piątek, 22 maja 2015

Tydzień Bibliotek w naszej szkole - zamiast relacji

Dlaczego warto czytać?
          Tak jak w każdej polskiej szkole - w naszej również - funkcjonuje biblioteka. Działa naprawdę świetnie - nasi nauczyciele organizują zbiórki makulatury, konkursy międzyszkolne, prowadzą koła zainteresowań i urządzają specjalnie dla uczniów Bibliocafe. W takim razie dlaczego tylko garstka gimnazjalistów wypożycza książki? I co trzeba zrobić, by ich zachęcić?
        Podczas Tygodnia Bibliotek dnia 11 maja 2015 roku wszystkie klasy zostały zaproszone na spektakl Szkolnego Koła Teatralnego. Oczywiście celem przedstawienia było uświadomienie uczniom, jak wielką rolę w naszym życiu powinny odgrywać książki. Świetna obsada i niewybredne żarty sprawiły, że przekaz był na pewno jasny i zrozumiały dla każdego.  Inscenizacja składała się z kilku części, to znaczy z trzech skeczy kabaretowych przeplatanych rozmową rodzeństwa na temat książek.
                Pierwsze przedstawienie „Sposoby Dratewki - czyli bajka o smoku” opowiadało o królu (Wiktor Ciosek), który miał pewien problem ze smokiem (Patryk Suszek), mieszkającym obok jego zamku. Otóż owa gadzina chciała zaspokoić swoje potrzeby, zjadając kolejne dziewice z dworu. Niestety na zamku nie mieszkała już żadna dziewczyna, dlatego król postanowił zwrócić się o pomoc do Dratewki (Cezary Gabryel), oferując mu połowę swojego królestwa i rękę córki. Po paru dniach Dratewka wraca na dwór króla ze wspaniałą nowiną - smok już nigdy nie będzie szukać swoich ofiar na zamku. Trzeba dodać, że przyjeżdża nietrzeźwy, gdyż „postawił” smokowi gorzałkę zaprawioną siarką.
                Kolejny skecz „Zastrzelić organistę” to opowieść o królewnie (Wiktoria Jakubusek) szukającej dla siebie rycerza. Po czasie kwerend panna znajduje kandydata (Cezary Gabryel) dla siebie, który przyjeżdża do niej z daleka. Bardzo chce się z nią ożenić, jednakże gdy tylko chce wyznać miłość królewnie przeszkadza mu w tym organista wygrywający Marsza Weselnego. Mimo to” po likwidacji” grajka księżniczka i rycerz pobierają się, lecz jak to w życiu bywa, tylko żona żyje długo i szczęśliwie.
                Ostatnia inscenizacja dotyczyła jednej z najpopularniejszych opowieści biblijnych, czyli  opowiadała o Adamie i Ewie. Tuż po stworzeniu przez Boga mężczyzny (Ernest Tymczyszyn) na świecie pojawia się nowa istota-kobieta (Aleksandra Staniek). Początkowo zostaje skrytykowana przez anioły i diabły, ale później, gdy ukazuje się Adamowi, ten traci dla niej głowę. Po pewnym czasie jest zdenerwowany obecnością Ewy. Jak mówi: ta ciągle gada i się zmienia, jednak w końcu dochodzi do wniosku, że to właśnie w niej się mu podoba.
                        Całość była przeplatana ciekawym dialogiem rodzeństwa - Wiktora i Weroniki Ciosków, który wcielili się w role starszego, mądrego brata i nieco roztrzepanej siostry. Rozmawiali o tym, dlaczego warto czytać książki. Przede wszystkim ludzie czytający są mądrzejsi, szybciej się uczą i częściej odnoszą sukcesy. W końcu brat przekonuje siostrę, że to naprawdę wartościowe zajęcie i można mieć bardzo wiele korzyści jedynie czasami odwiedzając bibliotekę.
Weronika Budzyńska, uczennica kl.2A

Relację fotograficzną z Tygodnia Bibliotek w Gimnazjum nr 3 obejrzysz klikając:
https://www.powtoon.com/show/dIWTLoYS32Z/tydzien-bibliotek-w-gimnazjum-nr-3/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz