niedziela, 28 czerwca 2015

Ujawnij swoje zainteresowania czytelnicze i ... wygrywaj książki!

Rok szkolny waśnie się skończył, ale rok czytelniczy jest dopiero na półmetku :-) Dlatego proponujemy wszystkim, którzy czytają dużo i systematycznie by "pokazali" co i ile czytają. Serwis Granice.pl proponuje ciekawą inicjatywę - aby wziąć w niej udział trzeba:
po pierwsze zadeklarować liczbę książek, którą przeczyta się w ciągu roku, a następnie założyć własną wirtualną biblioteczkę, dodawać opinie o przeczytanych książkach i ... wygrywać nagrody książkowe! 


PS.Mamy nadzieję, że nie jest jeszcze za późno by dołączyć do tej akcji. Zawsze jednak warto "podejrzeć" co czytają inni. I dowiedzieć się, że ta akcja motywuje do czytania także tych, którzy nie czytają regularnie.
POKAŻ CO I ILE CZYTASZ !!! PODEJMIJ WYZWANIE ! CZYTAJ !

niedziela, 21 czerwca 2015

Jaką książkę zabierzesz ze sobą na wakacje?

Źródło: http://scie24.pl/kultura/965,wakacje-z-ksiazkami.htm


Zaprosiliśmy do udziału, w ostatniej już w tym roku akcji promującej czytelnictwo, uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3. Akcja miała charakter spontaniczny i dobrowolny, i polegała na sfotografowaniu się z książką, którą zabierzemy ze sobą na wakacje.  Można było sfotografować się samodzielnie, w domowym zaciszu, w miejscu, w którym chętnie czytacie i przesłać na bibliotecznego email ‘a. Można było też wykonać takie zdjęcie w szkole, w dowolnie wybranym miejscu, używając aparatu szkolnego. Pomysłowi przyświecała  następująca maksyma Tytusa Liwiusza: 

 "Verba docent, exempla trahunt" 
"Słowa uczą, przykłady pociągają"  

Zapraszamy do obejrzenia propozycji lektur na wakacje w tej niecodziennej formie: 

sobota, 20 czerwca 2015

Moda na nieczytanie?

Biblioteka Narodowa wspólnie z TNS Polska przeprowadziła w listopadzie 2014r. kolejne badanie czytelnictwa. Przebadano reprezentatywną grupę obywateli powyżej 15 lat i więcej. Zapoznajmy się z wybranymi wynikami badań opublikowanymi na stronie internetowej Gazety Wyborczej ( http://wyborcza.pl/)

 http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,142298,17297141,Badanie_czytelnictwa__6_milionow_Polakow_poza_kultura.html

A Ty? Czy ulegasz modzie na nieczytanie? Czy raczej poddajesz się modzie na czytanie? Pamiętaj - "czytanie to prestiż. Warto należeć do elity!"

Jeśli chcesz zapoznać się z raportem o Stanie czytelnictwa w Polsce w 2014r. kliknij: http://bn.org.pl/download/document/1422018329.pdf


piątek, 19 czerwca 2015

O Tygodniu Bibliotek w naszej szkoły raz jeszcze

Pierwszą relację z Tygodnia Bibliotek zamieściliśmy już na naszym blogu:  http://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/05/tydzien-bibliotek-w-naszej-szkole.html  Powstała jeszcze jedna w formie reportażu. Jej autorką jest uczennica klasy IIa Małgosia Surtel. 

Dnia 11 maja 2015r. w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie odbyło się przedstawienie przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem pani mgr Iwony Kozak.  Nasze świętowanie  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaczęła Pani dyrektor mgr Elżbieta Kot witając uczniów zasiadających na widowni. 



Przedstawienie prowadziło dwoje Konferansjerów - rodzeństwo Weronika i Wiktor. Wiktor starał się przekonać swoją młodszą siostrę, że… warto czytać.  Przy kolejnych „wejściach” przedstawiał Weronice argumenty, mniej lub bardziej naukowe, namawiając ją do czytania.






 Uczniowie klas 2 i 3 zaprezentowali trzy, humorystyczne scenki, do obejrzenia, których zaproszono uczniów klas szóstych ze szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie oraz uczniów naszej szkoły.


        Na początku, widzowie obejrzeli uwspółcześnioną wersję bajki pt. ,,Szewczyk Dratewka’’ . 





Druga scenka nosiła tytuł ,, Zastrzelić organistę’’. Tytułową rolę organisty grał Patryk Suszek. 





W trzeciej scence aktorzy zaprezentowali biblijną historię pt. „Adam i Ewa”, w której w sposób humorystyczny pokazali jak ta scena mogłaby wyglądać dzisiaj.



Taka forma świętowania Tygodnia Bibliotek pokazuje książkę w zupełnie innym, ciekawszym i korzystniejszym świetle, co „odpornych na druk” może zachęcić do sięgnięcia po książkę. Wiktor przekonał Weronikę, że warto czytać, mam nadzieję, że widzowie mieli podobne zdanie na temat czytania.

  

Lubelskie Święto Wolnych Książek

         Obchody Święta Wolnych Książek w Lublinie odbyły się wczoraj - 18 czerwca. Lubelskie Święto Wolnych Książek koordynowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN. Pracownicy PBW im. KEN  wzięli liczny udział w przemarszu, który prowadziła p. Agnieszka Sobczak. Było głośno, barwnie i wesoło. Przemarsz młodzieży lubelskich szkół  - III LO im. Unii Lubelskiej, Gimnazjum nr 1 im. S.Konarskiego, Gimnazjum nr 9 im. cc. majora H.Dekutowskiego ps. "Zapora" , Szkoły Podstawowej nr 27 im. M.Montessori, Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego, Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A.Krąpca OP oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 i Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie - przebiegał ulicami: Pl.Litewski, Krakowskie Przedmieście -deptak, Jezuicka, Rynek Starego Miasta, Krakowskie Przedmieście i powrót na Plac Litewski. Zgromadził wielu Lublinian, którzy z zaciekawieniem obserwowali kolorowy korowód z transparentami i plakatami promującymi książkę i czytelnictwo  oraz ideę bookcrossingu. Mieszkańcy Lublina chętnie przyjmowali rozdawane książki, a niektórzy nawet dołączali do wesołego pochodu. 
         Gimnazjum nr 3 reprezentowała grupa złożona z 31 uczniów i uczennic z klas: Ia, Ic, IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc i IIId. Zanim zamieścimy własne materiały fotograficzne dokumentujące to wydarzenie, zapraszamy do obejrzenia zdjęć opublikowanych na łamach internetowego wydania Kuriera Lubelskiego: 
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3905591,ogolnopolskie-swieto-wolnych-ksiazek-w-lublinie-zdjecia,id,t.html - na zdjęciu nr 2 "nasi ludzie": Filip z kl.IIIb i Wiktor z kl.IIb.
oraz internetowego wydania Dziennika Wschodniego: 
http://www.dziennikwschodni.pl/galeria.html?gal=999671550&art=1000163301&f=2 - znajdziecie nas także na zdjęciu nr 2. Na stronie Dziennika Wschodniego obejrzysz także krótki film: http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000163301,ogolnopolskie-swieto-wolnych-ksiazek-promowali-bookcrossing.html - tam również odnajdziesz wielu uczniów naszej szkoły oraz p. Beatę Nowak-Przech, nauczyciela bibliotekarza.
       Święto Wolnych Książek w Lublinie stało się też tematem reportażu w Panoramie lubelskiej, w wydaniu wieczornym. Również tam "zaistnieliśmy medialnie" :-) Nie tylko jako grupa - uczennice naszego gimnazjum wypowiadały się o swoich zainteresowaniach czytelniczych, a były to: Klaudia z kl.IIIb, Wiktoria z kl.IIIc i Alicja z IIa. Gratulujemy :-)
Reportaż obejrzysz klikając: http://lublin.tvp.pl/20517419/swieto-wolnych-ksiazek-warto-czytac

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Balladyna contra mass media, czyli lektura wcale nie musi być nudna


Źródło clipartu: http://pl.clipart.me/premium-people/vector-illustration-cartoon-man-shoot-the-cinema-with-movie-camera-358429










Przedstawiamy kolejny efekt pracy uczniów ... inspirowany lekturą. Tym razem spod znaku klasycznej literatury polskiej. Oto co o nim pisze p. Iwona Kozak, nauczyciel j. polskiego w naszej szkole:
 Filmik zainspirowany Balladyną powstał jako projekt uczniów z klasy 2a i 2b po omówieniu lektury Juliusza Słowackiego. Uczniowie pracowali metodą przekładu intersemiotycznego, usiłując przełożyć tekst dramatyczny na formę publicystyczną. W efekcie nakręcili reklamę, program informacyjny, reportaż z miejsca zbrodni, sądu... Praca zespołowa przyniosła efekty, które możemy obejrzeć w wersji audiowizualnej. Lektury to wspaniałe źródło motywów, inspiracji do twórczych działań i zabawy, a także poznawania warsztatu scenarzysty, aktora, scenografa, operatora filmowego, montażysty...


O Ogólnopolskich Wyborach Książek - raport

       
Ogólnopolskie Wybory Książek za nami :-) Zarówno te szkolne, jaki i te ogólnopolskie. Na łamach naszego bloga opublikowaliśmy wyniki Wyborów Książek w naszym gimnazjum - 
     Dzisiaj pragniemy przedstawić wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek. Zostały one opublikowane w czerwcowym numerze miesięcznika "Biblioteka w Szkole", a także na  oficjalnej stronie Ogólnopolskich Wyborów Książek - http://www.wyboryksiazek.pl/ Porównując wyniki szkolne z ogólnopolskimi można stwierdzić zbieżność tytułów ze ścisłej czołówki książek czytanych przez uczniów gimnazjum. Dominuje literatura obyczajowa i fantasy.
     Warto zwrócić uwagę, że wyborach wzięło udział ponad 400 tys. uczniów. Były to największe badania czytelnicze w historii. 
    

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Weź udział w Święcie Wolnych Książek

        

         Ogólnopolskie obchody XII edycji Święta Wolnych Książek odbędą się 18 czerwca 2015 r. Pomysłodawcą, animatorem i organizatorem tego wydarzenia "Święto Wolnych Książek. Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania"  jest Fundacja Bookcrossing Polska. Tego dnia również w Lublinie będzie miała miejsce impreza promująca tę niekonwencjonalną formę popularyzacji książki i czytelnictwa. O godzinie 9.45 na Placu Litewskim zbierze się młodzież przebrana w stroje, z transparentami, plakatami by przejść przez deptak Krakowskiego Przedmieścia i Stare Miasto rozdając mieszkańcom Lublina książki. Marsz trwać będzie do godziny 11.30, a cała impreza zakończy się o 12.30 pokazami żonglerki flagami w wykonaniu grupy historycznej z Młodzieżowego Domu Kultury. Lubelskie Święto Wolnych Książek koordynuje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN -  http://ken.pbw.lublin.pl/pbw/index.php

      Zapraszamy do udziału w akcji młodzież naszego gimnazjum. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie swojego udziału w bibliotece szkolnej. Chcielibyśmy aby grupa z naszej szkoły była liczna, więc jeśli:
- lubisz czytać,
- chcesz zamanifestować swoje zainteresowanie książką i czytaniem

WEŹ UDZIAŁ W LUBELSKICH OBCHODACH ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK !!!

     Wystarczy, że przygotujesz odpowiedni strój np. koszulkę z hasłami podkreślającymi rolę czytania w życiu człowieka lub transparent albo plakat i wybierzesz z domowego księgozbioru książkę, którą uwolnisz podczas marszu. I jesteś gotowy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu :-)
 Czekamy na ochotników pragnących inspirować innych do rozwijania zainteresowań czytelniczych. 
Więcej informacji na ten temat znajdziecie na :

niedziela, 7 czerwca 2015

Gdy nie wiesz co czytać?

         

           Zajrzyj do internetu ... :-) przed wakacjami warto wskazać MIEJSCA, Które pomogą podjąć decyzję na pewno chodziło o odpowiednich lektur. W internecie JEST WIELE portali, serwisów, blogów, recenzji także, felietonów i wywiadów o książkach. Oto kilka wybranych zasobów internetowych, które pomogą zorientować w bogatej ofercie się i wybrać odpowiednią wydawniczej Publikacje dla Ciebie:


poniedziałek, 1 czerwca 2015

Wiosenne warsztaty origami z seniorami

     We czwartek, 28 maja 2015r., uczennice naszej szkoły: Kinga Skrobiranda, Paulina Skrobiranda, Natalia Siniarska, Agnieszka Samoszuk i Agata Zabłocka pod opieką p. Małgorzaty Fajgielskiej po raz kolejny odwiedziły seniorów z Dziennego Oddziału Pomocy Osobom Chorym na Alzheimer'a w Domu Pomocy Społecznej "Kalina". Uczennice realizują tam projekt edukacyjny "Między nami pokoleniami", w ramach którego przeprowadzają szereg różnorodnych międzypokoleniowych spotkań. Tym razem wspólnie z seniorami wykonywały techniką origami tulipany i okolicznościowe kartki. Ponownie okazało się, że origami jest sztuką, dzięki której można wyczarować papierowy ogród, a w nim morze kwiatów :-)
        Po warsztatach seniorzy mogli obejrzeć występ szkolnego Koła teatralnego Gimnazjum nr 3, które zaprezentowało scenki kabaretowe oparte na znanych i lubionych motywach literackich. Bajka o Szewczyku Dratewce, o Królewnie i historia Adama i Ewy okazały się doskonałą rozrywką i urozmaiceniem codziennych zajęć terapeutycznych w Domu Opieki. Uczniów przygotowała p. Iwona Kozak.