środa, 27 lutego 2019

Pora na Walentynki!

  14 luty to Dzień świętego Walentego. W tym czasie przebywamy na feriach zimowych, więc Walentynki w bibliotece świętowalismy przez cały tydzień przed feriami. Wśród propozycji Walentynkowych znalazły się artystyczne warsztaty tworzenia kartek Walentynkowych, czytelniczy konkurs z literaturą miłosną w tle, randka w ciemno z książką, prezentacje literackich par Walentynkowych oraz lekcja dla lasy 3b gimnazjum o młodzieżowej literaturze z wątkiem miłosnym. Biblioteka przyciągała czytelników również wystrojem z serduszek origami, zakładek Walentynkowych i wystawą książek z odpowiednio dobraną tematyką do święta. 
     W wydarzeniach wzięli udział głównie uczniowie klas starszych, ale do biblioteki zawitały też uczennice z klasy I i bardzo polubiły to miejsce. Nie było dnia bez kreatywnie spędzonego czasu w szkolnej bibliotece!




Walentynki w bibliotece - relacja fotograficzna





Wiosenne czytanie


 Umberto Eco powiedział, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Wisława Szymborska czytanie określiła „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, a Bolesław Prus nazwał to „nowym zmysłem”, Antoine Saint-Exupery, autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”
My też pragniemy Was urzec i uwieść książkami, 
jakich jeszcze nie znacie… 
Bo nic nie zastąpi książki, dotyku jej kartek, zapachu druku, magii obcowania z  literaturą…

Czytanie wzbogaca słownictwo i doskonali sztukę pięknego i poprawnego ortograficznie i stylistycznie pisania, rozwija też wyobraźnię. Dzięki książkom trenujemy swoją pamięć, szybciej się uczymy, wzmacniamy poczucie własnej wartości, łatwiej się koncentrujemy i nieustannie ćwiczymy nasz mózg.
Zatem czytajcie i niech książki będą z Wami!
Biblioteka szkolna zaprasza!


poniedziałek, 11 lutego 2019

Relaks z książką - lekcja w klasie 6.

Ferie zimowe zbliżały się wielkimi krokami! Wszyscy myśleli już o odpoczynku od szkoły, lekcji, nauki i marzyli o zimie! Tylko nauczyciel bibliotekarz myślał i myślał, co zrobić, aby przyciągnąć uczniów do szkolnej biblioteki i zachęcić ich do przeczytania ciekawej książki w czasie ferii. W końcu to jedna z niewielu szans, aby uczniowie w czasie wolnym sięgnęli po książkową przygodę, fantastykę czy kryminał. Nauczyciel w końcu wymyślił! Plan lekcji wskazywał, że jedna z klas szóstych ma lekcję wychowawczą na końcu lekcji, a do tego nie znają jeszcze "pogimnazjalnej" biblioteki! To była okazja! Około godziny 15, w porze kiedy mózg człowieka powoli szykuje się do odpoczynku, do szkolnej biblioteki zawitała 6B z wychowawcą - p.J.Sójką. Uczniowie wybrali sobie specjalnie dla nich wyselekcjonowane książki i miejsca do czytania. Można było czytać między regałami, na karimatach w pozycji leżącej, przy stolikach i na rozstawionych w różnych miejscach wygodnych krzesłach. To miała być i była relaksująca lekcja z książką w atmosferze sprzyjającej czytaniu i w przestrzeni biblioteki szkolnej. Po lekcji większość uczniów wyszła z biblioteki z książką na ferie! Może będzie to odpowiedni czas na jej przeczytanie!







Co czyta współczesny nastolatek? - lekcja w klasie 7b.

8 lutego 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja wychowawcza w klasie 7B na temat: Co czyta współczesny nastolatek? Lekcja miała na celu zachęcić uczniów do wybrania książki według własnego gustu oraz jej wypożyczenia na ferie. Temat i cele lekcji przedstawione zostały z wykorzystaniem myślografii, a kryteria sukcesu za pomocą NaCoBeZu. Na początku lekcji uczniowie poznali definicję zjawiska "young adult", które powiązane było z przedstawionymi w prezentacji multimedialnej książkami. Zaprezentowane zestawienie powieści oparte było na różnych  rankingach i wartościowych portalach czytelniczych. Książki zaprezentowane były również na stolikach. Każdy mógł je obejrzeć i wybrać powieść, która posłużyła do wykonania ćwiczeń  zachęcających do ich przeczytania. Skupialiśmy się na autorze, pierwszych i ostatnich zdaniach w powieściach, poznawaliśmy nowe słowa i dedykowalismy fragmenty innym uczniom. Podczas lekcji uczniowie chętnie wykonywali ćwiczenia zaprzyjaźniające ich z książkami, ale nie każdy chciał podzielić się na forum swoimi przemyśleniami i rozwiązaniami ćwiczeń. Na koniec uczniowie wypożyczyli zaproponowane powieści! Chociaż nie wszyscy wyszli z biblioteki z książkami (nie stosuję zasady przypusu!) to inni wypożyczyli po dwie, a nawet trzy powieści. To była największa radość dla nauczyciela bibliotekarza. :)
      Lekcja była obserwowana przez panią vicedyrektor A.Tkaczyk oraz nauczyciela języka polskiego i wychowawcę klasy - p.B.Kosmalę.





poniedziałek, 4 lutego 2019

Ale Kosmos!

Dla wszystkich czytelniczek w wieku od 7 do 13 lat mamy bardzo dobrą informację! 
Z wielką radością informujemy, że nasza biblioteka znalazła się na liście 60 szkół w Polsce, które otrzymają roczną prenumeratę pisma „Kosmos dla dziewczynek”. To nie jest żart! Kosmiczna społeczność zebrała na portalu społecznościowym Facebook pieniądze na 60 prenumerat do polskich szkół. Jedna z nich trafiła do nas! Najpewniej ktoś z rodziców lub nauczycieli wpisał tę szkołę na kosmiczną listę. Dobrze mieć takich ludzi blisko siebie!
Magazyn „Kosmos dla dziewczynek”
to pismo mądre, piękne, zabawne, dobre
i odważne jak jego czytelniczki.
Kilka informacji o czasopiśmie: 
To nowa pozycja na rynku wydawniczym. Drukowany dwumiesięcznik dla dziewczynek w wieku 7-13 lat, który traktuje dziewczynki z szacunkiem dla ich intelektu. Pokazuje różnorodne możliwości, jakie przed nimi stoją, uczy dziewczynki brania odpowiedzialności za siebie i za otaczający je świat.
Pierwszy numer ukazał się 11 października 2017 roku – w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Do dzisiaj wydano dziewięć numerów magazynu. Każdy zbudowany wokół innego tematu, każdy z mądrymi tekstami i pięknymi grafikami. Każdy kupiony magazyn, każda prenumerata pozwalają nam wzmacniać dziewczynki w Polsce.
Więcej na stronie fundacji: www.kosmosdladziewczynek.pl
CELE FUNDACJI KOSMOS DLA DZIEWCZYNEK:
1. Pomaganie dziewczynkom w rozwoju umiejętności z różnorodnych obszarów życia.
2. Wzmacnianie w nich zaufania do własnych kompetencji.
3. Wspieranie ich wiary w prawo do realizacji pragnień.
4. Kształtowanie wokół nich środowiska wolnego od ograniczających stereotypów.