wtorek, 23 czerwca 2026

Pora na podziękowania, dyplomy, certyfikaty

     Już wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego 2025/2026. Miło jest nam poinformować, że wiele nagród, dyplomów i podziękowań przekazałam naszym uczniom za udział i osiągnięcia w różnych aktywnościach i ofercie edukacyjnej naszej Biblioteki Na Fali. Do samej biblioteki, jak i dla szkoły, a także dla mnie, też wpływają certyfikaty i dyplomy. To taki drobny gest, przemyślany dokument pokazujący sukces danej osoby, szkoły oraz wychodzenie z ram, własnych baniek i dowód wdzięczności za wspólne budowanie wartościowej edukacji, a także zapewnienie poczucia sprawczości uczniom bez względu na stopień osiągnięcia. To też miła pamiątka, do której z pewnością z przyjemnością powraca się po latach.

Jednym z 






Dziewczęcy krąg przyjaźni

 


Bardzo lubię poniższe zdjęcie! Zatytułowałam je „Dziewczęcy krąg przyjaźni.” Fotografię zrobiłam w bibliotece podczas zajęć z uczennicami z klasy 2, które po relaksacji zwizualizowały czytaną opowieść i z gąsięnniczek przeobraziły się w kolorowe, różne motyle.

🦋
Takie są. Rózne jak motyle, pełne emocji, uczuć i piękna. Bardzo się wspierają,lubią i sobie pomagają. Bywa, że i osądzają, rywalizują, ale bardzo umiejętnie i mądrze, jak na swój wiek, rozmawiają o tym i wyjaśniają sobie różne, trudne sytuacje.
Mają też przyjazne i bezpieczne miejsce, które lubią-Bibliotekę na Fali i mają mnie, a także grono wspierających rodziców i nauczycieli.
❤️

Kiedy czujesz, że kochasz?

 

☀️Ceniąc Wydawnictwo Wrażlive za wrażliwość, które pielęgnuje zachęciłam uczniów do udziału w konkursach zainicjowanych przez wydawnictwo.
👍Konkurs na plakat „Czytam.Polecam” spodobał się trzecioklasistom.
❤️Konkurs „Kiedy czujesz, że kochasz?” spodobał się młodszym i starszym uczniom, ale również mi. To piękny i ważny temat, bo kochamy i chcemy być kochani, a miłość to też dobroć, pomaganie, przyjaźń, życzliwość. Można ją czuć na łonie natury i czytając książki. Można ją czuć, gdy oddajemy się swoim pasjom i gdy spotykamy się z tymi, z którymi dobrze się czujemy.
To temat niewątpliwie niewyczerpany!
📸Szóstoklasista zgłosił do konkursu tryptyk fotografii z cyklu: Codzienność-Natura-Pasje.
🧸Lena pokazała w opowiadaniu miłość rodzeństwa i babci do wnuków.
🖼️Julia pokazała swoje zamiłowanie do tworzenia swoich różnych dzieł sztuki.
✍🏻Liliana pisze i pisze, bo marzy o wydaniu książki. W opowiadaniu o dziewczynce bez imienia pokazała, jak można kochać książki i bibliotekę- te magiczne przestrzenie, do których można zajrzeć i dobrze się tam czuć.
🫶Jeszcze powstały plakaty mam na Dzień Dziecka, a rysując je uczennice podkreśliły, że to ich królowe, które zabawnie nazwały stosownie do cech, pasji, zawodów. Była mama aktoreczka, tatuażystka, muzyczka, kosmetyczka. Portrety powstały w tajemnicy w bibliotece i były niespodzianką dla mam w dniu ich święta.
😀Ja z miłości do dzieci uszyłam wężusia dla dzieci, który zamieszkał w naszej szkolnej bibliotece. To był tylko początek, bo wężuś i jego wielbiciele byli inspiracją do napisania bajki o ważnych i każdemu potrzebnych słowach.

Wyróżnienia od Wydawnictwa Wrażlive!

 

👏Cieszę się bardzo z sukcesów dwóch trzecioklasistek!
👍Marysia i Wiktoria zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Czytam.Polecam.” ogłoszonym przez Wydawnictwo Wrażlive!
To ogromny sukces znaleźć się w gronie docenionych, bo konkurencja była duża. Nadeszło 50 prac, więc wyróżnienie na skalę ogólnopolską to duży sukces!
Konkurs został ogłoszony w bibliotece i na stronie szkoły. Do wykonania zadania konkursowego zmotywował uczniów również wychowawca. I tak to we współpracy odnieśliśmy sukces!
Uczestnicy przygotowali niezwykle pomysłowe plakaty prezentujące swoje ulubione książki i bajki. Każda praca zawierała rekomendację wybranej lektury, zachęcające hasło oraz oryginalną oprawę graficzną. 🤩
Młodzi czytelnicy udowodnili, że potrafią nie tylko z pasją opowiadać o przeczytanych książkach, ale także twórczo zachęcać innych do sięgania po literaturę. Wśród polecanych tytułów znalazły się zarówno klasyczne bajki i baśnie, jak i współczesne książki dla dzieci, które dostarczają emocji, inspirują i rozwijają wyobraźnię. 🥰
Cieszymy się, że wspólnie możemy promować czytanie jako źródło wiedzy, przygody, wzruszeń i dobrej zabawy! ✨
Prace i nazwiska zwycięzców znajdziecie na naszej stronie: https://wrazlive.pl/czytam-polecam-2/#





wtorek, 16 czerwca 2026

Mamy Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania!

 

Konkurs Pięknego Głośnego Czytania

            W naszej szkolnej „Bibliotece na Fali” odbył się szkolny konkurs głośnego czytania dla klas 5-8 „Mistrz Pięknego Czytania”. Jego celem było promowanie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności poprawnego i wyrazistego czytania w języku ojczystym oraz zachęcanie uczniów do sięgania po nowe książki dostępne w bibliotece szkolnej.

Uczestnicy prezentowali wybrane fragmenty nowości książkowych zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu słuchacze mogli poznać ciekawe tytuły i sięgnąć po lekturę czytaną dla przyjemności. W konkursie wzięło udział dwudziestu siedmiu uczniów. Odbyły się również spotkania przygotowujące do konkursu. Miały one za cel ćwiczenie autoprezentacji i pracy         z głosem oraz były okazją do rozmów o zawodach, w których głos jest narzędziem pracy.

Jury oceniało występy według kilku kryteriów. Brano pod uwagę poprawność i płynność czytania, wyraźną dykcję, właściwe tempo, odpowiednią intonację oraz umiejętność oddania emocji i nastroju czytanego tekstu. Ważna była także interpretacja fragmentu oraz kontakt czytającego ze słuchaczami.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze i dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności, a wydarzenie pokazało, że czytanie przez uczniów klas starszych może być ciekawą i inspirującą formą spędzania czasu z książką.

Oto uczniowie biorący udział w konkursie:

Klasy 6-8: Hanna Hetman, Laura Nocuń, Lilianna Wójcik, Alicja Godlewska, Zuzanna Piwoni, Tomasz Frątczak, Pola Skwarcz, Wiktoria Kliszcz, Anna Daszkiewicz, Marcel Berezecki, Stanisław Kędzierski, Filip Kamiński, Łukasz Bojarczuk

Klasy 5: Karol Piwoni, Irma Widomska, Kajetan Tokarczyk, Pola Lewicka, Diana Wysocka, Agata Ciesielka, Mateusz Pałubski, Mateusz Wiśniewski, Aniela Bielawiec, Aniela Wojcieszuk, Monika Bochniarz, Helena Piechnik.

Ze względu na wysoki poziom umiejętności uczniów jury zdecydowało przyznać główny tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania oraz nagrody dla laureatów i finalistów -uczniów klas 5 i dla uczniów klas 6-8 oraz wyróżnienia w klasach 5 i 6-8.

Oto zwycięzcy:

Tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania i I miejsce otrzymuje:

A. Daszkiewicz 

II miejsce: H. Hetman, 

III miejsce: T. Frątczak, 

Wyróżnienie: W. Kliszcz, 

W kategorii klas 5 pula nagród trafia do uczennic klasy 5c:

I miejsce: A.Bielawiec, 

II miejsce: M. Bochniarz, 

III miejsce: A. Wojcieszuk, 

Wyróżnienie i Nagroda Publiczności od uczniów: P. Wiśniewski.

GRATULUJEMY!








niedziela, 14 czerwca 2026

Magiczne okładki - autorskie prace drugoklasistek i trzecioklasistki!

 

📘Tekturowe okładki!
Takie miały być! Stworzone autorskie wersje okładek ulubionych książek uczennic powstały na tekturowych pudełkach. To nie odtwórcze, ale twórcze prace inspirowane oryginałami. Prace są pełne tego, jakie są ich małe autorki. Jedna lubi Emi i malowanie mazakami, druga Klarę z książki-gry, kolejna kocha koty z popularnej serii Wojownicy, a jeszcze inna Tomka Łebskiego.
📗
Po pracach plastycznych przeszliśmy do pracy z wykorzystaniem Canvy i jej nowych funkcji AI. W efekcie powstały ruchome, magiczne i ożywione okładki. Są piękne!
🥳Dziękuję EduTriki - Agnieszka Halicka za zachęcenie do udziału w projekcie #magiczneokładki! Zabawa dla wszystkich była przednia!
Autorkami prac są uczennice klasy 2 i 3.

Julia Kus, 2b

Maria Ciężkowska, 3b

Lena Jucha, 2b

Maria Skwarzyńska, 2b








wtorek, 2 czerwca 2026

Wszystkie dzieci nasze są!

 


BOOKreadART

autorstwa ANETA SZADZIEWSKA

W szkolnym wyzwaniu na wykreowanie artystycznej książki z książek wycofanych wzięło udział kilkunastu uczniów z klas 1-7.
Wszystkie prace są wyjątkowe, odzwierciedlają wyobraźnię uczniów i pokazują, że uczniowie są twórczy i kreatywni. Prace to przykład, że książka i sztuka mają wiele wspólnego, a proces twórczy prowadzi do nadania nowej formy i znaczenia książkom, których nikt już nie chce czytać.
W konkursie wszyscy uczniowie zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami, a finaliści nagrodzeni nagrodami.

W klasach starszych nagrodzeni zostali:
1. Nina Starzec
2. Małgorzata Solan
3. Miłosz Czerniec, Antoni Szukało

W klasach 1-3 nagrodzeni uczniowie to:
1. Julia Kus, 2b
2. Liliana Ziarczyńska, 3a
3. Liliana Reja, 1c
 
Wyróżnienia:
Maria Skwarzyńska, 2b
Jan Ciężkowski, 1c

Nagrodami były książki, pluszaki, piórniki, kalkulatory i szkolne przybory ufundowane przez szkolną bibliotekę.