czwartek, 28 maja 2015

Noc Bibliotek

W sobotnią noc 30 maja w całej Polsce organizowana jest w bibliotekach szkolnych i publicznych NOC BIBLIOTEK. Jest to impreza promująca książki, czytanie, a także biblioteki, jako miejsca, w których warto bywać. Odbywa się ona - zgodnie z nazwą :-)- wieczorem lub nocą i jest okazją do zaprezentowania zbiorów i oferty biblioteki w sposób ciekawy i niekonwencjonalny. Więcej o NOCY BIBLIOTEK 2015 przeczytasz klikając: http://nocbibliotek.org/
Lubelska Noc Bibliotek odbyła się tydzień przed Europejską Nocą Muzeów, tj. 8 maja.

PS. Niestety nasza szkolna biblioteka nie bierze udziału w tej akcji :-( Jednym z powodów jest uczestnictwo nauczyciela bibliotekarza w XV Ogólnopolskim Forum Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Krakowie, w dniach 30-31 maja 2015r. Możecie natomiast wziąć udział w NOCY w SZKOLE, organizowanej przez SU i Młodzieżową Radę Dzielnicy Wrotków 29 maja 2015r. Początek o godz. 19.00. Zapraszamy w imieniu organizatorów :-)


wtorek, 26 maja 2015

MyśloDajnia - co nam dała do myślenia?

Tydzień Patrona w naszym gimnazjum już za nami. Czas podsumować akcje, które miały miejsce w naszej szkolnej bibliotece. MyśloDajnia cieszyła się zainteresowaniem czytelników. Uczniowie chętnie losowali karteczki z myślami ojca profesora Mieczysława A.Krąpca. Odczytywali je, ale mniej chętnie dzielili się swoimi refleksjami na ich temat. Mamy nadzieję jednak, że wzbudziły one  w ich młodych sercach i umysłach pewne przemyślenia. Zwłaszcza, że wybrane cytaty stanowiły "esencję" nauki Ojca Profesora. Zamiast podsumowania przedstawiamy przemyślenia tych uczniów, którzy chcieli się nimi podzielić. Oto one:
      "Człowiek w swej twórczości mówi przede wszystkim do siebie samego, a poprzez swe dzieło przemawia do innego człowieka, do jego ducha". 
Słowa Mieczysława Alberta Krąpca, patrona mojej szkoły, wydają się być wypowiedziane jakby specjalnie dla mnie. Mówią o tym, że pisząc jakiś tekst, opowiadanie, zaczynam rozmyślać nad rzeczami, bardzo istotnymi, nad którymi nie zastanawiałabym się normalnie w ciągu dnia. O ludziach niepełnosprawnych, ofiarach II wojny światowej, ale też o szczęściu i przyjaźni. Sama z siebie nie dostrzegłabym jak ważne w moim życiu są: rodzina i przyjaciele, a wszystkie przemyślenia zamieszczam w tekście, którzy czytają inni. Jeżeli opowiadanie jest wzruszające, czytelnicy się wzruszają tak jak ja, kiedy je pisałam. Jeśli byłoby śmieszne ludzie śmiali by się, tak jak ja. Kiedy wymyślę coś błyskotliwego najłatwiej jest to zapisać, gdyż te słowa dotrą głębiej do mnie, a i inni będą mogli je przemyśleć i zgodzić się z nimi lub nie.
                                                                                 Ilona Kołbyko, uczennica kl.IIId
                                                                                                                                            "Każda osoba ludzka jest suwerenem, sama decyduje o swojej przyszłości, poznaje prawdę, wybiera dobro, tworzy piękno."
Sądzę, że to przesłanie z pewnością wyraża mnie. Oznacza ono, że powinniśmy sami decydować o swoim życiu i przyszłości.
 Basia Słomka, uczennica kl.Ia

A oto kilka dłuższych wypowiedzi-prac dodatkowych z religii, napisanych pod opieką p. Dorotą Surtel.

„Każda ludzka osoba jest suwerenem, sama decyduje o swojej przyszłości, poznaje prawdę, wybiera dobro, tworzy piękno.”

Rodzice dziadkowie i nauczyciele często chcą pomagać nam w wyborze szkoły, pracy, mówią co bardziej się opłaca, a co nie. Rzadko jednak biorą pod uwagę nasze zainteresowania i zdolności – dla nich istnieje tylko nauka, bo „im lepsze będziesz miał oceny, tym lepszą znajdziesz pracę”. Jeżeli to oni – rodzice, dziadkowie i nauczyciele – ułożą nam całą naszą przyszłość, czym się staniemy? Czy będziemy nadal suwerenami, o których wspomina prof. Mieczysław. A. Krąpiec- ludźmi, którzy ucząc się na błędach wybierają to, co słuszne – czy zwykłymi marionetkami, którym „dobro” zostało narzucone. Tylko wyrabiając sobie własne zdanie na różne tematy, poznając nowe możliwości i nowych ludzi jesteśmy w stanie wybrać naszą drogę i zdecydować, co chcemy robić i w swoim życiu, i ze swoim życiem.
Wiktor Ciosek, uczeń kl. IIb

„Wolność człowieka w systemach społecznych, państwowych, jest wolnością do realizowania dobra, a nie zła”.
  
Moi drodzy!
         Zebraliśmy się dzisiaj, aby porozmawiać o tym, że każdy człowiek jest suwerenny.
         Suwerenność znaczy wolność. Każdy człowiek ma wolną wolę, może robić co chce. Nie wlicza się w to oczywiście łamanie praw. Każdy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości np. wybór szkoły, pracy, znajomych. Inni mogą tylko pomóc w wyborze, nie mogą decydować za kogoś. Czasem zdarza się tak, iż żałujemy swoich decyzji. Każdy z nas był kiedyś w takiej sytuacji, prawda? Wtedy nie ma już odwrotu, ale to tylko nasza wina, bo sami wybieraliśmy. Wolność to też samodzielne poznawanie świata, Poznawanie dobra i zła, prawdy i kłamstwa. Jest to wybór jak najlepszej życiowej drogi. Jeżeli będziemy żyć w prawdzie i wybierać dobro będziemy w stanie stawiać kolejne kroki i tworzyć piękno. Odkrywać piękno życia. Pięknem tym może być dobro i pomoc. A wy, co o tym sądzicie?
Dziękuję.
 Magdalena Grzywaczewska, uczennica kl. IIId











poniedziałek, 25 maja 2015

Festiwal Miasto Poezji rozpoczął się w naszym gimnazjum?!


25 maja 2015r. o godz. 9.45 w naszej szkole odbyło się spotkanie z Januszem Nusikiem-Powalskim. Spotkanie to zainaugurowało cykl spotkań ŚWIADECTWO, podczas których zaproszeni poeci opowiadają o swojej twórczości i fascynacji literaturą. Wydarzenie to jest częścią FESTIWALU MIASTO POEZJI, wydarzenia kulturalnego organizowanego cyklicznie przez  Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Spotkanie w Gimnazjum nr 3 zorganizowała p. Ewa Kożuszek, a wzięli w nim udział uczniowie klasy IA wraz z wychowawcą, p. Krystyna Rewińską oraz p. Ewa Osoba z biblioteki szkolnej.
Pan Janusz Nusik-Powalski, urodzony w 1957 roku, poeta i artysta plastyk, przeczytał swoje wiersze – intrygujące i nietuzinkowe, świadczące o jego bogatym doświadczeniu życiowym.  Pokrótce wyjaśnił teorię synkretyzmu doczesnego, który wpływa na twórczość tego artysty. Odsłonił tajniki warsztatu poety, opowiedział o swoich fascynacjach poezją Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Słowackiego, których ceni za zawodowstwo i styl.  Zachęcał młodzież do pisania wierszy, opowiadając o swoich początkach. Poezję może pisać każdy, kto pozna warsztat poety i posiada jego wrażliwość.  Warsztat poety poznaje się już w szkole, ucząc się teorii literatury. Można go doskonalić, tworząc poezję np. na warsztatach dla młodych poetów – takie warsztaty literackie odbywają się w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.
Więcej o warsztatach literackich w CK dowiesz się klikając: http://ck.lublin.pl/pl/wydarzenia/warsztaty-literackie-23/
Program MIASTA POEZJI poznasz klikając: http://teatrnn.pl/miastopoezji/node/409






piątek, 22 maja 2015

Tydzień Bibliotek w naszej szkole - zamiast relacji

Dlaczego warto czytać?
          Tak jak w każdej polskiej szkole - w naszej również - funkcjonuje biblioteka. Działa naprawdę świetnie - nasi nauczyciele organizują zbiórki makulatury, konkursy międzyszkolne, prowadzą koła zainteresowań i urządzają specjalnie dla uczniów Bibliocafe. W takim razie dlaczego tylko garstka gimnazjalistów wypożycza książki? I co trzeba zrobić, by ich zachęcić?
        Podczas Tygodnia Bibliotek dnia 11 maja 2015 roku wszystkie klasy zostały zaproszone na spektakl Szkolnego Koła Teatralnego. Oczywiście celem przedstawienia było uświadomienie uczniom, jak wielką rolę w naszym życiu powinny odgrywać książki. Świetna obsada i niewybredne żarty sprawiły, że przekaz był na pewno jasny i zrozumiały dla każdego.  Inscenizacja składała się z kilku części, to znaczy z trzech skeczy kabaretowych przeplatanych rozmową rodzeństwa na temat książek.
                Pierwsze przedstawienie „Sposoby Dratewki - czyli bajka o smoku” opowiadało o królu (Wiktor Ciosek), który miał pewien problem ze smokiem (Patryk Suszek), mieszkającym obok jego zamku. Otóż owa gadzina chciała zaspokoić swoje potrzeby, zjadając kolejne dziewice z dworu. Niestety na zamku nie mieszkała już żadna dziewczyna, dlatego król postanowił zwrócić się o pomoc do Dratewki (Cezary Gabryel), oferując mu połowę swojego królestwa i rękę córki. Po paru dniach Dratewka wraca na dwór króla ze wspaniałą nowiną - smok już nigdy nie będzie szukać swoich ofiar na zamku. Trzeba dodać, że przyjeżdża nietrzeźwy, gdyż „postawił” smokowi gorzałkę zaprawioną siarką.
                Kolejny skecz „Zastrzelić organistę” to opowieść o królewnie (Wiktoria Jakubusek) szukającej dla siebie rycerza. Po czasie kwerend panna znajduje kandydata (Cezary Gabryel) dla siebie, który przyjeżdża do niej z daleka. Bardzo chce się z nią ożenić, jednakże gdy tylko chce wyznać miłość królewnie przeszkadza mu w tym organista wygrywający Marsza Weselnego. Mimo to” po likwidacji” grajka księżniczka i rycerz pobierają się, lecz jak to w życiu bywa, tylko żona żyje długo i szczęśliwie.
                Ostatnia inscenizacja dotyczyła jednej z najpopularniejszych opowieści biblijnych, czyli  opowiadała o Adamie i Ewie. Tuż po stworzeniu przez Boga mężczyzny (Ernest Tymczyszyn) na świecie pojawia się nowa istota-kobieta (Aleksandra Staniek). Początkowo zostaje skrytykowana przez anioły i diabły, ale później, gdy ukazuje się Adamowi, ten traci dla niej głowę. Po pewnym czasie jest zdenerwowany obecnością Ewy. Jak mówi: ta ciągle gada i się zmienia, jednak w końcu dochodzi do wniosku, że to właśnie w niej się mu podoba.
                        Całość była przeplatana ciekawym dialogiem rodzeństwa - Wiktora i Weroniki Ciosków, który wcielili się w role starszego, mądrego brata i nieco roztrzepanej siostry. Rozmawiali o tym, dlaczego warto czytać książki. Przede wszystkim ludzie czytający są mądrzejsi, szybciej się uczą i częściej odnoszą sukcesy. W końcu brat przekonuje siostrę, że to naprawdę wartościowe zajęcie i można mieć bardzo wiele korzyści jedynie czasami odwiedzając bibliotekę.
Weronika Budzyńska, uczennica kl.2A

Relację fotograficzną z Tygodnia Bibliotek w Gimnazjum nr 3 obejrzysz klikając:
https://www.powtoon.com/show/dIWTLoYS32Z/tydzien-bibliotek-w-gimnazjum-nr-3/

W sprawie Ogólnopolskich Wyborów książek ...







Wracamy do tematu Ogólnopolskich Wyborów Książek, które w naszej szkole odbyły się 23 lutego 2015r. Sprawozdanie ze Szkolnych Wyborów Książek możecie przeczytać klikając w zamieszczony tutaj link: http://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/03/ogolnopolskie-wybory-ksiazek-wyniki.html
Wszyscy głosujący z niecierpliwością czekają na podsumowanie tej akcji. Oficjalna strona Wyborów : http://www.wyboryksiazek.pl/ informuje, że w akcji wzięła udział nadspodziewanie wielka liczba uczniów - 400 tysięcy. Opracowanie tylu sprawozdań wymaga sporo czasu. Organizatorzy proszą o cierpliwość i wyrozumiałość :-) 
Jednocześnie ze smutkiem :-(  informujemy, że nie "załapaliśmy się" na żadną z zapowiadanych przez organizatora nagród. Przedstawiamy listę szkół, które miały w losowaniu nagród więcej szczęścia niż my. Gratulujemy zwycięzcom ! http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=419 

piątek, 15 maja 2015

MyśloDajnia - daje do myślenia

Nadchodzący tydzień 18-22 maja 2015r. będzie przebiegał w naszej szkole pod znakiem wydarzeń związanych z Tygodniem Patrona - ojca prof. Mieczysława A.Krąpca OP. Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów MyśloDajnię. Spytacie co to takiego i do czego służy? W erze komputerów, w czasie gdy wszyscy gdzieś pędzą i za czymś gonią proponujemy chwilę zadumy nad wybranymi myślami prof. Mieczysława A.Krąpca. W wypożyczalni biblioteki będzie można wylosować z MyśloDajni karteczkę z myślą Patrona, przeczytać ją, przemyśleć i przyswoić ... 
Chętni uczniowie będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na łamach naszego bloga. 
Zapraszamy do MyśloDajni. 
Zatrzymaj się i  "przygarnij" wybrane myśli prof. Mieczysława A.Krąpca.
Spróbuj je zrozumieć i postępować według nich.



WYBIERAM BIBLIOTEKĘ, KSIĄŻKI i CZYTANIE

Tegoroczny, dwunasty już Ogólnopolski Tydzień Bibliotek dobiega końca. Popatrzmy na "zaczytanych" uczniów Gimnazjum nr 3 :-) Tych, którzy wybrali bibliotekę, książki i czytanie w bibliotece szkolnej.




MAJowo, wiosennie, książkowo ...

Wczoraj w naszym gimnazjum było MAJowo, wiosennie i książkowo :-) Chętni uczniowie i nauczyciele wzięli udział w "MAJówce z książką". W specjalnie na tę okazję zaaranżowanym wiosenno-MAJówkowym plenerze - na kocykach, karimatach, w bujanym fotelu, pod parasolem i w namiocie, w otoczeniu zieleni, a także przy odgłosach natury - można było poczytać ulubione książki. Akcję zorganizowały p. Ewa Kożuszek, p. Ewa Osoba i p. Beata Nowak-Przech w związku z  XII Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek 2015. Miała ona na celu nie tylko promocję biblioteki, książek i czytania, ale też ukazanie radości wynikającej z lektury. Bo czytać można zawsze i wszędzie. Można to robić "unplugged", na żywo i z książką w ręku ...
Tych którzy nie uczestniczyli w MAJówce i nie czytali z nami zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 













Autorką zdjęć jest Julia Pawlak, uczennica kl.IIa

środa, 13 maja 2015

MAJówka z książką

Zapraszamy  Społeczność Gimnazjum nr 3  do wzięcia udziału w 
MAJówce z książką.

Wystarczy zabrać ze sobą:
-  leżak, krzesełko, kocyk …
-  parasol, okulary przeciwsłoneczne …
-  odpowiedni MAJowy strój …
- wiosenny nastrój i
-  ulubioną książkę :-)

MAJówka z książką odbędzie się we czwartek-  
14 maja na parterze podczas 
                                długiej przerwy 12.15-12.30

WYBIERZ BIBLIOTEKĘ, KSIĄŻKĘ, CZYTANIE !

ZAPRASZAMY!!!


PS. Organizatory zapewniają tylko karimaty :-(

Zapraszamy na montaż słowno-muzyczny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie

Serdecznie zapraszamy, w imieniu całej Społeczności Gimnazjum nr 3 w Lublinie, na montaż słowno – muzyczny pt.: „On natchniony i młody był”, poświęcony kapłanowi, obrońcy ojczyzny oraz bohaterowi prawdy i narodowej solidarności – błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, z okazji peregrynacji jego relikwii.
  Spotkanie, z inicjatywy p. Alicji Wójtowcz – Ziętek, przygotowane przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Ewy Kożuszek, oprawa muzyczna – p. Michał Jankowski, odbędzie się 14 maja 2015 roku, po mszy wieczornej o godzinie 18.00., w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie.                                                                            
  Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa prac uczniów gimnazjum, przygotowana przez p. Małgorzatę Płaczkowską.



piątek, 8 maja 2015

O konkursie raz jeszcze - nagrodzone filmy

Przedstawiliśmy już Państwu na naszym blogu wyróżnionych i nagrodzonych uczniów oraz ich prace: plastyczne, literackie i fotograficzne. Teraz chcielibyśmy zaprezentować nagrodzone filmy. Oto one:
 - laureaci I miejsca, uczniowie Gimnazjum nr 12 w Lublinie: Gabriel Fim i Maciej Szwałek. 
 - laureatki II miejsca, uczennice Gimnazjum nr 25 im. Szarych Szeregów w Lublinie: Sylwia Kowalczyk, Angelika Sieńko, Adrianna Pyc.
-laureatki III miejsca, uczennice Szkoły Podstawowej nr 39 im. Aleksandra Kamińskiego w Lublinie: Miriam Januszewska i Ewa Januszewska.
Gratulujemy !!!






Dzień Bibliotekarzy i Tydzień Bibliotek

Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to ma dość krótką historię - po raz pierwszy bibliotekarze uczcili ten dzień w 1985 roku. 8 maja rozpoczyna też Tydzień Bibliotek, który trwa do 15 maja. W tym czasie w bibliotekach dzieje się wiele imprez promujących czytelnictwo i biblioteki. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi "WYBIERAM BIBLIOTEKĘ". Wybieram bibliotekę bo to w niej mam dostęp do informacji - książek, e-booków, audiobooków, internetu itp. W bibliotece mogę także miło i ciekawie spędzić czas, wziąć udział w spotkaniu autorskim, obejrzeć wystawę ... Wybieram bibliotekę bo tam mogę się również czegoś nauczyć. 
W naszej szkolnej bibliotece w ramach Tygodnia Bibliotek 2015 odbędzie się impreza dla klas I i II gimnazjum i klas VIa i VIc SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie oraz Majówka z książką. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w w/w wydarzeniach. Pokażmy, że WYBIERAMY BIBLIOTEKĘ !!!
PS. Impreza odbędzie się w poniedziałek, 11 maja w sali nr 10 w ramach godzin wychowawczych. A Majówkę z książką planujemy na czwartek 14 maja podczas długiej przerwy na parterze. Majówka będzie mieć charakter otwarty - każdy może wziąć w niej udział. Trzeba tylko mieć dla siebie wyposażenie "piknikowe" - leżaki, kocyki, karimaty, odpowiedni strój i nastrój oraz ... oczywiście książki.  Zapraszamy!

Zamieszczamy także linki dla uczniów, którzy chcą poznać propozycje lubelskich bibliotek w Tygodniu Bibliotek 2015: 
http://hl.wbp.lublin.pl/wbp/index.php/wydarzenia/imprezy/1492-tydzie-bibliotek-2015.html

A zamiast życzeń dla Bibliotekarzy zamieszczamy to urocze zdjęcie :-)
Znalezione i skopiowane ze strony: http://jaczytam.pl/

czwartek, 7 maja 2015

Folder IV edycji międzyszkolnego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015

Z okazji IV edycji naszego konkursu wydaliśmy folder, zawierający listę nagrodzonych uczniów oraz niektóre wyróżnione prace, a także loga partnera, patronów: honorowego i medialnych, i sponsorów konkursu. Folder był dołączony do podziękowań dla nauczycieli-opiekunów uczniów, jurorów i gości:-) Poniżej zamieszczamy link, dla tych którzy chcą obejrzeć i/lub pobrać i wydrukować ten dokument.

IV edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Ksiażki i Praw Autorskich 2015 - prace literackie


IV edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015 pod hasłem "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" odbyła się. Wyłoniono liczne grono finalistów i laureatów. Odbył się również uroczysty finał, podczas którego rozdano nagrody w trzech kategoriach konkursu - plastycznej, literackiej i medialnej. Nagrodzone prace plastyczne i medialne można było obejrzeć na wystawie oraz w prezentacji multimedialnej towarzyszącej finałowi konkursu. Z nagrodzonymi pracami literackimi - opowiadaniami i limerykami - zapoznaliśmy publiczność "częściowo". Zalety opowiadań można było poznać dzięki werdyktowi jury - podczas finału odczytane zostały uzasadnienia nagród i wyróżnień, a także w całości nagrodzone i wyróżnione limeryki. Chcemy jednak przedstawić pełne teksty wszystkich prac literackich. Poniżej zamieszczamy link do nich. I życzymy miłej i ... inspirującej do udziału w piątej edycji naszego konkursu, lektury :-)PS. Prace literackie oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 1. uczniowie szkół podstawowych i 2. uczniowie gimnazjów.https://drive.google.com/folderview?id=0BwwRF2gC8SDvfnhvUWRFeDZSRkNvNWhTTjBlX2lxeGlCZWdZTWFucmtiSG11Q29CYmIyOEU&usp=sharing