środa, 30 września 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to przyjemne i bardzo pożyteczne wydarzenie, które zainicjowała Polska Izba Książki w 2001 roku. Patronką tego dnia wybrano Joannę Porazińską, która wiele książek napisała z myślą o młodych czytelnikach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej pisarki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a głośne czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści. To sposób na zachęcenie do sięgnięcia po określony tytuł, budowanie relacji międzypokoleniowej i okazja do przeżywania wielu emocji. Głośne czytanie ma również zalety dla dorosłych. Sprawia, że trenujemy swój mózg, poprawia krążenie, relaksuje, wzmacnia więzi, a nawet odmładza! O zaletach głośnego czytania można poczytać i najlepiej przełożyć na praktykę.

W naszej szkole wydarzenie propagowali nauczyciele bibliotekarze. Czytałyśmy popularne i nowe książki w klasach I. Odpowiedziałyśmy też na zaproszenie klasy V.  Klasa Ia poznała historię psa o imieniu Szprotka z książki A.Kowalskiej "Hej, Szprotka", a klasa Va wysłuchała smutną i jednocześnie radosną opowieść o Lolku, psie pana Adama Wajraka. Opowieści przeczytała pani Aneta Szadziewska. Klasę Ib i Ic odwiedziła pani Zofia Dzięcioł i zapoznała uczniów z historią krokodyla zakochanego w żyrafie na podstawie książki "Mały krokodyl i ogromny problem" Danieli Kulot. Pani Małgorzata Dąbrowska-Duda głośno czytała w klasie 1e "Wilczki" S.Herrmann z pięknymi ilustracjami Józefa Wilkonia, a pani Ewa Osoba odczytała w klasie 1 f przekonującą książkę o tym, że czytanie jest super. Książkę "Czytanie jest super" napisał A. Andrus. 

Wszystkim nauczycielom, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję głośnego czytania serdecznie dziękujemy i zapraszamy do systematycznego organizowania dni głośnego czytania w klasach.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz