poniedziałek, 28 maja 2018

Warsztaty origami w czytelni biblioteki

24 maja, we czwartek, w czytelni biblioteki szkolnej odbyły się warsztaty artystyczne. Uczniowie wykonywali okolicznościowe kartki z okazji Dnia Matki. Taka kartka to wspaniały pomysł na prezent dla ukochanej Mamy. Wyjątkowa choć prosta, niebanalna, bo własnoręcznie wykonana kartka z życzeniami uświetniła ten szczególny dzień!!!



Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free digital slideshow generated with Smilebox
  

piątek, 18 maja 2018

Zajęcia origami w kl.IVe

17 maja w klasie IVe odbyły się kolejne zajęcia z wykorzystaniem techniki origami. Tym razem uczniowie wykonali kartkę z okazji Dnia Matki. Dzień Matki to święto obchodzone  w różnym czasie w ponad 40 krajach na całym świecie. W Polsce ten szczególny dzień obchodzony jest 26 maja. Uczniowie klasy IVe przygotowali kartki z motywem modułowego kwiatu ... piwonii. A efekty ich pracy obejrzycie w relacji fotograficznej poniżej.To już trzecie warsztaty w tej klasie i muszę przyznać, że to widać :-) Czwartoklasiści pracują sprawniej, coraz staranniej, są bardziej skupieni i samodzielni. Brawo!!! 

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Another digital slideshow by Smilebox

czwartek, 17 maja 2018

(Do)wolność czytania!!!

W szkolne obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek włączyły się także zajęcia Koła origami :-) Uczennice klasy IVb i IIIag składały techniką origami ... zakładki do książek. Powstały niebanalne zakładki w kształcie serca i kwiatu, symbolizujące pozytywny emocjonalnie stosunek do książek i czytania. Niektóre z zakładek otrzymały dodatkowe ozdoby w postaci kwiatków z wycinaków i koralików.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free digital slideshow created with Smilebox


wtorek, 15 maja 2018

Teatr szkolny

W Tygodniu Bibliotek w całej Polsce odbywa się szereg imprez promujących książki i biblioteki. Prezentujemy widowisko teatralno-medialne pt. „Opowieści literackie obrazami inspirowane” przygotowane przez Szkolne Koło teatralne pod opieką p. Iwony Kozak. Są to trzy sceny, w których dzieła malarskie wprowadzą nas w świat i klimat powieści literackich. Obrazy: Bibliotekarz” Giuseppe Arcimboldo, „Krzyk” Edwarda Muncha i „Czytająca w ogrodzie” Barbary Jaśkiewicz przywołują powieści Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru”, ballady Adama Mickiewicza „Lilije” i „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Medialną oprawę tego widowiska przygotowała wraz z uczennicami klasy 3 bg- Magdaleną Szubartowską i Agatą Szumlak, p. Aneta Szadziewska.

Poczujecie razem z nami(Do)wolność czytania”!!!

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w ... bibliotece szkolnej

Hasło tegorocznego XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi:
"(Do)wolność czytania"
Ta swoista gra słów ma wiele symbolicznych i praktycznych odwołań ukazujących znaczenie książki i czytania w życiu człowieka. Oznacza ono m.in.: nieskrępowany żadnymi nakazami, ani zakazami dostęp do książki w różnej postaci:e-booków, audiobooków, książki tradycyjnej, wolność i dowolność wyboru czytanej literatury, okoliczności w jakich się czyta, kiedy i jak długo oddaje się lekturze, dowolność interpretacji, odbioru i rozumienia lektury itp.
(Do)wolność czytania to także wolność myślenia, kreatywność, rozwój intelektualny, nieograniczone możliwości ...
Kolejne artystyczno-czytelnicze spotkanie, tym razem z uczennicami kl.IIIbg, pt."Bransoletka" było dowodem na to, że książka inspiruje do różnorodnych działań i wyzwala ukryte talenty. Twórczość Ewy Nowak nie tylko była powodem spotkania, ale też zachęciła uczestniczki do artystycznych działań twórczych i miejmy nadzieję czytania powieści Ewy Nowak z serii "miętowej" :-)

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Free digital scrapbooking design made with Smilebox


piątek, 11 maja 2018

Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Bernat.

     9 maja w bibliotece szkolnej gościliśmy panią Agnieszkę Bernat - autorkę kryminału z wątkami lubelskimi "Zbrodnie z Nickenswalde". W spotkaniu uczestniczyła klasa IIA gimnazjum oraz wybrani uczniowie klasy IIB i III A gimnazjum - czytelnicy kryminałów. 
      Pani Bernat prowadziła ciekawy dialog z młodzieżą, a rozpoczęła go pytaniami o zainteresowania czytelnicze uczniów, w tym czytanie kryminałów. Okazało się, że wśród uczniów mamy fanów kryminałów skandynawskich, a jedna z uczennic zachęciła autorkę do sięgnięcia po kryminały polskiej pisarki - Olgi Rudnickiej. Estera z klasy IIA, która moderowała spotkanie, zapytała o zamieszczony w książce cytat A.Christie. Dowiedzieliśmy się, że jest to dla autorki mistrzyni kryminału i niedościgniony wzór. Następnie przeczytaliśmy fragment o miejscu akcji książki - Mikoszewie, co skłoniło publiczność do rozmowy o tym, gdzie umieścilibyśmy akcję swojej powieści. W ten sposób poznawaliśmy cechy kryminału i dowiedzieliśmy się dlaczego "Zbrodnie w Nickenswalde" rozgrywają się na Żuławach, a nie głównie w Lublinie. Przy okazji autorka rozwiązała dylemat niemieckiego po części tytułu książki, o czym zdecydowało wydawnictwo. Przeczytaliśmy też charakterystykę jednego z bohaterów książki i fragment o Lublinie. Był to pretekst do dyskusji o budowaniu wydarzeń powieści kryminalnej i tworzeniu postaci od początku do końca.Wątek Lublina wywołał lekkie poruszenie wśród młodzieży i pozwolił na refleksję nad pięknem, ale i brzydotą naszego miasta oraz na sugestie, gdzie mogłaby rozgrywać się kolejna powieść autorki. Wiemy już, że ją pisze i będzie rozgrywała się w Lublinie i w okolicach miasta, współcześnie i w latach siedemdziesiątych XXw. Rozmawialiśmy też o pierwszym i ostatnim zdaniu w książce, ich tworzeniu i roli w kontekście zainteresowania powieścią czytelników.
      Spotkanie przebiegło w bardzo miłej oraz luźnej atmosferze i było bardzo ciekawe. Można nawet powiedzieć, że to pewnego rodzaju lekcja języka polskiego. Nawet gdyby pani Bernat nie była polonistką ze szkoły po sąsiedzku, to i tak uznalibyśmy, że to warsztat  na temat pisania, tworzenia tekstów i czytania. Miło nam, że przygotowana formuła spotkania - czytanie fragmentów powieści i dyskusje na ich temat, zainspirowały też autorkę do pomysłu przeprowadzenia warsztatów kreatywnego pisania.
      Kwiaty, kryminał i gadżet z wątkiem lubelskim to forma podziękowania autorce z naszej strony.



wtorek, 8 maja 2018

Tydzień Bibliotek 2018 pod hasłem (Do)wolność czytania!

   Wszystkich czytelników naszej szkolnej biblioteki zapraszamy do współtworzenia w dniach 7-13 maja obchodów Tygodnia Bibliotek. W tym roku wydarzenie obchodzone jest już po raz piętnasty, a hasło tegorocznej edycji brzmi: (Do)wolność czytania! 
   Święto ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
   Warto też dodać, że 8 maja to Dzień Bibliotekarza.


   Zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z programem Tygodnia Bibliotek biblioteki szkolnej gimnazjum i udziału w różnych wydarzeniach:

1. Wystawa "(Do)wolność czytania" - interpretacja hasła Tygodnia Bibliotek wraz z możliwością wolności wypowiedzi przez uczniów na ten temat. (dla wszystkich)
2. Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Bernat - autorką kryminału. (9 maja; kl.2a g i zainteresowani czytelnicy)
3. Widowisko teatralno-muzyczne "Opowieści literackie obrazami inspirowane" (14 maja; kl. 7)
4. Projekt eTwinning z Portugalią "Once upon a painting" - projekt z Portugalią, Hiszpanią i Ukrainą promujący dzieła sztuki i czytanie.
5. Dzień eTwinning 2018 (9 maja) - świętowanie skupione wokół tegorocznego hasła – dziedzictwo kulturowe! Zachęcamy nauczycieli, by razem ze swoimi uczniami uwolnili swoją kreatywność i zaprezentowali sztukę w ich własnym wydaniu. Jak wziąć udział?                                           -Wybierz ulubione dzieło sztuki (np. z zasobów portalu Europeana, https://artsandculture.google.com/)                                                               
-Zrekonstruuj je tworząc tableau vivant, czyli „żywy obraz”, nagranie video, lub łącząc dwa dzieła sztuki w jedno
6. Zajęcia czytelniczo-artystyczne w klasach IIIbg i IIIag.

niedziela, 6 maja 2018

Projekt eTwinning-Letras Galegas 2018!

     W 8 edycji europejskiego konkursu na zakładkę w ramach projektu eTwinning "Letras Galegas 2018" wzięły udział trzy uczennice gimnazjum z naszej szkoły. Tym razem zadaniem w konkursie było zaprojektowanie zakładki do książki dedykowanej pisarce - Marii Victorii Moreno Marquez. Jak zawsze bohaterem konkursu jest pisarz z regionu Galicja w Hiszpanii. Organizatorem konkursu jest zaprzyjaźniona szkoła The secondary school San Clemente z Santiago de Compostella. Pomysłodawcom projektu zależy na promocji twórczości i regionu Galicja w Hiszpanii, jak i na zachęceniu uczniów w ramach eTwinning do wykorzystywania technologii komputerowej do pracy twórczej. 
   Uczennice w naszej szkole przygotowały dwustronnie zaprojektowane zakładki wykorzystując programy graficznie i malując je ręcznie. Magdalena Szubartowska z klasy IIIB gimnazjum wykorzystała w swojej pracy program Photoshop i motyw tematyczny nawiązujący do jednej z książek autorki, a Julia Sadurska i Wiktoria Marucha z klasy IIIC zaprojektowały swoje prace za pomocą akwareli, pióra oraz przedstawiły wizerunek autorki, motyw miasta i interpretację cytatu z wiersza autorki. Teraz pozostaje trzymać kciuki, gdyż prace biorą udział w konkursie z nagrodami. Do konkursu przystąpiło dziewięć szkół, w tym nasz szkoła z Polski, jedna z Portugalii i Włoch, a pozostałe to szkoły z Hiszpanii.




piątek, 4 maja 2018

Szkolna Ściana Czytelniczych Inspiracji c.d.


Przedstawiamy kolejną "porcję" cytatów wyszperanych przez uważną czytelniczkę - Joannę Dubis, uczennicę klasy III ag. I tym razem prezentujemy je po to, by zachęcić Was do sięgnięcia po książki, z których pochodzą :-) - "od szczegółu do ogółu"!!!


"Wszystko, co jest warte posiadania,
warte jest też, żeby o to walczyć."
             Kirsty Moseley "Nic do stracenia. Początek"

"Rozdarta między obawą że i tak kogoś zranię, a ciągłym bólem w środku, postanowiłam przestać cokolwiek czuć. Wyłączę to. Zamknę. Sama wzbudzę w sobie obojętność. 
Z początku trudno, zwłaszcza nocą, kiedy mój mózg upierał się, by wszystko pamiętać."
                              Jessica Sorensen "Przeznaczenie Violet i Luke'a"

"Czasami najlepsze rzeczy to te niezaplanowane;
 decyzje podjęte pod wpływem chwili."
                                         Jessica Sorensen "Ocelenie Callie i Kaydena"

"Strach to czasem brzydka rzecz. Nie pozwala ci doznawać najpiękniejszych chwil. Będzie Twoim przekleństwem, 
jeśli go nie pokonasz."
                                     Federico Moccia "Trzy metry nad niebem"



"Bądź osobą, którą miałaś być, a nie tą którą inni postanowili z ciebie zrobić."
                            Jessica Sorensen "Ocelenie Callie i Kaydena"

"Ludzie zwykle wiedzą to, co chcą wiedzieć, 
ale to nie czyni z nich złych ludzi."
                            Jessica Sorensen "Ocelenie Callie i Kaydena"

"Rany stanowią część naszego istnienia."
                     Jessica Sorensen "Ocelenie Callie i Kaydena"


"Każdy musi mieć jakieś sekrety. 
Dzięki nim jesteśmy podatni na ciosy."
                       Becca Fitzpatrick "Black Ice"

"Celem życia jest rozwój własnej indywidualności."
Oscar Wilde "Portret Doriana Graya"

"A serca nie lubią cierpieć."
Paulo Coelho "Alchemik"

"[...] wolność wtedy tylko istnieje, kiedy się z niej korzysta."
Eric-Emmanuel Schmitt "Małe zbrodnie małżeńskie"