wtorek, 18 grudnia 2018

Papierowa śnieżynka

12 grudnia w klasie Ve odbyła się lekcja, podczas której uczniowie składali papierowe śnieżynki origami. Zajęcia te są kontynuacją warsztatowych lekcji z wykorzystaniem sztuki origami w tej klasie, które rozpoczęły się w ubiegłym roku szkolnym. Piątoklasiści przystąpili do składania z zapałem 😊 Zręczne ręce starszych i wprawionych w składaniu origami uczniów poradziły sobie ze składaniem modułowej śnieżynki. A jak to wyglądało zobaczcie sami.




O Narodowym czytaniu "Przedwiośnia" S.Żeromskiego raz jeszcze ...


Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w akcji Narodowego Czytania 2018. Prezydent przekazał także okolicznościowy egzemplarz "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego





Książka pod choinkę


Biblioteka szkolna zachęca do czytania książek. 
W okresie przedświątecznym znosimy limity wypożyczeń!
 Każdy uczeń może wypożyczyć nieograniczoną ilość książek!
"WYBIERZ KSIĄŻKĘ NA DŁUGIE ZIMOWE WIECZORY" - 
głoszą napisy na plakatach.
Akcja trwa do 21 grudnia i do ... wyczerpania zapasów 😊
Zapraszamy Wszystkich chętnych uczniów codziennie w godzinach pracy biblioteki.
Gwarantujemy nowości, fachową pomoc przy wyborze książek!
Ciekawe książki czekają właśnie na Ciebie!


Nauczyciele bibliotekarze





Świąteczne spotkanie z Seniorami


"Kiedy ręce są zajęte wykonywaniem czegoś, 
to serce śpiewa radośnie ..." 

11 grudnia, po raz siódmy już, spotkaliśmy się w gościnnych progach Środowiskowego Domu Samopomocy "Kalina" w Lublinie. Spotkania uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego z Seniorami stały się tradycją naszej szkoły😊 Tym razem było to świąteczne warsztatowe spotkanie, podczas którego pod czujnym okiem prowadzącej - p.Ewy Osoby - uczestnicy składali techniką origami choinki, śnieżynki, a także tworzyli kartkę bożonarodzeniową. Wspólnie z Seniorami pracowali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Funkcję wolontariuszy wspierających uczestników warsztatów pełnili uczniowie klasy IIIag: Dominika, Zosia, Julia i Mikołaj.  Opiekunami młodzieży niepełnosprawnej były: p.Małgorzata Fajgielska i p.Agnieszka Najda. Każdy uczestnik poradził sobie znakomicie ze składaniem świątecznych ozdób, które upiększą niejeden dom.  


Wspólne składanie przyczyniło się także do integracji młodzieży z Seniorami i rówieśnikami niepełnosprawnymi, przełamało bariery i stereotypy zachowań wobec osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych o czym świadczą wypowiedzi uczniów - wolontariuszy z SP nr 30: "Seniorzy bardzo aktywnie brali udział w zajęciach. Bardzo się cieszę, że warsztaty przyniosły im tyle radości i uśmiechu na twarzy" - zauważa Dominika. A Zosia dodaje: "Każda wizyta ŚDP "Kalina" jest dla mnie miłą przygodą. Seniorzy są bardzo zaangażowani w warsztaty, które z nimi przeprowadzamy. To niezwykłe uczucie widzieć uśmiech na ich twarzach".


Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Another photo slideshow by Smilebox







Świąteczne klimaty w czytelni biblioteki szkolnej

Czytelnia biblioteki szkolnej to doskonałe miejsce twórczych spotkań w miłym towarzystwie 😉 Klimat Świąt Bożego Narodzenia można było poczuć nie tylko podczas zajęć Koła origami, ale też podczas długich przerw i zajęć "doraźnych" z uczniami, którzy odwiedzają bibliotekę podczas czasu wolnego od lekcji.




Skąd przyszła do nas choinka?


Nad tak postawionym pytaniem dotyczącym tradycji dekorowania choinki zastanawiali się dzisiaj uczniowie klasy IVd podczas zajęć z wychowawcą p. Andrzejem Osobą i nauczycielem bibliotekarzem p. Ewą Osobą. Choinka trafiła do Polski w XIX wieku z Niemiec. Wcześniej jej funkcje pełniła podłaźniczka, czyli jodełka zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół. Ozdobami takiej tradycyjnej choinki były owoce, piernikowe figurki ludzi i zwierząt, orzechy, słomkowe i papierowe łańcuchy, świeczki, dzwonki, aniołki ... Wszystkie one mają swoją symbolikę. Np. pierniki są oznaką dobrobytu, świeczki to symbol Światła Chrystusa, łańcuchy są oznaką więzów rodzinnych, orzechy symbolem siły i zdrowia, a jabłka zdrowia i urody. Podczas zajęć uczniowie wykonali też przy pomocy techniki origami choinkę, którą udekorują w domu.  




poniedziałek, 17 grudnia 2018

VII edycja konkursu "Wyślij życzenia na Święta Bożego Narodzenia"

         13 grudnia odbył się uroczysty finał VII edycji konkursu "Wyślij życzenia na Święta Bożego Narodzenia". Konkurs koordynowany jest przez p.Dorotę Surtel, katechetę, którą wspierają p. Iwona Kozak, nauczyciel j.polskiego, p.Alina Hładyniuk, nauczyciel plastyki i p.Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz. Pani Iwona Kozak przygotowała wraz z uczniami klas piątych B i D przedstawienie, które wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Aktorzy Koła teatralnego  w specjalnie przygotowanych strojach i pięknej scenografii przenieśli nas do Betlejem współczesnego i tego z czasów narodzenia Jezusa, ukazując niezwykłość narodzin Chrystusa. To niezwykłe widowisko nie tylko uświetniło uroczystość, ale także wzruszyło zgromadzoną publiczność. Śpiew kolęd i pastorałek uświadomił wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w całym roku. 
           Gośćmi tegorocznej gali byli: przedstawiciel sponsorów - p.Justyna Erd, kierownik Sekcji Wydawnictw Krajowych Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz p.Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 Biblioteki Wojewódzkiej im.Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, jurorzy-p.Alina Hładyniuk, jurorka kategorii plastycznej, p. Beata Jezierska, dyrektor SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz laureaci i finaliści konkursu oraz ich nauczyciele-opiekunowie. Jury, w skład którego oprócz wymienionych już p.A.Hładyniuk i p.Iwony Kozak, wchodziły też p. Marzena Dumała i p.Katarzyna Stanuch musiało zmierzyć się ze 156 pracami plastycznymi i 28 pracami literacki  z 45 szkół!!! Mimo, że to już siódma edycja, to ciągle odkrywamy nowe spojrzenie młodych ludzi na tajemnicę narodzenia Zbawiciela we współczesnym świecie. Jurorzy za warte nagrodzenia i wyróżnienia uznali w tym roku 9 spośród nadesłanych kartek bożonarodzeniowych i 7 prac literackich - listów z Dobrą Nowiną o Narodzeniu Jezusa do ludzi poszukujących swojego celu i miejsca w życiu. A byli to:
Kategoria plastyczna klasy IV-VI
 Wiktoria Majka kl.VI SP nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie
 Mikołaj Knap kl.IV SP nr 1 Opole Lubelskie
Gabriela Mosińska kl.V SP nr 10 im. Adam Mickiewicza w Puławach
Iga Ostańska klV SP nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie
Maciej Kuś kl.IV SP nr 4  z oddziałami integracyjnymi w Chełmie
Kategoria plastyczna klasy VII-VIII i Gim.
 Kinga Kowalska kl.VII SP im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach
 Wiktoria Butrynowicz klVII SP nr 23 im. Olimpijczyków Polskich  w Lublinie
Weronika Kucharzak kl.VII SSZWiPP nr 1 w Chełmie
Kategoria literacka klasy IV-VI
 Krzysztof Biszczad kl.IV SP nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie
Gabriela Mosińska SP nr 10  im. Adama Mickiewicza w Puławach
Łukasz Pasternak SP nr 6  im. Polskich Lotników w Puławach
Ksawery Bloch SP im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
Kategoria literacka klasy VII-VIII i Gim.
 Zuzanna Studzińska SP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu Kolonii
Dorota Tomala SP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu Kolonii
 Joanna Jusińska SP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu Kolonii
Amadeusz Błaszko SP nr 4  z oddziałami integracyjnymi w Chełmie
             Drugim sponsorem nagród, obok Biblioteki Uniwersyteckiej KUL było Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, dzięki którym oprócz dyplomów uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe. Dziękujemy :-)
             Galę laureatów zakończyła p. dyrektor Beata Jezierska, która nie tylko podziękowała Wszystkim za udział, ale też pogratulowała utalentowanym uczniom i ich nauczycielom, złożyła też życzenia świąteczne. A p.Dorota Surtel dodała: "Jezus narodził się dla Ciebie, pozwól by narodził się w Tobie."  
              Do zobaczenia za rok :-)

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Make a slideshow

               

czwartek, 6 grudnia 2018

Christmas card to Trinidad

W ostatnim tygodniu w czytelni biblioteki szkolnej trwały warsztaty artystyczne, podczas których chętni uczniowie naszej szkoły tworzyli kartki bożonarodzeniowe. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego - zbliżają się przecież Święta 😃 Niezwykły nie jest ani obyczaj składania życzeń, ani samodzielnego wykonywania kartek ... W tym wypadku nietypowi są adresaci życzeń - kartki wysłane zostaną aż ... do Trynidadu i Tobago, państwa Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli. Uczniowie klas Va i IIIag pod opieką nauczycieli j.angielskiego: p.Kamili Choiny i p.Emilii Kosowskiej-Stępniak zredagowali życzenia oraz krótkie informacje o ich nadawcach. Wydarzenie to zaistniało w naszej szkole dzięki współpracy nauczycieli bibliotekarzy, którzy współpracowali ze sobą w ramach ISLM. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - z warsztatów oraz lekcji j.angielskiego w czytelni biblioteki, podczas których uczniowie pisali życzenia. 
Merry Christmas Trinidad!!!

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
This digital scrapbook made with Smilebox



Lekcja wychowawcza + origami

Sztuka origami ma wiele zastosowań w edukacji. Jest doskonałym sposobem na nauczenie dzieci: koncentracji i uważnego słuchania 
tzw. słuchania ze zrozumieniem 😊 Uczniowie podczas składania obserwują instruktora, śledząc jego ruchy i powtarzając krok po kroku kolejne złożenia. W klasie IV d odbyły się zajęcia pt."Świąteczna gwiazdka origami", podczas których uczniowie wykonali prostą gwiazdkę, ćwicząc sztukę koncentracji i uważnego słuchania. Czy im się to udało? Zobaczcie sami 😉

Click to play this Smilebox collage
Create your own collage - Powered by Smilebox
Create a digital collage with Smilebox

środa, 5 grudnia 2018

Koło origami

Choć na dworze już zimowe klimaty 😊 to w czytelni biblioteki jeszcze jesień. Uczennice klasy V f - Nikola i Amelia - składały jesienne liście origami. Dziewczęta dołączyły do grona miłośników origami, którzy spotykają się w czytelni biblioteki szkolnej w piątki. Jeśli chcesz zmierzyć się ze sztuką origami dołącz do nas - w piątkowy poranek o 9.30 lub wczesne piątkowe popołudnie o 13.30. 
Zapraszamy Wszystkich chętnych uczniów i uczennice. 
I Ty możesz zostać MISTRZEM ORIGAMI!


poniedziałek, 3 grudnia 2018

V wojewódzki konkurs literacko-plastyczny poświęcony bibliotekom szkolnym.

Anna z klasy 8A i Julia z klasy 8A zostały nagrodzone w V Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym poświęconym bibliotekom szkolnym. Bieżąca edycja dedykowana była Niepodległej w Lublinie i nawiązywała do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 30 listopada 2018 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie. Obie uczennice przygotowały prace pisemne korzystając ze wsparcia pani Anety Szadziewskiej w bibliotece szkolnej. Wspólnie szukałyśmy informacji o czasach niepodległości w Lublinie i śledziłyśmy wycinki prasowe. Efektem była praca Julii z wątkiem postaci Józefa Piłsudskiego i biblioteki KUL pod tytułem "Duchy niepodległości" oraz futurystyczna praca Ani "Trzecia wojna Światowa"z wątkami lubelskimi i biblioteki. W kategorii klas ósmych Julia zajęła I miejsce, a Ania III.
Serdecznie gratulujemy!