czwartek, 30 maja 2019

Zagraj z nami !!!

Klub Gier Planszowych działa!!! Nie zawsze granie odbywa się w bibliotece, ale najważniejsze że dobrze się bawimy grając, uczymy się współpracy i zdrowej rywalizacji. Poznajemy się na wzajem i "wgryzamy się" coraz bardziej w zasady gier planszowych. Dzięki wsparciu Wydawnictwa Granna poznaliśmy: "Arkę zwierzaków", "Super Farmera Rancho", "Dino kontra Dino", "Batyskaf", "Słońce i Księżyc" i "CV Pocket". Zapraszamy wszystkich chętnych do gry do biblioteki szkolnej (sala nr 2). 
Dołącz do nas i zagraj z nami!





środa, 29 maja 2019

Inspiracje czytelnicze ... na wakacje

Wakacje już tuż, tuż ... Słońce, wyjazdy, odpoczynek ... To czas wolny, z którym czasami nie wiadomo co robić?! A gdy nie wiadomo co robić, to może warto ... poczytać ? Bo "czytanie to [...] ucieczka w nieznane światy, pełne przygód i emocji", którą warto odbyć w czasie  wakacji, bez biletu, bez bagażu ...
Przedstawiamy kolejną porcję cytatów, które zainspirują do "wakacyjnej" lektury:

"Od czekania dusza rdzewieje"
Carlos Ruiz Zafon  "Cień wiatru"

"A serca nie lubią cierpieć."
Paulo Coelho  "Alchemik"

"Bo w oczach tkwi siła duszy."
Paulo Coelho  "Alchemik"

"Nie możemy osiągnąć dobra absolutnego, więc naszym celem jest czynić jak najmniej zła."
Silvana De Mari  "Ostatni smok"

"Ci, co przeprawiają się przez morze, zmieniają niebo nad głowami, ale nie żagle."
Jonathan Carroll  "Białe jabłka"

"Kiedy jest nam ciepło na sercu, nie ważymy słów."
Hans Christian Andersen "Baśń mojego życia"

"Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej."
Carlos Ruiz Zafon  "Cień wiatru"

"Ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo to, że tacy nie są."
Jodi Picoult "Bez mojej zgody"

"[...] pierwsze poznane serce jest tym, do którego zwracamy się najchętniej."
Hans Christian Andersen "Baśń mojego życia"

"Miłość bowiem żąda odrobiny przyszłości."
Albert Camus "Dżuma"

"Ludzie tłoczą się w ekspresach, ale zapomnieli już, czego szukają."
Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę"

"Nigdy nie jest dobrze tam, gdzie się jest."
Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę"

"Kochać to coś irracjonalnego, to niedzisiejsza fantazja, coś, czego nie da się wytłumaczyć, coś, co nie jest praktyczne, coś, co samo w sobie jest swoim jedynym usprawiedliwieniem."
Eric-Emmanuel Schmitt "Małe zbrodnie małżeńskie"

"Tak nam trudno oprzeć się pokusie zrobienia wrażenia na innych, kiedy jesteśmy razem."
Joanne Kathleen Rowling "Harry Potter i czara ognia"

"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć."
Paulo Coelho  "Alchemik"

"I to jest prawdziwe przesłanie wolności: mieć najważniejszą rzecz na świecie, ale jej nie posiadać."
Paulo Coelho "Jedenaście minut"

"Moje idee to gwiazdy, których nie potrafię ułożyć w konstelacje."
John Green "Gwiazd naszych wina"

"Mowa jest źródłem nieporozumień."
Antoine de Saint-Exupery "Mały Książę"

"To, że milczę nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia."
Jonathan Carroll "Szklana zupa"

"Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości."
Paulo Coelho  "Alchemik"

"Masz w sobie tyle uroku, co zdechła dżdżownica."
Suzanne Collins "Igrzyska śmierci"

"Sen jest dobry.-stwierdził. Ale książki są lepsze."
George R.R.Martin "Starcie królów"

"Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki."
Krystyna Siesicka "Zapałka na zakręcie"

"Zwykli ludzie nie wiedzą ile dla kogoś zamkniętego znaczą książki."
Anna Frank "Dziennik"

"Żyjemy tak jak śnimy - samotnie."
Joseph Conrad "Jądro ciemności" 


wtorek, 28 maja 2019

Niech żyją MAMY!!!

24 maja 2 klasach Ve i IVc odbyły się zajęcia warsztatowe "Laurka dla Mamy", na których uczniowie z użyciem sztuki origami przygotowywali kartki dla swoich mam. Z zapałem, powoli i dokładnie, ucząc się trudnej sztuki cierpliwości i koncentracji, wkładając w składanie dużo serca, uczniowie tworzyli kolorowe okolicznościowe kartki. I choć motyw kwiatowy był ten sam, to dzięki dorysowywanym elementom każda kartka ostatecznie była inna. O czym możecie przekonać się, oglądając zdjęcia zamieszczone poniżej. Niektóre z kartek już podczas zajęć wypełnione zostały dedykacjami i życzeniami z okazji Dnia Mamy😊












poniedziałek, 27 maja 2019

Wiosenne warsztaty origami w ŚDS "Kalina"

We wtorek, 21 maja 2019r. po raz kolejny gościliśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy "Kalina", gdzie wraz z uczniami klasy IIIag: Mileną, Julią, Mikołajem, Dominiką i Zosią prowadziliśmy warsztaty origami. Uczestnikami warsztatów byli seniorzy i młodzież z SOSW im.Zofii Sękowskiej w Lublinie. Tematem przewodnim były ... wiosenne kwiaty. Sztuka origami posłużyła do stworzenia bukietu kwiatów i okolicznościowej kartki. "Warsztaty nauczyły mnie współpracy z seniorami. Wymaga to cierpliwości i dokładności. Miło mi, że seniorzy są zadowoleni z zajęć i z efektów swojej pracy." - stwierdza Dominika.
"Czułam, że jestem potrzebna. To miłe uczucie sprawiać komuś przyjemność, bo tak odbieram nasze wspólne spotkania - jako przyjemny i z korzyścią dla wszystkich spędzony czas. Mogliśmy poznać się, zaprzyjaźnić, dowiedzieć się o sobie więcej ..." - twierdzi Milena.
"Lubię pomagać. Sprawia mi to radość. Pracując z seniorami uczę się trudnej sztuki cierpliwości i koncentracji. Cieszy mnie fakt, że podczas tych spotkań uczymy się czegoś od siebie nawzajem. I nie jest to wyłącznie sztuka origami 😊" - uważa Zosia.
"Kiedy pomagam seniorom w czasie warsztatów origami odpoczywam i relaksuję się. Zapominam o szkole, o sprawdzianach, kartkówkach, odpowiedziach przy tablicy ...To niezwykłe, jak bardzo seniorzy są szczęśliwi, gdy ich odwiedzamy i razem składamy modele origami. Ich zadowolenie sprawia mi radość. Tak po prostu !" - dodaje Julia 
" Wizyty u seniorów są ważne, uczą nas nie tylko szacunku wobec starszych i przewlekle chorych, ale i wytrwałości, rozwijają w nas empatię, chęć bezinteresownej pomocy ...To bardzo fajne uczucie pomagać komuś altruistycznie. Serdecznie polecam 👍 - stwierdza Mikołaj.

Dziękujemy za wspólne spotkanie i składanie origami i ... 
do zobaczenia w następnym roku szkolnym😊

PS. Młodzieży z SOSW im.Z.Sękowskiej w Lublinie towarzyszyły nauczycielki: p.Małgorzata Fajgielska i p.Agnieszka Najda, a uczniom SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego p.Ewa Osoba.

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Digital scrapbook created with Smilebox

poniedziałek, 20 maja 2019

Nominacje Mistrz Czytania 2019!

Przedstawiamy uczniów klas 7,8 i gimnazjum nominowanych do tytułu Mistrz Czytania 2019 SP 30. Nominacje to wyróżnienia dla tych, którzy wiemy, że lubią czytać, a książki to ich pasja. Wiemy to na podstawie rozmów, obserwacji i wypożyczeń. Kto zostanie Mistrzem Czytania okaże się w czerwcu!


piątek, 17 maja 2019

Jedyna taka książka - filmy!

Prezentujemy filmy nagrodzone w kategorii medialnej konkursu "Jedyna taka książka" z okazji Swiatowego Dnia Książki 2019 oraz film towarzyszący gali konkursu w części artystycznej. Ten ostatni nagrywany był spontaniczne w szkolnej bibliotece, a dla uczniów promujących jedyne książki były to pierwsze wystąpienia przed kamerą. Z tego powodu wybaczamy błędy stylistyczne.;)






Koło origami


Koło origami istnieje !!! 
Spotykamy się w każdy piątek o godz. 13.35 w czytelni biblioteki szkolnej (sala 2) i tworzymy. Zapraszamy!!! Dołącz do nas !!!
Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy - kalendarze i kartki wielkanocne.









czwartek, 16 maja 2019

VIII edycja wojewódzkiego konkursu z okazji ŚDKiPA 2019 "Jedyna taka książka ..." - sprawozdanie

     
  13 maja w naszej szkole odbył się ósmy już finał wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019. Uroczystość zgromadziła zaproszonych gości, wśród których najliczniejszą grupę stanowili laureaci, finaliści konkursu, ich nauczyciele i rodzice oraz przedstawiciele partnerów konkursu: p.Agnieszka Pawlak-Dziaduch, kierownik Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz p.Piotr Wiechnik, pracownik Działu Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Obecni byli także jurorzy: p. Magdalena Kwiecień-Bystrek i p.Iwona Kozak, a także p. Małgorzata Dąbrowska-Duda, Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Polskich odział Lublin (patrona honorowego konkursu). Patronatem medialnym objął konkurs ogólnopolski portal "Biblioteki szkolne on-line". A patronami honorowymi byli też: Prezydent Miasta Lublin p. dr  Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty p. Teresa Misiuk, p. Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie rozpoczęła p. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego Beata Jezierska, która serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Potem rozpoczęła się część oficjalna - wręczanie nagród - i artystyczna uroczystości. Program artystyczny przygotowała p. Iwona Kozak, której Koło teatralne przedstawiło dwie scenki mitologiczne, będące efektem projektu edukacyjnego w klasach piątych. Uczniowie kl.Vd i Vb napisali samodzielnie zabawne scenki, których bohaterami są postacie mitologiczne przeniesione do współczesnych czasów. Sami też stworzyli barwną scenografię, kostiumy i rekwizyty. Popisy aktorskie urozmaiciły ceremonię wręczenia nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych. Jako pierwsi nagrody otrzymali uczniowie, którzy stworzyli prace literackie, a następnie uzdolnieni plastycznie i medialnie. Ogółem nagrody ufundowane przez: Bibliotekę Uniwersytecką KUL, MBP im.H.Łopacińskiego, WBP im.KEN, wydawnictwa: Znak, Nasza Księgarnia, Literatura i Media Rodzina oraz Posła na Sejm RP p. Lecha Sprawkę i Posła do Parlamentu Europejskiego p. Krzysztofa Hetmana, otrzymało 40 uczniów szkół podstawowych miasta Lublina i woj. lubelskiego. Tą część imprezy prowadziły p. Aneta Szadziewska i Ewa Osoba, pomysłodawczynie i organizatorki konkursu, które na zakończenie wręczyły także podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu, jurorom, patronom, partnerom i sponsorom konkursu.
Gratulujemy i dziękujemy😊 I do zobaczenia za rok !

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This photo slideshow made with Smilebox







          
        
            

VIII edycja wojewódzkiego konkursu z okazji ŚDKiPA 2019 "Jedyna taka książka ..." w liczbach

To już po raz ósmy zmierzyliśmy się z organizacją konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019! Tegoroczna edycja była rekordowa pod wieloma względami. Przedstawiamy statystykę konkursu:
1. tradycyjnie już obejmował trzy kategorie: literacką, plastyczną i medialną,
2. w konkursie wzięło udział 275 uczniów z 40 szkół woj. lubelskiego i miasta Lublina, a przygotowywało ich ok. 65 nauczycieli,
3.  ogółem wpłynęło 306 prac. Najwięcej w kategorii plastycznej - 202, a w literackiej - 88 i medialnej - 16,
4. prace uczestników oceniało 6 jurorów:

 Pani Alina Hładyniuk - nauczycielka plastyki w SP 30 w Lublinie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie, Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz politolog. Jej ulubione techniki to akryl oraz pastel. Brała udział w wielu plenerach, akcjach charytatywnych, wystawach zbiorowych i indywidualnych. Pomysłodawczyni cyklicznej szkolnej wystawy prac artystycznych nauczycieli i wielu wystaw uczniów. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. 
 Pani Agnieszka Pawlak-Dziduch - kierownik Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie; organizatorka wielu imprez kulturalnych, czytelniczych                i edukacyjnych. Nieustanna promotorka talentów uczniów naszej szkoły i środowiska lokalnego.
Pani Iwona Kozak - nauczyciel dyplomowany języka polskiego w SP nr 30, wieloletnia instruktorka Koła teatralnego, autorka i realizatorka wielu projektów edukacyjnych (międzygimnazjalnych, lokalnych i międzynarodowych). Prywatnie wielka miłośniczka flamenco, nordic walking oraz literatury autotematycznej i kryminałów. 



 Pan Wojciech Pojęta -nauczyciel wychowania fizycznego i informatyki, zajęć szachowych, wychowawca. Pasjonat grafiki komputerowej i twórca strony internetowej szkoły. Posiada osiągnięcia w piłce nożnej, siatkówce i rugby tag. 
Pani Joanna Tarasiewicz - bibliotekarz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, autorka i realizator wielu lekcji bibliotecznych i warsztatów dla nauczycieli, bibliotekarzy i uczniów. Absolwentka studiów Literatura dla dzieci młodzieży UW. Prywatnie miłośniczka fantastyki i kryminałów.

5. konkurs objęty był patronatem honorowym przez 4 osoby/instytucje:





6. i patronatem medialnym przez:


7. partnerami tegorocznej edycji konkursu były 2 biblioteki:


8. nagrody ufundowało sponsorów:




Pan Lech Sprawka, Poseł na Sejm RP


Podobny obraz


Znalezione obrazy dla zapytania nasza księgarnia

9. nagrodziliśmy i wyróżniliśmy: 18 uczniów w kategorii literackiej, 13 w kategorii plastycznej oraz 9 w kategorii medialnej. Łącznie 40 laureatów i finalistów.



środa, 15 maja 2019

eTwinning

14 maja pani Aneta Szadziewska - trener             i ambasador eTwinning prowadziła w mobilnym centrum edukacyjnym, czyli trucku, warsztaty dla nauczycieli na temat aplikacji i programów przydatnych do wykorzystania w edukacji. Trzy warsztaty skierowane były do nauczycieli województwa lubelskiego i odbyły się w ramach regionalnej konferencji w Puławach "Nowoczesna edukacja z wykorzystaniem technologii".

poniedziałek, 13 maja 2019

Gratulacje p.Krzysztofa Hetmana, Posła do Parlamentu Europejskiego

Otrzymaliśmy właśnie list od p.Krzysztofa Hetmana, Posła do Parlamentu Europejskiego, który z powodu wcześniej podjętych zobowiązań nie mógł uczestniczyć w Gali Laureatów naszego konkursu. Miło nam, że tak pięknie pisze o naszej inicjatywie i o książce jako sposobie odkrywania i rozumienia siebie i świata. Składa na ręce p. dyrektor Beaty Jezierskiej gratulacje laureatom i wszystkim uczestnikom, które przekazujemy.  I z całego serca dołączamy się do gratulacji, dziękując Wszystkim uczniom i nauczycielom za udział.


poniedziałek, 6 maja 2019

Ważny komunikat! Nowy termin finału konkursu z okazji Światowego Dnia Książki 2019!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że uroczysty finał VIII edycji wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki       i Praw Autorskich 2019 odbędzie się 13 maja 2019 roku            o godzinie 11 w Szkole Podstawowej nr 30 im.Króla Kazimierza Wielkiego ( budynek B po gimnazjum, sala 10). 

Spotkanie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Lublin

  4 kwietnia 2019 roku w naszej bibliotece odbyło się spotkanie oddziału TNBSP w Lublinie. W spotkaniu uczestniczyło 15 nauczycieli bibliotekarzy i sympatyków z Jastkowa, Lubartowa, Lublina, Niemiec i Świdnika.Obecnych na zebraniu nauczycieli przywitała wicedyrektor szkoły, pani Małgorzata Banach, która życzyła wszystkim, by spotkanie upłynęło w miłej i kreatywnej atmosferze. Już od wielu lat gościmy koleżanki i kolegów w naszej bibliotece dzieląc się swoją wiedzą, umiejętnościami i pomysłami. Tym razem pani Ewa Osoba zaprezentowała w formie slajdów temat : „Gadżetomania dla bibliofila”, w której przedstawiła przykłady wykorzystania motywu książki w różnych przedmiotach użytkowych, jak notesy, torby, pokrowce na laptopy, zakładki, kalendarze, rajstopy, kubki, lunch-boxy, biżuteria, pościel, meble i ubrania. Wiele z nich było bardzo pięknych i zaskakujących. Przygotowałyśmy też wystawę naszych gadżetów bibliofilskich. Można było podziwiać przykłady zakładek pochodzących ze zbiorów prywatnych koleżanek, koszulki o czytaniu, notesy, a nawet blaszki do ciasta w kształcie książki. W części warsztatowej, prowadzonej przez panią Anetę Szadziewską, wykorzystując podstawowe techniki introligatorskie, bibliotekarze wykonali proste składane  książeczki. Trzeba było wykazać się precyzją, aby dokładnie przyciąć i posklejać tekturkowe składy książki oraz zmysłem estetycznym, aby dobrać kolorystykę i fakturę papieru użytego do wielofunkcyjnej książeczki. Dodatkową atrakcją był niezwykły, wegański poczęstunek, który bardzo szybko znikał ze stołu. Wypiekany w domu chleb, ciekawe pasty i marynaty oraz wegańskie burgery i słodycze ogromnie wszystkim smakowały.