piątek, 28 maja 2021

Kalendarz świąt nietypowych - czerwiec 2021

 Kalendarz aż roi się od przeróżnych okazji, które można celebrować. Warto też dostrzec te bardziej nietypowe, mniejsze święta. Bo świętowanie wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie i nastrój 😉😊 Poniżej prezentujemy Kalendarz Świąt nietypowych na czerwiec 2021 roku, zachęcając do świętowania tych "niezwyczajowo" obchodzonych, ale  istniejących świąt 👀


Lubimy czytać polskich autorów

     Plebiscytem Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" rozpoczęła się kolejna akcja głośnego czytania dzieciom obchodzonego w tym roku pod hasłem "Lubimy czytać polskich autorów".

Przedstawiamy książki wybrane przez czytelników do Złotej Dwudziestki i zapraszamy do ich wypożyczania ze szkolnej biblioteki oraz głośnego czytania w najbliższych dniach. Czyż wspólne czytanie wyjątkowych polskich książek nie jest najlepszym lekarstwem na budowanie na nowo dobrych relacji po powrocie do szkoły i w czasie nadal trwającej pandemii? My, nauczyciele bibliotekarze, chętnie włączymy się w popularyzację wybranych książek polskich autorów i ich twórczości. Chętnie odwiedzimy klasy, grupy uczniów, a nawet zaprosimy do biblioteki szkolnej na wspólne czytanie. Wystarczy zaprosić nas do współpracy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym wielu nauczycieli i rodziców włączy się w systematyczne głośne czytanie, które chcemy realizować w sposób zaplanowany i przemyślany na każdym poziomie edukacyjnym.

Oto Złota Dwudziestka:



Kampania XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oferuje też bogaty program dla  czytelników, rodziców i nauczycieli. Zachęcamy do korzystania ze spotkań autorskich online i innych propozycji fundacji, które popularyzują nagrodzone książki i ich twórców. 

program





środa, 26 maja 2021

Laurka dla Mamy - warsztaty artystyczne w kl.VIc

 W tym szczególnym dniu, Dniu Mamy, wszystkim Mamom składamy najpiękniejsze życzenia  z głębi serca płynące... by Dzień Mamy trwał cały rok i ... o jeden dzień dłużej😊😉💓

czwartek, 20 maja 2021

Listy klasy 4B

 Książka Anny Dziewit-Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historie w spódnicy" jest jedną z top książek w naszej szkole w tym roku szkolnym. W październiku jedna z klas 6 miała okazję brać udział w spotkaniu online z autorką książki, a potem klasa powróciła do bliższego poznawania bohaterek książki z okazji Dnia Kobiet. Chociaż lekcja z powodów technicznych nie przebiegła do końca tak, jak zaplanowaliśmy, to uczniowie poznali za pomocą cyfrowych materiałów o książce kilka postaci. Również klasy czwarte skorzystały przy święcie kobiet z propozycji poznania niezwykłych kobiet poprzez książkę. Jednych najbardziej zaciekawiła Simona Kossak, innych Zofia Stryjeńska, a jeszcze innych Wanda Rutkiewicz. Klasa 4B poszła o krok dalej. Uczniowie napisali wyjątkowo osobiste, pełne wrażliwości, marzeń listy do kobiet, których stali się fanami, dla których osoby te są autorytetami. Efektem poznania lektury stały się też listy do osób im bardzo bliskich, tych z rodzin i kobiet znanych z mediów. Wybory te pokazują, że życie każdej z tych kobiet, znanej i nieznanej, jest historią, która może mieć wpływ na młodego człowieka. To wszystkim nam też uświadamia, że każda i każdy z nas tworzy historię, która składa się na historię innych ludzi, pokoleń, rodzin, narodów. Zachęcam do przeczytania ebooka z listami uczniów (ja uroniłam łzę), a tych, którzy jeszcze nie znają książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny..." do jej przeczytania! Znajdziecie ją w szkolnej bibliotece! 

środa, 19 maja 2021

Znajdziesz mnie w bibliotece ... - opowiem o swojej ulubionej książce. Zajęcia biblioteczne w kl.Ia

 Znajdziesz mnie w bibliotece ... to nie tylko hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, ale też temat zajęć bibliotecznych w klasie Ia. I to spotkanie dowiodło, że w bibliotece można znaleźć nie tylko książki, ale też wiedzę, przygodę, zabawę, informację oraz komputery, drukarki 😉 Pierwszaki na zajęciach z nauczycielem bibliotekarzem spotkali się by zarekomendować swoim koleżankom i kolegom książki czytane dla przyjemności i pokazać, że z "książkami im do twarzy"😊Wstępem do zajęć było wspólne obejrzenie filmiku pt. "Panna Obrażalska i książki", który powstał na bazie lektury J.Duszyńskiej "Cudaczek Wyśmiewaczek" (👀 -  https://app.animaker.com/animo/KubloDw5uUZ6KwxT/). Następnie, po krótkim wyjaśnieniu pojęcia "autoportret" i instruktażu, uczniowie klasy Ia przeszli do działań plastycznych. Materiałem, na którym dzieci rysowały, nie była zwykła kartka, lecz arkusz białego papieru sklejony w rulon bezbarwną taśmą😉 Używając kolorowych kredek, mazaków, a czasami też flamastrów ... pierwszaki bardzo sprawnie i z dużą dozą podobieństwa, często z wieloma charakterystycznymi detalami portretowanej osoby, stworzyły, może pierwsze w swoim życiu, portrety. Dzieci nie spodziewały się do czego one posłużą😉 Wielką niespodzianką i zaskoczeniem zarazem był fakt, że portrety stały się maskami po nałożeniu na głowę 😊 Chętni uczniowie najpierw w maskach, a potem bez  tego specyficznego nakrycia/zakrycia głowy polecali swoim koleżankom i kolegom swoje ulubione książki na forum klasy. Było to nie lada wyzwanie, na które zdecydowali się tylko najbardziej odważni czytelnicy😉 Inni tylko pokazali przyniesione na lekcję książki😊 Opisując swoje książki uczniowie dowiedzieli się też kim są i jaką rolę w powstawaniu książki pełnią: autor, ilustrator, tłumacz, a także gdzie  w książce można znaleźć tytuł książki ... Po krótkich rekomendacjach i/lub prezentacjach ulubionych książek pierwszaki oceniły zajęcia za pomocą kolorowych samoprzylepnych karteczek przyklejanych na wybrane emotki: 😊 - 😟 - 😑 A na koniec wszystkie dzieci uwiecznione zostały na wspólnej, pamiątkowej fotografii ... najpierw w portretach-maskach, a potem bez, z odkrytymi twarzami😊 Bo  - Znajdziesz nas - czytelników -  w bibliotece ! 

PS. Dziękuję pani Ani Kasprzyk - wychowawczyni klasy Ia za umożliwienie przeprowadzania zajęć bibliotecznych w kl.Ia i do ... następnego razu 😊 Do zobaczenia w szkolnej bibliotece! 

PS 2. Poniżej przedstawiamy filmik prezentujący przebieg i efekty opisywanych zajęć 👀 Zdjęcia wykonały: p.A.Kasprzyk i p.E.Osoba Za ewentualne powtórzenia zdjęć przepraszamy 😉




piątek, 14 maja 2021

Galeria prac pięknych cz.VI - ptaki

Ptaki to jedne z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych zwierząt! Ich zdolność do lotu i powietrznych akrobacji od dawna fascynowała ludzi. Widok lecących nieodparcie kojarzy się z uczuciem prawdziwej wolności. Prace naszych uczniów to właściwie ani odloty ani przyloty i w ogóle – żadne loty 😉 To są po prostu najrozmaitsze wyobrażenia ptaków. Czasami bardzo bliskie rzeczywistego wyglądu ptaka i jego otoczenia, a częściej - impresje na temat określonych gatunków. Niewątpliwie, uczniowie dostrzegli zasadnicze lub charakterystyczne cechy upierzenia, sylwetki, postawy czy nawet – charakter danego ptaka ...

Zapraszamy do oglądania  wirtualnej Galerii złożonej z bajecznie kolorowych ptaków wykonanych przez uczniów klas 4-tych pod kierunkiem nauczyciela plastyki pani Katarzyny Stanuch. Wytwory powstały w technice akwareli z klejowym konturem. W niektórych miejscach klej wymywa się tworząc nieregularne plamy i odsłaniając białe pola. Gdzieniegdzie kolory nakładają się na siebie. Dodaje to obrazkom głębi i niezwykle malarskiego efektu. Technika ta pozwoliła na stworzenie wyrazistej faktury, a efekty końcowe nie do końca były przewidywalne.

PS. Poprzednie Galerie obejrzysz 👀 klikając: Galeria Prac Pięknych cz.V


czwartek, 13 maja 2021

Plakatowe polecajki książkowe klasy 7d.

 W ramach programu "PoczytajMy" Centrum Edukacji Obywatelskiej i realizacji klasowego projektu czytelniczego uczniowie klasy siódmej przygotowali plakaty reklamujące różne książki. Pierwszym etapem projektu było poznanie propozycji wydawniczych z biblioteki szkolnej, które jako nowości dla młodzieży przedstawiła na lekcji online pani Aneta Szadziewska. Na zaproszenie pani Iwony Kozak nauczycielka bibliotekarka odpowiedziała z entuzjazmem i zaprezentowała kilka popularnych tytułów wykorzystując do prezentacji cyfrową tablicę Wakelet. We wprowadzeniu uczniowie dowiedzieli się, że wszyscy sąsiedzi Polski czytają o wiele więcej niż my-Polacy. Celem komunikatu było zawstydzenie uczniów i poddanie refleksji swojego stanu i stosunku do czytania. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do zabawy online. Oglądając okładki książek każdy mógł dopisać skojarzenie o niej i podać propozycję treści książki. Oto przykładowe propozycje Julki R.:

 "Lato na Rodos" - powieść o wakacjach na greckiej wyspie Rodos

"Chłopiec znikąd" - smutna historia chłopca z domu dziecka

"Całkiem obcy człowiek" - historia długiej przyjaźni ludzi, którzy wpadli na siebie przypadkiem w kawiarnii

"Mirabelka" - opowieść o spotkaniu dziewczynki z pieskiem znalezionym pod drzewkiem Mirabelka

"Dachołazy" - powieść o przygodach przyjaciół, którzy spotykają się codziennie na dachu.

Po zabawie uczniowie poznali prawdziwą treść książki metodą storytellingu. Wówczas mogli zadeklarować wybór książki, którą chcieliby przeczytać i zaprezentować w formie plakatu. Uczniom została zaprezentowana też szersza oferta książek czytanych przez młodzież w Polsce zawarta w tzw. Alternatywnej Liście Lektur. Ostatnią propozycją było zachęcenie do podjęcia klasowego lub indywidualnego wyzwania czytelniczego.                                                                                                     Po kilku tygodniach od spotkania uczniowie przygotowali plakaty. Omówili je na lekcji języka polskiego. W mojej ocenie są poprawne. Widać, że warto poświęcić więcej czasu na uczenie się tworzenia plakatu, zarówno jego elementów, jak i wykorzystania w tym celu narzędzi cyfrowych. Kolekcja pokazuje też, że trudno było uczniom dotrzeć do nowości wydawniczych w bibliotece szkolnej, ale zapewne niebawem sytuacja ta zmieni się. Gratuluję uczniom podjęcia się tego zadania i stworzenia dla siebie nawzajem i dla innych uczniów książkowych polecajek. Podziękowania kieruję też do pani Iwony Kozak, która w każdej klasie, którą naucza realizuje dodatkowy projekt czytelniczy i nieustannie promuje we współpracy czytelnictwo wśród młodych Polaków.



środa, 12 maja 2021

Szukaj a znajdziesz ... w bibliotece!

 W repertuarze polskich piosenek można znaleźć utwór "Szukaj mnie", a w jej refrenie usłyszeć "Szukaj mnie szczęśliwie dzień po dniu, staraj się podążać moim śladem...". Piosenka świetnie komponuje się  z tegorocznym Tygodniem Bibliotek i hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece!, bo kto szuka, ten znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania. Najprościej w szkole trafić do biblioteki i tam szukać odpowiedzi! Codziennie znaleźć tu można wielu czytelników. To miejsce, w którym poprzez dostęp do różnego rodzaju książek i informacji znajdziemy to, czego szukamy! Może to być lektura, podręcznik, bestseller, o który wszyscy pytają, szybka odpowiedź na pytanie ze sprawdzianu czy pracy domowej. Szukają uczniowie i szukają nauczyciele, szukają nawet rodzice uczniów i inni pracownicy szkoły. Swoje potrzeby czytelnicze i informacyjne znajdują w bibliotece! Każdy zainteresowany może przychodzić tu dzień po dniu i podążać śladami książek. W bibliotece szkolnej szukać można indywidualnie, ale aby było sprawnie, szybciej i fachowo pomocą w podążaniu po bibliotece i jej zasobach służą nauczycielki bibliotekarki. Dzięki nam możecie trafić na powieść, która stanie się ulubioną. Ufając naszym poradom i podążając naszymi śladami odnajdziecie hit czytany na całym świecie albo zwyczajnie polubicie czytanie. Z naszą pomocą uwierzycie w swoje możliwości i odkryjecie umiejętności, o których nawet nie wiedzieliście. Chętnie pomożemy Wam odkryć właściwe metody uczenia się i podpowiemy, co zrobić, by osiągnąć sukces w szkole. Jak to możliwe? Dzięki temu, że pozwolicie poprowadzić się przez bibliotekę do właściwych regałów z książkami, zaufacie nam i skorzystacie z porad czytelniczych oraz będziecie to miejsce często odwiedzać! Chcemy być Waszymi przewodnikami po bibliotece szkolnej i po świecie książek. Dlatego w Tygodniu Bibliotek mamy dla Was małą niespodziankę! Chcemy przedstawić się i poznać się z Wami bliżej. Szczególnie jest to ważne w czasie pandemii, która oddaliła nas od siebie. Zapraszamy do poczytania o nas, znalezienia nas w bibliotece, a następnie do skierowania swoich kroków do biblioteki, aby poczuć, że jesteśmy dla Was...

To gdzie Cię znajdę? W bibliotece...?


 

wtorek, 11 maja 2021

Znajdziesz je w bibliotece - interaktywne rekomendacje czytelnicze

Rekomendacja to słowo wywodzące się j.francuskiego (recommandation)  oznaczające "pozytywną opinię  wydaną o kimś/czymś pisemnie lub ustnie; polecenie kogoś/czegoś". Rekomendować znaczy więc polecać, zalecać, doradzać, promować, pozytywnie zaopiniować ..., a rekomendować czytelniczo znaczy także zachwalać i zachęcać do ... przeczytania określonej książki lub książek 😊 To coraz trudniejsze zadanie i dlatego coraz częściej sięgamy, my bibliotekarze, do niekonwencjonalnych metod i form upowszechniania czytelnictwa. Wymaga to nie tylko wysiłku, ale przede wszystkim kreatywności, innowacyjności i niestannego poszukiwania nowych sposobów dotarcia do młodych czytelników. Coraz częściej są to multimedialne i interaktywne formy przekazu treści.  I takie właśnie rekomendacje czytelnicze chciałybyśmy Wam zaprezentować. Autorkami dwóch pierwszych są nauczycielki bibliotekarki Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. prof. T.Kotarbińskiego w Olsztynie: Panie Sylwia Sawicka i Aneta Świder-Pióro. Trzecia została "wyszperana" 😉 w Internecie. Miłego oglądania 👀 i czytania 😉 Rekomendowane książki znajdziesz w naszej szkolnej bibliotece, zapraszamy 😊

"Drzewo życzeń" 

"Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych"

"Arka czasu" i "Arka czasu"

A Ty jak zachęciłbyś do przeczytania swojej ulubionej książki? Czytasz, zarekomenduj swoim koleżankom i kolegom  książkę ! Rekomendacje prześlij na adres: g3.biblioteka@op.pl 

Co robisz z pomysłem? - lekcja w kl.VId

 27 kwietnia w klasie VI d odbyła się zdalna lekcja wychowawcza inspirowana książką K.Yamady pt. „Co robisz z pomysłem?”. Książka ta jest uniwersalną opowieścią o drodze do realizacji pomysłu. Opowiada o chłopcu, który wpada na pomysł i powoli, nie bez trudu, zaprzyjaźnia się z nim. Pomysł - przedstawiony w książce jako jajko - wzrasta razem z wiarą chłopca w jego sens. Czym są pomysły? Czego wymaga pomysł by stać się ... wielką, odważną, inteligentną, dobrą, a może śmieszną rzeczą? to tylko niektóre z pytań stawianych podczas tej lekcji. Głównym celem lekcji było kształtowanie pozytywnych postaw wobec kreatywności oraz wzmacnianie motywacji do twórczego myślenia i działania. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali tekstu książki, określali cechy wspierające realizacje pomysłów i wreszcie "wymyślali" swoje pomysły. Na koniec zastanawiali się nad planem realizacji swoich pomysłów. Zajęcia zakończyły się życzeniami dobrej zabawy i ciekawych, kreatywnych pomysłów w nadchodzących działaniach. W ten sposób docenione zostały najbardziej twórcze i zabawne pomysły oraz ich autorzy, co może wzmocnić motywację uczniów do dalszych, twórczych poszukiwań.

PAMIĘTAJ! -  wytrwałość, możliwość odnoszenia porażek, uczenie się na błędach oraz otwartość, wiara we własne siły, przełamywanie utartych schematów i nawyków oraz dobra zabawa i przyjemność podczas działań twórczych to gwarancja SUKCESU! A to, co wyrośnie z Twojego pomysłu zależy wyłącznie od Ciebie 😉😊

PS. Książka K.Yamady, zilustrowana przez M.Besom dostępna jest w naszej szkolnej bibliotece 😊 Na stronie Wydawnictwa Levyz znajdziesz materiały dydaktyczne, które pomogą w realizacji zajęć inspirowanych tą książką: https://levyz.pl/wp-content/uploads/2019/02/co-robisz-z-pomyslem.pdf
O zaletach wychowawczych tej pozycji poczytasz, klikając 👀 https://bajkochlonka.pl/2019/02/24/co-robisz-z-pomyslem-recenzja/ oraz posłuchasz https://nietylkodlamam.pl/co-robisz-z-pomyslem-recenzja-ksiazki-dla-dzieci/

 

niedziela, 9 maja 2021

piątek, 7 maja 2021

Kalendarz świąt nietypowych - maj 2021

 Przedstawiamy majowe kalendarium nietypowe 😊

Zawiera ono mało znane święta i zaprasza do ich świętowania, 

bo ... każdego dnia może być Święto !!!


8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 "- Dużo pani czyta?

                                                Erik Axl SundŚmiercionośny upominek
                                                      Umberto EcoImię róży

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodzone jest w Polsce od 1985 roku. Od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek - 8-15 maja. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi  "Znajdziesz mnie w bibliotece" i będzie szczególnym, bo obchodzonym wirtualnie wydarzeniem. Zapraszamy do świętowania Dnia Bibliotekarza 😊 Poniżej przedstawiamy zestaw materiałów i informacji o książkach, bibliotekach i bibliotekarzach ... do czytania, słuchania i oglądania 👀 Drodzy Czytelnicy świętujcie razem z nami 😊

Tydzień Bibliotek pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece".

 

Tydzień Bibliotek to inicjatywa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodzona w różnych bibliotekach w Polsce w dniach 8-15maja. To okazja do promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Jako biblioteka szkolna też bierzemy udział w wydarzeniu już od wielu lat. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi:
Znajdziesz mnie w bibliotece!

O obchodach Tygodnia Bibliotek w naszej szkole będziemy informować na bieżąco!



środa, 5 maja 2021

Egzamin ósmoklasisty - rady nie od parady :-)

Egzamin ósmoklasisty już tuż - tuż ... Warto przypomnieć kilka sposobów na to, by nie tracić niepotrzebnie punktów na egzaminie! Nie zmarnuj tego czasu :-) 

PS. Na naszym blogu publikowaliśmy wielokrotnie porady przedegzaminacyjne :-) 

Warto z nich skorzystać !? - 

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2014/02/poradnika-przedegzaminacyjnego-ciag.html

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2014/01/czytaj-ze-zrozumieniem-poradnik.html

Link do OKE Kraków (komplet informacji o Egzaminie ósmoklasisty 2021):

 http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20190103115717492


wtorek, 4 maja 2021

9 i 1/2 edycja konkursu z okazji ŚDKiPA 2021 - werdykt jury


Czas zakończyć i podsumować 9 i 1/2 edycję konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2021. Tegoroczna edycja spotkała się z dużym, jak na czas pandemii, zainteresowaniem uczniów i nauczycieli województwa lubelskiego. W kategorii literackiej wpłynęło 32 prace, a w kategorii plastycznej 15 prac 😊 Nie otrzymaliśmy żadnej pracy medialnej 😞 Niezależni jurorzy ocenili wszystkie prace i postanowili nagrodzić i wyróżnić 18 uczniów: 12 w kategorii literackiej i 6 w plastycznej. Werdykt jury oraz wszystkie nagrodzone prace przedstawia prezentacja zamieszczone powyżej 👀 Na laureatów i finalistów czekają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Fundatorami nagród rzeczowych są nasi wierni partnerzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie i Miejska Biblioteka Publiczna im. H.Łopacińskiego w Lublinie. Serdecznie dziękujemy za udzieloną pomoc i wsparcie, dzięki której możemy nagrodzić uczestników naszego wspólnego, mającego już dziesięcioletnią tradycję, przedsięwzięcia🙏  “Książki są lustrem – widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie". Tegoroczne hasło konkursu to cytat z książki “Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona. Mówi o tym, jak bardzo osobiste jest czytanie. Książki są lustrem ..., w którym każdy widzi coś innego ... Dziękujemy bardzo za podzielenie się prywatnymi refleksjami na temat swoich fascynacji czytelniczych 💗 Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu - uczniom i nauczycielom, którzy pomimo trudnego, bo pandemicznego czasu, podjęli wyzwanie i stworzyli prace konkursowe 👏
  
PS. O czasie i możliwości odbioru nagród powiadomimy mailowo.