piątek, 23 kwietnia 2021

Literaccy patroni 2021 roku

 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod koniec minionego roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Patronów Roku 2021. Izba uhonorowała: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także Rokiem Konstytucji 3 Maja Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Doceniając zasługi i kunszt literacki wybitnych pisarzy, których twórczość stanowi ważną część literatury polskiej i światowej, postanowiliśmy przypomnieć Wam ich sylwetki.

 Klikaj i czytaj 👀

Cyprian Kamil Norwid

Krzysztof Kamil Baczyński

Tadeusz Różwicz


czwartek, 22 kwietnia 2021

Wiwat Maj, 3 Maj!

 W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja



3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni. Konstytucja 3 Maja stała się jednym z fundamentów polskiej państwowości, a rocznica jej uchwalenia zawsze była okazją do manifestowania patriotyzmu i tożsamości narodowej. Dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja w 1919 i ponownie w 1990 roku.
Każdego roku Nasi uczniowie uczestniczą w uroczystym apelu szkolnym z okazji tego polskiego święta narodowego. W tym roku jest to niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa, ale mimo wszystko pamiętamy o tej ważnej rocznicy.
Poniżej przedstawiamy prezentację multimedialną poświęconą 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowaną przez: p.A.Osobę, p.P.Daniewską, p.A.Krzyżanowską i p.E.Osobę oraz uczennice i uczniów naszej szkoły.

Error loading word art image: http status: 0

wtorek, 20 kwietnia 2021

Książki o książkach w zbiorach biblioteki szkolnej

 To święto -  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - nie może być obchodzone inaczej niż z dobrą książką w ręku😊 Bo o wyższości czytania książek nad innymi rozrywkami nie musimy nikogo przekonywać😉 Książki rozwijają wyobraźnię, uczą myślenia, poszerzają zainteresowania ... Wiele osób, a są nimi przede wszystkim bibliotekarze i ludzie tworzący książki, a także czytelnicy jest związanych z książkami emocjonalnie. Utożsamiamy się z bohaterami, wzruszają nas ich losy, przywołują wspomnienia ... Jest taki rodzaj książek, które szczególnie upodobali sobie miłośnicy książek i czytania😊 To tzw. "książki o książkach", czyli takie w których  historie książkowe/książki "zamknięte" są w powieści. To prawdziwe perełki i gratka dla fanów literatury😊 W księgozbiorze naszej biblioteki szkolnej jest kilka 😉 takich książek. 

Zapraszamy do zapoznania się z nimi i ... czytania👀


niedziela, 18 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. I choć to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, to jest to święto wszystkich czytelników i  ludzi związanych z książką i pisaniem. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Ta data wpisała się na stałe w cykl imprez obchodzonych przez naszą szkolną bibliotekę. W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie  pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności. I właśnie dlatego przygotowaliśmy życzenia i zestaw materiałów, które nie tylko pomogą uczcić to święto, ale i wyrażają nasze zamiłowanie do czytania. Wspólne świętowanie ŚDKiPA 2021 połączy nas mimo dystansu, jaki nas dzieli! Pozwoli też podróżować ... dzięki wyobraźni😊 Zachęcamy Wszystkich Czytelników i Sympatyków naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!



wtorek, 13 kwietnia 2021

Akcja "Żonkile" w rocznicę wybuchu powstania w gettcie warszawskim!

Zachęcamy nauczycieli i uczniów naszej szkoły do udziału w akcji "Żonkile'


Akcja "Żonkile" jest wydarzeniem upamiętniającym już dziewiąty raz powstanie w gettcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja 1943 roku. Organizatorem akcji jest muzeum "Polin". Wydarzenie skierowane jest do szkół na każdym poziomie edukacyjnym. Edukatorzy muzeum przygotowali komplet materiałów edukacyjnych do pobrania ze strony muzeum. Wśród nich są : opowiadania, filmy i scenariusze zajęć zarówno do prac z opowiadaniami, jak i filmami oraz towarzyszące im karty pracy. Wszystko znajdą Państwo pod tym linkiem, rozwijając informację dla konkretnej grupy docelowej:

Akcja Żonkile 2021 w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

 W przyszłym tygodniu na stronie znajdą się również bezpośrednie linki do premier słuchowisk i filmów. Premiery słuchowisk odbędą się 19 kwietnia na kanale YouTube Muzeum POLIN oraz w Audiotece, premiery filmów 19 kwietnia na kanale YouTube Muzeum POLIN oraz FB Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN według następującego rozkładu:

·       08:00 – premiera słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej na kanale YouTube.

·       09:30 – premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

·       11:00 – premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna"  dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

Szablon żonkila: https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf i wideoporadnik jak złożyć żonkila: https://youtu.be/8R9QbajMHks

 Dla zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć udostępniamy linki do nagrań ze wszystkich szkoleń przygotowujących do przeprowadzenia akcji Żonkile oraz poradnik o zaleceniach i wskazówkach do pracy edukacyjnej związanej z omawianiem tematyki wojny i zagłady:

 ·         szkolenie dla osób uczących w klasach 1-3: https://polin.clickmeeting.com/webinar-recording/Ikw3ee849

·         szkolenie dla osób uczących w klasach 4-6: https://polin.clickmeeting.com/webinar-recording/Ib8e79e37

·         szkolenie dla osób uczących w klasach 7-8 i ponadpodstawowych: https://polin.clickmeeting.com/webinar-recording/ILyd8fffa

·         szkolenie dla bibliotekarzy, bibliotekarek, osób pracujących w instytucjach kultury: https://polin.clickmeeting.com/webinar-recording/IwDOdcc65

Poradnik

 


poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Galeria Prac Pięknych cz.V-kaligramy



Przedstawiamy kolejną, piątą już, Galerię Prac Pięknych uczniów pani Katarzyny Stanuch, którzy stworzyli KALIGRAMY. To taki rodzaj artystycznej wypowiedzi, której wyrazy/wersy fragmentu książki lub wiersza ułożone są tak, by tworzyły malarski obraz opisanego przedmiotu, osoby, miejsca ... Młodzi Twórcy w swojej pracy wykorzystywali pióra, cienkopisy, tusze, mazaki i farby akrylowe... Aby wykonać kaligram należało wybrać fragment tekstu książki lub wiersz, przygotować arkusz papieru, na którym tworzyć będziemy graficzny układ strof i wersów, oddający kształt/temat wybranego fragmentu książki lub wiersza. Zazwyczaj to słowo pisane wywołuje w naszej wyobraźni obrazy, a dzięki tej technice "malujemy"  wyrazem/słowem ilustracje do wierszy lub fragmentów ulubionych książek. Kaligram nie tylko opisuje, ale też przedstawia sens utworu i wizualizuje go! To taka synteza słowa i obrazu. Poniżej zamieszczamy wybrane kaligramy-dzieła uczniów klas siódmych naszej szkoły.


PS. Poprzednie Galerie Prac Pięknych obejrzycie klikając w linki zamieszczone poniżej 👀
Galeria Prac Pięknych cz.I




Inspiracją do opracowanie lekcji plastyki, której efektem było stworzenie kaligramów była książka pt. "Jestem dzieckiem książek" Olivera Jeffersa i Sama Winstona. Ta nagrodzona w 2017 roku prestiżową Bologna Ragazzi Award zawiera ilustracje złożone z tekstów książek - 42 bajek znanych i lubianych na całym świecie. Jeśli chcesz zajrzeć do środka tej książki, kliknij w ten link  👀 https://nietylkodlamam.pl/jestem-dzieckiem-ksiazek/ Możesz też obejrzeć krótki filmik o tej niezwykłej książce 😊 

Kaligramy mają też "zastosowanie" w nauczaniu np. w rozwijaniu kompetencji leksykalnych - http://jows.pl/content/kaligram-jako-narz%C4%99dzie-rozwijania-kompetencji-leksykalnej-na-lekcji-j%C4%99zyka-obcego 

 

Kalendarz Dni Nietypowych - kwiecień 2021

 W ramach naszego cyklu prezentującego dni i święta nietypowe - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/02/kalendarium-swiat-typowych-i.html oraz https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/03/kalendarium-swiat-nietypowych-mazrec.html preznetujemy - z niewielkim opóźnieniem 😉😊 - Kalendarium Dni Nietypowych, które przypadają w kwietniu 2021. 



czwartek, 8 kwietnia 2021

Dzielimy się wielkanocną radością ...

 


W trudnym czasie przyszło nam żyć, jednak nawet w takiej sytuacji dobrze sobie
 radzimy i potrafimy dzielić się radością. Uczniowie Pań: Olgi Stefaniak i Doroty Surtel wykonali kartki świąteczne ukazujące radość świętowania Wielkanocy. 
W konkursie wzięło udział 70 osób z klas pierwszych i drugich.

Nauczyciele, którzy jako pierwsi oglądali prace, mieli trudne zadanie, jednak jak zawsze poradzili sobie z nim doskonale 😊 

W wyniku głosowania on-line szczególne uznanie zdobyły prace uczniów:

Filipa Wójcika kl.1b

Hani Pydyś kl. 1b

Doroty Niezgody kl. 1a

Julii Tudrujek kl. 1a

Nikoli Gawinek kl. 1e

Liliany Gorzkowskiej kl. 1c

Anny Nieduziak kl. 1f

Gratulujemy !!!

Kartki wielkanocne obejrzysz klikając w link zamieszczony poniżej 👀

https://www.canva.com/design/DAEa58A_QDQ/N-nG86c7Y1OzM-FGNjrniA/view?utm_content=DAEa58A_QDQ&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

środa, 7 kwietnia 2021

"A book for you" 2021

Razem z nauczycielką z Grecji Maria Sourgiadaki kolejny raz organizujemy wydarzenie w ramach eTwinning "a book for you" 2021. Akcja polega na pozostawieniu w przestrzeni otwartej (przystanek, osiedle, autobus, ławka, plac zabaw, klatka schodowa, itp.) i zabezpieczonej przed zniszczeniem książki wraz z dołączoną karteczką "Książka dla ciebie". Następnie należy zrobić zdjęcie i wysłać je do wklejonego poniżej linku z dostępem do google slides. Na padlecie można obejrzeć poprzednią edycję. Zachęcam do udziału Was-nauczycieli i Waszych uczniów, ich rodziców! Niech książki docierają do jak największej liczby dzieci świata! Wyzwanie trwa cały kwiecień i jest związane z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci 2021.

P.S
Nie musisz być członkiem eTwinning!
On April the 2nd, International Children's Book Day, we set a challenge for eTwinners. Give away a book to a child, leave it in an open space and let it travel to the little hands of a child who needs it. Wrap it in a transparent paper to protect it. Take a photo of the place you leave the book and upload it to our shared google slides file: A book for you

Take a look at our previous challenge https://padlet.com/msourgiad/wem5pv3xfh0v





Utworzony za pomocą aplikacji Padlet