Grudzień jest miesiącem kojarzącym się z Mikołajkami, Świętami Bożego Narodzenia, Sylwestrem ... Świętami znanymi i lubianymi, a także głęboko osadzonymi w polskiej tradycji i obyczajowości. Kalendarz Świąt Nietypowych zawiera mało znane święta. Zobacz jakie mało znane święta zapowiadają grudniowe dni 😄😉😊👀
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
niedziela, 28 listopada 2021
czwartek, 25 listopada 2021
Dzień Pluszowego Misia, czyli książki o misiach w naszej bibliotece !
Każdy kto lubi misie wie, że te niezwykłe zabawki mają swoje święto. Misie mają też swoje historie i są bohaterami wielu książek. Prawie każdy ma ulubionego misia pluszaka, ale też mamy ukochanych bohaterów bajek, animacji, powieści, fimów, w których występują. Misie działają na ludzi terapeutycznie, uczą oraz bawią. W poniższej krótkiej prezentacji znajdziecie zbiór książek o misiach w naszej bibliotece, jak i materiały dydaktyczne do nich. Są też ciekawostki o misiach, historia powstania misia, jak i wierszyki i piosenki. Znajdziecie cenne scenariusze do kilku tytułów, jak i propozycje obchodów święta misia i instrukcje do zabaw plastycznych o misiach.
środa, 17 listopada 2021
Superbohaterowie klasy 5D.
Doraźne zastępstwa nauczycieli bibliotekarzy to sposób na realizację działań promujących czytelnictwo uczniów. W kolejnej klasie 5 odbyły się zajęcia o superbohaterach inspirowane książką Adama Szczepańskiego "Herosi.20 historii o polskich olimpijczykach". Najpierw zastanawialiśmy się kim jest heros i czym się wyróżnia, cechuje? Uczniowie podali różne skojarzenia nawiązujące do mitologii, historii, jak i czasów współczesnych. Współczesnymi herosami są dla uczniów lekarze, strażacy, policjanci. Następnie zastanawialiśmy czy sportowcy też są herosami? I czy każdy sportowiec może zostać olimpijczykiem? Padały kolejne pytania i trwała dyskusja, o tym, czego możemy nauczyć się od polskich olimpijczyków? Czytaliśmy głośno fragmenty książki i poznaliśmy Roberta Korzeniowskiego, Natalię Partykę, Elżbietę Krzesińską. Każda postać wzbudziła zainteresowanie uczniów. Jedni próbowali wiązać sznurówki jedną ręką, aby sprawdzić czy trudno gra się Natalii jedną ręką w tenisa stołowego? Od pani Krzesińskiej nauczyliśmy się, ze czasem mamy pecha w życiu, ale nie trzeba poddawać się i dalej dążyć do celu. Od chodziarza Korzeniowskiego uczniowie zyskali naukę, że porażki bolą, ale i wzmacniają. Na koniec uczniowie przedstawiali siebie jako superbohaterów. Każdy dodał swój atrybut, wypisał lub namalował swoje zalety i wady, jak i osoby, które wspierają ich w tym, aby być młodymi superbohaterami. Lekcja przebiegła w miłej atmosferze, a drobne i mało kulturalne zachowania próbowaliśmy wyeliminować. Najważniejsze, że zasiano w uczniach ziarnko refleksji o sobie i wiedzę o ludziach znanych i mniej znanych, którym warto się przyglądać, a nawet próbować naśladować.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Informacja o realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0
w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla
Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
W Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie realizowany jest Priorytet 3„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. W ramach umowy z dnia 2 listopada 2021 roku pomiędzy Lubelskim Kuratorem Oświaty a Gminą Lublin reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Lublin udzielono wsparcia finansowego z dotacji celowej budżetu państwa organom prowadzącym szkoły w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3. W ramach programu uzyskano wsparcie finansowe w wysokości 15 000 złotych.
Otrzymane środki finansowe będą przeznaczone na zakup książek do szkolnej biblioteki, które są nowościami wydawniczymi, w tym książek historycznych oraz lektur szkolnych, w tym opublikowanych drukiem lub na innym nośniku, także książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych.
Środki
finansowe będą też przeznaczone na realizację działań promujących czytelnictwo,
w tym na zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów oraz na działania
promujące czytelnictwo, organizację wystaw i konkursów, jak i zakup elementów
wyposażenia biblioteki. W sprawie zakupów książek zasięgnięto opinii Rady
Rodziców, SU i podjęto współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im.
Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.
Dotacja będzie
rozliczona do dnia 10 grudnia 2021 roku, a działania promujące czytelnictwo trwać
będą przez cały rok szkolny 2021/2022.
Informacje o
programie zostały zamieszczone na terenie szkoły oraz stronie internetowej
Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie, jak i na stronie internetowej szkolnej
biblioteki.
wtorek, 9 listopada 2021
Narodowe Święto Niepodległości
Galeria Prac Pięknych Cz.IX - Kwiaty jesieni
„[…] Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,
Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci.
Chryzantemy pobieli, dla tych, których nie ma.
Tadeusz Wywrocki
Może się wydawać, że razem z końcem lata przekwitają wszystkie rośliny, nadchodzą ponure i coraz krótsze dni. Prawda nie musi być tak brutalna. Przesilenie jesienne to czas zadumy i marzeń. Opadające liście, świat skąpany w złocie i czerwieni nastraja nas nostalgicznie na tę wyjątkową porę roku. Zanim przyjdzie listopad jest duża szansa, że uda się nacieszyć pięknymi, słonecznymi momentami. Zmieniające się barwy drzew to nie jedyna warta obserwacji atrakcja przyrody.
Uczniowie klas 5, 6, i 7 naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela plastyki Pani Katarzyny Stanuch, zatrzymali w kadrze swych „dzieł” przepiękne kwitnące o tej porze roku gatunki kwiatów słonecznika, astra, chryzantemy, dalii, begonii, wrzosów, goryczki czy mrozów.
Wirtualna galeria prac plastycznych pt.: „KWIATY JESIENI” wprowadzi nas w niepowtarzalny klimat, a urok powstałych prac w różnych technikach takich jak pastel olejny, akwarela, wydrapywanka, kolaż czy barwna kalkografia, sprawi, że skutecznie oddali myśli o nieubłaganie zbliżającej się zimie 😉😊