętności, nie tylko manualnych m.in.: wyobraźnię, kreatywność, pamięć itp.. Czwartoklasiści składali biedronki origami by umieścić je na kwiatach - symbolicznym przedstawieniu klasy. Wybrane przez dzieci kolory kartek - biedronek - miały świadczyć o tym jak czują się w zespole klasowym. Integracji miała też służyć krzyżówka z imionami uczniów, na której wszyscy znaleźli swoje miejsce.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
poniedziałek, 30 października 2017
Dzień gier planszowych w bibliotece
W ubiegłym tygodniu czytelnia biblioteki otwarta była dla miłośników gier planszowych. Uczniowie naszej szkoły mogli zmierzyć się z grami analogowymi czyli grami "bez prądu", karcianymi i planszowymi. Największą popularnością cieszyły się: bierki - gra towarzyska polegająca na zbieraniu pojedynczych patyczków z rozrzuconego stosu, bez poruszania pozostałych oraz gra Connect 4 "Travel" Bingo Line UP 4 - gra logiczna polegająca na wrzucaniu żetonów do dowolnych otworów planszy do momentu aż jeden z graczy ustawi 4 żetony w rzędzie pionowo, poziomo lub ukośnie. Można było zmierzyć się też z następującymi grami: warcaby, chińczyk, pchełki ... A także spróbować ułożyć kostkę Rubika, magiczne sześciany i inne łamigłówki.
Dziękujemy Zosi, Dominice i Kubie, uczniom klas gimnazjalnych, którzy wypożyczyli swoje gry oraz p.Dorocie, nauczycielowi katechecie.
PS. Zainteresowanie grami było tak duże, że dzień gier planszowych zmienił się w trzy dni z grami planszowymi :-) Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze pograć zapraszamy do czytelni biblioteki G.
PS. Zainteresowanie grami było tak duże, że dzień gier planszowych zmienił się w trzy dni z grami planszowymi :-) Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze pograć zapraszamy do czytelni biblioteki G.
Książkowy happening
W ramach MMBS 2017 i akcji popularyzujących książki uczniowie klasy IIIa i IIIc gimnazjum przygotowali książkowy happening "Mrs/Ms książka". Akcja polegała na wyborze tytułów książek, które w luźny sposób wiążą się z uczniami, a następnie ich zaprezentowaniu za pomocą szarf, mimiki twarzy w formie rzeźby. Uczniowie pojawiali się w różnych miejscach w szkole i przez kilka minut trwali nieruchomo w przybranych pozach. Następnie przenosili się w inną część korytarza szkoły. Celem było wzbudzenie zainteresowania przechodniów tym niecodziennym wydarzeniem, zachęcenie do zastanowienia się, czemu służy ta akcja performance? Główny cel to promocja książek i czytania. Akcja wzbudziła zainteresowanie uczniów i nauczycieli. Jedni zatrzymywali się i pytali, co się dzieje, inni śmiało podchodzili do rzeźby i czytali napisy na szarfach, przyglądali się twórcom. Największe emocje wzbudziła książka "Kupa wiedzy: książka do czytania w toalecie". Prezentował ją w aktorski sposób Maciej z klasy IIIC. Olga z IIIa o zdolnościach matematycznych utożsamiała się z książką "Władca liczb" Krajewskiego, a Maja, która lubi tańczyć książkę "Tańcząca". Wrażliwa Julia z IIIC prezentowała "Rozważną i romantyczną", a Magda śmiało mówi, że jest "Zbuntowana" i "Kłamczucha". Krystian z IIIc skryty pod kapturem pokazał, że "bliski" mu "Kłamca i szpieg", a Paweł mówi: "Byłem zły". Natalia wyrażała komunikat "Powiedz wilkom, że jestem w domu", a Joasia twierdziła, że jest "Inna niż wszyscy".
Book Happening
piątek, 27 października 2017
Chat z Armenią!
26 października odbył się pierwszy czat uczniów w języku angielskim w ramach projektu eTwinning "InASA". W spotkaniu on-line brały udział grupy z Polski i Armenii. Uczniowie poznawali się i wymieniali informacjami o swoich krajach. Poznaliśmy stolicę Armenii, miasto, z którego pochodzą partnerzy projektu - Vanadzor i szukaliśmy informacji, zdjęć w Internecie. Rozmawialiśmy też o pogodzie i wymyśliliśmy nazwy naszych zespołów. Podczas czatu czekała na nas niespodzianka - armeńskie słodycze. W projekcie koordynowanym przez panią Anetę Szadziewską i panią Emilię Kosowską - Stępniak udział biorą również szkoły z Włoch i Łotwy. Szczegóły:
http://g3-biblioteka.blogspot.com/p/etwinning-w-bibliotece.html
Poland - Armenia - chat 2017
poniedziałek, 23 października 2017
"InASA" - projekt eTwinning
W październiku rozpoczęliśmy projekt edukacyjny eTwinning zatytułowany "InASA" - International Art Storytelling Academy. W projekcie biorą udział szkoły z Polski, Armenii, Włoch i Łotwy. Grupę z naszej szkoły reprezentują odważne uczennice z klasy IIA: Zosia, Dominika, Milena, Julka i Marta. Wiemy, że dzięki nowym doświadczeniom rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie ICT i języka angielskiego oraz poszerzymy swoją wiedzę na temat kultur różnych krajów. Nasze spotkania odbywają się w czwartki w szkolnej bibliotece (w części gimnazjalnej). Obecnie jesteśmy na etapie projektowania logo projektu oraz przygotowywania prezentacji o szkole, mieście i naszej grupie.
Szczegóły projektu w zakładce eTwinning w bibliotece: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8565325371408453543#editor/target=page;pageID=6674224887392991879;onPublishedMenu=pages;onClosedMenu=pages;postNum=0;src=link
Szczegóły projektu w zakładce eTwinning w bibliotece: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=8565325371408453543#editor/target=page;pageID=6674224887392991879;onPublishedMenu=pages;onClosedMenu=pages;postNum=0;src=link
"Szperam, wybieram" -- lekcje dla klas VII w MMBS2017!
Podczas tego wyjątkowego dla bibliotek szkolnych miesiąca października wszystkie klasy VII gościły w szkolnej bibliotece na lekcji "Szperam, wybieram". Uczniowie poznali nową dla nich bibliotekę, mogli wypożyczyć nowe książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz poznali zasady obowiązujące w tym miejscu. Lekcja została przygotowana tak, aby uczniowie wywnioskowali, że znajdują się tu książki z różnych dziedzin nauki, są w określony sposób uporządkowane, a każdy użytkownik biblioteki ma prawo wolnego dostępu do księgozbioru. Za pomocą praktycznych ćwiczeń uczniowie rozpoznawali znanych reprezentantów różnych nauk - od literatury po sport, wybierali tych, których cenili najbardziej za dokonania w rozwoju nauki, a następnie dokonywali selekcji książek pod kątem wybranej dziedziny. Ostatnim elementem lekcji było wybranie dowolnej książki do wypożyczenia i czytania dla przyjemności. Wśród chłopców dużą popularnością cieszył się Pele, Steve Jobs, Stephen King oraz książki fantastyczne i horrory. Dziewczęta wybierały chemię, sztukę i najczęściej książki obyczajowe. Najmniejszą popularnością cieszyły się historia oraz poezja, ale kilka książek z tych działów też powędrowało do czytelników. Zapraszamy na fotorelacje ze spotkań, a wychowawcom i polonistom dziękujemy za współpracę.
MMBS2017
MMBS2017-kl.7
czwartek, 19 października 2017
Dlaczego warto czytać?
Przedstawiam efekty kolejnej lekcji - zastępstwa doraźnego, podczas której uczniowie szukali odpowiedzi na w/w pytanie. Warto czytać chociażby dlatego, że ... gdy czytamy to dużo łatwiej i kreatywniej piszemy. Uczniowie klasy IIIb stworzyli krótkie teksty, w których mieli zawrzeć jak największą liczbę tytułów określonych książek. Tym razem były to wybrane lektury szkolne, powieści obyczajowe i detektywistyczne. Zapraszamy do zapoznania się z radosną twórczością trzecioklasistów i życzymy dobrej zabawy!
Do Warszawy
przybyli Krzyżacy by dokonać zemsty na Władysławie Jagielle. Kiedy zegar wybił dziesiąta Krzyżacy
uderzyli na zamek. Walka była zacięta, ale atak odparto i obroniono zamek.
Następnego dnia morderca bez twarzy
uśmiercił Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.
Krzyżacy za wszelką cenę chcieli pertraktować, wyznaczając czas i miejsce
negocjacji przy 110 ulicy. Jednakże trzecia lokatorka zamku uwolniła psa Baskerville’ów, który zaatakował zgromadzonych
rycerzy. Wtedy wzburzony Jagiełło wykonał kilka telefonów do przyjaciela – tego
grubego, z sercem w kawałkach. A Ania,
żona Jagiełły rzuciła śmiertelną klątwę
na Krzyżaków. „Wystarczy, że jesteś”
– powiedział wdzięczny Jagiełło do żony. „A
gdybym była czekoladą?” – pomyślała Ania.
Rafał P., kl.IIIb
Kiedy zegar wybije dziesiątą na 110 ulicy Stefan zobaczy trzecią lokatorkę. Przyjrzy się
dokładnie i dostrzeże, że to jednak ten gruby, który ciągle powtarza, że „gdybym był czekoladą to by było
fajnie”. Nagle pies Baskerville’ów zaatakuje. To będzie straszna zemsta. Tylko serce w
kawałkach po nim zostanie. To morderca
bez twarzy rzuci śmiertelną klątwę.
Mateusz B., kl.IIIb
- Przepraszam, że się spóźniłam,
ale w tym mieście jest aż 110 ulic!
- Nic się nie stało, ja w tym
czasie zapisałam wszystkie telefony do
przyjaciela.
- Rozumiem, że idziemy teraz do
kawiarni.
- Tak, ale dopiero wtedy, kiedy zegar wybije dziesiątą.
- OK.
- Za wszelką cenę chciałabym napić się gorącej i aromatycznej czekolady.
- Ja też chętnie bym się napiła!
- Zobacz - ten gruby wygląda jak morderca
bez twarzy!
- Wystarczy, że jesteś obok mnie! Czuję się bezpiecznie.
- Mam nadzieję, że on nie szykuje
zemsty.
- To się okaże. Chodźmy wreszcie na tę czekoladę.
Zuzanna W., kl.IIIb
Ania szła przez 110 ulic.
Czekała tam na nią zemsta, którą
miał wykonać ten gruby. Zaskoczona
nie wiedziała co się dzieje do momentu, aż z wrzaskiem wybiegli Krzyżacy. Ten gruby, choć bardziej znany jako morderca bez twarzy, rzucił na nią śmiertelną klątwę. Kiedy zegar wybije dziesiątą prześledzę wszystkie telefony do przyjaciela - postanowiła. Mam serce w kawałkach - zdążyła pomyśleć,
gdy pies Baskerville’ów zatopił kły
w jej ciele.
Karol M., kl.IIIb
- Cześć Julka, co słychać?
- Nic przyjemnego, dostałam
dzisiaj pałę! Za wszelką cenę muszę
ją poprawić.
- Koniecznie to zrób! A ja
dzisiaj widziałam zakochanych. Wyglądali
całkiem jak Romeo i Julia!
- To takie romantyczne, że mam serce w kawałkach!
- A w naszej szkole znów wyżywali
się na Jurku, krzycząc „ten gruby”.
- Na pewno spotka ich sroga zemsta ze strony wychowawcy.
- Oby nie była to śmiertelna klątwa!
Anonim, kl.IIIb
Rafał, o
którym mówiło się ten gruby, mieszkał
na jednej ze 110 ulic. Wszyscy
wiedzieli, że zostawiła go Ania, co
sprawiło, że miał serce w kawałkach.
Pewnego dnia, gdy wykonał wszystkie telefony do przyjaciela, znanego jako morderca bez twarzy, napadł go pies Baskerville’ów. To była zemsta – stwierdzili zgodnie Romeo i Julia. Rafał pomyślał, że za wszelką cenę musi się odegrać. Kiedy
zegar wybije dziesiątą rzucę na
nich śmiertelną klątwę! – pomyślał.
Anonim,
kl.IIIb
PS. Uczniowie mieli na to zadanie ok. 15 minut. Mogli odmieniać formy tytułów książek. W w/w tekstach pojawiły się następujące tytuły książek: W.Szekspir "Romeo i Julia", A.Fredro "Zemsta", A.Conan Doyle "Pies Baskerville'ów", H.Sienkiewicz "Krzyżacy", A.Błotnicka "Kiedy zegar wybije dziesiątą", A.Łacina "Telefony do przyjaciela", B.Ciwoniuk "Ten gruby", M.Gutowska-Adamczyk "110 ulic", K.Lange "Serce w kawałkach", B.Ciwoniuk "Ania", K.Majgier "Gdybym była czekoladą", K.Ryrych "Za wszelką cenę", M.Gutowska-Adamczyk "Wystarczy, że jesteś", A.Christie "Śmiertelna klątwa" i "Trzecia lokatorka", H.Mankell "Morderca bez twarzy". Wszystkie dostępne w naszej szkolnej bibliotece :-)
Książka wyszła do człowieka ...
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017 w naszej bibliotece zaplanowane zostały różne działania. Jednym z nich jest akcja promująca książki i czytanie na korytarzach szkoły pod hasłem: Książka wyszła do człowieka. Plakaty, prace plastyczne uczniów, wieszaki-czytaki namawiają uczniów do czytania i odwiedzania biblioteki. A jak to "robią"? Popatrzcie, zatrzymajcie się na chwilę, zwolnijcie, pomyślcie i ... wybierzcie książkę i czytanie.
piątek, 13 października 2017
W dniach od 12 do 19 października
w naszej szkole odbyła się III Wystawa prac Uczniów i Nauczycieli. To nietypowy, a bardzo ciekawy sposób na obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej. W wystawie
brało udział 27 nauczycieli i 13 uczniów. Prezentowano prace malarskie, rysunek
i grafikę, rękodzieło artystyczne (haft krzyżykowy, decoupage, karty
okolicznościowe, ceramikę, origami). Uroczysty wernisaż wypełniła muzyka,
taniec i śpiew w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Wystawę zorganizowała pani Alina Hładyniuk-nauczycielka plastyki
we współpracy z innymi nauczycielami. Również prace nauczycieli bibliotekarzy znalazły się kolejny raz na wystawie. Miło nam podzielić się swoimi pasjami oraz pokazać inne niż na co dzień oblicze bibliotekarza.
poniedziałek, 9 października 2017
Już od 18 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. W tym roku oficjalne hasło święta to "Biblioteki łączą" (Connecting communities and cultures).
W naszym gimnazjum przygotowaliśmy kilka atrakcji. Są to propozycje dla klas i uczniów indywidualnych, dla miłośników książek,ale też tych,którzy nie przepadają za czytaniem. Wszystkie wydarzenia będą popularyzowały czytelnictwo wśród uczniów klas starszych szkoły, w tym gimnazjalistów. Chcemy dotrzeć do każdego czytelnika i spróbujemy to osiągnąć we współpracy z wychowawcami, polonistami i innymi nauczycielami przedmiotów. Będzie tradycyjnie, ale twórczo i aktywnie oraz nowocześnie, czyli z elementami cyfrowymi. Oto nasze propozycje:
1. "Szperam i wybieram" - lekcje dla klas 7 zachęcające do korzystania z księgozbioru szkolnej biblioteki, a przede wszystkim z nowych książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
2. "Lapbook - co to takiego?" - lekcje dla klas 6 zapoznające z metodą twórczego tworzenia artystycznej teczki o książkach.
3. "Książka! Dodaj do ulubionych." - projekt w klasie IIIA g w ramach NPRCz
4. "Fantastyczne memy" - projekt na temat fantastyki w klasie IIIB g w ramach NPRCz.
5. "Moja podróż po mapie" - projekt na podstawie książek podróżniczych w klasie IIIC g w ramach NPRCz.
6. "Twórcze opowiadania" - lekcje dla zainteresowanych klas z wykorzystaniem tytułów książek.
7. Cyfrowa gra literacka na podstawie książki "Kot Karima i obrazki" - dla klas IV-
8. Akcje czytelnicze - dla każdego ucznia:
- "Z książką ci do twarzy" - sesja fotograficzna selfie z książką
- "Miss/Mister Książka" - happening promujący książki i uczniów
- Wieszaki - czytaki - wystawa do czytania na terenie szkoły
- Książki z niespodzianką - wypożyczanie książek
- "Książka wyszła do człowieka" - wystawa na drzwiach sal lekcyjnych
- Wolontariat czytelniczy - warsztaty czytania książek dzieciom ze świetlicy przez gimnazjalistki
piątek, 6 października 2017
5 października grupa nauczycieli bibliotekarzy, w tym silna reprezentacja z naszej szkoły, spędziła bardzo kreatywne popołudnie z ©Renata pisze. Uczyłyśmy się myślenia wizualnego i stworzyłyśmy pierwsze prace wykorzystując techniki myślografii. Wykorzystując specjalne markery pisałyśmy literki, uczyłyśmy się rysować różne kształty, ludziki, emocje. Technika bardzo nam się podobała, a pierwsze efekty naszej pracy możecie oglądać poniżej lub na Facebook'u: https://www.facebook.com/pg/tnbsp.lublin/posts/?ref=page_internal
czwartek, 5 października 2017
Wieszaki-czytaki
Pod tak zagadkowym tytułem kryje się akcja popularyzująca czytelnictwo. Wieszaki - czytaki wymyśliła uczennica klasy IIIb Ania Z., laureatka VI edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017. Ania stworzyła nietypowe wieszaki-czytaki, które miały służyć do oryginalnej ekspozycji książek w bibliotece lub w domu. My "odkryłyśmy" uniwersalność wieszaków-czytaków. Są tanie, łatwo dostępne i baaaaaaaaaaaaaaardzo uniwersalne. Dzięki nim można wyeksponować w niecodzienny sposób wiele przedmiotów, nie tylko książkę. Nasze pierwsze wieszaki-czytaki prezentują cytaty o książkach i czytaniu w czytelni i wypożyczalni biblioteki szkolnej. Zapraszamy do lektury wieszaków-czytaków.
środa, 4 października 2017
Koło origami
Koło origami w bieżącym roku szkolnym to dwie grupy dziewcząt: SENIORKI - uczennice z kl.IIIa, które rozpoczęły swoją przygodę z origami w ubiegłym roku szkolnym oraz MŁODE ADEPTKI - uczennice kl.IVb, które dopiero zaczynają swoją historię origami. Obie grupy spotykają się w czytelni biblioteki szkolnej i z zapałem "... nadają życie zwykłej kartce papieru".
Jak co roku na zajęciach origami będziemy tworzyć "cuda" z papieru związane z porami roku, służące do wystroju biblioteki, oprawy szkolnych akademii ... Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy w ramach Koła origami. Postaramy się również organizować warsztaty origami podczas dużych przerw w czytelni biblioteki.
wtorek, 3 października 2017
Polecane przez uczniów i nauczycieli nowości ze szkolnej biblioteki.
Prezentujemy książki czytane przez uczniów i nauczycieli w Dniu Głośnego Czytania. To tylko wybór kilku propozycji z dziesiątek książek czytanych tego dnia. Część z nich jest już u czytelników, a część czeka na wypożyczenie. Wszystkim serdecznie raz jeszcze dziękujemy za wspólną akcję popularyzującą książki i ukazującą przyjemność płynącą z czytania.
poniedziałek, 2 października 2017
Dzień Głośnego Czytania w szkole.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Odnosi się także do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 29 września zainteresowani nauczyciele wraz z uczniami wzięli udział w szkolnej akcji głośnego czytania. Niektórzy nauczyciele czytali co godzinę na swoich lekcjach, inni czytali w wybranej klasie, a kolejni wzięli udział w głośnym czytaniu ulubionych fragmentów książek na holu przed biblioteką gimnazjum. Dobór lektury przez nauczycieli był różnorodny. Jedni czytali książki związane tematycznie z nauczanym przedmiotem, inni stosownie do swoich zainteresowań, a kolejni książki historyczne, kryminały pisane specjalnie dla młodzieży. Czytanie na korytarzu rozpoczęli uczniowie kl.IV d z wychowawcą - panią Iwoną Kozak. Uczennice czytały książki o zwierzętach, przyjaźni i przygodach. Popularna stała się książka "Szprotka" oraz "Kot Karima i obrazki". Następnie duże przerwy przygotowali gimnazjaliści. Do grona czytających, którzy zyskali swoje grono słuchaczy dołączyły : Anna Zawadzka z klasy IIIb, Olga Falkiewicz, Joanna Dubis z klasy IIIa oraz Dominika Drela z klasy IIa. Gimnazjalistki czytały książki fantastyczne, obyczajowe i biografie. Wszystkie czytane lektury można było wypożyczyć w "zjednoczonych bibliotekach" szkoły. Zależało nam, aby każdy mógł zaprezentować książki z szerokiego wyboru zakupionego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja głośnego czytania pokazała uczniom, że czytanie jest OK i że książka nas łączy, pomaga zintegrować. Czytaliśmy razem by zaciekawić treściami przedmiotowymi, promować przyjemność czytania i pokazać, że to wartościowe , proste i przyjemne hobby.
Głośne czytanie - IVd, reading aloud
Głośne czytanie - IVd, reading aloud
Projekt eTwinning "A postcard 4Y" - ELD2017
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych 2017. W ramach świętowania zainteresowani uczniowie przystąpili do międzynarodowego projektu eTwinning. Ich zadaniem było przygotowanie pocztówek o swoim mieście lub wykonanie własnoręcznie swojej kartki, których odbiorcami byli uczniowie z krajów partnerskich: Włoch, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Wielkiej Brytanii. Tematem przewodnim projektu była przyjaźń. Uczniowie wyszukiwali powiedzeń i przysłów w języku narodowym na temat przyjaźni, wybrane tłumaczyli na język angielski, projektowali kartki, pisali o sobie i swoim mieście. Do projektu przystąpili gimnazjaliści: klasa IIa z panią Emilią Kosowską-Stępniak, klasa IIb z panią Anną Reszką-Kozak oraz uczniowie z różnych klas, którzy mogli tworzyć kartki w szkolnej bibliotece gimnazjum. Projekt zainicjowały pani Aneta Szadziewska-nauczyciel bibliotekarz w partnerstwie z nauczycielką ze szkoły w Narcao we Włoszech. Wszystkie pocztówki już zostały wysłane. Z nadesłanych prac zorganizowana będzie wystawa w sali językowej. Planujemy też wspólny chat z uczestnikami projektu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)