poniedziałek, 25 listopada 2019

Konkurs na najciekawszą kreację postaci bajkowej

Korowód postaci bajkowych był także konkursem. Jury w składzie: p.Aneta Szadziewska, nauczyciel bibliotekarz, p.Iwona Kowalik, nauczyciel świetlicy oraz p.Małgorzata Dąbrowska-Duda, nauczyciel bibliotekarz wybrało najciekawsze kreacje postaci bajkowych.  Kryteriami oceny były przede wszystkim: oryginalność i pomysłowość stroju, estetyka  jego wykonania oraz pracochłonność i samodzielność interpretacyjna. Stroje nie powinny bowiem zawierać elementów wypożyczonych lub kupionych, tylko wykonane własnoręcznie przez uczniów i/lub przy wsparciu rodziców. Wśród ponad setki uczestników korowodu najlepsze i najciekawsze kreacje postaci z bajek wg jurorów to:

w oddziale 0A:
Czerwony Kapturek Karolinki Jezierskiej,
Murzynek Bambo Amelii Woźniak i Nikodema Woźniaka
Kucyk Lieii  Butyrina
Zajączek Alicji Zajac
Wróbelek Elemelek Doroty Niezgody

w odziale 0B:
Gucio Roberta Tomashevskyi
Bazyliszek Wiktora Parzymiesa
Pan Kleks Alana Kołodziejczyka
Włóczykij Gabriela Strzałkowskiego
Rybaka Miłosza Szydła

w klasie IA:
Królewna Kaji Serzysko

w klasie IE:
Kaczka Dziwaczka Emilii Nizhna

w klasie IIIE:
Rycerz Gabriela Leusa
Kot w butach Sebastiana Łopaty
Tajemniczy Don Pedro Szpieg z Krainy Deszczowców Pawła Sawickiego
Pinokio Jakuba Chochowskiego
Czewrony Kapturek Kaji Zdanowicz, Maji Rydzak, Oliwii Chanaj i Leny Barszcz

w klasie IIIF:
Jacek i Palcek Antoniego Nizio i Pawła Chabrosa
Bedronka Zuzanny Szpak
Czerwony Kapturek Antoniny Gorczycy

Nagrodę specjalną - za najliczniejszy udział przebierańców z klasy/oddziału - otrzymują Oddział B 0 (21 uczestników) oraz klasa IIIE (20 uczestników).
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

PS. Relacja fotograficzna z wręczenia nagród niebawem :-)

środa, 20 listopada 2019

Koło origami

Zapraszamy wszystkich chętnych do zmierzenia się ze sztuką składania papieru - ORIGAMI.
Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów w dziedzinie origami odbywają się w czytelni biblioteki szkolnej:
we ŚRODY od 13.35 do 14.20 i w PIĄTKI od 9.35 do 10.30.




wtorek, 19 listopada 2019

Klub Gier Planszowych

Czy wiecie że w bibliotece szkolnej można pograć w planszówki?
 Wszystkich amatorów gier planszowych zapraszamy do czytelni biblioteki szkolnej s.2.
Planszowe potyczki czas zacząć !!!






Zapraszamy na łamy

Powracamy do cyklu postów "Zapraszamy na łamy", w którym prezentujemy utalentowanych i kreatywnych uczniów naszej szkoły. Zapraszamy wszystkich młodych twórców i pasjonatów do zaprezentowania swoich zainteresowań i talentów. Z radością przedstawiamy ucznia klasy III E Mikołaja Wołosza.


Mikołaj został laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu Komiksowego ‘Sąsiedzi” zorganizowanego przez fundację „8kolor” oraz Warsztaty Komiksu. Temat konkursu „SĄSIEDZI" wiąże się z Jubileuszem 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej, a jego celem było popularyzowanie wiedzy na temat Lublina oraz historii Rzeczypospolitej.
W bieżącym roku szkolnym to już drugi sukces artystyczny Mikołaja. Dwa tygodnie temu Mikołaj odebrał wyróżnienie za udział w konkursie organizowanym przez MDK „Pod Akacją” pt. NASZE MIASTO, NASZA HISTORIA" z okazji 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, a jego pracę można było oglądać w przestrzeni miasta Lublin.

 

Serdecznie gratulujemy!!!




Czytanie na dywanie


18 listopada w obu oddziałach przedszkolnych odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu zajęć pn.: „Czytanie na dywanie”. Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Dąbrowska-Duda – nauczycielka bibliotekarka, która jest także pomysłodawczynią tej akcji czytelniczej adresowanej do najmłodszych.
Czytanie na dywanie” to cykliczne spotkania z przedszkolakami, które mają u nich wzbudzić zainteresowanie książką, a także rozbudzić w nich pasję czytania. W trakcie zajęć dzieci będą miały okazję posłuchać, czytanych na głos, opowieści, bajek, interesujących historii z książek dla młodszych czytelników oraz wziąć udział w zabawach plastycznych.
Pierwsze zajęcia z tego cyklu były niesamowitą niespodzianką dla przedszkolaków. Prowadząca przyniosła na zajęcia teatrzyk Kamishibai, który ogromnie zafascynował dzieci. Kamishibai (z japońskiego kami-papier, shibai- sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym”. W drewnianej ozdobnej skrzynce, która pełni tu rolę parawanu z teatrzyków marionetkowych, znajdują się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem. To kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania, którą odczytuje narrator schowany za drewnianą skrzynką. Parawan Kamishibai wzbudził u maluchów niezwykłe zainteresowanie. Słuchali z uwagą historyjki o gąsienniczce Kemushi, która wraz z  nastaniem wiosny zmieniła się w pięknego motyla, ale byli też bardzo ciekawi, co jest z tyłu ozdobnej skrzynki.








piątek, 15 listopada 2019

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości to ważna data w naszej polskiej historii. Obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli w 1918 roku. Przypadająca w tym roku 101. rocznica obchodzona była jak zwykle uroczyście. Odbyły się dwie okolicznościowe akademie dla uczniów oraz konkurs "Polskie drogi do niepodległości" dla uczniów klas siódmych i ósmych. Korytarze szkoły zostały odświętnie udekorowane. Część uczniów naszej szkoły ubrała się w galowy strój, inni w biało-czerwony, wielu przypięło kotyliony w barwach narodowych. 



Akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klas starszych pod opieką p.Danuty Zgierskiej, nauczyciela historii. Uroczystość przybliżyła nam nie tylko rys historyczny tego tak ważnego dla nas święta, ale także wzbudziła refleksję na temat niepodległości i wolności, które były i są wartościami dla każdego Polaka. Recytowane przez młodzież wiersze oraz pieśni o tematyce patriotycznej -"Kocham Cię Polsko", "Ojczyzna", "Taki kraj", "Rota"- w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją p.Aleksandry Krzyżanowskiej i przy akompaniamencie p.Michała Jankowskiego podkreśliły narody charakter tego święta. 
W drugiej edycji konkursu "Polskie drogi do niepodległości" zmierzyli się uczniowie-reprezentaci klas siódmych i ósmych. I tak jak w roku ubiegłym zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na 50, przygotowanych przez p.Andrzeja Osobę, nauczyciela historii, pytań. Aplikacja Kahoot, w której stworzony został quiz historyczny "zawładnęła" nie tylko uczestnikami konkursu, ale i całą widownią. Korzystając z własnych smartfonów uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące osób, faktów i wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Publiczność też mogła sprawdzić swoją wiedzę, śledząc na ekranie przebieg konkursu - pytania,  odpowiedzi oraz punktację. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy 7E - Mikołaj Koziara i Kacper Wasil, drugie miejsce zajęli - Paweł Wawer i Kacper Kryk z kl.7C, a trzecie Amanda Chmielewska i Agata Krawczyk z kl.8D. GRATULUJEMY!!! Na koniec wszyscy obejrzeliśmy animację "Odrodzenie", filmową opowieść o dziele wielu Polaków, odzyskaniu niepodległości.



Bohaterami tego dnia byli jednak najmłodsi uczniowie naszej szkoły. To właśnie oddział 0 pokazał nam jak można nie tylko świętować, ale i cieszyć się ze Święta Niepodległości. Maluchy w biało-czerwonych strojach, machając biało-czerwonymi paskami bibuły i tańcząc, odśpiewały dwie piosenki - "Polsko kocham Cię" i "Co to jest niepodległość?". I to dopiero była lekcja patriotyzmu!!!
Uczniów oddziału 0 przygotowała p.Anna Tompalska. Dziękujemy za piękny występ i wzruszenie jakie mu towarzyszyło. Gromkim brawom nie było końca!



A wszystko to działo się w sali gimnastycznej, która zmieniła się w tego dnia "w salon niepodległościowy" za sprawą zespołu nauczycieli: p.Doroty Surtel, p.Katarzyny Stanuch, p.Teresy Kubiak, p.Ewy Drewniak i p.Ewy Osoby, którzy zadbali o jej odświętny wystrój.








Bajkowe zwody w kl.IIIf

5 listopada w klasie III f odbyły się zajęcia wprowadzające uczniów w tematykę bajek, znanych i lubianych. Bajkowe zawody, o których dokładniej pisałam już na naszym blogu: http://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/10/bajkowe-zawody.html spodobały się też uczniom klasy trzeciej.
 A jak bardzo popatrzcie sami :-)

PS. Dziękuję bardzo pani Klaudii Gołaś-Robak za pomoc w przeprowadzeniu zabawy, a uczniom za aktywny udział. 

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Personalize a scrapbook design

czwartek, 14 listopada 2019

Tysiąc powodów by czytać - konkurs EMPIK!


    Wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły zapraszamy do oddawania głosów na naszą szkołę w konkursie Empik "Tysiąc powodów by czytać". Nasza szkoła ma ogromną szansę wygrać aż 1000 książek do szkolnej biblioteki dzięki Waszym głosom poprzez aplikację Empik. Co roku 10 podstawówek wyłonionych w konkursie TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ otrzymuje po tysiąc wybranych przez siebie nowych książek. To nasza wspólna akcja promująca czytelnictwo w Polsce!

Co już zrobiliśmy? 

Komisyjnie wybraliśmy pracę plastyczną przedstawiającą scenę z książki "Tajemniczy ogród" wykonaną techniką kaligrafii przez uczennicę klasy 7f - Martynę Grasiak i wysłaliśmy na konkurs! Praca wykonana została pod kierunkiem nauczyciela plastyki - pani Katarzyny Stanuch. Zgłosiliśmy szkołę do konkursu!

Co musimy zrobić?

ZBIERAMY GŁOSY!
Głosowanie odbywa się od 24.10.19 do 28.11.2019 wyłącznie w aplikacji mobilnej Empiku. Jego przebieg zależy w dużej mierze od Waszego zaangażowania! Pamiętajcie, że głosują wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale możemy aktywnie zachęcać do głosowania lokalne społeczności, rodziny i znajomych!

Na początku grudnia dowiemy się, które biblioteki otrzymają po 1000 nowiutkich książek! Będzie to 5 małych szkół podstawowych (do 120 uczniów) i 5 większych (powyżej 120 uczniów). Każdy ma równe szanse! Powstaną listy książkowych marzeń, gdyż uczniowie zwycięskich szkół sami wybierają po 1000 książek, które chcą czytać. Empik czeka, aby spełnić te czytelnicze życzenia. Następnie Empik zapełni biblioteczne półki i dostarczy uczniom każdej ze szkół TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ. Do zwycięskich podstawówek przyjedzie ciężarówka po brzegi wypełniona 10 000 książek.
Pamiętajcie! 
Mamy wielkie szanse, jeśli od 24.10.19 do 28.11.2019 będziemy codziennie oddawać głos na naszą szkołę!


Do dzieła!

Czytać można wszędzie. Miejsce 2- w gabinecie dyrektora szkoły.

7 listopada odbyła się kolejna odsłona projektu "Czytać można wszędzie". Grupa uczniów  klas I-III pod opieką nauczyciela świetlicy p.Katarzyny Mazurek  spotkała się w gabinecie pani dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 30 im.Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie Beaty Jezierskiej by wspólnie czytać i w ten sposób przekonać się, że czytać można wszędzie ... Na wstępie porozmawialiśmy chwilę na temat funkcji i roli dyrektora w szkole. Uczniowie znają i doceniają rolę dyrektora w szkole, żaden z nich niestety nie chciałby nim w przyszłości zostać 😊 Nie wszyscy uczestnicy spotkania wiedzieli, że pani dyrektor jest nauczycielem historii. Wszyscy jednak wiedzieli czym zajmuje się historia jako dziedzina wiedzy 👍 Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad tymi, którzy odeszli, nad przeszłością. Listopadowe Narodowe Święto Niepodległości skłoniło do wybrania do głośnego czytania książki Michała Rusinka pt."Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości", a potem do dyskusji na temat patriotyzmu i symboli narodowych. Na koniec pani dyrektor Beata Jezierska opowiedziała o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Jeśli jesteście ciekawi czy nasza pani dyrektor lubi czytać i co czyta najchętniej obejrzyjcie film-relację ze spotkania, który zamieszczony jest poniżej 😊
Uczniom-uczestnikom spotkanie w gabinecie dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 podobało się bardzo. Czuli się wyróżnieni i zadowoleni z ciepłego przyjęcia, głośnego czytania przez panią dyrektor dedykowanego właśnie im, a także zainteresowania pani dyrektor opiniami uczniów na temat szkoły. Wspólne spotkanie zakończyło się wręczeniem pani dyrektor szczególnego  ... świadectwa. 
PS. Następne czytanie już w grudniu!!!





środa, 13 listopada 2019

Książki na Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości skłoniło nas do przygotowania ekspozycji książek
 o tematyce patriotycznej i historycznej.
 Symbole narodowe - godło i flagi Polski - dodały powagi i splendoru tej okazjonalnej półce 
z książkami. 
Zapraszamy nie tylko do oglądania, ale przede wszystkim do czytania wyeksponowanych książek.








wtorek, 12 listopada 2019

Korowód bajkowych postaci

6 listopada, dzień po Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek, w naszej szkole odbył się korowód bajkowych postaci. W świecie wszystkich postaci bajkowych wzięli udział uczniowie oddziałów 0a i 0b oraz klas Ia, Ie, IIIa, IIIe i IIIf wraz z wychowawczyniami: 
p. Magdaleną Szewczyk, Wiolettą Matyjasek, Niną Bielak-Łuszczakiewicz, Anetą Jabłońską, Anną Kasprzyk, Iwoną Gabryel i Klaudią Gołaś-Robak. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, uczą, bawią i wychowują. Celem korowodu było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek, tego że uczą odróżniania dobra od zła, właściwych postaw, empatii, pomagania sobie. Uczniowie - bajkowi przebierańcy - uczcili ten dzień przebierając się za ulubione postaci z bajek, wierszy, książek dla dzieci. Nie zabrakło więc: Czerwonego Kapturka, Pinokia, Kota w Butach, Bolka i Lolka, Tajemniczego Don Pedro Szpiega z Krainy Deszczowców, Pszczółkę Maję, Gucia, Jacka i Placka, Murzynka Bambo, Włóczykija, Czarownic, Księżniczek, Królewien, Rybaka ze złotą rybką ... Wbrew pozorom nie było to święto skierowane wyłącznie do dzieci. W bajkowe stroje przebrały się także nauczycielki, stając się Biedronką, Kaczką Dziwaczką, Calineczką i Koziołkiem Matołkiem😊 Bajkowy korowód przeszedł w dwóch turach - o 11 i o 13 - po korytarzach szkoły, zawitał do pokoju nauczycielskiego, świetlic, sali komputerowej, sali gimnastycznej, sal lekcyjnych uczniów klas młodszych. A wszystko to z transparentami zachęcającymi do czytania bajek: "CZYŚ BOGATY, CZYŚ UBOGI BAJKA DA CI SPOKÓJ BŁOGI!", "BAJEK CZYTANIE TO JAK PĄCZEK NA ŚNIADANIE", "WARTO CZYTAĆ BAJKI WSZĘDZIE, W ŻYCIU WTEDY PIĘKNIEJ BĘDZIE!", "BAJKI SĄ PO TO, BY CZYTAĆ Z OCHOTĄ"... Było kolorowo i bardzo bajkowo! Przygotowaniom do korowodu towarzyszyły też  zajęcia poświęcone bajkom. W klasach Ia i III f odbyły się "Bajkowe zawody", w oddziałach O konkurs poświęcony bajkom polskim z puzzlami, rozpoznawaniem postaci i muzyki bajkowej, kolorowankami. Klasa Ia rysowała postaci bajkowe. Korowód bajkowych postaci był też konkursem! Przebrania oceniały panie: Iwona Kowalik, Małgorzata Dąbrowska-Duda i Aneta Szadziewska. Wyniki ogłoszone zostaną wkrótce😊
Dziękujemy bardzo za udział wszystkim uczniom-uczestnikom korowodu, nauczycielom za współpracę i pomoc w organizacji korowodu, rodzicom za wsparcie naszego przedsięwzięcia, p.Zofii Dzięcioł za dokumentację fotograficzną. I do zobaczenia za rok😉

czwartek, 7 listopada 2019

Gdzie jest Bulla?

   Zapraszamy uczniów do rozwijania swojej kreatywności i kontynuowania opowiadania specjalnie napisanego przez nauczycieli bibliotekarzy. Pierwsze próby już były, a teraz zachęcamy nowych czytelników do wyzwalania swojej pomysłowości! Czekamy na Wasze prace w szkolnej bibliotece!

GDZIE JEST BULLA?
To miał być wyjątkowy dzień. Wyjątkowy i radosny. Wszyscy pracownicy przygotowywali się do niego niezwykle starannie. Nawet okna w budynku tak lśniły, że zdawały się swoim blaskiem krzyczeć: Jesteśmy gotowe. Czekamy! Czekały i czerwone dywany, wytrzepane pieczołowicie przez personel sprzątający. Oczekiwały też i mahoniowe meble wypucowane specjalnym woskiem tak, że w blatach stołów można się było przejrzeć jak w lustrze.
Czekali również i ludzie. Naczelny zarządzający przechadzał się nerwowo po swoim gabinecie i co chwilę poprawiał krawat bądź złote spinki przy mankietach koszuli. Spokojnie zachowywały się jedynie panie w bibliotece, które były bardzo zadowolone z przygotowanej przez siebie wystawy. W gablotach na granatowych suknach spoczywały najpiękniejsze wydania unikatowych książek. Panie szczególnie dumne były z tej jednej, która została przez nie umieszczona na honorowym miejscu, a którą pieszczotliwie nazywały Bullą.
W ten wyjątkowy poranek jako pierwsze zjawiły się w budynku właśnie panie z biblioteki. Chciały sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu i czy o czymś nie zapomniały. Przywitał je w holu pan portier, Tomasz, który zamiast radosnego okrzyku: Witam szanowne panie!, którym witał je co rano, tym razem bełkotał coś niezrozumiale i patrzył na nie przerażonym wzrokiem. Dopiero po chwili paniom udało się wyłowić z bezładnej mowy portiera jedno zdanie, które uparcie powtarzał.
Nie ma jej, nie ma jej, nie ma jej… - niosło się po korytarzu.


BULLA - 1. urzędowe pismo papieskie po łacinie, dotyczące spraw wielkiej wagi
2. pierwotnie okrągła, metalowa pieczęć, dołączona do ważnych dokumentów, potem dokument opatrzony taką pieczęcią

Wyobraź sobie...

   Za nami Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Z okazji tego wydarzenia w naszej bibliotece przez cały październik nauczyciele bibliotekarze organizowali różnorodne działania skierowane do wszystkich klas. Każdego dnia bibliotekę odwiedzała rekordowa liczba czytelników i nawet ci, którzy niezbyt często sięgają po książkę i czytają, znaleźli coś dla siebie. W kalendarzu pracy biblioteki zaplanowano i zrealizowano 30 lekcji, w których wzięło udział około 700 uczniów. W lekcjach uczestniczyły klasy 4A,5A,5C,5G,5H,5E,6A,6B,6C,6D,7A,7B,7C,7D,7E,8A,8B,8C. Celem lekcji było rozwijanie kompetencji czytelniczych, językowych i cyfrowych uczniów oraz umiejętności społecznych i kreatywności. Kreatywne pisanie, ćwiczenia na bazie ilustracji i słów, tworzenie poezji, zajęcia z aplikacjami i kodowaniem sprzyjały budowaniu przyjaznej atmosfery lekcji w bibliotece i angażowały wszystkich uczniów do aktywności w różnych sferach. Na kilkugodzinnym cyklicznym spotkaniu "czytać można wszędzie" gościły dzieci ze świetlicy, a klasy 3A, 3C i 3E brały udział w wyjątkowej wystawie ilustracji książkowej "Peek a Book". W klasach młodszych: 1A i 3F przeprowadzona została też lekcja "Bajkowe zawody". Nie zabrakło też kreatywnych ćwiczeń, które każdy uczeń mógł rozwiązywać na korytarzu szkoły. W trakcie wizyt w bibliotece uczniowie mieli też okazję przeobrazić się w pisarzy i na dużym kartonie tworzyć zakończenie historyjki z wątkiem kryminalnym "Gdzie jest Bulla?". W twórcze opowiadanie bawili się uczniowie klasy 4A,5B,5H i 6B. Przygotowano także Kącik łamigłówek, w którym chętni uczniowie mogli rozwiązywać rebusy, czytać ze zrozumieniem zaszyfrowane teksty lub odczytać zakodowane hasła. Najbardziej wytrwali "rozwiązywacze" w nagrodę otrzymywali numery wybranych czasopism dla dzieci i młodzieży. 
  Ten szczególny miesiąc był też okazją do tradycyjnego już klasowego wypożyczania. Taka forma zachęcania do czytania to okazja do zaprezentowania nowości wydawniczych i ich wypożyczenia. Zaoferowane uczniom książki zostały zakupione do biblioteki na Warszawskich Targach Książki. Najciekawsze pozycje wyeksponowano w czytelni w specjalnie udekorowanych miejscach. Inne propozycje wyeksponowano na korytarzu szkoły. Wypożyczenia dają możliwość podjęcia dyskusji z uczniami o tym, że wiele jest ważnych tematów w literaturze, które dotyczą współczesnych młodych ludzi i jakie są sposoby, aby polubić czytanie i czytać dla przyjemności w dobie cyfryzacji. Podczas klasowych wypożyczeń udostępniono aż 1439 książek uczniom. Z klasowych wypożyczeń skorzystały klasy drugie (od A do G), klasy trzecie (od A do F), 4A i 4B oraz 5A,5B,5C,5G,5H,5I,6A,6B,6C,6D,7A,7B,7C,7D,7E,8A,8B,8C.
    Wszystkie działania powstały z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z nauczycielami przedmiotów i wychowawcami. Wszystkim zaangażowanym w przebieg MMBS 2019 nauczycielom serdecznie dziękujemy. Były to: pani Iwona Kozak, pani Stella Korszla, pani Kamila Łukjan, pani Magdalena Bystrek, pani Barbara Kosmala, pan Wojciech Pojęta, pani Anna Kasprzyk, pani Iwona Gabryel, pani Izabela Litwin, pani Nina Bielak. 
  Przed nami listopad, a w bibliotece szkolnej dalej jakby trwało święto! Już za nami Dzień Postaci z Bajek, patriotyczny listopad, kolejny odcinek "Czytać można wszędzie" i rozpoczynamy projekty współpracy międzynarodowej eTwinning. Nieustannie promujemy czytelnictwo i zapraszamy po nowości czytelnicze oraz do udziału w konkursie Empik "Tysiąc powodów by czytać", w którym możemy wygrać aż 1000 książek do szkolnej biblioteki.


środa, 6 listopada 2019

Peekaboo - wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci


24 października uczniowie klasy 3e pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Gabryel i nauczyciela bibliotekarza - pani Małgorzaty Dąbrowskiej-Dudy wybrali się do Warsztatów Kultury w Lublinie na wystawę Peekaboo. To wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej ilustracji książkowej. W przedsionku budynku powitała nas pani Ewa Solarz – kuratorka wystawy, która zachęciła dzieci do aktywnego uczestniczenia w niej. Wspinając się na drugie piętro po schodach staromiejskiej kamienicy uczniowie napotkali wielkoformatowych bohaterów, znanych im z kart książek. Ogromne zainteresowanie wzbudziły u nich także interaktywne ekrany i pokazywane tam animacje.
Uczniowie wybierali z ekspozycji interesujące ich książki i siedząc na wygodnych pufach z zainteresowaniem przeglądali je. Ogromnie podobały im się książki z rozkładanymi ażurowymi ilustracjami („Jardin bleu” i „Jungle”) oraz książka-puzzle, której pojedyncze karty prawidłowo ułożone tworzyły swoisty pociąg. Z tych kart patrzyły na nas uśmiechnięte buzie dziewczynek i chłopców przesyłające pozdrowienia w różnych językach świata.
Książki zgromadzone na wystawie to książki mądrze i pięknie zaprojektowane, które pobudzają wyobraźnię dzieci i kształtują ich zmysł estetyczny.