piątek, 23 marca 2018

Wielokulturowość w pracy pedagogicznej biblioteki szkolnej - V Forum Bibliotekarzy na UMCS.

   22 marca 2018 roku reprezentowałam naszą szkołę i oddział lubelski Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich na V Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy organizowanym przez Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wygłosiłam referat zobrazowany prezentacją na temat pedagogicznych działań o charakterze wielokulturowym realizowanym przez szkolną bibliotekę na przestrzeni kilkunastu lat w Gimnazjum nr 3 w Lublinie. W prelekcji powiedziałam o różnorodnej literaturze, która porusza wątki wielokulturowe i o opartych na nich lekcjach. Była też mowa o zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem ICT popularyzujących kraje Europy, których języków nauczamy w szkole. Wspomniałam o międzykulturowym i międzypokoleniowym "bajaniu", spotkaniach z cudzoziemcami w szkole, grach terenowych, obchodach Dna Europy i innych uroczystościach z kalendarza pracy szkoły powiązanych z wielokulturowością, np. Dzień Tolerancji, Dzień Pokoju, Dzień Uchodźcy. Kolejna część poświęcona była projektom polsko-niemieckim i projektom eTwinning. Była też króciutka charakterystyka uczniów, z którymi i dla których prowadzone są tego typu działania. 
    Na koniec wzięłam udział w dyskusji na temat wielokulturowości w różnych bibliotekach, związanych z tym zjawiskiem problemach i potencjale. 
        Forum było cennym doświadczeniem pozwalającym na wymianę wiedzy, doświadczeń i praktyk stosownie do charakteru i specyfiki biblioteki.

Wielokulturowość w pracy biblioteki szkolnej.

piątek, 16 marca 2018

Wielkanocne spotkanie oddziału TNBSP w Lublinie

Czas na Wielkanoc ... i przepiękne dekoracje!!! I dlatego 15 marca w bibliotece g - tradycyjnie już 😊-odbyło się wielkanocne warsztatowe spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Warsztaty "Jajo wielkanocne - twist art" zgromadziły 12 nauczycieli bibliotekarzy z Lublina, Jastkowa, Łęcznej i Lubartowa. Pomysłów na jajka wielkanocne jest wiele!? Bibliotekarze do ozdobienia styropianowego jajka użyli sznurka twist art, który przy pomocy ... robotów kuchennych samodzielnie skręcili 😃, a następnie przykleili, układając z niego florystyczne wzory. Powstały niepowtarzalne wielkanocne pisanki, kolorowe, wiosenne ... piękne dekoracje świątecznego stołu. I w dodatku własnoręcznie wykonane!!!
Dziękujemy za miłe spotkanie i ... życzymy pełnych radości, pokoju Świąt Wielkiej Nocy oraz wiele pomyślności i sukcesów.

Relację ze spotkania przeczytasz także na stronie Oddziału TNBSP w Lublinie: 
http://www.tnbsp.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=395:rok-szkolny-20172018&catid=34:relacje&Itemid=63#Jajo%20wielkanocne%20%E2%80%93%20twist%20art


Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Slideshow personalized with Smilebox

czwartek, 15 marca 2018

Logo konkursu z okazji Światowego Dnia Książki 2018.



       Prezentowane logo VII edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018 zaprojektowała Magdalena Szubartowska. Magda jest uczennicą klasy IIIB gimnazjum w naszej szkole, a jej marzeniem jest dostanie się do liceum plastycznego. Uczennica jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Na swoim koncie ma też wystawę indywidualną w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Gimnazjalistka uczęszcza na zajęcia szkolnego koła plastycznego prowadzonego przez panią A. Hładyniuk. Swoje pasje realizuje też w szkolnym kole teatralnym. Lubi malować martwą naturę, fotografować, czytać. W szkole można ją spotkać ze szkicownikiem w ręce. Z konkursem z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich ma do czynienia po raz drugi. Tym razem jako autorka logo konkursu, a w ubiegłym roku jako uczestnik kategorii medialnej, w którym zajęła I miejsce za film o książce A. Onichimowskiej "Koniec gry". 
       

Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady II

             Wszystkich fanów i sympatyków serii "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz zapraszamy do wspólnego głośnego czytania fragmentów książek w ramach Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady II, które odbywa się w dniach 1 marca-30 kwietnia.
   Od marca biblioteki, księgarnie, szkoły i ośrodki kultury w całej Polsce mają okazję na chwilę zamienić się w Jeżyce. Zapraszamy wszystkich, zarówno miłośników serii, towarzyszących Borejkom od lat, jak i nowych przyjaciół Jeżycjady, którzy w kamienicy na Roosevelta 5 zagoszczą po raz pierwszy.
   W naszej szkole akcja będzie przeprowadzona na początku kwietnia. Zapraszamy do udziału uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców uczniów do wspólnego głośnego czytania ulubionych fragmentów powieści Małgorzaty Musierowicz. Dla uczniów klas IV przewidujemy konkurs czytelniczy, a dla pozostałych fanów Jeżycjady niespodzianki w szkolnej bibliotece. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w bibliotece gimnazjum SP 30. Zapraszamy uczniów płynnie czytających , ze zdolnościami aktorskimi i lubiących występować przed publicznością. 

Przygoda, przygoda....Każdej chwili szkoda...

Każdej chwili szkoda, bo na każdego w książce czeka przygoda...
    W czasie kiedy uczennice z klasy VII f uczestniczyły w lekcji czytelniczo-artystycznej dedykowanej Ewie Nowak, chłopcy skupili się na książce przygodowej. W grupie ośmiu wspaniałych pod opieką pani Anety Szadziewskiej zgłębiali tajniki książek przygodowych. Z wielu powieści zaproponowanych przez nauczyciela każdy wybrał jedną, która zwróciła jego uwagę. Na wstępie rozmawialiśmy o przeżytych przygodach i płynących z nich doświadczeń. Celem było zwrócenie uwagi na powieści przygodowe, które uczą odwagi, podejmowania decyzji, współpracy w grupie, odpowiedzialności. Uczniowie wywnioskowali też, że w przygodzie (też książkowej) często jesteśmy wystawiani na próbę, a dzięki temu poznajemy bardziej siebie i sprawdzamy własne umiejętności. 
     Chłopcy wykonali kilka ćwiczeń na "zaprzyjaźnienie" z książką: interpretowali tytuły, skupili się na pierwszych zdaniach w powieściach, wyszukiwali słowa, które są charakterystyczne dla bohaterów i akcji w książkach przygodowych. Zdania, które nam się podobały, wzbudzały emocje i zachęcały do sięgnięcia po książkę wypisywaliśmy na flipcharcie. 
      Większość chłopców chętnie wypożyczyła wybrane powieści, a słowa jednego z uczniów, że to "najfajniejsza lekcja polskiego" ;) utwierdzają nauczycieli bibliotekarzy w przekonaniu, że warto podejmować takie inicjatywy we współpracy z polonistami i wychowawcami. Jest to szansa na zachęcanie do czytania tego, co wartościowe, przyjemne, wesołe i mądre.
            Wybrane i wypisane przez uczniów zdania:
"Miasteczko Darkmord nie pojawia się na wielu mapach, bo niewielu ludzi chce je znaleźć".
"James nienawidził chemii."
"Światła września nauczyły mnie wspominać ślad twoich kroków rozmywany przez wody przypływu".
"Potrzebuję miejsca, w którym będę mógł wyrzucić z głowy wszystko, co w niej buzuje."
"Jak mawiał tato, sprawy przybierają niekiedy zabawny obrót."
"Ale coś mi mówi, że Majowie i tak by po mnie przyszli. Kiedyś."
    P.S.
Dziękujemy za współpracę pani A. Kępińskiej.


wtorek, 13 marca 2018

Szkolna Ściana Czytelniczych Inspiracji cd.


Przedstawiamy kolejną "porcję" cytatów, które pojawiły się
 na 
Szkolnej Ścianie Czytelniczych Inspiracji:

„[…] wystarczy przyjrzeć się zwykłemu ziarnku piasku, a ujrzysz
w nim wszystkie cuda stworzenia.”
Paulo Coelho „Alchemik”



„[...]zazwyczaj widmo śmierci sprawia, że bardziej szanujemy życie.”
Paulo Coelho „Alchemik”


„[...]talent nie znaczy to samo co geniusz i […] nawet jeśli szczęśliwy los się od ciebie odwróci i wszystko runie, talent nie straci swej szlachetniejszej, lepszej natury.”
Hans Christian Andersen „Baśń mojego życia”




„[…] ciemność nie zawsze oznacza zło, a światło nie zawsze niesie za sobą dobro.”
Kristin Cast „Naznaczona”



„Wydaje nam się, że rozumiemy słowa piosenki, ale tym, co naprawdę każe nam w nią wierzyć lub nie, jest muzyka.”
Carlos Ruiz Zafón „Gra anioła”

PS. Zapraszamy do lektury cytowanych książek - wszystkie znajdziecie w księgozbiorze biblioteki szkolnej.

Japońskie klimaty na ... zajęciach Koła origami

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Lapbook o lekturach ...

W piątek - 9 marca - w klasach IV b i IV d odbyły się lekcje wprowadzające uczniów w tematykę lapbook'ów. Czwartoklasiści zapoznali się nie tylko z teorią, ale i mogli obejrzeć przykłady lapbook'ów o książkach i wykonać kilka szablonów "kieszonek". Podczas zajęć wspólnie wymyślaliśmy sposoby zaprezentowania koniecznych elementów lapbook'a na podstawie książki tj. głównych bohaterów, miejsca i czasu akcji, informacji o autorze itp.



Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Przedstawiamy Jurorów VII edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018

Prace w tegorocznej edycji konkursu ocenią:
- w kategorii literackiej: p. Ewa Kożuszek i p. Iwona Kozak,
- w kategorii plastycznej: p. Agnieszka Pawlak-Dziaduch
p. Michał Sieńko,
- w kategorii medialnej: p.Joanna Tarasiewicz
p. Grzegorz Winnicki.

Ewa Kożuszek – nauczyciel dyplomowany, egzaminator, polonista, kulturoznawca, innowator, wieloletni juror i organizator konkursów międzyszkolnych, regionalnych oraz wojewódzkich, współpracuje z wieloma instytucjami kultury o zasięgu ogólnopolskim, od wielu lat prowadzi Koło Dziennikarskie, w ramach którego wydaje gazetkę szkolną, twórca i redaktor naczelna biuletynu osiedlowego „Nasz Wrotków”, realizator wielu projektów edukacyjnych, posiada doświadczenie w pracy uczniami na każdym etapie edukacyjnym, pasjonuje się internetem i swoją pracą, ciągle się rozwija.



Iwona Kozak – nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 3 w Lublinie, wieloletnia instruktorka Koła teatralnego, autorka i realizatorka projektów edukacyjnych (międzygimnazjalnych, lokalnych i międzynarodowych). Prywatnie wielka miłośniczka flamenco i nordic walking. Chętnie sięga po polskie kryminały i powieści autotematyczne.




Agnieszka Pawlak-Dziaduch- kierownik Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie, organizatorka wielu imprez kulturalnych, czytelniczych i edukacyjnych dla czytelników.



Michał Sieńko – prezes Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH, historyk z wykształcenia i zamiłowania, projektant gier planszowych i pasjonat gier fabularnych. Miłośnik fantastyki i fotografii. Michał jest twórcą środowiska gier planszowych w Lublinie i w Polsce. Organizator konwentów fantastycznych (Arena Gier, Historykon, Falkon, Dragon, Lubelskie Dni Fantastyki, Polcon, Warsaw Comic Con) oraz licznych spotkań z grami planszowymi w Lublinie. W ramach działalności wydawniczej współtworzył takie gry jak “Sigismudnus Augustus. Dei gratia rex Poloniae”, “Bohaterowie Wyklęci”, “First to Fight”, a także "Lublin 1317-2017" i "Literaci Lubelszczyzny".






Joanna Tarasiewicz – bibliotekarz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, autorka i realizator wielu lekcji bibliotecznych i warsztatów dla nauczycieli, bibliotekarzy i uczniów z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, prywatnie miłośniczka fantastyki i kryminałów, obecnie studentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim "Literatura i książka dla dzieci i młodzieży".



Grzegorz Winnicki - absolwent  Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej UMCS, animator kultury, trener, fotograf. Instruktor w Wojewódzkiej bibliotece Publicznej im. H.Łopacińskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół technologii w kulturze, komunikacji wizualnej, kompetencji medialnych i wpływu technologii na przeobrażenia społeczno-kulturowe.

środa, 7 marca 2018

Honorowy Patronat Lubelskiego Kuratora Oświaty

VII edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018 pod hasłem "Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika" J.Korzeniowski została objęta - po raz pierwszy - patronatem honorowym
 Lubelskiego Kuratora Oświaty p. Teresy Misiuk. 
Pani Kurator następująco uzasadniła swoją decyzję:

        "Jestem przekonana, że organizowana inicjatywa rozwija aktywność czytelniczą uczniów, zachęca do posługiwania się piękną polszczyzną, a poprzez inicjowanie zabawy plastycznej i fotograficznej pobudza wyobraźnię i fantazję oraz poczucie estetyki młodych ludzi, co stanowi niewątpliwie ciekawą i cenną  pod względem wychowawczym ofertę edukacyjną dla młodzieży.
          Mam też nadzieję, że przyjęty przez mnie honorowy patronat będzie pomocny w realizacji przedsięwzięcia oraz przysporzy mnóstwo czytelników, wiernych miłośników literatury, którzy potrafią docenić wartościowe dzieła i czerpać zadowolenia z każdej przeczytanej książki."





Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin


Z radością i dumą informujemy, że Prezydent Miasta Lublin 
dr Krzysztof Żuk
 objął Patronatem tegoroczną - VII już - edycję konkursu z okazji
 Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018 pod hasłem
"Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika", 
będącym myślą J.Korzeniowskiego


UWAGA ! Informacja o naszym konkursie została umieszczona na stronie: https://lublin.eu/prezydent-miasta-lublin/honorowy-patronat-prezydenta/ jako jedna z wielu inicjatyw objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin (Patronaty Kwiecień 2018)


piątek, 2 marca 2018

Historia pewnej bransoletki ...

O tym, że książka ma moc nie musimy chyba nikogo przekonywać, że rozwija i inspiruje również nie 😊. Chcieliśmy jednak pokazać do czego może zainspirować pewna powieść autorstwa znanej i lubianej pisarki, pedagoga-terapeuty p.Ewy Nowak. Zainteresowanych sylwetką i twórczością pisarki zapraszamy na jej stronę:  http://www.ewanowak.com/ 

Książka pt. "Bransoletka", tworząca serię "miętową", zainspirowała nas do zajęć czytelniczo-artystycznych o tym samym tytule. Natchnieniem😉 do przeprowadzenia tych zajęć była  też  zaprzyjaźniona z nami Biblioteka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie. Dziękujemy! O zajęciach związanych z powieścią "Bransoletka" w bibliotece  SOSW Nr 1 przeczytasz na: http://bibliotekabursaki.blogspot.com/2017/05/biblioteka-oczywiscie.html 
Polecamy!!!
A jak było u nas? Spotkania czytelniczo-artystyczne "Bransoletka" odbyły się w trzech grupach dziewcząt z klas IIIag i IIag oraz kl. VIIf SP. Zaplanowałyśmy je z okazji ... zbliżającego się Dnia Kobiet. W czytelni biblioteki g zorganizowano warsztaty, podczas których można było:
- dzięki ekspozycji książek z serii "miętowej" i innych dla starszych nastolatków  ze  zbiorów "zjednoczonych bibliotek" zapoznać się z twórczością Ewy Nowak, która podejmuje "aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz",
- spotkać się, niestety tylko wirtualnie😟 i posłuchać wypowiedzi Autorki na temat książki pt."Bransoletka" (dostępna na: https://www.youtube.com/watch?v=wqxI5MQc2Hg ),
- zmierzyć się ze splotem makramowym "shamballa", który posłużył nam do wykonania bransoletki . Dzięki tutorialowi  (dostępny na: https://www.youtube.com/watch?v=0wMP4ok29Q8) oraz "wsparciu"😉nauczyciela bibliotekarza powstały piękne i oryginalne ozdoby.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free picture slideshow customized with Smilebox


Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Slideshow design created with Smilebox

czwartek, 1 marca 2018

Kryminalny wtorek!

   Wiele miast w Polsce i na świecie zyskało na popularności dzięki pisarzom i książkom. W ostatnich latach wizytówką miast są kryminały, których akcja rozgrywa się w ich scenerii, przeszłości lub czasach współczesnych. Zygmunt Miłoszewski umiejscowił akcje swoich powieści w Warszawie, Sandomierzu, Olsztynie, Wrocław ma Marka Krajewskiego, Trójmiasto Annę Klejzerowicz. W książkach Agathy Christie mamy do czynienia głównie z Londynem, a Oslo jest "bohaterem" powieści Henninga Mankella i Jo Nesbo. Miłośnicy kryminałów chętnie organizują sobie wycieczki śladami bohaterów tych powieści. Również Lublin rozsławiony jest dzięki książkom - retro kryminałom pana Marcina Wrońskiego. To najbardziej znany pisarz piszący o Lublinie. Około roku temu pojawił się nowy kryminał, którego akcja rozgrywa się częściowo w Lublinie, a napisała go lublinianka - pani Agnieszka Bernat. 
    28 lutego nauczyciele bibliotekarze naszej szkoły - pani Aneta Szadziewska i pani Małgorzata Dąbrowska-Duda uczestniczyły w spotkaniu autorskim z autorką w Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie. Kryminał "Zbrodnie w Nickelswalde" (Mikoszewo nad Bałtykiem) to ciekawa lektura w klimacie Agathy Christie. Autorka jest otwartą, bardzo komunikatywną osobą, z którą w kameralnym gronie mogłyśmy porozmawiać o książce, jej powstawaniu, popularności, krytyce, a przy okazji o czytaniu książek przez młodzież. Autorka zdradziła nam, że kończy kolejny kryminał, tym razem osadzony głównie w latach 70. XX wieku w Lublinie. Mamy nadzieję, że będziemy mogły ją gościć w naszej szkole, bo wśród uczniów mamy fanów kryminału. Estera z IIa g czyta powieści Olgi Rudnickiej, Julia B. z IIa g kryminały Camilli Lackberg, a wśród nauczycieli znawcą powieści kryminalnych jest nauczycielka historii - pani Agnieszka Tkaczyk. Wielu nauczycieli to z kolei fani Remigiusza Mroza.
    Zachęcamy do polubienia fanpage'a autorki: https://www.facebook.com/Nickelswalde/
i obejrzenia krótkiej fotorelacji z "kryminalnego wtorku".