środa, 22 listopada 2023

Jesiennie w bibliotece

Mimozami jesień się zaczyna, 

złotawa, krucha i miła ..."

Wspomnienie — Julian Tuwim 

Jesień w wierszu Tuwima jest magiczna, pełna barw i romantyczna ... I choć za oknami nie zawsze jest ciepło, złociście i przyjemnie, to jednak ta właśnie pora roku dostarcza wielu wrażeń. Od chrzęstu opadłych liści poprzez smaki dojrzałych owoców, orzechów i grzybów po zapach lasu po jesiennym deszczu. Jesień inspiruje nie tylko poetów 😉 Nauczycielom dostarcza wspaniałych materiałów do różnorodnych i kreatywnych zajęć z dziećmi i młodzieżą. I właśnie takie zajęcia odbyły się w wypożyczalni naszej szkolnej biblioteki. Z suszonych liści przyklejanych do szerokiej, bezbarwnej taśmy klejącej uczniowie tworzyli ... zakładki do książek. Wnętrze biblioteki szkolnej też zyskało jesienny wystrój  😉😊









wtorek, 14 listopada 2023

Kolaże inspirowane literaturą

        Nie od dziś wiadomo, że jedną z zalet książek i czytania jest kształtowanie wyobraźni. Czytając książki „uruchamiamy” w naszych głowach obrazy osób, miejsc, wydarzeń … Tworzymy z nich autorski film, którego jesteśmy reżyserem i/lub głównym bohaterem 😊 I tylko od naszej wyobraźni zależy jego forma i teść.

Dzisiaj przedstawiamy pojedyncze obrazy – kolaże – stworzone przez uczniów klas VII pod kierunkiem nauczyciela plastyki p.K.Stanuch. Wystawa powstała z okazji szkolnych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023, którego hasło brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Pełne kolorów i ekspresji niebanalne kompozycje ze skrawków papieru gazetowego  przenoszą nas w świat wyobraźni młodych Twórców i Czytelników.



Galeria Prac Pięknych cz.XVIII by Ewa Osoba

poniedziałek, 13 listopada 2023

Świątecznie, narodowo i biało-czerwono ...

 W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości w bibliotece szkolnej, a także w klasach IA, IC i IF oraz IVE na okolicznościowych zajęciach tworzyliśmy kokardy narodowe. Pierwszaki wykonały kotyliony z biało-czerwonych serduszek - https://www.youtube.com/watch?v=sMSephIxvp0, a uczniowie klasy czwartej z biało-czerwonych słoneczek - https://www.youtube.com/watch?v=x6q-1vwq55A. W klasach pierwszych wysłuchaliśmy także piosenki o fladze - https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk, z której dowiedzieliśmy się co oznaczają nasze barwy narodowe. Wnętrze biblioteki również zmieniło swój codzienny charakter zyskując świąteczne biało-czerwone dekoracje. Na regale ekspozycyjnym zaprezentowane zostały książki o tematyce patriotycznej i narodowej zachęcające czytelników do wypożyczenia i zapoznania się z historią, kulturą  i geografią Polski.






                                                                                          

                                                                            

czwartek, 9 listopada 2023

Relaksacyjnie i zmysłoczule w czytelni.

 Robi się nostalgicznie.Jesień to taka pora roku,która wycisza,relaksuje,ale i pobudza wyobraźnię.

🔮Tak jest i na naszych spotkaniach w czytelni. Czasem to lekcje, a czasem czwartkowe przerwy. Wszystkimi zmysłami próbujemy oczyścić nasze umysły, złapać oddech, bardziej być razem i ze sobą samymi. Próbujemy mniej mówić, a więcej rozmyślać i ćwiczyć uważność.
🍊Skupiamy się na zapachach mięty, lawendy, pomarańczy z olejków eterycznych i patrzymy na niebo pomykających chmur lub pełne gwiazd.
🎼Można też zatrzymać się słuchając jesiennej muzyki relaksacyjnej.
🥱Można poleżeć na kanapie lub zająć się arteterapią.
To jeszcze długa droga, by odnaleźć uważność, skoncentrować się i pobyć we własnej ciszy. 🫡Mimo to próbujemy!
Zapraszamy!
Czekamy!
🎁I rozdajemy „ciepłe i puchate” powracając do dawno poznanej i uniwersalnej bajki!








Otwarci mimo ograniczeń - projekt Erasmus+

Projekt "Otwarci mimo ograniczeń" projektem, ale nie byłabym sobą, gdybym nie doceniła roli biblioteki szkolnej w projekcie Erasmus+, jak i nie zajrzała do miejsc w czasie pobytu w Portugalii, w których książka jest ich głównym elementem pracy, wystroju i produktem do kupienia.

📚Biblioteka w szkole partnerskiej w Santarém znajduje się w centrum szkoły i prowadzą do niej szklane i zawsze otwarte drzwi. To tutaj odbywały się warsztaty projektowe, w tym integracyjne i plastyczne.
📖Nowości i książki do projektów i pracy nauczycieli bibliotekarzy prezentowane są na recyklingowym regale. Jest też regał na przybory plastyczne.
📕W Obidos-dawnej wiosce, a obecnie małej, uroczej osadzie trwał festiwal literatury! Miasteczko zwane jest miastem literatury! To przyjemne uczucie, gdy witały nas książki, wystawy w różnych miejscach miasteczka. Dzięki uczniom z Portugalii poznaliśmy najpopularniejszą książkę dla młodszych uczniów i wyszperaliśmy wydania portugalskie książek, które znamy w Polsce, w tym mojego ulubionego pisarza Oliver Jeffers.
Odwiedziliśmy też ciekawą wystawę dedykowaną poetom świata, którzy zginęli w wojnach. Kilka nazwisk było mi znanych. W tym samym miejscu wystrój z dawnych ksiąg zdobił portugalski dom, w którym przy klientach wytwarza się przysmak bakalau. Natknęliśmy się również tutaj na koncert skrzypcowy. Cóż za nietypowe połączenie elementów kultury portugalskiej!
Idąc dalej zajrzeliśmy do dawnego kościoła, w którym mieści się księgarnia. Nie mogłam oprzeć się zakładkom, które księgarz zapakował w gazetowy papier! Lubię ten gazetowy recykling na południu Europy!
📓W Santarém koleżanka bibliotekarka pokazała mi lokalną księgarenkę. To mały lokal, ale przyjazny oczom i duszy czytelnika. Już na ulicy patrzy na nas z okna księgarni prawdziwy kot, a w środku jest jak w lesie. l chociaż uczeń Bruno (wszechwiedzący:)) twierdził, że pracuje tam czarownica to nawet podoba mi się to określenie, bo my „ludzie od książek” naprawdę potrafimy czarować za pomocą mocy książki!;)
🕍l jeszcze jedną ciekawostkę książkową poznałam w Santarém. W dawnym gotyckim kościele św. Klary znajduje się kaplica św.Krzysztofa. Podobno za czasów św. Antoniego znajdowała się tu biblioteka, gdzie duchowni udostępniali książki. Tak tabliczkę informacyjną przetłumaczył z portugalskiego uczeń.










Lekcja otwarta "Szuflada Szymborskiej".


    25 listopada w klasie 6F odbyła się lekcja otwarta, której bohaterką była Wisława Szymborska. Celem lekcji było przybliżenie twórczości poetki i zachęcenie uczniów do rozwijania własnej twórczości na bazie tekstów poetki. To też okazja do wspólnych obchodów Roku Szymborskiej 2023 i zachęcenie uczniów do udziału w szkolnym projekcie dedykowanym naszej Noblistce. Lekcję dla nauczycieli polonistów i nauczycieli języka polskiego poprowadziła pani Aneta Szadziewska. Na początku za pomocą sztucznej inteligencji przywitała nas sama Wisława Szymborska czytając swój wiersz "Nic dwa razy się nie zdarza". Uczniowie znali utwór bardziej jako piosenkę Sanah, a niektórzy poznali, że to wiersz poetki. Następnie za pomocą pudełka pełnego bibelotów poznaliśmy ciekawostki o Szymborskiej. Dzięki temu uczniowie poznali kilka nieznanych im słów, jak bibeloty, kolaż, lepieje. Dalsza część to praca w grupach. Jedna grupa tworzyła kolaże do cytatu Szymborskiej "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła", a inna swoje wiersze na podstawie jednego z utworów poetki. Trzecia grupa stanęła przed trudnym wyzwaniem tworzenia lepiejów. Kolejny etap to prezentacja efektów pracy uczniów i ewaluacja. Po lekcji „Szuflada Szymborskiej” uczniowie zapamiętali najbardziej to, o czym pisała i jaka była Szymborska. Z kolei koleżanki polonistki skorzystały z materiałów lekcyjnych i na wystawę o poetce. Zainspirowane poprowadzą podobne lekcje w swoich klasach.
Po zespołowych aktywnościach możemy ruszać z projektem o Noblistce!

P.S
Za obserwację lekcji dziękuję nauczycielkom języka polskiego i nauczycielkom bibliotekarkom.