Klasa 7 F zrealizowała swój pierwszy projekt międzynarodowy w ramach programu eTwinning. "This Christmas together" to krótki projekt poświęcony świętowaniu Bożego Narodzenia przez uczniów ze szkół różnych krajów. Zadaniem uczniów było przygotowanie własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych, napisanie życzeń w języku angielskim, kilku zdań o sobie i ukazanie tradycji bożonarodzeniowych kraju, z którego pochodzą. Uczniowie na godzinie wychowawczej zaprojektowali kartki i zacytowali fragmenty polskich kolęd. Prace zostały wysłane do szkół we Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Niemiec, Danii, Francji. Klasa otrzymała świąteczne pocztówki i życzenia ze szkół partnerskich, które zaprezentowała na wystawie na korytarzu szkoły. Projekt koordynowała pani Aneta Szadziewska, pomocą w realizacji służyła wychowawczyni 7 F pani Anna Kępińska.
Zainteresowanych zapraszamy na platformę projektu: https://twinspace.etwinning.net/50931/home i fotorelację: http://www.sp30.lublin.pl/2017-2018/etwining/index.html
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
czwartek, 28 grudnia 2017
piątek, 22 grudnia 2017
Bombeczki-czapeczki, czyli kontynuacja zajęć artystycznych.
W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia w czytelni biblioteki kontynuowaliśmy świąteczne warsztaty rękodzieła. Tym razem uczennice z klasy IIA i III A uczyły się wykonania bombek z włóczki. Powstały niebieskie, białe i kolorowe czapeczki-bombeczki, które posłużyć mogą też za ozdobę do prezentu czy brelok.
czwartek, 21 grudnia 2017
Świąteczne warsztaty artystyczne w czytelni
Ja co roku o tej porze, w czytelni naszej szkolnej biblioteki odbyły się świąteczne warsztaty artystyczne. Tym razem uczniowie tworzyli anioły ... z makaronu. Do ich wykonania wystarczyło przygotować kilka rodzajów makaronu - farfalle, pipe, castellani oraz mocny klej i farby akrylowe. I tak powstały niepowtarzalne ozdoby i/lub podarunki, które stworzą świąteczny klimat i ucieszą bliskich. Niech żyje makaron ... nie tylko w kuchni!
Personalize a digital slideshow |
Świąteczne zentangle
19 i 20 grudnia w klasach IIB i IIC odbyły się zajęcia artystyczne wprowadzające w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pod kierunkiem p. Aliny Hładyniuk i p. Ewy Osoby tworzyli obrazki świąteczne techniką zentangle. Ta refleksyjna i relaksacyjna forma sztuki, wykorzystująca graficzne, splątane linie i wzory, posłużyła do stworzenia niepowtarzalnych bożonarodzeniowych rysunków.
Slideshow design created with Smilebox |
Świąteczne klimaty ... na zajęciach Koła origami
Grudniowe zajęcia Koła origami związane były ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Grupa młodsza wykonywała i ozdabiała papierowe choinki, a uczennice klasy IIIA kartki świąteczne.
sobota, 16 grudnia 2017
"Święta przed nami" - spotkanie nauczycieli bibliotekarzy.
14 grudnia w naszej bibliotece odbyło się świąteczne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy. To już kolejna wizyta Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Lublin w progach naszej szkolnej biblioteki. Gości - 13 nauczycieli bibliotekarzy z Lublina, Lubartowa, Niemiec i Jastkowa - przywitała prezes oddziału pani Małgorzata Dąbrowska - Duda. Następnie mini warsztaty składania papieru poprowadziła pani Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz SP nr 30. Tym razem reklamowe broszury, katalogi marketów, kolorowe czasopisma przeobraziły się w niepowtarzalne i ... nieco szalone anioły.
Więcej na temat przeczytacie klikając: http://www.tnbsp.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=395:rok-szkolny-20172018&catid=34:relacje&Itemid=63#%C5%9Awi%C4%85teczne%20klimaty
piątek, 15 grudnia 2017
Książkowe mapy podróży klasy IIIC.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju klasa IIIC gimnazjum przystąpiła do udziału w projekcie zatytułowanym "Książkowe mapy podróży". Uczniowie pod opieką nauczyciela bibliotekarza - p.A.Szadziewskiej i wychowawcy - p.A.Dębickiej przygotowali plastyczne mapy na bazie książek z działu literatury podróżniczej. Na lekcji wychowawczej gimnazjaliści wzięli udział w grach, które nie tylko sprawdzały ich wiedzę geograficzną, ale pozwoliły na stworzenie zespołów zadaniowych zgodnie z dokonanym przez uczniów wyborem kontynentów, którymi najbardziej są zainteresowani. Następnie otrzymali wskazówki jak czytać i pracować z książką podróżniczą, aby przygotować na ich podstawie ciekawą mapę. Każda z grup otrzymała inną książę. Były to relacje z podróży, dzienniki, wspomnienia, a nawet eseje. Tego typu literatura nie zawsze jest łatwa w odbiorze dla młodego czytelnika. Dlatego uczniowie mieli ułatwione zadanie i mogli czytać książkę fragmentarycznie. Pierwsza osoba z zespołu, która zaczęła czytać książkę miała opowiedzieć o przeczytanym fragmencie kolegom z grupy. Kolejna osoba czytała następne rozdziały i znowu opowiedziała pozostałym. W ten sposób książka została przeczytana, a ponadto zintegrowała grupę, przyczyniła się do wspólnych rozmów, zainspirowała do tworzenia i dzielenia się pomysłami. Na przygotowanie pracy uczniowie mieli około dwóch miesięcy. Dodatkowo każdy z uczniów otrzymał wskazówki pomocne przy tworzeniu mapy. Oto one:
1. Mapę twórz na dużym arkuszu kartonu!
2. Pamiętaj o cechach dobrej mapy
(legenda, skala, kolory, nazwy,…). Być może ktoś wyruszy z tą mapą w podróż i
dzięki Tobie nie zgubi się!;)
3. Dodaj koniecznie do mapy
własne „gadżety” wyróżniające Twoją mapę:
ciekawostki (dotyczące miejsca,
ludzi, geografii, przyrody, kultury,…),obrazki, np. oznacz najfajniejsze miejsce,
otaguj i wpisz linki do ciekawych miejsc (nie wikipedia!!!), wyróżniaj napisy miejsc, nazwy,…, dodawaj otwierające się okienka z
informacjami, kolorowe dodatki (flagi, herby,…)
4. Dbaj o estetykę! Używaj
grafiki, clipartów z Internetu, stosuj kolory, rysuj, maluj. Jeśli Twoje pismo
ręczne jest mało czytelne pisz na komputerze i drukuj.
5. Na mapie ujmij dane o grupie wyruszającej w podróż, np.: dołączcie wasze zdjęcie lub zbiorowy portret (szkic, fotografia, rysunek, avatary)
6. Baw się tworzeniem i pokaż to, co najciekawsze w książce w twoim odczuciu. Wskazówki:
6. Baw się tworzeniem i pokaż to, co najciekawsze w książce w twoim odczuciu. Wskazówki:
Co zabierasz w podróż? (Zrób
listę niezbędnych rzeczy w Twoim bagażu – walizce czy plecaku?)
Jakie pamiątki przywieziesz z
podróży?
Co ciekawego jadłeś? Podaj listę
ciekawych potraw (tych niezjadliwych i pysznych).
Opisz albo narysuj najbardziej
fantastyczny dzień podczas podróży.
Stwórz miejsce na zapisanie i
narysowanie przygody, jaka ci się przytrafiła w podróży.
Co ciekawego widziałeś (w muzeum,
na ulicy, w lesie, w górach, park krajobrazowy, …)?
Lista rzeczy ekstremalnych.
Słowa i słówka w języku kraju, który poznajesz przez książkę (dzień
dobry, do widzenia, proszę, dziękuję)
Przygotuj krzyżówkę lub inną rozrywkę nawiązującą do podróży.
Mapa na podstawie książki Beth Weathers "Everest: na pewną śmierć".
Mapa - plakat na podstawie "Ekspedycja: historia mojej miłości" Bea Uusma.
czwartek, 14 grudnia 2017
Czytanie - polecam ...
Wojciech Cejrowski to człowiek o kontrowersyjnych i radykalnych poglądach, z którymi wiele osób się nie zgadza. Skutkiem tego, niestety, jest niechęć do jego twórczości. A pisarstwo tego "bosego podróżnika" świadczy o jego wielkim talencie do snucia pasjonujących opowieści. Każdy kto chciałby "odkryć" Ameryki, poznać życie Indian powinien sięgnąć po książki: "Gringo wśród dzikich plemion", "Rio Anaconda", "Podróżnik WC", "Wyspa na prerii" i ... wszystkie inne, bo na jednej się nie skończy 😊
Poleca Jakub z kl.IIIb
PS. Książki autorstwa Wojciecha Cejrowskiego można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!
KSIĄŻKA! Dodaj do ulubionych - projekt edukacyjny w kl.IIIa
W klasie IIIa w bieżącym roku szkolnym odbył się cykl zajęć promujący czytanie książek jako zajęcia niosącego wiele korzyści. Dzięki prezentacji "KSIĄŻKA! Dodaj do ulubionych" opartej na książce F.Boucher pt. "Książka, dzięki której pokochasz książki" uczniowie poznali szereg powodów, dla których warto książki czytać. Powodów śmiesznych, a czasami trochę szalonych 😆 Kolejna lekcja i kolejna prezentacja "KSIĄŻKI MISTRZÓW PĘDZLA. Obrazy znanych malarzy z motywem książki(wybór subiektywny)" ukazywała uczniom fakt, że książka i czytanie są częstym motywem w twórczości wielkich mistrzów pędzla na przestrzeni dziejów. Efektem tego cyklu zajęć były spontaniczne wypowiedzi uczniów na temat powodów czytania/nieczytania książek, w tym lektur szkolnych oraz zdjęcia "zaczytanych" uczniów klasy IIIa - zaczytanych we współczesnej scenerii lub w stylu i klimacie "dawnych mistrzów pędzla". I miejmy nadzieję ... zmianę postawy "nieczytania" na "czytanie", dobre nie tylko od święta!!!
Świąteczne origami w DPS "Kalina"
W piątek 8 grudnia 2017 uczennice klas IIIA, IIIC i IIA: Magdalena
Mucha, Joanna Dubis , Klaudia Janusz, Natalia Mazurek, Milena Zawadzka, Zofia
Tylus i Dominika Drela wraz z opiekunkami: p. Ewą Osobą, nauczycielem bibliotekarzem, p. Katarzyną Jarosińską, nauczycielem wf i p. Małgorzatą Fajgielską, nauczycielem j.niemieckiego udały się na przedświąteczne spotkanie do Środowiskowego Domu
Opieki Społecznej „Kalina”. Od lat realizujemy tam program pomagający w integracji osób chorujących przewlekle z ludźmi młodymi. Tegoroczna wizyta była już czwartą warsztatową wizytą w gościnnym DPS Kalina. Tym razem wolontariuszki ze Szkolnego Koła Origami tworzyły przepiękne dekoracje. Wykonaliśmy, bo w grupie uczestników warsztatów po raz pierwszy pojawili się panowie😉, dekoracje świąteczne: choinkę i modułową gwiazdę oraz kartkę świąteczną. Jak zwykle było sympatycznie, serdecznie i radośnie. A Seniorzy ponownie udowodnili, że są ... zawsze młodzi i lubią aktywnie i na wesoło spędzać przedpołudnia. A origami jest całkiem proste 😊
Świąteczne warsztaty origami
View more presentations or Upload your own.
wtorek, 12 grudnia 2017
"Blurb", czyli reklama książek ze szkolnej biblioteki na lekcjach języka angielskiego.
"Blurb" z języka angielskiego to tekst na obwolucie, notka reklamowa lub wydawnicza, notatka, reklama. Tego rodzaju reklamy książek przygotowali gimnazjaliści z klasy IIA. Na lekcjach języka angielskiego z panią Emilią Kosowską-Stępniak uczniowie zapoznali się z angielskimi przykładami "blurb", a następnie przygotowali własne prace literacko-plastyczne na bazie ostatnio przeczytanych książek. Obwoluty książek zaprojektowane przez gimnazjalistów dotyczyły lektur, np. "Małego Księcia", "Hobbita", ale też ulubionych książek, np. "Harrego Pottera". Większość zareklamowała książki zakupione jako nowości do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu gimnazjaliści stworzyli dla rówieśników najlepszą reklamę nowych książek wartych przeczytania i wypromowali siebie jako czytelników o określonych preferencjach czytelniczych. Wiemy już, że Julka B. to miłośniczka kryminałów skandynawskich, a Dominika lubi powieści obyczajowe. Kasia C. czyta prawie wszystko, bo sięga po powieści obyczajowe, przygodowe, a horrory Kinga są u niej na topie. Estera również czyta kryminały, np. Rudnickiej, a inni idą w ślady wychowawczyni i czytają powieści fantastyczne, np. Igrzyska śmierci. Milena też do nich należy. Uczniowskie "blurb" - okładki książek przypominają nieco lapbooki. Przygotowane w języku polskim lub angielskim zdobią szkolną bibliotekę, a przede wszystkim reklamują dobrą literaturę.
Book characters.
Każda lekcja, każde spotkanie z uczniami jest okazją do rozmów o książkach i popularyzacji wartościowej literatury oraz działań twórczych opartych na książkach. Również lekcja zastępstwo, tym razem lekcja języka angielskiego w klasie IV g, była taką szansą. Grupa uczennic poznała podstawowe słownictwo w języku angielskim związane z książką. Za pomocą pytań i króciutkich opisów odgadywały pojęcia , takie jak: książka, autor, bohater, obrazek, ilustracja, audiobook, ebook. Kolejna część lekcji to projektowanie własnego bohatera książkowego. Zadanie było na tyle utrudnione, że postać musiała być w całości wymyślona. Następnie każda czwartoklasistka prezentowała stworzonego bohatera według schematu: jak się nazywa postać? czy jest postacią ze świata fantastycznego czy realnego? jakie ma cechy wyglądu i charakteru? gdzie mieszka? w jakich wydarzeniach uczestniczy? W ten sposób powstała galeria fantastycznych postaci stworzonych w wyobraźni uczennic i na kartonikach. Przy następnej okazji będziemy uczyć się tworzyć wspólną opowieść z wykorzystaniem zaprojektowanych bohaterów uczennic.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Mobilna biblioteka dla każdego ucznia w Polsce.
lektury.gov.pl to nowy projekt skierowany do wszystkich uczniów w Polsce. Jest to biblioteka, w której uczniowie znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Każdy uczeń znajdzie tu nieodpłatnie ebooki oraz audiobooki lektur.
Wszystko,co trzeba zrobić,to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów - nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe, jak również lektury uzupełniające - od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32% wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających. Dzięki portalowi daje się je wszystkie zmieścić na tablecie.
Dziś młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom młodych ludzi. Dzięki niemu w jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej.
Ponad 30% nastolatków pozostaje online całą dobę, niezależnie od miejsca pobytu, a ponad 93% codziennie w domu korzysta z Internetu - wynika z badań "Nastolatki 3.0" przeprowadzonych przez NASK.
Mimo powszechnego dostępu do Internetu, jest on rzadko wykorzystywany do poszukiwania lektur. Zadane przez polonistów teksty znajduje w Internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. Nie wynika to z braku dostępu do Internetu, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie, zaś dostępne lektury publikowane są w mało atrakcyjnej formie. Nie mniej istotnym problemem jest dostępność lektur w wersji dźwiękowej. Pomimo stale rosnącej popularności audiobooków, dostęp do nich ogranicza fakt, że oferują je głównie płatne serwisy.
Odpowiedzią na ten problem jest portal lektury.gov.pl. Na platformie książki udostępnione są poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Ponadto użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.
Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu lektury.gov.pl będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.
Konkurs pięknego czytania książek Astrid Lindgren dla klas IV!
8 grudnia w bibliotece szkolnej G odbył się konkurs pięknego czytania dla klas IV. Konkurs dedykowany był Astrid Lindgren - znanej szwedzkiej pisarce literatury dziecięcej, która w tym roku obchodzi setną rocznicę urodzin. Z tej okazji zainteresowani konkursem czwartoklasiści zaprezentowali fragmenty znanych książek autorki: "Pippi Langstrump", "Dzieci z Bullerbyn", "Bracia Lwie Serce", "Emil ze Smalandii". Komisja złożona z nauczycieli polonistów i nauczyciela bibliotekarza wysłuchała głośnego i pięknego czytania uczniów. Nauczyciele oceniali intonację, artykulację oraz interpretację tekstu i wyłoniła laureatów. Przyznano równorzędne dwa miejsca pierwsze, drugie i trzecie. Przyznano również wyróżnienia. Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce: Maja Jukowska, kl. 4d; Adriana Żydek, kl. 4c
II miejsce: Mikołaj Krawczyk, kl. 4d; Krzysztof Marszałowicz, kl. 4a
III miejsce: Bartek Gładysz, kl. 4e; Sara Werner, kl. 4h
Wyróżnienia:
Wojciech Gładysz, kl.4e; Amelia Pawelec, kl.4d; Kornelia Kliczka, kl. 4h
I miejsce: Maja Jukowska, kl. 4d; Adriana Żydek, kl. 4c
II miejsce: Mikołaj Krawczyk, kl. 4d; Krzysztof Marszałowicz, kl. 4a
III miejsce: Bartek Gładysz, kl. 4e; Sara Werner, kl. 4h
Wyróżnienia:
Wojciech Gładysz, kl.4e; Amelia Pawelec, kl.4d; Kornelia Kliczka, kl. 4h
Konkurs był również szansą, aby poznać inne niż omawiane na lekcjach fragmenty książek Lindgren. Spotkanie było też okazją, aby przybliżyć ciekawe fakty z życia autorki, które niewątpliwie miały wpływ na twórczość autorki i powstanie wesołych, mądrych i ciepłych historii, które nadal zachwycają czytelników.
http://booklips.pl/zestawienia/13-rzeczy-ktorych-mogliscie-nie-wiedziec-o-astrid-lindgren/
VI edycja konkursu "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia"
5 grudnia odbyła się Gala Laureatów, szóstej już edycji, Archidiecezjalnego Konkursu "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia". Uroczystość zgromadziła uczniów nagrodzonych i wyróżnionych prac, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości, w gronie których znaleźli się m.in.: p.Piotr Gałka, prezes Spółdzielni im. W. Z. Nałkowskich w Lublinie, p.Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego, p. mgr inż. Justyna Erd, kierownik Sekcji Wydawnictw Krajowych w Oddziale Gromadzenia Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL Jana Pawła II. Wśród przybyłych gości byli także p. Beata Jezierska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie oraz jurorzy konkursu: p. Iwona Kozak, nauczyciel j.polskiego, p.Alina Hładyniuk, nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych, p. Aneta Szadziewska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Galę Laureatów prowadziła pomysłodawczyni i organizatorka konkursu - p.Dorota Surtel, nauczyciel katecheta Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie. Tegoroczna edycja konkursu była REKORDOWA - przystąpiło do niej aż 79 szkół, przysyłając 299 prac plastycznych i 38 prac literackich. Bogactwo świątecznych motywów i różnorodność zastosowanych technik - tym charakteryzowały się nadesłane prace. Poniżej zamieszczamy prezentację zawierającą subiektywny 😊 wybór bożonarodzeniowych kartek.
This free digital slideshow customized with Smilebox |
Galę Laureatów uświetnił występ Koła teatralnego i Chóru szkolnego, który przedstawił Jasełka. Uczniów przygotowali p. Iwona Kozak, opiekun Koła oraz p. Michał Jankowski, nauczyciel muzyki. Bożonarodzeniowe widowisko nie tylko wzruszyło i rozbawiło widzów, ale także zmusiło do refleksji nad istotą świąt.
Najważniejszą jednak częścią Gali było ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i finalistom. Sponsorami nagród VI edycji konkursu byli: Biblioteka Uniwersytecka KUL Jana Pawła II, Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM i "Herbapol-Lublin" S.A.
Wyślij życzenia na Święta Bożego Narodzenia
View more presentations or Upload your own.
Konkurs stał się również medialny 😉 Krótką relację znajdziesz klikając: https://radio.lublin.pl/news/kartka-lepsza-niz-sms-rekordowy-konkurs-swiateczny
piątek, 8 grudnia 2017
Młodzieżowe lapbooki gimnazjalistów z klasy 2B!
Lapbooki stają się w naszej szkole coraz popularniejszą metodą pracy z uczniami. Dla gimnazjalistów praca nad lapbookiem to szansa na rozwijanie i odkrywanie wielu umiejętności. Pierwsza to poszukiwanie informacji na dany temat, następnie selekcja materiału, a dalej doskonalenie umiejętności plastycznych i praca nad wyczuciem estetycznym. Na koniec to ćwiczenie prezentowania tematu za pomocą lapbooka. Te kolorowe teczki to nic innego jak rodzaj notatnika, do którego możemy wracać, gdy trzeba powtórzyć zadany temat lub gdy chcemy rozwijać zainteresowania w zakresie określonego zagadnienia. Lapbooki z prezentacji wykonali gimnazjaliści z klasy IIB gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego - pani Iwony Kozak. Razem nauczycielem bibliotekarzem - panią Anetą Szadziewską zdecydowałyśmy się na taką metodę pracy z uczniami, aby gimnazjaliści mieli szansę zapoznać się z wieloma nowymi książkami ze szkolnej biblioteki. Lapbooki dotyczyły nowych, nagradzanych i głównie polskich młodzieżowych powieści, które uczniowie omawiali jako lekturę uzupełniającą. Na jednej z lekcji mieli możliwość samodzielnego wyboru książki ze zbioru przygotowanego przez nauczyciela bibliotekarza. Następnie, aby wstępnie "poznać" książkę wykonali kilka ćwiczeń na "zaprzyjaźnienie się z lekturą". Skupiliśmy się na pierwszym zdaniu w książce, ciekawostkach o autorze, odkrywaniu wyrazów, których znaczenia nie znamy, wybranych zdaniach z pozytywnym przesłaniem oraz na zakończeniu powieści. To był wstęp, a potem pozostało już tylko przeczytać powieść i zrobić własny lapbook. Większość uczniów wywiązała się z zadania bardzo dobrze. Przeczytane książki uczniowie zaprezentowali w formie lapbooków na kolejnych lekcjach. Powstały estetyczne, ciekawie wykonane pod względem plastycznym lapbooki z ciekawostkami o bohaterach książek, planami wydarzeń, własnymi opiniami o książkach, a nawet krzyżówkami i mini konkursami z tamatyki powieści. Wszystkie można obejrzeć w poniższej prezentacji.
This free slideshow design personalized with Smilebox |
Fantastyczne memy!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy IIIB gimnazjum przygotowali "fantastyczne memy". Ich prace są efektem zaplanowanych działań nauczyciela polonisty - pani Iwony Kozak i nauczyciela bibliotekarza - pani Anety Szadziewskiej. W październiku uczniowie wypożyczyli nowe książki z gatunku fantastyki zakupione w ramach NPRCz do szkolnej biblioteki. Każdy uczeń z zaproponowanej puli książek mógł wybrać dowolną dodatkową lekturę. Na kolejnej lekcji uczniowie zapoznali się z popularnym współcześnie w świecie Intermetu zjawiskiem "memów". Za pomocą wydrukowanych obrazów - memów uczniowie omawiali cechy memów, emocje wyrażane przez nie i dyskutowali o roli tych specyficznych kolaży powstałych z połączenia obrazu z tekstem. Prezentacja "Fantastyczne memy" przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza pomogła zdobyć i usystematyzować wiedzę na temat zjawiska memów. Następnie gimnazjaliści otrzymali zadanie przygotowania własnych memów z wykorzystaniem tekstu, cytatów z czytanej lektury z gatunku fantastyki i dowolnego obrazu - fotografii, ilustracji, własnego rysunku. Kolejnym etapem była prezentacja książek na lekcjach języka polskiego. Pod kierunkiem pani Iwony Kozak gimnazjaliści zaprezentowali przeczytane książki bazując na zadawanych przez nauczyciela pytaniach i zagadnieniach:
Gdzie rozgrywa się akcja książki?
Opisz jedno z miejsc, które ma znaczenie dla rozwoju akcji.
Gdzie rozgrywa się akcja książki?
Opisz jedno z miejsc, które ma znaczenie dla rozwoju akcji.
W baśniach pojawia się motyw walki dobra ze złem. Czy w
"twojej" powieści jest taki motyw? Opowiedz o nim.
Który z bohaterów powieści wydaje się najbardziej
prawdopodobny? Scharakteryzuj go.
O jakich wartościach mówi powieść?
Opowiedz o najciekawszym, według ciebie, wydarzeniu z
powieści.
Które z wydarzeń powieści najbardziej cię zaskoczyło?
Opowiedz o nim.
Jakie znane motywy odnajdziesz w przeczytanej powieści?
Którą ze scen powieści pamiętasz najwyraźniej? Opowiedz o
niej.
Które z elementów świata przedstawionego powieści nawiązują
do baśni?
Jakie cechy powieści fantasy odnajdziesz w przeczytanym
przez ciebie utworze?
Wymień wątki, które pojawiają się w powieści. Krótko
opowiedz o jednym z nich.
Opisz miejsce/miejsca akcji.
Jakie przesłanie zawiera utwór?
Jakie fantastyczne elementy zawiera powieść?
Scharakteryzuj bohatera pierwszoplanowego.
Wymień bohaterów powieści. Który z bohaterów drugoplanowych
lub epizodycznych zwrócił twoją uwagę?
Opisz bohatera powieści, który wydaje się najbardziej
fantastyczny!
Czy przeczytana przez ciebie powieść trzyma w napięciu
czytelnika? Co buduje to napięcie?
Jakie magiczne przedmioty pojawiają się w powieści?
Wśród przeczytanych książek znalazły się baśnie, literatura science-fiction i grozy, powieści katastroficzne. Uczniowie zaprezentowali następujące tytuły:
1. Gaiman N.: Ocean na końcu drogi.
2. Terakowska D.: Władca Lewaru.
3. Oliver L.: Delirium.Opowiadania.
4. Cohn
R: Beta.
5. Martin G.R.R.: Gra o tron.
6. Riggs R.: Osobliwy dom pani Peregrine.
7. Glukhovsky D.: Metro 2033.
8. Ewing L.: Córki księżyca.
9. Dennard S.: Prawodziejska.
10. Dasher J.: seria Więzień labiryntu.
11. Weir A.: Marsjanin.
12. Clare C.: seria Dary Anioła.
13. Pilipiuk A.: Zagadka Kuby Rozpruwacza.
14. Funke K.: Kamienne ciało.
15. Le Guin U.K.: Czarnoksiężnik z
Archipelagu.
16. Kass M.: Misja 100.
Subskrybuj:
Posty (Atom)