Wszystkim Czytelnikom i Sympatykom biblioteki szkolnej składamy
wielkanocne życzenia 😊
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
Wszystkim Czytelnikom i Sympatykom biblioteki szkolnej składamy
wielkanocne życzenia 😊
Drodzy czytelnicy biblioteki szkolnej! Zapraszamy do wypożyczania nowości wydawniczych! Przy dokonywaniu zakupów starałyśmy się uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników biblioteki, a więc uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów. Zakupiono do biblioteki około 160 egzemplarzy. Wszystkie propozycje to książki ważne, nagradzane, edukacyjne. To pozycje cenne ze względów merytorycznych i edytorskich, książki poruszające istotne treści dotyczące współczesnego człowieka-młodszego i starszego! Poniżej możecie zapoznać się z wybranymi propozycjami zebranymi tematycznie. Każdy znajdzie coś dla siebie! Są książki dla czytelników wymagających i opornych, do indywidualnego czytania i pracy z nią, jak i do pracy z uczniem/swoim dzieckiem. Szczególnie polecamy literaturę piękną polskich autorów, którą warto włączyć do zestawu lektur uzupełniających lub jako punkt wyjścia do dyskusji z uczniami, jak i dział psychologiczny z szeregiem propozycji do pracy nad emocjami oraz technik uważności. Zapraszamy!
"Co robią z nami uczucia?" to tytuł książki Niny Oziewicz z pięknymi, ciepłymi i dowcipnymi ilustracjami Aleksandry Zając. Ta niezwykle poruszająca książka poprzez zabawne, a wyraziste teksty jednozdaniowe do ilustracji mówi o tym, co dzieje się w nas i z nami, wokół nas, gdy towarzyszą nam różne uczucia. Książka była inspiracją do rozmów z uczniami klasy IV b na temat podstawowych uczuć. Na początku lekcji, która odbyła się online na Teams uczniowie opowiedzieli o swoim samopoczuciu. Cieszył fakt, że większość jest zadowolona i radosna. Następnie uczniowie poznali książkę. Przyglądając się ilustracjom odgadywali, jakie uczucie obrazuje stworek na ilustracji. Pomiędzy czytaniem i oglądaniem książki przemycałam uczniom ciekawostki o emocjach - odkryciach. Oto one: istnieje siedem podstawowych uczuć, można przeżywać dwie emocje jednocześnie, emocje trwają średnio 90 sekund, każdy człowiek na ziemi bez względu na wiek przeżywa emocje, a swoje uczucia odczuwają też zwierzęta. Następną propozycją była współpraca online na Wakelecie i udostępnionych przez wydawnictwo Dwie Siostry ilustracjach. Zadaniem uczniów było wpisanie swojej propozycji i interpretacji wybranych ilustracji w formie tekstowej lub własnego rysunku. Ponieważ lekcja odbywała się online, uczniowie byli w swoich domach, pani wychowawczymi A. Krzyżanowska w swoim zdalnym "biurze", a nauczycielka bibliotekarka w czytelni, to nie obyło się bez technicznych kłopotów. Czasem nie działał Wakelet, więc redagowaliśmy wpisy na czacie, to znowu kogoś wyrzuciło. Z tego powodu lekcja kontynuowana była kolejnego dnia na lekcji wychowawczej. Wówczas też nie uniknęliśmy kłopotów technicznych, w tym z wyrzucaniem z pokojów zadaniowych, pracą na Whiteboard. Mimo to lekcja była ciekawym doświadczeniem dla wszystkich, a jej efekty zostały zebrane na Wakelet prezentowanym poniżej.
Oto uczucia uczniów na początku lekcji.
12 marca klasa I A kolejny raz zaczytała się w książeczkach z serii "Czytam sobie". Tym razem okazją do wspólnego czytania książek było podsumowanie tematów ekologicznych, które poznawali uczniowie ze swoimi nauczycielami - panią A.Kasprzyk i p. J.Wiśniewską. Pani Aneta Szadziewska przeczytała głośno uczniom dwie książeczki - "Awantura w śmietniku" i "Wielki skarb". Po przeczytaniu szukaliśmy wspólnych pomysłów na oszczędzanie wody i zastanawialiśmy się dlaczego warto segregować śmieci. Każdy uczeń otrzymał również ekoplaner z czasopisma "Kosmos dla dziewczynek" i kolorowankę ekologiczną o tym, jak dbać o porządek w domu i zamiast chemicznych środków czystości używać sody i octu. Uczniowie poprzez ekoplaner mieli uczyć się ekologicznych nawyków i razem z rodzicami w domu próbować je włączać do codziennych obowiązków, aby następnie poznawać i uczyć się nowych ekologicznych postaw. Lekcję zakończyła pani Anna Kasprzyk. Uczniowie klasy Ia razem z wychowawczynią zaznaczali na kartach czytelnika, jakie książeczki z programu przeczytali i wybierali kolejne do przeczytania w domu.
Współpraca ze Środowiskowym Domem Pomocy Społecznej
"Kalina" trwa :-)
Tym razem wspólnie z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej przygotowaliśmy kartki wielkanocne, które zostaną wręczone Seniorom z okazji zbliżających się Świąt.
PS. O wieloletniej współpracy z ŚDPS "Kalina" pisaliśmy na
naszym blogu 👀
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2017/12/swiateczne-origami-w-dps-kalina.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2017/03/wielkanocne-warsztaty-origami.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/05/wiosenne-warsztaty-origami-w-sds-kalina.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/06/papierowa-wiosna.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/12/swiateczne-spotkanie-z-seniorami_18.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2014/11/wizyta-uczniow-gimnazjum-nr-3-w-domu.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2017/04/wielkanocne-warsztaty-rekodziea.html
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/06/wiosenne-warsztaty-origami-z-seniorami.html
Nasze wielkanocne kartki trafiły w dobre ręce 😊😉
Wystawa materiałów o patronie szkoły - królu Kazimierzu Wielkim - wyeksponowana na korytarzu szkoły spotkała się z zainteresowaniem uczniów klas I-III. Grupy klasowe czytały i oglądały portrety króla.
W piątek, 26 marca, w klasie VIc odbyła się lekcja wychowawcza, podczas której uczniowie wykonali okolicznościową kartkę świąteczną. Powstały kartki wielkanocne, które zostaną przekazane seniorom Domu pomocy Społecznej Tutela.
We środę, 10 marca w klasie VIg odbyła się lekcja biblioteczna przeprowadzona przez p.E.Osobę, nauczyciela bibliotekarza. Celem spotkania było uświadomienie uczniom wartości wynikających z czytania książek i zachęcenie ich do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Zajęcia, które dotychczas odbywały się w czytelni biblioteki szkolnej i/lub stacjonarnie w klasie szkolnej odbyły się online przy użyciu aplikacji Microsoft Teams i Nearpod. Podstawą zajęć był scenariusz opracowany w ramach projektu "Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli" współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - "Czytam książki, ponieważ ..."
Podczas lekcji szóstoklasiści opowiadali o swoich wrażeniach i doświadczeniach czytelniczych, analizowali teksty kultury: wiersz Edwarda Szymańskiego pt. "Książka" i film "Dlaczego warto czytać?, w którym znana polska reżyserka p. Agnieszka Holland opowiada o powodach, dla których warto czytać, a także formułowali, na bazie w/w i własnego doświadczenia i przemyśleń, zalety czytania książek. Wszystko to, dzięki aplikacji Nearpod, odbywało się interaktywnie - uczniowie klasy VIg pracowali indywidualnie we własnym tempie wykonując poszczególne zadania, których efekty widoczne były na interaktywnej tablicy w czasie rzeczywistym dla wszystkich uczestników spotkania 😊 Poniżej przedstawiamy najważniejsze zdaniem uczniów zalety książek, w oryginalnej pisowni 😉 oraz argumenty uzasadniające, że książka "jest nie do zastąpienia" 😊
Kontynuując cykl postów pod hasłem "Zapraszamy na łamy ..." 👀 przedstawiamy, po raz kolejny😉 ciekawą i twórczą pasję ucznia kl. IV e Mikołaja Wołosza.
O wcześniejszych dokonaniach Mikołaja możecie przeczytać, klikając:
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/11/zapraszamy-na-amy.html ,
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/06/zapraszamy-na-amy.html i
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/03/uczta-u-wierzynka-oczami-zdolnego-i.html)
Animacja poklatkowa to technika, dzięki której można stworzyć film. Materiałem do jego stworzenia są zdjęcia danej sceny, obiektu itp. wykonane za każdym razem z minimalnym przesunięciem/ruchem/zmianą przedmiotu, co po złożeniu zdjęć tworzy wrażenie ciągłego i płynnego ruchu. W ten sposób powstały znane i lubiane filmy nie tylko dla dzieci: Król Lew, Sąsiedzi😊
Tworząc animację poklatkową trzeba:
1) zadbać o niezmienne i dobre oświetlenie, bo każda zmiana oświetlenia może być widoczna i zaburzyć efekt,
2) posiadać dobry aparat fotograficzny z możliwością ustawienia go na statywie, tak aby znajdował się w tym samym położeniu,
3) zaaranżować "plan zdjęciowy" 👍, wykonać serię zdjęć klatka po klatce i połączyć je w animację, korzystając z wybranego programu do edycji filmów video.
I gotowe 😉😊 Poniżej przedstawiamy zdjęcia ilustrujące w/w i pokazujące Mikołaja przy pracy 👀
Redagując ten tekst korzystałam z 👀
(są to więc wskazówki mocno teoretyczne😉)
1. https://blog.cyfrowe.pl/animacja-poklatkowa-niech-swiat-wokol-ciebie-ozyje/
8 marca kobiety na całym świecie obchodzą swoje święto - Międzynarodowy Dzień Kobiet! Historia tego dnia jest długa i dość burzliwa. Wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie celebrowano, tzw. Matronalia przypadające w pierwszym tygodniu marca. Obchody te związane były z kultem macierzyństwa i płodności i już wtedy żony obdarowywane były przez mężów prezentami. Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z kolei z Nowego Jorku i związany jest z datą 28 lutego 1909 roku. Dzień ten upamiętnia strajk kobiet pracujących w przemyśle tekstylnym. Niedawno powstał film "Sufrażystki" nawiązujący do tego wydarzenia. Oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku w Kopenhadze w Danii. W następnych latach stawało się ono coraz bardziej lubiane i popularne, więc poszerzyło zasięg na kolejne kraje. W Polsce niekiedy kojarzone jest z trudnymi czasami komunistycznymi, ale już obraz ten zmienia oblicze, a kobiety obchodzą swoje święto w różny sposób. Podobnie jest na świecie. Na przykład w Rosji jest to dzień wolny od pracy, a w Chinach kobiety tego dnia pracują o połowę krócej. Hucznie święto obchodzą Włoszki, bo przez cały tydzień dostają prezenty, jak i obdarowują się nimi nawzajem. Z kolei w Wietnamie święto obchodzone jest aż dwa razy w roku, ale za to w Iranie święto to jest zabronione. Wielka Brytania stawia w tym dniu na edukację i organizuje różne wykłady i spotkania na temat płci pięknej i praw kobiet we współczesnym świecie.
Historia świata to też historia kobiet! Tylko o niektórych uczymy się na historii. Na pewno wśród Polek wyróżnia się Maria Curie-Skłodowska czy Wisława Szymborska! Teraz znaną Polką jest tenisistka Iga Świątek. Te kobiety zapisały się już poprzez własne osiągnięcia w historii różnych dziedzin nauki. Czy jednak należy dokonać czegoś wielkiego, np. odkrycia naukowego, zdobyć Mont Everest, aby mówiły o nas książki czy portale? Wcale nie. Jest wiele barwnych opowieści o kobietach mniej znanych, zapomnianych, a które również dokonały wielkich czynów, bo spełniały swoje marzenia. To wystarczy, bo historie kobiet żyjących obok nas to również piękne, wartościowe opowieści. Dzięki rodzinnym i lokalnym historiom możemy poznawać takie historie, a przede wszystkim inspirować się życiem takich kobiet. Ich historie to też nasze historie. Jedne nas zachwycą i zmotywują do realizacji swoich celów i marzeń w życiu, a inne być może zmienią nasze życie, bo zmotywują do zmiany, dodadzą otuchy, wesprą lub rozweselą. Kiedyś i nasze historie życia będą dla kogoś ważne.
Zapraszam więc do zapoznania się z historiami bohaterek książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny" i do odkrywania historii życiowych kobiet z dalekiej i bliskiej przeszłości Lublina, regionu, Polski i świata.
W 1364 roku król Kazimierz III Wielki zwołał w Krakowie zjazd monarchów, na który przybyli cesarz Karol IV, król węgierski Ludwik Wielki (znany w Polsce jako Ludwik Węgierski), król Cypru Piotr I de Lusignan, margrabia branderburski Otto Wittelsbach, książę mazowiecki Siemowit oraz liczni książęta śląscy, z Władysławem Opolczykiem na czele. Z relacji Jana Długosza wiemy, że „Królom wyznaczono specjalne mieszkania i sypialnie na zamku krakowskim, przybrane wspaniale purpurą, kobiercami, złotem, szkarłatem i szlachetnymi kamieniami. Pozostałym książętom, panom i ich służbie przydzielono znakomite gospody zaopatrzone obficie we wszystko, co służy potrzebie i wygodzie. Urządzono też podczas zjazdu turniej rycerski, w którym zwycięzcą został król cypryjski Piotr, był on bowiem najbieglejszy we władaniu bronią.” Zwieńczeniem zjazdu była uczta, którą ponoć wydał Mikołaj Wierzynek, rajca krakowski. Kroniki milczą w sprawie uczty, choć przeszła ona do historii krakowskiej i ogólnopolskiej. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą historyczną to najprawdopodobniej miasto Kraków wydało ucztę na swój koszt, a mogła się ona jedynie odbyć w domu Mikołaja Wierzynka. Istnieje wiele obrazów, ilustracji przedstawiających, a raczej wyobrażających ucztę u Wierzynka 👀
W kalendarzu jest wiele kart, dni i świąt ... popularnych i mniej popularnych :-) I właśnie do tych mniej znanych, nietypowych odnosi się nasz cykl - KALENDARIUM ŚWIĄT NIETYPOWYCH. W ubiegłum miesiącu miał formę ekspozycji na korytarzu budynku A - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/02/kalendarium-swiat-typowych-i.html
A teraz przybrał formę interaktywnego obrazu genially 👀 Wystarczy kliknąć, by skorzystać z materiałów informacyjnych, edukacyjnych i dowiedzieć sie czegoś więcej o tych wydarzeniach. KALENDARZ jest subiektywnym zestawieniem świąt nietypowych, wybranych z wielu 😊
PS. 4 MARCA - DZIEŃ PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 IM. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO w LUBLINIE to niewątpliwie bardzo ważny dzień w naszej szkole. Pakiet materiałów o Kazimierzu wielkim znajdziesz klikając - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/03/4-marca-2021-dzien-patrona-szkoy.html
Kazimierz Wielki jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych władców Polski, który znacząco zmienił losy naszego kraju. Idee, które przyświecały naszemu Patronowi, takie jak: norma, prawo, obowiązek, tolerancja, godność, poszanowanie wytworów pracy ludzkiej, są wzorami do naśladowania dla naszych uczniów. Znajomość dokonań tej wielkiej postaci historycznej budzi w uczniach większy szacunek do wiedzy i nauki, do wyznaczania celów i dążenia do ich osiągnięcia.
W tym roku z powodu pandemii, uroczystość DNIA PATRONA obchodzimy w innej formie niż zazwyczaj.
Nasi nauczyciele i uczniowie przygotowali wirtualny „apel” w postaci interaktywnego obrazu, na którym znajdują się prace uczniów i nauczycieli związane z Naszym Patronem.
Po wirtualnej „akademii” oprowadzi Was Kazimierz Wielki. Czekają tam na Was: krótka biografia naszego Patrona, ciekawostki o nim, quiz. Przeczytacie o dokonaniach Króla Kazimierza w Lublinie, posłuchacie legendy, piosenek, obejrzycie e-book z pracami plastycznymi i wierszami, jak również do wglądu są dodatkowe ciekawe materiały edukacyjne.
Miłego czytania i oglądania!
Wydarzenie zdalnie przygotowali:
Quiz: Gabriela Osior, Monika Matyjaszczyk, Lena Pyrzanowska – kl.8c,
Prezentacje - Nikola Skiba, Nikola Wnuk, Olgierd Kalinowski, Paweł Walkiewicz – kl.8d
Wiersze – Paweł Tudrujek (8 d), Oliwier Amborski – kl.6a
Legendę o koronie podróżnej króla Kazimierza Wielkiego czyta: p.M.Detiuk
Opracowanie komputerowe: p.A.Szadziewska, p.E.Osoba
Materiały, filmiki i prezentacja – p.Małgorzata Cholewa, p.Paulina Daniewska, p. Ewa Osoba, p. Aneta Szadziewska, p. Katarzyna Stanuch, p. Marcin Detiuk