poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Dzieła malarskie ożywione przez uczniów w medialno-teatralnym widowisku "Opowieści literackie obrazami inspirowane".

  Projekt "Opowieści literackie obrazami inspirowane" do scenariusza pani Iwony Kozak - nauczycielki języka polskiego, przygotowany został przez uczniów z Koła Teatralnego. Poniżej prezentowane filmy są częścią tego medialno-teatralnego widowiska i wprowadzają nas w klimat odgrywanej sceny. Zdjęcia i montaż filmów to praca uczennic z klasy IIIB gimnazjum: Magdaleny Szubartowskiej, Agaty Szumlak i nauczyciela bibliotekarza - pani Anety Szadziewskiej.
    Pierwszy film nawiązuje do obrazu Giuseppe Arcimboldo "Bibliotekarz" i przenosi nas w klimat powieści Carolsa Ruiza Zafona "Cień wiatru". W roli bibliotekarza z obrazu wystąpił Karol Machoń z klasy VIIa.


    Kolejny film to interpretacja słynnego obrazu Edwarda Muncha "Krzyk", który przywołał pełną tajemniczości i grozy balladę Adama Mickiewicza "Lilije". W roli postaci z obrazu wystąpiła Anna Staszczak z klasy VIIc.



   Ostatni film nawiązuje do obrazu "Czytająca w ogrodzie" (Woman in a garden) współczesnej artystki Barbary Jaśkiewicz (https://barbarajaskiewicz.blogspot.com/). Film przenosi nas do sceny z "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrola. W roli czytającej dziewczyny wystąpiła Julia Sadurska z klasy IIIC gimnazjum.
Napisy końcowe w filmie dotyczą całości projektu teatralno-medialnego.



Życzymy miłego oglądania i zapraszamy na kolejną odsłonę widowiska już w Tygodniu Bibliotek!

Rozstrzygnięcie konkursu dla klas IV "U rodziny Borejków"!

30 kwietnia 2018 roku uczestnicy konkursu "U rodziny Borejków" zostali zaproszeni na rozstrzygnięcie konkursu dla klas IV. Konkurs był drużynowy, ale wszyscy uczniowie otrzymali indywidualne dyplomy i nagrody. Uczestników konkursu powitała pani dyrektor Małgorzata Banach oraz organizatorzy konkursu: pani A.Szadziewska, p.E.Osoba i p. I.Kozak. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, a afektem tego są miejsca ex aequo. I miejsce zdobyła klasa IVD i IVC z ilością 46 punków, II miejsce drużyna z klasy IVE z 43 punktami i III miejsce IVB z liczbą 42 punktów. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach czytelniczych! Tymczasem życzymy przyjemnej lektury w czasie zbliżającej się majówki i dobrych wrażeń z czytania Jeżycjady!







środa, 25 kwietnia 2018

VII edycja wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018

                23 kwietnia 2018r. odbył się uroczysty finał VII edycji wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018 pod hasłem "Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika" będącym myślą J. Korzeniowskiego. Uroczystość zgromadziła wielu gości: p. Gabrielę Porzyć, wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Annę Ostęp, instruktora ds.merytorycznych i p.Agnieszkę Pawlak-Dziaduch, kierownika Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie, p. Joannę Tarasiewicz, kierownika Wydziału wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, p.Justynę Erd, kierownika Sekcji Wydawnictw Krajowych Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, p. Małgorzatę Dąbrowską-Dudę, prezesa Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich O/Lublin oraz p. Małgorzatę Banach dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie. Obecni byli także jurorzy: p. Ewa Kożuszek i p.Iwona Kozak oraz nagrodzeni uczniowie i nauczyciele, przygotowujący ich do konkursu. 
              W tegorocznej edycji wzięło udział ok. 100 uczniów, którzy nadesłali 65 prac. Jury w składzie:http://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/03/przedstawiamy-jurorow-vii-edycji.html nagrodziło 30 uczniów w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej - uczniowie SP i uczniowie klas gimnazjalnych oraz medialnejhttp://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/04/wyniki-vii-edycji-konkursu-z-okazji.html Dzięki hojności sponsorów, którymi w tegorocznej edycji byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. H.Łopacińskiego w Lublinie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.KEN w Lublinie, Biblioteka Uniwersytecka KUL, Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH, Kancelaria Prezydenta Urzędu Miasta w  Lublinie i wydawnictwa: Adamada, Druganoga i Literatura mogliśmy nagrodzić uczestników nie tylko dyplomami, ale także książkami, grami planszowymi oraz książkowymi i lubelskimi gadżetami.
               Uroczystość rozdania nagród uświetnił występ szkolnego Koła teatralnego. Był to projekt przygotowany przez uczniów pt."Opowieści literackie obrazami inspirowane". Obejrzeliśmy trzy sceny, w których dzieła malarskie wprowadzały nas w świat i klimat powieści literackich. A były to obrazy: "Bibliotekarz" Giuseppe Arcimboldo, "Krzyk" Edwarda Muncha i "Czytająca w ogrodzie" Barbary Jaśkiewicz, które przywoływały nastrój powieści  Carlosa Ruiza Zafona "Cień wiatru", ballady Adama Mickiewicza "Lilije" i "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Nowoczesne, bo teatralno-medialne widowisko, przygotowały wraz z uczniami p.Iwona Kozak, opiekun koła teatralnego i p.Aneta Szadziewska, nauczyciel bibliotekarz SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
              Wszystkim laureatom i finalistom oraz ich nauczycielom-opiekunom gratulujemy, dziękujemy również za udział w naszym konkursie i obecność na uroczystym finale VII edycji wojewódzkiego konkursu z okazji ŚDKiPA 2018. Mamy nadzieję, że rozstajemy się tylko ... na rok, ponieważ już teraz zapraszamy do udziału w VIII edycji naszego konkursu. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości wręczania nagród. Przepraszamy za zniekształconą pisownię nazwisk - program nie posiada wszystkich znaków diakrytycznych :-( 
             
Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Free photo slideshow personalized with Smilebox
     

wtorek, 24 kwietnia 2018

Szkolna ściana czytelniczych inspiracji c.d.


Na naszej szkolnej ścianie inspiracji czytelniczych pojawiły się nowe cytaty. Oto one:


„Czasami wydaje nam się, że ludzie są loteryjnymi losami: że znajdują się obok nas,
by urzeczywistnić nasze absurdalne nadzieje.”
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”


„… książki mają duszę, duszę tych, którzy
je piszą, tych, którzy je czytają
i którzy o nich marzą.”
Carlos Ruiz Zafón, Gra anioła”

„Czasem prowadzenie w życiu zależy
od drobnostki. Od jednego spotkania.
Właściwej decyzji, łutu szczęścia.”
Guillaume Musso, „Ponieważ Cię kocham”

„Nietzsche powiedział, że czasem dochodzimy do momentu, w którym robi się tak źle, że można uczynić tylko jedno z dwojga – śmiać się albo oszaleć. Dzisiaj trzecią możliwością jest taniec.”
Jonathan Carroll, „Białe jabłka”

„Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne,
że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni.”
Éric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”

„Bywa, że latami walczymy z tym, co oczywiste, a niekiedy najbardziej szalone projekty zachwycają nas od pierwszego wejrzenia.”
Éric-Emmanuel Schmitt, „Kiedy byłam dziełem sztuki”


„[…] prawdziwa miłość jest zawsze chaotyczna. Gubisz się, tracisz trzeźwy osąd. Nie umiesz się bronić. Im większa miłość, tym większy chaos.”
Jonathan Carroll, „Białe jabłka”

Cytaty poruszają, dają do myślenia i ... zachęcają do czytania książek, z których są zaczerpnięte! 

środa, 18 kwietnia 2018

Wyniki VII edycji konkursu z okazji ŚDKiPA 2018



Z przyjemnością informujemy, że jury VII edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018 "Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika" nagrodziło i wyróżniło następujących uczniów:

w kategorii medialnej:

Ingę Maciejewską, Aleksandrę Kołodziejczyk, Michała MagieręAdama Sadowskiego, Grzegorza Gierulę, Kacpra Kowalskiego, uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie,
Małgorzatę Skonecką, Patrycję Omiotek, Amelię Krupę, uczennice Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie,

w kategorii literackiej:

poziom szkół podstawowych:

Kingę Rej, uczennica Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie, 

Natalię Czarnecką, uczennica Szkoły Podstawowej nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie,

Natalię Dziubińską, uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie,

Zofię Kaczkę, uczennica Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie,

Pawła Tudrujek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.


poziom klas gimnazjalnych:

Zofię Jaworską, uczennica XXIX LO im.cc.mjra Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora" w Lublinie,

Emilię Wójcikuczennica Gimnazjum nr 24 w Lublinie,

Oliwię Śliwińską, uczennica Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie,

Oliwię Nowak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie,
Gabrielę Kosk, uczennica Gimnazjum nr 2 im.  w Radzyniu Podlaskim,

w kategorii plastycznej: 

Amelię Kwiatkowską, uczennicę SP nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie, 
Wiktorię Gargol, uczennicę SP nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie,
Igę Osypiuk, Oliwiera Jacha, Dawida Zadziorskiego, uczniów SP nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie,
Wiktorię Wróblewską, uczennicę SP nr 6 im. Szymona Szymonowica w Zamościu,
Urszulę Sołtys, Ewelinę Sołtys, Adę Pomarańską, uczennice SP nr 22 im. Bolesława Prusa w Lublinie,
Annę Zawadzką, uczennicę SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie,
Jakuba Wrzosa, ucznia SP nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie. 

Gratulujemy!!!

Zapraszamy w/w laureatów i finalistów oraz nauczycieli opiekunów na uroczysty finał konkursu, który odbędzie się 23 kwietnia 2018r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego, ul. Nałkowskich 110 w Lublinie w sali nr 10 (na parterze budynku B).
Dojazd autobusami linii: 1, 6, 15, 19, 21, 25, 37, 38, 40 oraz trolejbusami linii: 157, 160.

PS. Prosimy także o potwierdzenie uczestnictwa w finale do 20 kwietnia!!!Chcemy podkreślić, że nieodebrane nagrody i dyplomy nie będą wysyłane. Nasz finał jest uroczystym wydarzeniem i byłoby nam bardzo miło, abyście Państwo zaszczycili nas swoją obecnością.

Ewa Osoba, Aneta Szadziewska

wtorek, 17 kwietnia 2018

U rodziny Borejków - szkolny konkurs czytelniczy dla klas IV.

       22 kwietnia w bibliotece szkolnej G został zorganizowany konkurs czytelniczy dla klas IV oparty na lekturze "Opium w rosole" i ogólnej wiedzy z twórczości Małgorzaty Musierowicz. Konkurs był dopełnieniem akcji II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady. Jego celem było zachęcenie uczniów do sięgania po kolejne tytuły z sagi Małgorzaty Musierowicz i rozbudzanie wśród czwartoklasistów postaw miłośnika książki. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny z klasy IVB (Małaj K., Kołodziejczyk F., Warda Sz.), IVC (Żydek A., Sztorc J., Schab N.), IVD (Bogut E., Krawczyk M., Kalinowska W.) i IVE (Biała G., Wolna G.). Uczniów klasy IVB i IVD przygotowała do konkursu pani Iwona Kozak, a czwartoklasistów z IVC i IVD pani Beata Przelaskowska-Gil. Szczególne brawa za odwagę otrzymały dwie Gabrysie z klasy IVE,które w duecie reprezentowały klasę.               
       Uczniowie rywalizowali między sobą w sześciu zadaniach. Trzeba było wykazać się znajomością serii Jeżycjada i skorygować błędne tytuły. Następnie drużyny losowały cytaty z "Opium w rosole" - mądrości życiowe wypowiadane przez bohaterów książki, do których redagowali twórczą wypowiedź z przesłaniem. Kolejne zadanie to dyktando. Uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i poprawiali błędy językowe we fragmencie z lektury. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zadanie cyfrowe - układanie puzzli z ilustarcji do książek autorstwa M.Musierowicz. Wykreślanka jako ćwiczenie na odszukanie słów związanych z lekturą okazała się nie lada wyzwaniem. Ostatnie zadanie to test wiedzy i chociaż zawiódł nas sprzęt techniczny, to udało się go rozwiązać wszystkim drużynom. 
     Na koniec uczestnicy konkursu mogli wypożyczyć sobie kolejne książki M.Musierowicz, zrobić pamiątkowe zdjęcie, napisać lub narysować wrażenia z konkursu oraz obejrzeć wystawkę dedykowaną Jeżycjadzie. 
      Mamy nadzieję, że konkurs czytelniczy w szkolnej bibliotece rozbudził wsród uczniów klas IV potrzebę sięgania po kolejne tytuły Jeżycjady i rozmawiania o literaturze M.Musierowicz dzieci z rodzicami, dziadkami, nauczycielami.
        Serdecznie dziękujemy zaangażowanym polonistom za wspólpracę w realizacji wydarzenia. Informujemy, że wyniki konkursu ogłosimy po 23 kwietnia - Światowym Dniu Książki! Już dzisiaj zapraszamy wszystkich uczestników na uroczyste podsumowanie konkursu z niespodziankami!

Poniżej prezentujemy fotorelację z konkursu oraz zadania cyfrowe, które może rozwiązać każdy, kto żałuje, że nie mógł być na konkursie. 
Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Make your own free slideshow with Smilebox

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

II Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady!

     W ramach II Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady nasza szkoła przystąpiła do akcji popularyzującej czytanie jednej z najpopularniejszych polskich sag. Od połowy marca zachęcamy czytelników, aby wstąpili na ulicę Roosvelta - do szkolnej biblioteki i poczytali wybraną książkę z serii Jeżycjada. Klasy IVb i IVd wraz z nauczycielką języka polskiego - panią Iwoną Kozak przystąpiły do akcji głośnego czytania wybranych powieści Małgorzaty Musierowicz. Podczas uroczystego czytania 10 kwietnia pani Aneta Szadziewska- nauczyciel bibliotekarz opowiedziała czwartoklasistom o ciekawostkach związanych z Jeżycjadą, autorce i przedstawiła cel akcji. Chętni uczniowie czytali przygotowane fragmenty powieści na forum klasy. W grupie odważnych lektorów znaleźli się K. Małaj,  i A.Pawłowska z IVB oraz L.Jukowska z IVD. Piękny fragment o miłości przeczytała w sposób aktorski pani Iwona Kozak. Dzięki takiej lekcji uczniowie poznali kolejne historie bohaterów rodziny Borejko, które już znali z niedawno omawianej lektury "Opium w rosole". Była to też okazja do poznawania nowych słów. Wspólna dyskusja pomogła w wzbogaceniu słownictwa czawrtoklasistów o takie słowa jak brulion, absztyfikant, czarna polewka.                                Gościem specjalnym w klasie IVD była nauczycielka języka polskiego - pani Weronika Lameńska, której przyznaliśmy tytuł "Eksperta Jeżycjady". Tytuł nie jest bezpodstawny. Pani Lameńska napisała pracę magisterską na temat twórczości Małgorzaty Musierowicz. Zdradziła nam swoją osobistą historię "spotkania" z Jeżycjadą. Książki Małgorzaty Musierowicz zaczęła czytać w wieku około 10 lat dzięki starszej siostrze, która też była ich fanką. Większość tytułów przeczytała kilka razy pisząc pracę magisterską. Jeżycjadę ceni za to, że to zabawna, jak i wzruszająca literatura, a jej ulubiona bohaterka to Noelka. Pani Lameńska przeczytała uczniom zabawny fragment z "Szóstej klepki".
      Wśród fanów Jeżycjady są też inni nauczyciele. Pan Andrzej Osoba - nauczyciel historii chętnie przemyca ciekawostki o PRL-u z Jeżycjady na swoich lekcjach. Fankami są też pani Ewa Osoba, pani Agnieszka Tkaczyk. Również wśród uczniów klas starszych są znawcy Jeżycjady. A.Jeziorkowska z klasy 7D jest przykładem miłośnika powieści M.Musierowicz. 
       Dzięki akcji zyskaliśmy nowych czytelników Jeżycjady - takich, którzy rozpoczynają przygodę z rodziną Borejków od dowolnego z 22 tomów sagi. Z przyjemnością będziemy też rozmawiać o losach Borejków również z ich stałymi fanami, a tymczasem zapraszamy do ustawienia się w kolejkę po najnowszy tom "Ciotka Zgryzotka". 

           

Literackie gry planszowe.

Prezentujemy literackie gry planszowe, które wpłynęły na 7 edycję konkursu wojewódzkiego z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018. Uczniowie z klas od IV po gimnazjalne przygotowali 35 gier opartych na lekturach i ulubionych książkach. Wpłynęły prace z Lublina, Zamościa i Krasnegostawu. Najpopularniejszą lekturą, na bazie której uczniowie przygotowali własne gry był "Tajemniczy ogród". Popularnością cieszył się też "Harry Potter" i "Mały Książę" oraz "Opowieści z Narnii". W zbiorze znalazły się też gry oparte na lekturach: "Pinokio", "Osobliwy dom pani Peregrine", "Baśniobór", "Hobbit".



Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Personalize a free digital slideshow

niedziela, 15 kwietnia 2018

Japonia w relacji p.Joanny Pawłat

9 kwietnia gościliśmy w naszej szkolnej bibliotece - już po raz drugi - p. Joannę Pawłat. Dr hab. inżynier Joanna Pawłat zawodowo związana jest z Politechniką Lubelską, gdzie jest wykładowcą i naukowcem zajmującym się zastosowaniem plazmy niskotemperaturowej m.in. do usuwania zanieczyszczeń, obróbki materiałowej. Hobbystycznie zaś propaguje kulturę japońską, maluje na szkle i pisze wiersze. Pani Joanna spędziła 12 lat w Japonii i właśnie o tym opowiadała nauczycielom bibliotekarzom, członkom Oddziału TNBSP w Lublinie zgromadzonym w SP nr 30. W spotkaniu wzięło udział 18 bibliotekarzy i "sympatyków" TNBSP zainteresowanych Japonią, jej kulturą i obyczajowością.
Spotkanie pod hasłem "Haiku, wiśnia, sushi, czyli jak łączyć sztukę z nauką" przybliżyło nam kraj oddalony od Polski o ok. 8500 km (bezpośrednia odległość pomiędzy Warszawa a Tokio wynosi 8 471 km!!!). Z uwagą słuchałyśmy o kraju podobnej wielkości co Polska, w którym żyje trzy razy tylu ludzi - 127 mln! Kraju wyspiarskim składającym się z czterech  dużych wysp - Hokkaido, Honsiu, Sikoku, Kiusiu i kilku tysiącach małych i maleńkich wysepek, zróżnicowanym klimatycznie - na północy zimą temperatura spada nawet do -40 stopni C, a na wyspach południowych latem temperatura sięga 30 stopni C. W Japonii, tak jak w Polsce, są cztery pory roku, lecz powietrze jest bardziej wilgotne i rozgrzane, a także występuje pora deszczowa. W Japonii są nie tylko wyspy, ale także góry, lasy i równiny, gdzie nikt nie mieszka, bo panują tam zbyt trudne warunki. Przyroda jest piękna, lecz dzika. Często zdarzają się trzęsienia ziemi - tylko połowa ze 160 wulkanów pozostaje uśpiona, pozostałe mogą wybuchnąć. Najwyższą i najsłynniejszą górą Japonii jest Góra Fudżi (3776 m n.p.m.) Fuji-san to nie zwyczajna góra. To symbol Japonii, święta góra dla wyznawców shinto, natchnienie dla poetów i malarzy, cel wycieczek nie tylko Japończyków, ale i turystów z całego świata. W opowieści pani Pawłat o Japonii - ilustrowanej prezentacją multimedialną - wiele miejsca zajęły informacje o świętach obchodzonych przez Japończyków. Można zaryzykować stwierdzenie, że w Kraju Wschodzącego Słońca właściwie nie ma dnia żeby nie świętowano. Jeśli nie w całym kraju, to przynajmniej w jakimś mieście. Wiosną na Wyspach Japońskich kwietną drzewka wiśniowe. I wtedy - od marca do maja - w całym Kraju Kwitnącej Wiśni zbierają się dorośli i dzieci by na hanami podziwiać jasnoróżowe kwiaty. W parkach, na trawnikach, na kocach i matach rozsiadają się rodziny, znajomi, koledzy z pracy by jeść, pić, rozmawiać i śpiewać. Japońska wiśnia - sakura -  po kilku dniach przekwita i gubi płatki, nie dając jadalnych owoców!
5 maja to święto chłopców - Tango no Sekku. W całej Japonii  pojawiają się karpie  przywiązane do masztów, balkonów i dachów. To jakby latawce z materiału lub papieru, puste w środku. Nadymają się gdy wieje wiatr. Dlaczego akurat karpie? Bo to odważne, silne i wytrwałe ryby, które płyną pod prąd żeby dotrzeć do celu. A Japończycy chcą by ich synowie byli tacy sami jak karpie - mocni i silni.
Dziewczynki mają swój dzień 3 marca - Hina Matsuri. W domach dziewczynek z tej okazji pojawiają się lalki przedstawiające cesarza i cesarzową, czasami też dworzan w błyszczących kimonach. Nie służą jednak do zabawy! Po kilkudniowej prezentacji chowa się je.
Innym ciekawym zwyczajem jest święto siedmio-, pięcio- i trzylatków - Shichi Go San- obchodzone 15 listopada.W tym, dniu dzieci w tym wieku ubrane w odświętne kimona idą wraz z rodzicami do świątyni. To bardzo ważne wydarzenie dla każdego małego Japończyka, który nie tylko zostaje uwieczniony na zdjęciach, z dumą eksponowanych w domach, ale też obdarowany papierowymi torebkami z rysunkiem żurawia lub żółwia (symbolami długowieczności) pełnymi cukierków :-)
Pani Joanna Pawłat nie tylko barwnie i interesująco opowiada o Japonii, ale też tworzy wiersze haiku. Haiku to nierymowana, trójwersowa miniaturka poetycka o układzie sylabicznym 5-7-5, rodem z XVII-wiecznej Japonii. Innymi cechami charakterystycznym haiku są: związek z przyrodą i porą roku, aprobata codzienności i życia, takim jakie jest oraz uchwycenie  chwili, wrażenia, "okruchu" rzeczywistości. Początkowo haiku było  sztuką subtelnej riposty i rozrywką towarzyską. Twórcą haiku była Matsuo Basho(1644-1695). A oto jeden z jego haiku: 


"Koniec podróży -

Ciągle żyję tu - tu,

Tego jesiennego wieczora."


I tyle, a może aż tyle!? Mnie spodobał się wiersz autorstwa Kabayashi Issa (1763-1827):


"Ślimaczku,

Wspinaj się na górę Fuji,

Ale powoli, powoli!"


Pani Joanna zaprezentowała też kilka swoich haiku. Pisane w języku polskim, ze względu na jego odmienną budowę, choć nie zawsze spełniają japońskie reguły dotyczące formy, to zachowują "ducha" tej oryginalnej sztuki. Poezja haiku w Polsce ma zarówno twórców, jak  i miłośników, wśród nich byli nobliści: Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Spotkanie bibliotekarzy z Japonią zakończyło się oglądaniem ekspozycji zbiorów prywatnych japońskich bibelotów, rozbudzając jeszcze bardziej fascynację tym odległym i egzotycznym krajem.













PS. Relację ze spotkanie przeczytacie także na stronie: 
http://www.tnbsp.lublin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=395:rok-szkolny-20172018&catid=34:relacje&Itemid=63#Haiku,%20wi%C5%9Bnia,%20sushi

wtorek, 10 kwietnia 2018

Jury obraduje, ocenia i nagradza!

Wielkimi krokami zbliża się finał VII edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018! Na tym etapie jury intensywnie pracuje nad oceną  około 70 prac. Prace w kategorii plastycznej i medialnej już zostały ocenione, a jury w kategorii literackiej jeszcze w tym tygodniu ustali werdykt.  Każdy z członków jury poświęcił swój czas, aby dokładnie przyjrzeć się planszowym grom literackim, obejrzeć filmy i zdjęcia oraz przeczytać i zrecenzować ciekawe i twórcze prace literackie. Jesteśmy bardzo wdzięczne jurorom za wkład pracy, a wszystkim uczestnikom już gratulujemy, gdyż każdy z nich wyróżnia się kreatywnością, a prace ukazują różnorodne umiejętności uczniów.
Listę szkół nagrodzonych ogłosimy niebawem, a tymczasem prezentujemy zdjęcia z kilkugodzinnych obrad jury.