Książki o książkach

Książki o książkach to nie tylko książki o historii druku, książki, księgarstwie i  czytelnictwie, biografie ludzi związanych z historią książki, ale również pozycje z literatury pięknej, w których pojawia się motyw książki, biblioteki … Słowem wszystkie książki z antykwariuszami, bibliotekami, książkami w roli głównej, na drugim planie albo gdzieś, gdzie są wyraźną częścią lektury.W naszej bibliotece znajdziesz następujące tytuły:Bivald Katarina, Księgarnia spełnionych marzeń, Wydawnictwo Amber 2014, ISBN 978-83-241-5055-7

Miłość, optymizm, sens życia.

To książka o tym, ile warte są książki!
SARA, lat dwadzieścia osiem, Haninge, Szwecja
W Szwecji miała prawie dwa tysiące książek i trzy przyjaciółki. W księgarni zaczęła pracę jako siedemnastolatka w czasie wakacji. Potem na cały etat. I już tam została. Pół godziny od miejsca, w którym się urodziła. Więcej przygód w jej życiu nie było.

Czytanie chroniło ją przed światem, ale również zmieniało go w niewyraźne tło dla prawdziwych przygód, które przeżywała w książkach. Gdyby myślała o przyszłości, zakładałaby pewnie, że w księgarni zestarzeje się i stanie z czasem coraz bardziej szara i zakurzona, jak niesprzedane książki. Ale księgarnię zamknięto, a ona została bez pracy... I przyjęła zaproszenie Amy, nieznajomej z maleńkiego amerykańskiego miasteczka. Przez dwa lata pisały do siebie listy, dzieliły się książkami: myślami, przeżyciami i ukochanymi tomami.

AMY, lat sześćdziesiąt pięć, Broken Wheel, stan Iowa
Pisała: „Myślę, że moje życie jest szczęśliwe, bo zawsze otaczali mnie dobrzy i mili ludzie. Przeżyłam oczywiście trochę smutków, ale tylko tyle, ile mogłam znieść.” Amy żyła otoczona książkami. I umarła, zanim do Broken Wheel przybyła zagubiona, przestraszona Sara.

Ale mieszkańcy Broken Wheel nie wypuszczą jej ze swojego dziwnego, uśpionego miasteczka. Nagle wszystko zaczyna dziać się naprawdę. Tworzą się nowe i niespodziewane więzi, rozpalają uśpione namiętności. Sara przekonuje się, że ludzie są dobrzy nie tylko w książkach, że nie tylko w książkach można być tym, kim się chce, i przeżywać to, co by się chciało. Po raz pierwszy w życiu czuje, że zrobiła coś naprawdę, że coś zdarzyło się naprawdę. I że znalazła swoje miejsce na ziemi. I przekonała się, że życie pełne jest szczęśliwych zakończeń. Tylko nie wolno ich przegapić.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2014
źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/Zevin Gabrielle, Między książkami, Wydawnictwo W.A.B. 2014, ISBN 978-83-280-0987-5

Przepis na komedię romantyczną a la Notting Hill w książkowym wydaniu!
Urokliwa opowieść o właścicielu przytulnej, ale kiepsko prosperującej księgarenki, który próbuje poskładać życie na nowo po śmierci żony. Odnalezienie porzuconej między książkami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczną przedstawicielką małego wydawnictwa wywróci jego świat do góry nogami. Pogodna opowieść o tym, że zawsze jest czas na nowy początek


źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014
źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/
Znalezione obrazy dla zapytania księgarenka w big stone


Welch Wendy, Księgarenka w Big Stone Gap. O przyjaźni, wspólnocie i nadzwyczajnej przyjemności z dobrej książki, "Black Publishing" 2014, ISBN 978-83-753-682-08
Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności.
Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę…

Wendy Welch prowadzi księgarnię w Big Stone Gap. Jest etnografem i nauczycielem. Działa lokalnie na rzecz ochrony zwierząt.

źródło opisu: Wydawnictwo Black Publishing, 2014
źródło okładki: http://blackpublishing.pl/ Co czytali sobie kiedy byli mali?, "Egmont Polska Sp. z o.o." 2014, ISBN 9788323760832


Książka mieści 24 wywiady ze znanymi i poważanymi postaciami polskiego życie publicznego – są wśród nich aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze, ludzie biznesu, podróżnicy, dobroczyńcy, naukowcy i artyści. Ewa Świerżewska i Jarosław Mikołajewski pytają każdego o to, jaki wpływ na jego życie miały pierwsze przeczytane samodzielnie książki. Ale nie tylko. 

Są to rozmowy o dzieciństwie i o tym, co nas kształtuje w czasie dorastania. Czy bez pierwszych lektur i kontaktów ze słowem bylibyśmy tym, kim jesteśmy? Jak ważne są pierwsze lektury dla naszych dzieci zatem? Co bywa czasem ważniejsze niż czytanie? Te pytania może sobie zadać każdy z nas. A zadać je sobie warto – także z myślą o przyszłości najmłodszego pokolenia samodzielnych czytelników.

źródło opisu: Agora, Egmont
źródło okładki: Agora, Egmont
Lee Ashton, Wiśniowy Klub Książki, "Znak" 2013, ISBN 9788324024483


Maura Beth organizuje klub książki, aby uchronić lokalną bibliotekę przed zamknięciem. Jej inicjatywa spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Na wiernych czytelników oprócz interesujących rozmów czekają bowiem pyszne smakołyki.

Klubowicze od dyskusji nad "Przeminęło z wiatrem" przechodzą do plotek, wymiany przepisów, zwierzania się z sekretów i snucia marzeń. Zawiązują się przyjaźnie, a gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Jeremy, serce bibliotekarki zaczyna bić szybciej.

Czy popularność klubu pozwoli ocalić bibliotekę?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/
źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3818,Wisniowy-Klub-Ksiazki
Inferno, Dan Brown, "Sonia Draga" 2013, ISBN 978-83-7508-712-3

Światowej sławy specjalista od symboli, Robert Langdon, budzi się na szpitalnym łóżku w zupełnie obcym miejscu. Nie pamięta, jak się tam znalazł. Nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w posiadanie tajemniczego przedmiotu, który znalazł we własnej marynarce.
Czasu na rozmyślanie nie ma zbyt dużo. Ledwie odzyskuje przytomność, a ktoś próbuje go zabić. W towarzystwie młodej lekarki, Sienny Brooks, Langdon opuszcza pośpiesznie szpital. Ścigany przez nieznanych ludzi przemierza uliczki Florencji, próbując odkryć powody pościgu. Podąża śladem tajemniczych wskazówek ukrytych w słynnym poemacie Dantego... 
Złodziejka książek, Markus Zusak, "Nasza Księgarnia" 20018,
 ISBN 978-83-10-11358-0

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki "Podręcznikowi grabarza" uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane…Czytelniczka Znakomita, Alan Bennett, Media Rodzina 2009, ISBN 978-83-7278-384-4

Bardzo zabawna i świetnie napisana powieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą. Zaniedbując obowiązki monarchini, zaczyna pochłaniać dzieła kolejnych autorów, czyta wiersze Thomasa Hardy'ego, powieści Marcela Prousta, a także dramaty Samuela Becketta. Autor, jeden z najbardziej oddanych orędowników literatury, dostarcza nam znakomitego argumentu na uzasadnienie tezy, że warto czytać książki.

źródło opisu: www.mediarodzina.com.pl
źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

Biblioteka cieni, Mikkel Birkegaard, "Świat Książki" 2011, ISBN 978-83-247-1731-6

"Biblioteka cieni" to duński thriller o tajemnicy ksiąg, potędze czytania i sile manipulacji. Po zagadkowej śmierci ojca młody i zdolny adwokat Jon dostaje w spadku antykwariat Libri di Luca w Kopenhadze. Magiczne miejsce, pełne starych ksiąg, okazuje się siedzibą sekretnego Stowarzyszenia Lektorów: ludzi, umiejących wpływać na innych poprzez ... czytanie! Część z nich - frakcja Cieni - chce dzięki temu zdobyć władzę nad światem. w tym celu zamierzają wykorzystać Jona, nieświadomego swoich niezwykłych umiejętności Lektora. 

Berry Steve, Zagadka aleksandryjska, „Sonia Draga”, 2008, ISBN 978-83-7508-082-7

Cotton Malone zrezygnował z pracy w agencji Departamentu Sprawiedliwości USA. Niebezpieczną służbę w środowisku elitarnych agentów zamienił na cichy żywot księgarza handlującego starymi książkami. Jednak jego spokojną egzystencję przerywa anonimowy e-mail: „Masz coś, czego pragnę. Aleksandryjskie ogniwo. Jeśli się nie odezwiesz przed upływem 72 godzin, staniesz się bezdzietnym rodzicem.” Zdjęta grozą eksmałżonka potwierdza, że zagrożenie jest realne – ich nastoletni syn został porwany. Kiedy księgarnia Malone'a w Kopenhadze zostaje puszczona z dymem, staje się jasne, że odpowiedzialni za porwanie nie cofną się przed niczym, byle tylko zdobyć to, czego pragną.

Bradbury Ray, 451⁰ Fahrenheita, „Solaris”, 2008, ISBN 978-83-7590-027-9
  
Powieść Raya Bradbury z roku 1953. Akcja książki rozgrywa się w świecie, gdzie czytanie książek i krytyczne myślenie są zakazane. Tytuł książki oznacza temperaturę 451 stopni Fahrenheita (232,78° Celsjusza) - temperaturę, w której papier zaczyna się palić. Świat, który stworzył Bradbury, to świat przyszłości, w której wielką potęgą stają się Stany Zjednoczone, uważające się za jedno z najsilniejszych państw i prowadzące bezmyślną wojnę z wszystkimi krajami świata. Jednak w samych Stanach nie odczuwa się tego. Domy zbudowane z niepalnych materiałów dają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.
W tym świecie zakazana została wszelka literatura, nie wolno czytać książek oraz ich posiadać. Ich usuwaniem zajmują się specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni strażacy, a znalezione przez nich książki zostają spalone. Ludzie w wielkim stopniu są zmanipulowani przez media, pokazujące w kolorowych barwach nawet największe katastrofy i klęski. Zachwiana została również wartość rodziny, bo żony nie martwią się o mężów, a dzieci są traktowane jak niepotrzebny ciężar. Uczniowie na zajęciach w szkołach uczą się tylko z filmów, co powoduje ich zezwierzęcenie, odreagowują je w specjalnych „wesołych miasteczkach”, gdzie gabinet luster zastąpiony został tłuczeniem szyb, a samochodziki i karuzele super szybkimi samochodami. Dorośli, swój wolny czas poświęcają interaktywnemu programowi telewizyjnemu „Rodzinka”, gdzie mogą odgrywać swoją własną „rolę”, nie ruszając się z domu.
Jednym ze strażaków jest głównym bohater - Guy Montag, będący zagorzałym przeciwnikiem literatury i strażakiem z pokolenia na pokolenie.Wszystko się zmienia w momencie, gdy Guy poznaje Klarysę, swoją sąsiadkę. Podczas ich pierwszej rozmowy Klarysa zada mu pytanie: „Czy jest pan szczęśliwy?” i wtedy następuje przełom w życiu bohatera oraz zachwianie jego światopoglądu. W strażaku dokonuje się przełamanie wcześniejszych oporów i odważne zadawanie sobie pytań dotyczących świata, w którym żyje.
Po przeczytaniu pierwszej w życiu książki, powoli zaczyna rozumieć, że bez nich ludzie są pustymi ciałami, nieposiadającymi duszy, którą im z powodu ich braku amputowano. Montag od tego momentu planuje bunt, by przeciwstawić się systemowi, w którym żyje.

Drzewiecki Marcin, Biblioteka i informacja w środowisku współczesnej szkoły, Wydawnictwo SBP, 2001, ISBN 83-87629-67-7
Praca oparta jest na wieloletnich doświadczeniach autora zarówno badawczych jak i dydaktycznych w ośrodkach krajowych i zagranicznych. Jest próbą ukazania roli biblioteki i zachodzących w niej procesów informacyjnych we współczesnej, zmieniającej się u progu nowego stulecia szkole. Książka zawiera materiał ilustracyjny oraz obszerną bibliografię prac publikowanych i niepublikowanych na temat funkcjonowania bibliotek w systemie oświaty.

Eco Umberto, Imię róży, Wyd. 7, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2001, ISBN 83-06-02484-2
Rzecz dzieje się w 1327 roku. Do opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa angielski franciszkanin Wilhelm z Baskerville ze swym sekretarzem i uczniem, Adsem z Melk. W starym, bogatym i szanowanym w Europie opactwie ma się odbyć ważne spotkanie o charakterze polityczno-religijnym, dotyczące kontrowersji na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa.
Równolegle z tym wątkiem rozwija się wątek kryminalny. Tuż przed przybyciem Wilhelma w opactwie ginie w tajemniczych okolicznościach jeden z mnichów. Uczony i inteligentny Anglik prowadzi śledztwo, ale morderstwa się mnożą. Stopniowo okazuje się, że klucz do rozwiązania zagadki kryje się w bibliotece...

Funke Cornelia, Atramentowe serce, Wyd. 3, Warszawa, „Egmont”, 2008, ISBN 978-83-237-1816-1
Niesamowita pełna przygód i czarów książka! Mortimer Folchart mieszka ze swoją córką Meggie w wynajętym domu i zajmuje się restauracją starych książek. To spokojne życie zmienia się, gdy odwiedza ich dziwny gość - Smolipaluch. Okazuje się, że Mortimer posiada niezwykły dar, dzięki któremu może ożywiać postaci z książek. Od tej chwili rozpoczyna się sensacyjna akcja, w której bohaterowie książkowi walczą i spiskują przeciwko Mortimerowi i jego córce, i nikt już na pewno nie wie, co jest rzeczywistością, a co fikcją literacką.

Funke Cornelia, Atramentowa krew, Warszawa, „Egmont”, 2006, ISBN 83-237-8412-4


Od czasu wydarzeń opisanych w Atramentowym sercu minął już rok. Postacie, które wyszły ze stronic tej książki, na zawsze odmieniły życie Meggie. Smolipaluch jest chory z tęsknoty za utraconym światem powieści, z którego przybył. Kiedy spotyka poetę oszusta, obdarzonego magiczną mocą przeniesienia go tam z powrotem, porzuca swego młodego ucznia Farida i zanurza się w Atramentowym Świecie, w krainie swojej przeszłości.
Zrozpaczony Farid udaje się na poszukiwanie Meggie i wkrótce oboje znajdują sposób, by także przeniknąć do książki. Spotykają tam Fenoglia, autora Atramentowego serca, który żyje obecnie w świecie swojej powieści. Przekonuje się jednak, że wszystko się zmieniło, a jego historia zmierza ku mrocznemu zakończeniu, którego wcale nie planował.Czy Meggie, Farid i Fenoglio zdołają usunąć całe zło z zaczarowanego świata, angażując w tę sprawę rywalizujących książąt i zbójców?

Funke Cornelia, Atramentowa śmierć, Warszawa, „Egmont”, 2008, ISBN 978-83-237-7800-4
Od czasu niezwykłych wydarzeń opisanych w Atramentowej krwi, kiedy to opowieść Atramentowe serce w czarodziejski sposób wciągnęła Meggie, Mo i Smolipalucha na swoje karty, życie w Atramentowym Świecie stało się nie do zniesienia. Dopiero gdy po zimie nadeszła wiosna, pojawił się cień nadziei na szczęśliwe zakończenie. Był tylko jeden warunek – Meggie, jej ojciec i ich przyjaciele mieli zawrzeć niebezpieczny układ ze śmiercią.

Iljin Michaił, Czarno na białym, Warszawa, „Nasza Księgarnia”, 1968

 Książeczka popularnonaukowa poświęcona historii książki. 

Kamieńska Anna, Książka nad książkami,  Warszawa, „Nasza Księgarnia”, 2000,ISBN 83-10-10596-7

Było mniej więcej tak: małe strumyki przypowieści i bajek łączyły się z potokami baśni oraz rzekami mitów. Płynęły, niosąc wszystkie radości i lęki ludzi, którym przyszło żyć w świecie pełnym niewytłumaczalnych zjawisk. Niektóre z nich, jak podstawowe prawa przyrody, zostały już wyjaśnione. Inne - jak pytania o życie i śmierć, i o to, co dzieje się po niej - pozostają tajemnicą.
Ludzie czerpali z tych wód pomysły na to, jak żyć, jakie decyzje podejmować w trudnych czasach, kiedy Bóg (bo sądzili, że ktoś powołał ich do istnienia) poddawał próbom ich wiarę. A że trwało to setki lat, te potoki i rzeczki wyżłobiły wielką dolinę, którą popłynęła rzeka nad rzekami, baśń nad baśniami. Baśń tę ludzie spisywali tysiąc lat i w ten sposób powstała książka niezwykła - spis wszelkich spraw ludzkich i boskich, czyli książka nad książkami, nazwana potem Starym Testamentem.
"Jest głęboka i niewyczerpana jak morze. Długo też trzeba ją czytać, długo z nią przebywać, aby nauczyć się ją odczytywać i rozumieć" - napisała Anna Kamieńska. Jej "Książka nad książkami", która jest spotkaniem ze Starym Testamentem, w tej nauce znakomicie pomaga.

King Ross, Ekslibris, Poznań, „Rebis”, 2007, ISBN 978-83-7510-023-5
Londyn 1660 rok. Isaac Inchbold, astmatyczny londyński księgarz i antykwariusz otrzymuje niezwykłe zlecenie. Wyrusza na poszukiwania zaginionego podczas wojny Cromwellowskiej manuskryptu, Labiryntu świata. Jego podróż staje się początkiem odysei przez siedemnastowieczną Europę, od ogarniętej religijną wojną Pragi po zamglone zaułki Londynu. Szukając zaginionego dzieła, Inchbold staje się wbrew własnej woli pionkiem w śmiertelnie niebezpiecznej rozgrywce. Ekslibris to powieść wyśmienicie inkrustowana zagadkami starych szyfrów, mistyfikacji, pasmami zdrad i morderstw.
Ross King jest znawcą literatury angielskiej i kultury europejskiej. Debiutował w roku 1995 głośną powieścią Domino. Sławę przyniosły mu bestsellerowe książki poświęcone sztuce. Mieszka w Woodstock, historycznym miasteczku niedaleko Oksfordu.
„Porywający thriller w duchu Imienia róży“
„Library Journal“
„Miłośnicy thrillerów z książkami w roli głównej w stylu Eco i Pérez-Reverte‘a będą zachwyceni tą pełną zagadek i napięcia, inteligentnie napisaną powieścią“.
„Publishers Weekly“

Książki i ludzie. Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej, Warszawa, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 1998, ISBN 83-7163-074-3

"Książki i ludzie" to rozmowy o domowych bibliotekach naszych intelektualistów, ludzi kultury i sztuki, którzy mają do gromadzonych przez siebie książek stosunek żywy, intymny, a czasem, jak mówi Autorka, szalony. Pomysł wziął się stąd, że dla wielu ludzi książka stała się dziś - niestety - przede wszystkim towarem, przegrywa w konkurencji z kulturą obrazkową, a wielkie debaty o książkach należą do przeszłości. Tak jak i inteligenckie o nich gadanie.
  
Musierowicz Małgorzata, Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!! Wybór z lat 1994-97), Łódź, „Akapit Press”, 2000, ISBN 83-87463-10-8
 Musierowicz Małgorzata, Frywolitki 2, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!! (Wybór z lat 1998-2000), Łódź, „Akapit Press”, 2000, ISBN 83-87463-10-8


Książki zawierają teksty z kilku lat. Felietony te, poświęcone książkom i przyjemności czytania, mówią też o sztuce i życiu, o miłości i przyjaźni, o ogrodach i gotowaniu, o radościach i smutkach. "Frywolitki" przeznaczone są dla młodzieży, lecz zyskały też bardzo liczne grono czytelników dorosłych.

Setterfield Diane, Trzynasta opowieść, Warszawa, „Amber”, 2006, ISBN 978-83-241-3212-6
Powieść o tych, którzy kochają książki, dla tych, którzy kochają książki…
Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea – zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter – największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy.
Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem.
Teraz – ponaglana śmiertelną chorobą – chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret – dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie?
Rozpoczyna się walka z prawdą i o prawdę. Ożywają wielkie uczucia, grzeszne namiętności, przeklęte i tragiczne postaci, duchy przeszłości. Porywa nas magia urzekającej opowieści.
Trzynasta opowieść Diane Setterfield to niezwykła proza. Ma nastrój, piękno i siłę oraz wyjątkowość i prawdziwość największej literatury XIX wieku, a emocjonalność i magię narracji poruszającą do głębi współczesnego czytelnika.

Skelton Matthew, Endymion Spring, Warszawa, “Egmont”, 2007, ISBN 978-83-237-1931-1
 
Historia wrażliwego chłopca imieniem Blake, który na jednym z zakurzonych regałów oksfordskiej Biblioteki Bodeliana odkrywa tajemniczą, przedziwną książkę, której pergaminowe strony są puste, niezadrukowane. Chłopiec nawet nie podejrzewa, że wolumin pochodzi ze średniowiecznych Niemiec, gdzie młodziutki pomocnik drukarza, Endymion, natknął się przypadkiem na ten sam tom. Kiedy nagle zaczynają pojawiać się słowa na półprzezroczystych kartkach, Blake zdaje sobie sprawę, że księga ma niezwykle silną, magiczną moc, dla której ludzie gotowi są oszukiwać i zabijać. Teraz to Blake musi magię zawartą w księdze chronić?

Taboł Sebastian, Istota czytania, Kraków, „Impuls”, 2005, ISBN 83-7308-398-8
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, które człowiek powinien opanować w czasie swojego życia. Społeczeństwo amerykańskie uważa, że czytanie jest zajęciem zbyt trudnym, aby warto się było nim interesować. Nie inaczej jest w polskim społeczeństwie. Gwałtownie spada liczba osób czytających cokolwiek. Sondaże są wręcz zastraszające.
Świadomość tego, jak wielką rolę odgrywa umiejętność czytania we współczesnym świecie, powinna skłaniać wszystkich nauczycieli do zwracania uwagi na kształcenie umiejętności czytania, co ma zapobiec późniejszym trudnościom w jej opanowaniu.
W książce Autor opisuje rodzaje czytania, metody stosowane w początkowej nauce czytania (także te eksperymentalne). Czytelnik znajdzie tu również informacje na temat cech dobrego czytania, troszeczkę historii na temat elementarzy, z których uczyli się nasi przodkowie. Ważną problematykę poruszono w rozdziale na temat dziecięcych trudności w czytaniu.

Truskolaska Justyna, Wychować miłośnika książki, czyli czytelnictwo i okolice, Tychy, „Maternus Media”, 2007, ISBN 978-83-89701-35-0

Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi.
Lektura nie musi, a może nawet nie powinna być żmudnym gromadzeniem wiadomości, ale raczej fermentem – zaczątkiem własnej myśli. Tych z nas, którzy kochają książki, nie trzeba o tym przekonywać, inni z kolei nie czytają przypuszczalnie tych słów. Pozostają jednak dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionych zamiłowań i których przyszłość zależy w dużym stopniu od naszego postępowania.
Czy zechcemy wprowadzić je do intrygującego świata literatury? Czy potrafimy to uczynić?

Vandenberg Philipp, Zapomniany pergamin, Katowice, „Sonia Draga”, 2007, ISBN978-83-89779-98-4

Anno Domini 1412 katedry Kolonii, Strasburga, Regensburga, Chartres i Amiens nagle walą się w gruzy. Ludzi ogarnia panika. Zadają sobie pytanie, czy to kara boska za grzechy świata, czy może dzieło szatana?
W czasie zamieszek córka bibliotekarza, Afra, ratuje życie znanego budowniczego katedr, Ulricha von Ensingen. Mistrz zakochuje się w pięknej wybawczyni. Gdy nagle w tajemniczych okolicznościach umiera żona Ensingena, Afra zostaje posądzona o czary. Przerażona zdradza ukochanemu tajemnicę szkatułki, pozostawionej przez ojca. Szkatułka jednak, zamiast oczekiwanego złota, zawiera jedynie niezapisany pergamin. Staremu dokumentowi przygląda się alchemik, który odkrywa, że zagadkowy pergamin wcale nie jest pusty. W wyniku skomplikowanych zabiegów ukazuje się niewidoczny napis, ujawniający, że jeden z najważniejszych dokumentów Kościoła jest w rzeczywistości fałszerstwem Watykanu.

Záfon Carlos Ruiz, Gra anioła, Warszawa, „Muza”,2008, ISBN 978-83-7495-600-0
Jedna z najbardziej oczekiwanych książek na całym świecie już po polsku!
W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może coś więcej... Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony - Cmentarzyska Zapomnianych Książek, by obdarować nas niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści.

Záfon Carlos Ruiz, Cień wiatru, Warszawa, „Muza”, 2007, ISBN 978-83-7495-153-1

Jedna książka może zmienić życie człowieka…
Cmentarz Zapomnianych Książek, miejsce ukryte w samym sercu średniowiecznej części Barcelony. Letnim świtem 1945 roku uliczkami starego miasta dziesięcioletni Daniel Sempere podąża za ojcem - księgarzem i antykwariuszem – ku tajemnicy, która nieodwracalnie zawładnie jego życiem, ojciec prowadzi syna bowiem tam, gdzie znajdują schronienie książki zapomniane i przeklęte.
Zgodnie z tradycją rodzinną chłopiec musi wybrać dla siebie jedną książkę, by ocalić ją od zapomnienia. Wiedziony przeczuciem, spośród setek tysięcy tomów wybiera „Cień wiatru” nieznanego nikomu Juliusza Caraxa.
Mijają lata… Zauroczony powieścią, Daniel próbuje odnaleźć inne książki Caraxa, ale okazuje się, że niemal wszystkie zostały spalone. A komuś bardzo zależy na zniszczeniu ostatniego egzemplarza.
Daniel za wszelką cenę chce odkryć sekret autora, nie podejrzewając, że rozpoczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia. Będzie ona początkiem niezwykłych historii, wielkich namiętności, przeklętych i tragicznych miłości, rozgrywających się w cudownej scenerii Barcelony.Brak komentarzy: