Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
wtorek, 21 grudnia 2021
Gwiazdkowy prezent książkowy
Bibliotecznie, książkowo, świątecznie ...
Hej kolęda, kolęda ...
"Jest taki dzień
Książkowe polecajki o Bożym Narodzeniu!
Zapraszamy do obejrzenia kolekcji książek o Bożym Narodzeniu. To subiektywny wybór książek dostępnych w szkolnej bibliotece, ale też nowości wydawniczych z rynku księgarskiego. Znajdziecie też książki wydane już dawniej, a nadal wartościowe oraz literaturę dla najmłodszych, do wspólnego czytania z dziećmi, jak i lekturę indywidualną. Prezentowana kolekcja skierowana jest do różnych czytelników - uczniów młodszych i starszych, nauczycieli, rodziców uczniów i każdego, kto chce poprzez literaturę i czytanie doświadczyć głębi i magii świąt. Z pewnością może to być podpowiedź na prezent gwiazdkowy i propozycja na wspólne spędzenie czasu świątecznego. Życzymy zaczytanych świąt i jak najwięcej książkowych prezentów!
W oczekiwaniu na choinkę z przedszkolakami
W pewnym kartonowym pudle ktoś już bardzo długo mieszkał. Pudło cały rok leżało na strychu i tylko, gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia zaczynały się z nim dziać dziwne rzeczy. Pudło zaczynało się poruszać, a z jego wnętrza wydobywały się dźwięki. Wydawało się, że nawet ktoś spiera się, kłóci i za wszelką cenę chce wydostać się z pudełka!
Taka zabawa z nasłuchiwaniem dźwięków z pudełka i pytaniami, kto w nim zamieszkał towarzyszyła nam na wstępie spotkania świąteczno-czytelniczego z przedszkolakami i była wprowadzeniem do czytania opowiadania "W oczekiwaniu na choinkę" ze zbioru "Wigilijne opowiadania". Prawie wszystkie przedszkolaki twierdziły, że rzeczywiście słyszą głosy z pudełka i przedstawiały propozycje o jego mieszkańcach. Dopiero w trakcie czytania otworzyliśmy pudło i kolejno wyjmowaliśmy przedmioty, które okazały się bohaterami opowiadania. Mieszkańcami pudła były ozdoby choinkowe, które wyczuły, że zbliża się Boże Narodzenie i czekały z niecierpliwością aż przyjdzie po nie Tata i zawisną na choince. Prym wiodła największa złota bombka, ale były też srebrne szyszki, światełka, sople, słomiany ludzik, dzwoneczek i gwiazda, a nawet bojaźliwy łańcuch. Wszystkie ozdoby przekomarzały się ze sobą i chciały być najważniejsze i szybko zawisnąć na choince. Przyglądaliśmy się kolejnym bohaterom opowiadania wyjmując je z pudła, aby na koniec wspólnie stwierdzić, że jednak nie dekoracje świąteczne są najważniejsze, a ludzkie serca i bycie razem w tym szczególnym czasie.
Koniec opowiadania to też piękny fragment o tym, że świąteczne dekoracje mają swoje historie, ileś lat, ale są też świadkami życia czasem kilku pokoleń. Na rozstanie przedszkolaki dostały zadanie, aby dowiedzieć się, która zabawka, dekoracja świąteczna jest najstarsza w ich domu. Zachęcone zostały do poznania jej historii. W świątecznej atmosferze życzeń rozstaliśmy się w sentymentalnym nastroju, a nasi bohaterowie powrócili do pudełka, by poczekać na odpowiedni czas, gdy zawisną na choince w pewnym domu.
poniedziałek, 20 grudnia 2021
Życzliwość. Czy jest jeszcze komuś potrzebna?
10 grudnia w kl.VIIe odbyła się inna niż zwykle lekcja wychowawcza 😉😊 Siódmoklasiści pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza zastanawiali się nad znaczeniem ŻYCZLIWOŚCI w życiu człowieka. Inspiracją do pracy był krótki film animowany "Mr Indifferent" Aryasb'a Feiz'a - https://www.youtube.com/watch?v=qLGNj-xrgvY, od którego zaczęła się lekcja. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Pierwsza grupa miała za zadanie napisanie jak największej liczby przykładów życzliwych zachowań, postaw i gestów z ich nastoletniego życia. Miały być one ilustracją do synonimów słowa ŻYCZLIWY inaczej. Zadaniem drugiej grupy zaś było sformułowanie jak najwięcej synonimów do słowa NIEŻYCZLIWY i narysowanie portretu nieżyczliwej osoby, ze szczególnym uwzględnieniem postawy ciała, miny i zachowania. Trzecia grupa zaś miała za zadanie stworzenie plakatu reklamującego życzliwość. W dalszej części lekcji uczniowie prezentowali efekty swojej pracy, a potem dyskutowali na następujące zagadnienia: czy jesteśmy życzliwi na co dzień, czy tylko od święta?, co pomaga w byciu życzliwym?, czy życzliwości można się nauczyć?, kiedy jesteśmy bardziej, a kiedy mniej życzliwi? ... czy życzliwość jest jeszcze komuś potrzebna?
Na zakończenie uczniowie losowali przygotowane wcześniej karteczki z imionami i nazwiskami "tajnych przyjaciół", którzy będą adresatami dyskretnych, ale życzliwych i przyjaznych uczynków, gestów ...
Narzędziem skłaniającym do refleksji były zafoliowane KUPONY NA ŻYCZLIWOŚĆ oraz KARTY ze złotymi myślami, sentencjami na temat ŻYCZLIWOŚCI, które otrzymali jako pamiątkowy upominek 😉😊
PS. Lekcję zaczerpnięto z 👀: https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/11/20/zyczliwosc-czy-jest-jeszcze-komus-potrzebna/
Podobne zajęcia odbyły się w kl.VIIc na lekcji zastępstwie doraźnym. Poniżej przedstawiamy efekty prac siódmoklasistów.
Nazywam się Antoine de Saint-Exupéry
wtorek, 14 grudnia 2021
Świąteczne życzenia
Najpiękniejszych Świąt Bożego narodzenia,
niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia.
Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam zdrowie, pokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem -
życzą Nauczyciele świetlicy oraz uczniowie.
Boże Narodzenie 2021r.
Uczniowie klasy IB czytelnikami biblioteki szkolnej.
7 grudnia ostatnia z klas pierwszych - Ib - została przyjęta w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki 😄👍💕
Uczniowie pani Marioli Płechy odwiedzili czytelnię biblioteki by obejrzeć fragment bajki "Rodzina Treflików" pt. "Warto czytać" - https://www.youtube.com/watch?v=jc-OfE8YI_4 , a konkretnie piosenkę Wujcia Treflików o świecie książek, świecie wyobraźni ... Następnie spontanicznie odpowiadali na pytanie dlaczego warto czytać? A gdy już określili zalety książek i czytania oglądali pięknie wydane książki ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz zbiorów własnych nauczycieli bibliotekarzy ... Były to książki rozkładane pop up, książki interaktywne, małe książeczki mieszczące się w dłoni, książkę z dziurką, książki gry, książki pisane alfabetem Braille'a, książki leporello ... Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, może po raz pierwszy, tak oryginalne i różnorodne w formie książki. Potem nastąpiło pierwsze wypożyczenie w szkolnej bibliotece oraz zapoznanie się z prośbami książki, czyli zasadami korzystania z książek oraz z Czytelniczym wyzwaniem Pierwszaka. A na koniec ... uczniowie otrzymali pamiątki tego spotkania: zakładki, kolorowanki-zagadki i zawieszkę na drzwi swojej sali.
Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do czytania i korzystania z naszej szkolnej biblioteki💗💗💗
PS. Relację z wcześniejszych lekcji przeczytasz klikając - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/10/ksiazkolandia.html
Czytanie ... to moja super moc!
"Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem."
"Kiedy czytasz, świat przestaje istnieć, możesz udawać, że to, co jest w książce, jest rzeczywistością, albo że rzeczywistość po prostu znika. Możesz być tym, kim chcesz, dobrowolnym bohaterem książki..."
"Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem."
środa, 8 grudnia 2021
Najpiękniejsze Boże Narodzenie.
W bieżącym roku szkolnym klasa 8d przystąpiła do pilotażowego projektu "Ocalmy świat". Projekt Fundacji ABC Cała Polska Czyta Dzieciom oparty jest na działaniach czytelniczo-medialnych. Do naszej pracy koordynowanej przez wychowawcę-panią Iwonę Kozak i nauczyciela bibliotekarza - Anetę Szadziewską wybraliśmy jako inspirację do działań kilka opowiadań z książki Justyny Bednarek "I ty możesz uratować świat". Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy o prezentach, materialiźmie, konsumpcjoniźmie. Przeczytaliśmy opowiadanie "Najfajniesza gwiazdka bez pieniędzy". Uczniowie odpowiedzieli na pytania w ankiecie, który dotyczyły głównie kupowania prezentów, wydawania pieniędzy. Następnie rozmawialiśmy o pomysłach na prezenty świąteczne, które nie tylko nie generują kosztów materialnych, są recyklingowe, ale i najpiękniejsze, bo trafne, wykonane własnoręcznie i przemyślane. Szukaliśmy inspiracji do tworzenia takich prezentów i rozmawialiśmy o wpływie zakupoholizmu na planetę, relacje międzyludzkie. Pozostały refleksje i plany na przygotowanie najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia z bliskimi.
Poniżej prezentuję materiał edukacyjny pomocny w przeprowadzeniu zajęć. Nie jest to scenariusz lekcji, a zbiór przydatnych do takiej lekcji materiałów, zagadnień, cyfrowych przestrzeni do zamieszczania efektów zajęć. Korzystajcie!