poniedziałek, 30 stycznia 2017

P+P=P, czyli przepis pani Ewy Nowak na napisanie książki!

 Zapewne wszystkie uczestniczki kreatywnego warsztatu pisania prowadzonego przez pisarkę Ewę Nowak notowały wskazówki autorki i już wiedzą, jak tworzyć bohatera powieści, jak budować relacje między bohaterami i gdzie osadzać akcję książki. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w warsztatach mamy podpowiedź. W kilku punktach zebrałam wskazówki autorki i liczę na to, że pomogą one zainteresowanym w napisaniu pracy konkursowej z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017! konkurs Życzę twórczej i satysfakcjonującej pracy!

 Najprościej mówiąc to „Bez pracy nie ma kołaczy”, czyli praca+praca=powieść! 
1 Pisarz powinien pisać codziennie tak jak piłkarz trenuje codziennie, aby osiągnąć sukces!
2.       Walcz z wewnętrznym leniem! Uświadom sobie, że twój wewnętrzny leń ma ogromną władzę nad tobą i zniechęca cię do pracy. Musisz wyznaczyć sobie czas na codzienne pisanie, nawet jeśli twój wewnętrzny leń mówi ci „nie teraz, usiądź i pooglądaj film, zjedz coś, zadzwoń do kogoś, idź na zakupy,…”!Jeśli napiszesz kilka zdań to jest to już sukces! O napisaniu strony w ciągu dnia możesz tylko pomarzyć!
3.       Nie ma czegoś takiego jak „wena”! To wymówka, że „nie miałaś weny!”. Musisz tylko usiąść i zacząć pisać!
4.       Rozmawiaj z ludźmi (rodzicami, koleżankami, sąsiadką) i poznawaj ich historie! Wiesz, np. jak poznali się twoi rodzice?
5.       Ludzie są najciekawszym tematem, a więc zacznij od wymyślania postaci! Od czego zacząć?
- najpierw określ płeć;
- wiek- jest ważny emocjonalnie, ale nie wierz w wiek, bo to sprawa względna, gdyż inaczej będziesz sobie wyobrażał bohatera jako nastolatek, a inaczej jako babcia;
-charakter – to najciekawsze wyzwanie, bo to kreują sami ludzie wokół nas;
-wygląd- jest mniej istotny, gdyż dla jednej osoby możesz być najpiękniejsza/y na świecie, a dla drugiej w ogóle nie atrakcyjna/y, ładna czy przystojny;
- imię – powinno być kontrastowe w przypadku bliźniaków, przyjaciółek, np. nie Basia i Kasia, a Weronika i Hania;
- twórz mapę myśli o wymyślonych postaciach ukazującą relacje i powiązania między nimi (używaj obrazków, kolorów, symboli) ; pamiętaj, że w relacjach ludzi zawsze rządzi ten, kto komu bardziej na czymś zależy.
6. Osadź swoją powieść tylko w miejscu, które znasz! Opisuj swój pokój lub pokój, którego nie      
    masz, a marzysz o nim, swoją szkołę, dzielnicę, miasto, wieś!
7. Idź za głosem serca! Pomyśl, która z postaci jest dla ciebie najważniejsza, najciekawsza, który wątek, sytuacja i na tym się skup! Wybraną postać na głównego bohatera rozrysuj na kolejnych kartkach! Jak już coś wymyślisz to już tego nie zmieniaj!
8. Pamiętaj, że pisarz nie ma płci! Wymyślając bohaterów raz jesteś nastolatkiem, raz babcią, raz celebrytą, a nawet psem!
9. Patrz na zdjęcia, ilustracje postaci z gazet i pomyśl kto to jest? W ten sposób rozwijasz swoją wyobraźnię, kreatywność i tworzysz nową postać.                                                                   Pomocą w rozwijaniu swojego kunsztu pisarskiego mogą być również::





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz