niedziela, 11 czerwca 2017

Lubelskie zentangle - ekspozycja prac


 Na zajęciach artystycznych prowadzonych przez p.A.Hładyniuk i p.E.Osobę uczniowie klas drugich naszego gimnazjum tworzyli ... lubelskie zentagle, tj. wypełniali efektownymi "plątaninami" linii, kropek, kółek itp. graficzne rysunki znanych lubelskich obiektów architektonicznych. Zabytki Lublina zyskały nowe, często dość egzotyczne oblicze☺ A jakie są tego efekty popatrzcie i oceńcie sami - zdjęcia przedstawiają ekspozycję  najlepszych prac oraz prawdziwe wizerunki lubelskich zabytków i ich krótką historię.

Prace uczniów z klasy IIA, IIB i IIC - „Lubelskie zentangle” powstałe podczas zajęć wpisanych w obchody 700-lecia miasta Lublin.    







Grywalizacja w bibliotece

Ostatnim, bo realizowanym w kwietniu 2017 zadaniem uczniów realizujących projekt "Zafiksowani na czytanie" było stworzenie planszowych gier czytelniczych. Uczestnicy projektu sformułowali pytania, zaprojektowali plansze, opracowali zasady gier.  Powstały dwie gry planszowe: o tematyce ogólnej oraz oparta na książce K.Cass pt. „ Rywalki”. W pierwszej grze chodzi o wykazanie się „oczytaniem”, dlatego uczniowie - uczestnicy gry odpowiadają na różne pytanie związane z lekturami na poziomie gimnazjum oraz wiedzy ogólnej z zakresu literatury polskiej. Druga gra skierowana jest do miłośników „Rywalek” i dlatego gracze odpowiadają na pytania związane bezpośrednio z tekstem. 


piątek, 2 czerwca 2017

Mieszkamy w Mieście Poezji!


„Poezja Miasta” to hasło i kierunek działań tegorocznej, 10. edycji Festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez te 10 lat festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno­-artystycznych popularyzujących poezję.Miejscami spotkań i działań poetyckich na czas festiwalu od lat stają się uniwersytety, biblioteki, domy kultury, jak też ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie, wnętrza trolejbusów. Istotnymi przestrzeniami festiwalu są Dom Słów i Żmigród. To tam odbywają się spotkania z młodym pokoleniem poetów, tam też swoje miejsce ma „Małe Miasto Poezji”. Tradycją Festiwalu stało się tatuowanie chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Po każdym festiwalu pozostaje mural z wierszem - jasny ślad poezji na tkance miasta. Festiwal zamyka slam – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężyć mogą tylko ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Tę więź poezji i miasta od 10 lat tworzy „Miasto Poezji”. Organizatorami festiwalu są : Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Dom SłówStrona festiwalu: www.miastopoezji.plRównież i nas nie zabrakło na festiwalu. 30 maja grupa uczennic uczestniczyła w warsztatch czerpania papieru. Była to praktyczna lekcja tworzenia papieru, tak wszechobecnego w naszej codzienności. Uczennice dowiedziały się z czego powstaje papier i przystąpiły do tworzenia swoich autorskich prac. Wykonane z miazgi celuzolozowej na sitach papiery barwiły barwnikami, zdobiły roślinkami i wyciskały w prasie. Ich prace to nie tylko kartki papieru, ale artystyczne obrazki pełne natury.
Kolejnym warsztat to spotkanie poświęcone kaligrafii. Tym razem ćwiczenia pisania stalówkami były nie lada wyzwaniem. Pisanie piórem, używanie atramentu pokazały, że nie jest to łatwe zajęcie i wymaga cierpliwości, wyciszenia i staranności. Najpierw pisaliśmy literki alfabetu, wzorki, a następnie swoje imiona. Po ćwiczeniach wybraliśmy cytat z wiersza M.Olszówki o marzeniach, który wykaligrafowaliśmy farbami na wieloformatowym papierze. Praca była "chodnikiem" na ulicy Żmigród i miała zachęcać przechodniów do czytania poezji i realizacji marzeń. Na koniec odwiedziliśmy Nibylandię, czyli niezwykle bajkowe podwórko Domu Słów.




Dni Patrona szkoły.

W dniu 26 i 28 maja 2017 roku uczniowie klasy Ia i IIb wraz z wychowawcami - panią Emilią Kosowską-Stępniak i panią Małgorzatą Lasotą udali się na wycieczkę po Lublinie "Śladami prof. Mieczysława A.Krąpca OP". O osobie i miejscach związanych z prof. Krąpcem opowiadała pani Aneta Szadziewska-nauczyciel bibliotekarz. Najpierw zwiedzaliśmy klasztor i kościół Ojców Dominikanów, gdzie gimnazjaliści rozwiązywali Quest. Odwiedziliśmy bazylikę, salę unii, skarbiec i dziedziniec klasztoru. Następnie udaliśmy się na odnowiony Plac im. Prof. Mieczysława Krąpca i przeszliśmy na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Tam spotkaliśmy się z doktorantami filozofii, którzy pokazali nam kameralną salę wykładową, wystawy poświęcone profesorowi, bibliotekę wydziału filozofii oraz Muzeum KUL. Klasa IIB miała też okazję rozwiązać krzyżówkę i ułożyć puzzle o patronie. Wszyscy uczniowie otrzymali książki o profesorze Krąpcu i jego nauczaniu oraz pamiątkowe zakładki. Doktoranci wytłumaczyli też uczniom czym jest filozofia i jak pomaga w codziennym życiu człowieka. Wycieczka była też okazją do poznania ciekawostek o Lublinie i ujrzenia nowego oblicza miasta.