wtorek, 21 grudnia 2021

Gwiazdkowy prezent książkowy


W ostatnim tygodniu przed nauką zdalną rozpoczęła się akcja promocji wśród uczniów nowych książek z biblioteki szkolnej zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zakupiono około 360 książek, które w kilka dni zostały opracowane rzeczowo i technicznie przez zaangażowanych nauczycieli bibliotekarzy, aby mogły jeszcze przed świętami trafić do czytelników. Książki zostały wyeksponowane w wypożyczalni, a informacje o dostępie do nowości posłane zostały do wychowawców. Na tym nie zakończono promocji księgozbioru. Powstają cyfrowe kolekcje tematyczne książek, które będą udostępniane nie tylko wśród uczniów, ale i ich rodziców, jak i wychowawców i innych nauczycieli. Wszystko po to, aby różnymi kanałami dotrzeć z informacją o nowościach do jak największej grupy czytelników. Planowane są też inicjatywy czytelnicze kierowane do konkretnych klas i bazujące na zakupionych książkach. Nie zabraknie też akcji spontanicznych, jak ostatnia "Gwiazdkowy prezent" i takich, które generują różne okoliczności oraz uroczystości z kalendarza szkoły. Przecież każda okazja do promocji czytelnictwa jest dobra!
Akcja "Gwiazdkowy prezent" polegała na wyjściu z biblioteki do uczniów z workami pełnymi książek. Gwiazdki - nauczycielki w świątecznych strojach ruszyły na podbój szkoły i w wybranych klasach zachęcały do wyboru lub losowania prezentów-nowości książkowych. Wstępem do akcji było przeczytanie krótkiej książki "Drzewo darów" S.S.Stein, poprzez którą nawiązałyśmy do świątecznego czasu obdarowywania się prezentami. Nasze dary książkowe były dla większości uczniów miłą niespodzianką i zaskoczeniem. Dla nas - nauczycieli również okazało się to pięknym prezentem, bo większość uczniów wyszperała i wypożyczyła jedną, a niekiedy nawet trzy książki, co było dla nas największym prezentem i celem akcji. Wydarzenie skierowane było głównie do klas szóstych, ale z powodu skierowania klasy 6b na kwarantannę akcja została przeprowadzona w klasie 6a i 7g oraz wśród uczniów przebywających w bibliotece. Zakończone sukcesem wydarzenie stało się inspiracją do tworzenia kolejnych tego typu akcji czytelniczych.

 

Bibliotecznie, książkowo, świątecznie ...


Wszystkim Czytelnikom naszej szkolnej biblioteki, Miłośnikom książek i czytania i Sympatykom naszego bloga 😊 życzymy radości czytania, fascynujących podróży literackich, niezapomnianych przygód i przeżyć w towarzystwie bohaterów literackich, wielu książkowych prezentów pod choinką i by nigdy nie zabrakło czasu na czytanie 📗📘📙📚📕📖
Zaczytanych Świąt 🌲🌲🌲


Hej kolęda, kolęda ...

 "Jest taki dzień

Bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień
W którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień
W którym radość wita wszystkich
Dzień, który już
Każdy z nas zna od kołyski
Niebo - Ziemi, Niebu - Ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia ..."



Książkowe polecajki o Bożym Narodzeniu!

 Zapraszamy do obejrzenia kolekcji książek o Bożym Narodzeniu. To subiektywny wybór książek dostępnych w szkolnej bibliotece, ale też nowości wydawniczych z rynku księgarskiego. Znajdziecie też książki wydane już dawniej, a nadal wartościowe oraz literaturę dla najmłodszych, do wspólnego czytania z dziećmi, jak i lekturę indywidualną. Prezentowana kolekcja skierowana jest do różnych czytelników - uczniów młodszych i starszych, nauczycieli, rodziców uczniów i każdego, kto chce poprzez literaturę i czytanie doświadczyć głębi i magii świąt. Z pewnością może to być podpowiedź na prezent gwiazdkowy i propozycja na wspólne spędzenie czasu świątecznego. Życzymy zaczytanych świąt i jak najwięcej książkowych prezentów!


W oczekiwaniu na choinkę z przedszkolakami

     W pewnym kartonowym pudle ktoś już bardzo długo mieszkał. Pudło cały rok leżało na strychu i tylko, gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia zaczynały się z nim dziać dziwne rzeczy. Pudło zaczynało się poruszać, a z jego wnętrza wydobywały się dźwięki. Wydawało się, że nawet ktoś spiera się, kłóci i za wszelką cenę chce wydostać się z pudełka!

Taka zabawa z nasłuchiwaniem dźwięków z pudełka i pytaniami, kto w nim zamieszkał towarzyszyła nam na wstępie spotkania świąteczno-czytelniczego z przedszkolakami i była wprowadzeniem do czytania opowiadania "W oczekiwaniu na choinkę" ze zbioru "Wigilijne opowiadania". Prawie wszystkie przedszkolaki twierdziły, że rzeczywiście słyszą głosy z pudełka i przedstawiały propozycje o jego mieszkańcach. Dopiero w trakcie czytania otworzyliśmy pudło i kolejno wyjmowaliśmy przedmioty, które okazały się bohaterami opowiadania. Mieszkańcami pudła były ozdoby choinkowe, które wyczuły, że zbliża się Boże Narodzenie i czekały z niecierpliwością aż przyjdzie po nie Tata i zawisną na choince. Prym wiodła największa złota bombka, ale były też srebrne szyszki, światełka, sople, słomiany ludzik, dzwoneczek i gwiazda, a nawet bojaźliwy łańcuch. Wszystkie ozdoby przekomarzały się ze sobą i chciały być najważniejsze i szybko zawisnąć na choince. Przyglądaliśmy się kolejnym bohaterom opowiadania wyjmując je z pudła, aby na koniec wspólnie stwierdzić, że jednak nie dekoracje świąteczne są najważniejsze, a ludzkie serca i bycie razem w tym szczególnym czasie. 

Koniec opowiadania to też piękny fragment o tym, że świąteczne dekoracje mają swoje historie, ileś lat, ale są też świadkami życia czasem kilku pokoleń. Na rozstanie przedszkolaki dostały zadanie, aby dowiedzieć się, która zabawka, dekoracja świąteczna jest najstarsza w ich domu. Zachęcone zostały do poznania jej historii. W świątecznej atmosferze życzeń rozstaliśmy się w sentymentalnym nastroju, a nasi bohaterowie powrócili do pudełka, by poczekać na odpowiedni czas, gdy zawisną na choince w pewnym domu.



poniedziałek, 20 grudnia 2021

Życzliwość. Czy jest jeszcze komuś potrzebna?

 10 grudnia w kl.VIIe odbyła się inna niż zwykle lekcja wychowawcza 😉😊 Siódmoklasiści pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza zastanawiali się nad znaczeniem  ŻYCZLIWOŚCI w życiu człowieka. Inspiracją do pracy był krótki film animowany "Mr Indifferent" Aryasb'a Feiz'a - https://www.youtube.com/watch?v=qLGNj-xrgvY, od którego zaczęła się lekcja. Następnie uczniowie pracowali w grupach. Pierwsza grupa miała za zadanie napisanie jak największej liczby przykładów życzliwych zachowań, postaw i gestów z ich nastoletniego życia. Miały być one ilustracją do synonimów słowa ŻYCZLIWY inaczej. Zadaniem drugiej grupy zaś było sformułowanie jak najwięcej synonimów do słowa NIEŻYCZLIWY i narysowanie portretu nieżyczliwej osoby, ze szczególnym uwzględnieniem postawy ciała, miny i zachowania. Trzecia grupa zaś miała za zadanie stworzenie plakatu reklamującego życzliwość. W dalszej części lekcji uczniowie prezentowali efekty swojej pracy, a potem dyskutowali na następujące zagadnienia: czy jesteśmy życzliwi na co dzień, czy tylko od święta?, co pomaga w byciu życzliwym?, czy życzliwości można się nauczyć?, kiedy jesteśmy bardziej, a kiedy mniej życzliwi? ... czy życzliwość jest jeszcze komuś potrzebna?

Na zakończenie uczniowie losowali przygotowane wcześniej karteczki z imionami i nazwiskami "tajnych przyjaciół", którzy będą adresatami dyskretnych, ale życzliwych i przyjaznych uczynków, gestów ...

Narzędziem skłaniającym do refleksji były zafoliowane KUPONY NA ŻYCZLIWOŚĆ oraz KARTY ze złotymi myślami, sentencjami na temat ŻYCZLIWOŚCI, które otrzymali jako pamiątkowy upominek 😉😊

PS. Lekcję zaczerpnięto z 👀: https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/11/20/zyczliwosc-czy-jest-jeszcze-komus-potrzebna/ 

Podobne zajęcia odbyły się w kl.VIIc na lekcji zastępstwie doraźnym. Poniżej przedstawiamy efekty prac siódmoklasistów.














Nazywam się Antoine de Saint-Exupéry

W tygodniu przedświątecznym w klasach czwartych naszej szkoły odbyła się akcja głośnego czytania. Nauczyciele bibliotekarze czytali uczniom książkę pt. "Nazywam się Antoine de Saint-Exupéry" autorstwa Meritxell Marti. Książka w przystępnej i ciekawej formie opowiada o autorze "Małego Księcia", jednej z najpiękniejszych opowieści XX wieku. Jakie było dzieciństwo pisarza?, Jakie miał zainteresowania i pasje?, Jakim był uczniem?, Co miał wspólnego z samolotami i lataniem? ... Tego dowiedzieli się młodzi czytelnicy podczas słuchania, a wielu innych faktów z ciekawej biografii pisarza poznają podczas samodzielnej lektury tej książki - opowiedzianej przez samego  Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.  Głośne czytanie było nie tylko wstępem do omawiania "Małego Księcia", ale i realizacją zadań promujących czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa 2.0. Uczniowie kl.IV f nie tylko słuchali czytanego tekstu, starając się zapamiętać jak najwięcej faktów, ale i  tworzyli mapę skojarzeń. Zadaniem wszystkich  czwartoklasistów zaś jest ... zilustrowanie dowolnie wybranego fragmentu książki. Te ilustracje posłużą do stworzenia obrazkowej linii życia Antoine de Saint-Exupéry'ego. Ponadto uczniowie będą się mogli sprawdzić, rozwiązując quiz kahoot na temat życia i twórczości pisarza. Ilustracje i wyniki konkursu wiedzy będą oceniane, a najlepsi czwartoklasiści otrzymają nagrody. 


 PS. W/w książka tworzy serię książek  pt. "Nazywam się ..." prezentujących sylwetki ludzi kultury, nauki i historii.  W naszej szkolnej bibliotece dostępne są książki o Stefanie Wyszyńskim, Mikołaju Koperniku, Mahatmie Ghandim, Marii Skłodowskiej-Curie, Amadeuszu Mozarcie i Vincencie van Goghu, Faustynie Kowalskiej, Albercie Einsteinie, Janie Pawle II, Fryderyku Chopinie, Matce Teresie z Kalkuty, Williamie Szekspirze i wielu innych. 😉😊 Zapraszamy do biblioteki szkolnej😊


wtorek, 14 grudnia 2021

Świąteczne życzenia

Takie oto piękne życzenia otrzymałyśmy dzisiaj 😊😍😊
Dziękujemy serdecznie 💗💕💗


Najpiękniejszych Świąt Bożego narodzenia,

niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia.

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru

przyniesie Wam zdrowie, pokój i radość.

Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,

a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem -

życzą Nauczyciele świetlicy oraz uczniowie.

Boże Narodzenie 2021r.


Uczniowie klasy IB czytelnikami biblioteki szkolnej.

 7 grudnia ostatnia  z klas pierwszych - Ib - została przyjęta w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki 😄👍💕

Uczniowie pani Marioli Płechy odwiedzili czytelnię biblioteki by obejrzeć fragment bajki "Rodzina Treflików" pt. "Warto czytać" - https://www.youtube.com/watch?v=jc-OfE8YI_4 , a konkretnie piosenkę Wujcia Treflików o świecie książek, świecie wyobraźni ... Następnie spontanicznie odpowiadali na pytanie dlaczego warto czytać? A gdy już określili zalety książek i czytania oglądali pięknie wydane książki ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz zbiorów własnych nauczycieli bibliotekarzy ... Były to książki rozkładane pop up, książki interaktywne, małe książeczki mieszczące się w dłoni, książkę z dziurką, książki gry, książki pisane alfabetem Braille'a, książki leporello ... Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, może po raz pierwszy, tak oryginalne i różnorodne  w formie książki. Potem nastąpiło pierwsze wypożyczenie w szkolnej bibliotece oraz zapoznanie się z prośbami książki, czyli zasadami korzystania z książek oraz z Czytelniczym wyzwaniem Pierwszaka. A na koniec ...  uczniowie otrzymali pamiątki tego spotkania: zakładki, kolorowanki-zagadki i  zawieszkę na drzwi swojej sali.

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do czytania i korzystania z naszej szkolnej biblioteki💗💗💗

PS. Relację z wcześniejszych lekcji przeczytasz klikając - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/10/ksiazkolandia.html




Czytanie ... to moja super moc!

                                              Jonathan CarrollKraina Chichów


                                                    Dorotea de SpiritoAnioł



środa, 8 grudnia 2021

Najpiękniejsze Boże Narodzenie.

     W bieżącym roku szkolnym klasa 8d przystąpiła do pilotażowego projektu "Ocalmy świat". Projekt Fundacji ABC Cała Polska Czyta Dzieciom oparty jest na działaniach czytelniczo-medialnych. Do naszej pracy koordynowanej przez wychowawcę-panią Iwonę Kozak i nauczyciela bibliotekarza - Anetę Szadziewską wybraliśmy jako inspirację do działań kilka opowiadań z książki Justyny Bednarek "I ty możesz uratować świat". Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy o prezentach, materialiźmie, konsumpcjoniźmie. Przeczytaliśmy opowiadanie "Najfajniesza gwiazdka bez pieniędzy". Uczniowie odpowiedzieli na pytania w ankiecie, który dotyczyły głównie kupowania prezentów, wydawania pieniędzy. Następnie rozmawialiśmy o pomysłach na prezenty świąteczne, które nie tylko nie generują kosztów materialnych, są recyklingowe, ale i najpiękniejsze, bo trafne, wykonane własnoręcznie i przemyślane. Szukaliśmy inspiracji do tworzenia takich prezentów i rozmawialiśmy o wpływie zakupoholizmu na planetę, relacje międzyludzkie. Pozostały refleksje i plany na przygotowanie najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia z bliskimi.

Poniżej prezentuję materiał edukacyjny pomocny w przeprowadzeniu zajęć. Nie jest to scenariusz lekcji, a zbiór przydatnych do takiej lekcji materiałów, zagadnień, cyfrowych przestrzeni do zamieszczania efektów zajęć. Korzystajcie!