czwartek, 16 stycznia 2014

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM - poradnik przedegzaminacyjny

           
         Czytanie ze zrozumieniem, to ważna umiejętność w ogóle, a dla uczniów stojących w obliczu egzaminów gimnazjalnych najważniejsza. Jak przygotować się do zadań. które wymagają czytania ze zrozumieniem?
              Po pierwsze czytaj dokładnie całe polecenia, nie pomijaj żadnych sformułowań.               Po drugie sprawdzaj czy rozwiązałeś wszystkie zadania. Niektóre z nich mogą znajdować się także na drugiej stronie, której jeszcze nie przewróciłeś. A może nie dokończyłeś jakiegoś zadania, bo chciałeś do niego wrócić i w stresie o tym zapomniałeś. Przed oddaniem arkusza sprawdź, czy czegoś nie pominąłeś. Przecież egzamin to nie wyścigi! Liczy się poprawność rozwiązanych zadań, a nie czas ukończenia!Wczytuj się w treść polecenia - szczególną uwagę zwróć na wytłuszczenia typu "nie cytuj" i inne "nie ...". Szukaj podpowiedzi zawartych w poleceniu. Niewinnie wyglądająca ramka lub tabela może być źródłem podpowiedzi. Czytaj tekst źródłowy w całości. Zwracaj uwagi na mapy, przypisy ... Wszystko jest ważne! Podczas przygotowań do egzaminu "zaprzyjaźnij" się ze słownikami:  ortograficznym, wyrazów obcych, synonimów ... Pamiętaj, praktyka czyni mistrza - czytaj książki, czasopisma, a nie tylko krótkie komendy komputerowe. 
      W zadaniach matematycznych, chemicznych dokładnie przepisuj symbole. Pominięcie lub zamiana jakiegoś elementu może być błędem!
Nie sugeruj się podobieństwami między zadaniami, mogą być pozorne! Rozwiązuj testy próbne i egzaminacyjne - znajdziesz je w Victorze Gimnazjaliście lub na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Opracowano na podstawie artykułu: "Jak czytać ze zrozumieniem?" 
zawartym w Victorze Gimnazjaliście 2014 nr 2 s. 34-35

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz