Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
piątek, 18 marca 2016
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2016 - konkurs!
Przypominamy, że z dniem 31 marca upływa termin nadsyłania prac na V edycję konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2016. Szczegóły w zakładce:
Trzęsienie danych w Tygodniu z Internetem 2016!
Tydzień z Internetem 2016
obchodzony jest w dniach 14-20 marca roku w całej Europie. Motyw przewodni to: świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci
Z tej okazji grupy uczniów i klasa IA miała możliwość udziału w grze karcianej "Trzęsienie danych" fundacji Panoptykon. Gra miała na celu zachęcić gimnazjalistów do stawiania sobie pytań o świadome i bezpieczne korzystanie z Internetu. Spotkania w bibliotece z uczniami i lekcja wychowawcza w klasie IA były okazją do przetestowania gry, jej założeń i celów oraz rozegrania pierwszej rundy. Gra spodobała się uczniom, jak i nauczycielom. Z pewnością to początek jej wykorzystywania na lekcjach, kołach i pierwsze zajęcia z cyklu "Wychowanie do życia w cyfrowym świecie". Grę wraz z uczniami przetestowali nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel matematyki - wychowawca klasy IA. Zapraszam do dalszych rozgrywek "Trzęsienia danych" i zapewniam, że będzie mocno trzęsło naszą wiedzą, myśleniem, a to wszystko po to, abyśmy czuli się bezpieczni w świecie wirtualnym.
piątek, 11 marca 2016
Projektujemy gadżety dla fanów książek!
Chociaż fala popularności książki i filmów z cyklu "Igrzyska śmierci" na świecie minęła, my nadal promujemy książkę w naszej szkole i zachęcamy do jej czytania. Tym razem fanów książki zachęcam do projektowania i wykonywania ręcznie gadżetów nawiązujących do powieści. Pierwsze próby to projektowanie wisiora i obrazków z symbolem bohaterki książki - kosogłosem. Kolejne to wykonywanie szablonów z kosogłosem i projektowanie koszulek. Jak to zrobić? Mamy dla was podpowiedź w prezentacji. A jakie są efekty? Zobaczcie w fotorelacji. Właścicielki t-shirtów są zadowolone, bo to ich koszulka z ręcznie wykonanym szablonem według własnego pomysłu. Pomysły trafią też do projektu eTwinning "Fan fantasy".
czwartek, 10 marca 2016
Czytelniczo-medialnie w bibliotece podczas Dnia Otwartego szkoły!
7 marca drzwi naszej szkoły, a w tym biblioteki, były otwarte dla wszystkich uczniów, którzy zainteresowani są nauką w naszym gimnazjum. Szkolną bibliotekę odwiedziła klasa IC ze Szkoły Podstawowej nr 30 oraz indywidualni szóstoklasiści i ich rodzice. Tym razem wraz z uczniami zdecydowaliśmy przeobrazić naszą bibliotekę w czytelniczo-medialną krainę inspirowaną książką "Igrzyska śmierci". Prace plastyczne i medialne przygotowali uczniowie-fani książki. Natalia Spaczyńska z klasy IIB była autorką prezentacji o autorce i bohaterach książki. Julia Sadurska i Wiktoria Marucha przygotowały niezwykle malownicze postery Katniss i Peeta. Również nauczyciele-fani serii dołączyli swoje pomysły przygotowując zadania i ciekawostki czytelnicze związane z treścią książki Wystrój wzbogaciliśmy cytatami z książki na koszulkach i plakatami filmowymi. Każdy z odwiedzających mógł wykonać dla siebie broszkę lub wisior kosogłosa- symbolu książki metodą stemplowania, a nawet zaprojektować t-shirt z kosogłosem. Inni poprzez prezentację multimedialną i opowieści eksperta - Jakuba Świtkiewicza z IC zostali zaprzyjaźnieni z książką.
Oprócz zajęć czytelniczo-medialnych uczniowie zapoznali się z ofertą kół zainteresowań prowadzonych w bibliotece szkolnej i projektami edukacyjnymi programu eTwinning. Każdy mógł też obejrzeć kroniki szkoły i biblioteki oraz wygrać gadżety programu eTwinning.
środa, 9 marca 2016
Wolontariat czytelniczy w wykonaniu gimnazjalnych "muszkieterów"!
Można rzec, że wolontariatem nasza szkoła stoi! Od wielu lat promujemy wśród gimnazjalistów wolontariat jako szansę na rozwój umiejętności społecznych, organizacyjnych, pracy zespołowej. Dzisiaj do grona wolontariatu czytelniczego dołączyła grupa chłopców z klasy IC, którzy zaczynają pracę z przedszkolakami z os.Fulmana. Dla gimnazjalistów, naszych "muszkieterów", było to bardzo przyjemne wyzwanie, z którym sobie świetnie poradzili. Po pierwsze chłopcom bardzo spodobało się nowe, zadbane, kolorowe przedszkole oraz przyjazna kadra. Po drugie powrócili wspomnieniami do dzieciństwa i zapragnęli powrócić do przedszkola. Po trzecie każdy z nich lubi dzieci i chętnie spędzą swój wolny czas z młodszymi kolegami, dla których przygotowują zajęcia czytelnicze i zabawy związane z ich pasjami. Na zajęciach czytaliśmy wiersze Tuwima, a potem świętowaliśmy Dzień Kobiet i urodziny jednego z przedszkolaków.Maciej, Diego, Sebastian i Michał już nie mogą doczekać się następnego spotkania! W najbliższym czasie dalej będziemy czytać maluchom wierszyki i bajki znanych polskich pisarzy. Zaprosimy też dzieci do naszej szkoły na zajęcia z robotyki! Jakże jestem z nich dumna!
Artystyczne warsztaty Wielkanocne dla nauczycieli.
W wyjątkowym dniu 8 marca nauczycielki bibliotekarki świętowały Dzień Kobiet w naszej szkole. Kilkanaście nauczycielek z Lublina, Łęcznej, Świdnika, Poniatowej spotkało się na warsztatach artystycznych. Podczas spotkania zaproponowałam wykonanie retro jaja Wielkanocnego. Zachęcałam koleżanki do wykonania pracy nawiązującej do przeszłości, stonowanej i oscylującej pomiędzy retro, sepią a współczesnymi trendami artystycznymi. Poznana technika plastyczna miała również służyć temu, aby po warsztatach nauczyciele mogli przenieść zdobyte umiejętności na grunt swojej szkoły i pracy z uczniami , jak i do własnej twórczości. Wykorzystaliśmy jaja styropianowe, farby akrylowe, klej na gorąco, pastę strukturalną, koronki, piankowe naklejki. Wszystko poddane było twórczej inwencji autorek i w ten sposób powstały oryginalne pisanki. Może nie wszystkie były retro, gdyż okazało się, że większość lubi żywsze barwy i metaliczne kolory, ale najważniejsze, że każda z pań była zadowolona z efektu swojej pracy, a każda pisanka była inna i niepowtarzalna.
Było to już kolejne spotkanie artystyczne w naszej szkole, w którym uczestniczyły członkinie i sympatycy Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich/oddział Lublin. Warsztaty prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy stają się tradycją i wpisują się w cykl i program edukacji artystycznej prowadzonej w gimnazjum na lekcjach plastyki, koła plastycznego i zajęć Szkolnego Klubu Odkrywców Talentów. Okazuje się, że mamy coraz więcej uzdolnionych artystycznie uczniów i nauczycieli.
czwartek, 3 marca 2016
Bazgroł, czyli wyjątkowy konkurs ogólnopolski dla piszących i rysujących!
To naprawdę bardzo wyjątkowy konkurs! Po pierwsze nie ma takiego drugiego w Polsce, a nawet Europie! Po drugie można w nim korzystać z gotowców! Po trzecie możesz stworzyć pracę konkursową wraz z artystą, aktorem, dziennikarzem! Potem pozostaje już tylko przesłać prace i wygrać!
Zapraszam zainteresowanych gimnazjalistów do zapoznania się z regulaminem! Chętnie podpowiem, zainspiruję i zmotywuję Was do udziału w tym ważnym konkursie!
Zapraszam zainteresowanych gimnazjalistów do zapoznania się z regulaminem! Chętnie podpowiem, zainspiruję i zmotywuję Was do udziału w tym ważnym konkursie!
BAZGROŁ - O CO TU CHODZI?
Nasz konkurs jest akcją dość nietypową, nie mającą odpowiednika nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie, czy poza nią. Zapraszamy do niej duety artystyczne dziecko - dziecko, dziecko - osoba dorosła, gdzie jedna z nich pisze bajkę / baśń / opowiadania / fabułę komiksu, druga wykonuje ilustracje / plansze komiksowe / zdjęcia. Z tak powstałego dzieła można wykonać książkę artystyczną, czyli zebrać tekst i grafikę do kupy, dołożyć jakąś piękną, wykonaną własnoręcznie okładkę (środek też może być piękny!).
TO OTRZYMA NAGRODY?
Wszystkie prace biorą udział w rywalizacji na najlepszą treść i grafikę. Dla laureatów tych dwóch kategorii przewidziano rzeczowe nagrody główne oraz opłacenie pobytu (wraz z opiekunem) w Warszawie + pokrycie kosztów przejazdu + drobne kieszonkowe, w czasie trwania Warszawskich Targów Książki plus liczne rozrywki (przewidziane jest również inne rozdysponowanie środków przeznaczonych na nagrody główne - np. otrzymanie tej kwoty "do ręki").
Pozostałe nagradzane kategorie to:
- duet autorski za napisaną i zilustrowaną bajkę/baśń/opowiadanie ocenianą jako całość,
- nagroda dziecięca - za wykorzystanie "gotowca", czyli ilustracji lub tekstu udostępnionego na stronie konkursowej
- nagroda dla komiksu (istnieje możliwość rozbicia tej kategorii na dwie pomniejsze, osobno za fabułę i osobno za rysunki)
- nagroda dla książki artystycznej
- nagroda grupowa dla najbardziej zaangażowanego przedszkola, szkoły, biblioteki, domu kultury, szpitala / oddziału dziecięcego
- nagroda za ilustracje wykonane komputerowo
- nagroda za fotografie do tekstu
- nagroda specjalna dla osoby dorosłej
Istnieje możliwość nagrodzenia kilku osób w danej kategorii.
Regulamin ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego Bazgroł 2016.
1. Cele konkursu:
Propagowanie czytelnictwa, książki i działań twórczych wśród dzieci i
dorosłych.
2. Temat konkursu:
Wymyślenie, napisanie, zilustrowanie
bajki / baśni / opowiadania przez duety autorskie
składające z dwójki dzieci lub dziecka i osoby dorosłej (podział obowiązków
dowolny), stworzenie komiksu, wykonanie książki artystycznej.
3. Regulamin konkursu:
§1
Organizatorem konkursu plastyczno-literackiego jest portal kulturalny duże
Ka (www.duzeka.pl) i Papierowy Pies (papierowypies.pl).
§2
Patronem honorowym jest... (podamy w późniejszym terminie)
§3
Konkurs jest jednym z działań organizowanym przez portal duże Ka i
Papierowy Pies, których celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci,
młodzieży i osób dorosłych.
§4
Uczestnikami konkursu mogą być osoby indywidualnie lub przedstawiciele
placówek szkolno-wychowawczych, bibliotek, domów kultury, szkół z całego
świata!
§5
Uczestnicy przygotowują:
- baśń lub bajkę, której osobny wydruk mieścić się będzie maksymalnie na
trzech znormalizowanych stronach A4 oraz dowolną ilość ilustracji, przy
wykorzystaniu dowolnych technik graficznych, lub fotografii, którą
mogą dodatkowo złożyć w książkę.
- komiks do 20 plansz formatu maksymalnie A3.
- Książki artystycznej do 20 stron formatu maksymalnie A3
§6
Duety autorskie mogą zgłosić do konkursu do trzech, samodzielnie wykonanych
prac w każdej kategorii (każda bajka / baśń /
opowiadanie powinna zostać spisana i nagrana na płytę CD lub DVD - plik
tekstowy, doc, dokument tekstowy - i dołączona do książki):
§7
Każda praca powinna zawierać następujące informacje dołączone uczestników:
1. imię i nazwisko autorów, wiek, klasa (dziecko), stopień pokrewieństwa
z osobą dorosłą (jeśli jest ona częścią zespołu);
2. placówka, adres, telefon (wraz z numerem kierunkowym);
3. imię i nazwisko nauczyciela i/lub opiekuna, pod kierunkiem którego
uczeń przygotował pracę.
§8
Termin nadsyłania prac do 1 kwietnia 2016 r. (liczy się będzie data
stempla pocztowego), na adres:
Portal kulturalny
duże Ka i Papierowy Pies
Bazgroł 2016
99-400 Łowicz
os. Kostka 10/13
zawierający dane uczestnika (imię i nazwisko, wiek, ewentualnie
nazwę placówki), adres, telefon kontaktowy i podpisaną formułkę:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich / mojego dziecka (tu imię i
nazwisko) danych osobowych dla celów konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29
sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz.
926 z późn. zm.)
§9
Jury dorosłe i dziecięce wyłoni swoich laureatów oraz przyzna wyróżnienia w
następujących kategoriach:
- duet autorski za napisaną i zilustrowaną bajkę/baśń/opowiadanie,
- nagroda dziecięca - za wykorzystanie "gotowca"
- nagroda dziecięca dla najlepszej osobnej bajki/baśni
- nagroda dziecięca dla najlepszych osobnych ilustracji
- nagroda dziecięca dla najlepszych fotografii do tekstu
- nagroda dla komiksu
- nagroda dla książki artystycznej
- nagroda dla bajki napisanej w języku obcym
- nagroda grupowa dla najbardziej zaangażowanego przedszkola, szkoły,
biblioteki, domu kultury, szpitala / oddziału dziecięcego
Dodatkowo istnieje możliwość przyznania nagród w kategoriach nie
wymienionych powyżej lub dodatkowych wyróżnień.
§10
Wyniki konkursu zostaną podane na portalu duże Ka oraz Papierowym Psie na
początku maja 2016 roku. Wyniki zostaną też niezwłocznie przesłane do
publikacji wszystkich mediom patronującym akcję oraz zaprezentowane w
wydaniu drukowanym dużego Ka i/lub Papierowego Psa (jeśli taki druk będzie
możliwy) podczas Warszawskich Targów Książki.
Uroczysty finał będzie miał miejsce podczas Warszawskich Targów Książki na
Stadionie Narodowym w sali Rzym 20 maja w godz. 14.00-15.50.
§11
Bieżące informacje dotyczące nagród podawane będą na stronie konkursowej,
portalu organizatora oraz przekazywane do rozpowszechnienia poprzez media
patronów.
§12
W razie niejasności związanych z regulaminem prosimy o kontakt z głównym
organizatorem konkursu - p. Grzegorzem Raczkiem e-mail: bazgrol@duzeka.pl
§13
Uwagi dodatkowe:
1. Prace niezgodne z regulaminem, zniszczone w wyniku niewłaściwego
opakowania, nie będą brane pod uwagę.
2. Prace przechodzą na własność organizatorów, mogą być zaprezentowane na
specjalnej wystawie pokonkursowej oraz prezentowane za pośrednictwem internetu
na ww. stronach.
3. Rozstrzygnięcie jury jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje
odwołanie).
4. Zmiany w regulaminie (poprawki terminów, dodatkowe kategorie) mogą być
dokonywane bez dodatkowych wyjaśnień do końca lutego 2016 roku. Po 1
marca 2016 roku ewentualne poprawki muszą być prezentowane w postaci
specjalnego komunikatu na portalach organizatora, profilach społecznościowych i
stronach patronów medialnych.
Subskrybuj:
Posty (Atom)