środa, 27 września 2023

Narodowe Czytanie 2023 - relacja

 

Pani Anna Wetoszka, nauczyciel j.polskiego relacjonuje: 

    Narodowe Czytanie to inicjatywa, w ramach której Polacy czytają wspólnie wybrany tekst
        literacki. Tegoroczną lekturą jest “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nasza Szkoła          miała zaszczyt być współorganizatorem wydarzenia na schodach Lubelskiego Ratusza.                       09.09.2023 Nauczyciele oraz Uczniowie w strojach z epoki odczytywali fragmenty                                              opowiadające m.in. o pięknie nadniemeńskiej przyrody.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania była dla Uczniów naszej Szkoły ciekawym doświadczeniem. Zmierzyli się z dziełem Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”, które jest uważane za jedno z najważniejszych osiągnięć w polskiej literaturze XIX wieku. Utwór podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest właśnie w 2023 roku.

Dokładnie 11 września w murach naszej Szkoły odbyło się głośne czytanie lektury (w klasach, a także na łąkach, nad rzeką, na boisku). Panele dyskusyjne oraz pokazy prezentacji multimedialnych wprowadziły Uczniów w świat XIX-wiecznej Polski. Na podstawie fragmentów opisów przyrody tworzone były piękne ilustracje. Niebawem wystawa prac upiększy nasze korytarze.

Dziękujemy Nauczycielom, Uczniom klas młodszych oraz klasom 4a, 4b,4c, 4d, 4e, 4f, 5b, 5c, 5d, 6c, 6d, 6a, 6g, 6e, 6f,7a, 7b,7d, 8a, 8b za włączenie się w 12. edycję Narodowego Czytania.


Narodowe czytanie 2023 by Ewa Osoba

Wydarzenie podsumowała wystawa prac uczniów klas piątych (parter budynku A), którzy pod opieką nauczycielek plastyki: p.K.Stanuch i p.M.Strzelec stworzyli ilustracje do fragmentu "Nad Niemnem" E.Orzeszkowej.



Mam talent, czyli kreatywne zajęcia czytelnicze w kl.IA z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki

 15 września obchodzimy nietypowe święto 😉 - MIĘDZYNARODWY DZIEŃ KROPKI 

Dzień ten jest świętem kreatywności, ma na celu pobudzić w uczniach pomysłowość i zachęcić ich do tworzenia.  Geneza tego święta związana jest wydaniem książki napisanej i zilustrowanej przez Petera H.Reynoldsa pt. "Kropka" ("The Dot"). Książka opowiada historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki kropce właśnie i mądrej nauczycielce plastyki odkryła swoje możliwości i talent - https://youtu.be/rETI9cQxNgQ

W ramach obchodów tego święta w klasie IA odbyły się kreatywne warsztaty czytelnicze "Mam talent"😊👍 Wychowawca klasy IA p. Anna Kasprzyk oraz nauczyciel bibliotekarz p. Ewa Osoba ubrane w ... kropki😉😊👍 bawiły się z pierwszakami zarażając optymizmem i radością oraz wiarą w to, że każdy ma jakieś ... talenty. Po poznaniu historii Vashti uczniowie odpowiadali na pytania pozwalające zrozumieć przesłanie książki - każdy z nas ma naturalny potencjał, mocne strony, talenty ... które należy odkrywać i rozwijać samodzielnie i/lub przy wzajemnej pomocy rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów ...😍

Następnym punktem zajęć było stworzenie Drzewa Talentów klasy IA. Najpierw uczniowie otrzymali kolorowe kropki, na których mieli narysować swój talent, ten ich zdaniem najważniejszy, najlepszy ... A potem przyklejali swoje kropki na plakacie ze schematem drzewa, tworząc drzewo talentów złożone z kropek-kół. W ten sposób powstały wiadomości "zakodowane" rysunkami i pokazujące talenty uczniów klasy IA. Dzięki temu uczniowie mogli nie tylko zaprezentować swoje talenty, ale i poznać co ich łączy, a także zintegrować się.

Na koniec rozdane zostały Odznaki aktywnego Uczestnika Dnia Kropki oraz Dyplom za udział w kreatywnych zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Nie zabrakło także czasu na ... pamiątkowe zdjęcie😉😊

"Mam talent", czyli kreatywne zajęcia czytelnicze w kl.IA by Ewa Osoba


PS. Dziękuję za spotkanie uczniom klasy IA i ich wychowawcy p.A.Kasprzyk 💗 I do następnego razu😉😊

Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano materiały zaczerpnięte z: https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/09/miedzynarodowy-dzien-kropki/ oraz https://mamania.pl/Przygotuj-sie-na-Dzien-Kropki-blog-pol-1692352814.html


poniedziałek, 25 września 2023

Stara walizka, antykwariat i moc przedmiotów!

 

🏡Jest taki dom, w którym mieszkają opowieści.
🌠Jest taki dom, w którym przedmioty ożywają.
⛺️Jest taki dom, gdzie między kartki książek wpadają dzieci.
🏚️I jest taki dom, co uśmiech i radość daje tym, co przekraczają jego próg.
🏘️Ten dom jest w Lublinie na Żmigrodzie i zwany jest Domem Słów. Mieszkają w nim stare czcionki, książki, maszyny, ilustracje. Dom w starej kamienicy zaprasza w swoje progi tych, co lubią słowa i zabawę nimi. Przychodzą tu mali i duzi, by doświadczyć magii słów, które układają się, najczęściej niespodziewanie, w opowieść i wyfruwają na podwórko domu, gdzie można spotkać nie byle kogo, bo bohaterów wielu bajek.
🧶My też utkaliśmy swoją opowieść w tym domu. Pierwszaki w ramach festiwalu „Ojce i dziatki” zawitały do jednego z pokojów pełnego wyjątkowych obrazów na bazie ilustracji @Emilii Dziubak. Przybył też opowiadacz, który porwał nas na łamy książki Justyny Bednarczyk „Wnuczka antykwariusza”! Ta wyjątkowa książka to opowieść o sile przedmiotów, które otaczają nas na co dzień, ale i o tych zapomnianych, które leżą na dnie walizki i mają moc przechowywania wspomnień i pamięci o minionych czasach.
🪡Utkaliśmy wspólną opowieść pełną wspomnień z przeszłości i wyzwalającą wyobraźnię uczniów.
To była ważna lekcja pełna wyzwań artystycznych i ruchowych, które rozwijają kreatywność i zdolność twórczego myślenia.
😀Były też niespodzianki-plecaki z książkami, naklejkami i gadżetami zachęcające do czytania!

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach festiwalu literatury dla dzieci "Ojce i dziatki"  współorganizowanego z Instytutem Książki, finansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania "Mała książka - Wielki człowiek".






czwartek, 21 września 2023

Tego jeszcze nie było w bibliotekach szkolnych...!

     21 września odbyła się IX ogólnopolska konferencja dla bibliotek pedagogicznych i szkolnych pod hasłem "Tego jeszcze nie było w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych". Konferencja była okazją do podzielenia się pomysłami na pracę w bibliotekach szkolnych na różnych poziomach edukacyjnych. Wykład firmy Beskid był tematem dotyczącym poznania zagadnień związanych z ochroną zbiorów bibliotecznych. Kolejne wystąpienia o babci G i pracy fundacji Małej Misji to propozycje wzbogacenia oferty bibliotek. Udział w spotkaniu stacjonarnym był też okazją do rozmów z koleżankami bibliotekarkami w kuluarach. Obecność w grupie środowiska bibliotekarskiego to też ważny aspekt motywacji i wzmacniania tych, którzy debiutują w roli prelegentów. Było ciekawie, inspirująco, a cała konferencja to ważny głos w sprawie bibliotek szkolnych, w których pracują wykształceni, twórczy, interdyscyplinarni i kompetentni nauczyciele. To grupa nauczycieli, którzy ciągle poszukują nowych rozwiązań edukacyjnych i wzbogacają ofertę szkoły podnosząc jakość ich pracy i odpowiadając na potrzeby różnych grup uczniów, nauczycieli przedmiotów i środowiska nauczycieli bibliotekarzy.



poniedziałek, 4 września 2023

Narodowe Czytanie 2023


 "Nad Niemnem" lekturą 12. edycji Narodowego Czytania 2023

Prezydent RP Andrzej Duda tak zachęca do wspólnej lektury:

"– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu ..." – źródło:  https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem


Nasza szkoła już po raz piąty ( Nowele polskie 2019" ; "Balladyna" J.Słowackiego 2020 ; "Moralność pani Dulskiej" G.Zapolskiej 2021 ; "Ballady i romanse" A.Mickiewicz 2022 ) włącza się w tę ogólnopolską akcję promującą klasykę literatury polskiej! Zanim przedstawimy plan tegorocznego Narodowego Czytania publikujemy garść materiałów tzw. towarzyszących😉👍 w postaci interaktywnego obrazu. Do wykorzystania 👍😊