niedziela, 30 stycznia 2022

Polecajki książkowe z NPRCz dla starszych uczniów.

Wśród książek dla uczniów z klas 4-8 zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa znalazły się same "smaczki", a więc książki bestsellery światowe, powieści nagradzane i ulubione serie czytelników. Są to powieści fantastyczne, przygodowe oraz detektywistyczne, bo te bardzo lubicie.Są też książki dla hobbystów,bo o szachach i dla ciekawskich, np. o sztucznej inteligencji. Część czeka na Was w bibliotece i miejmy nadzieję, że już niedługo będzie możliwość ich wypożyczenia. Teraz pozostaje zapoznać się z propozycjami i zamówić książki, np. pisząc do nas przez e-dziennik za pośrednictwem rodzica/opiekuna.

 

Wolontariat czytelniczy w akcji!

Uczennice z klasy 8 przez I semestr roku szkolnego 2021/2022 systematycznie organizowały zajęcia czytelnicze dla młodszych uczniów z zerówki. O tym, co czytały i jakie reakcje towarzyszyły dzieciom podczas spotkań głośnego czytania możecie obejrzeć w poniższej prezentacji.
poczytajMY by aszadzia

Z książkami wśród najmłodszych. Wolontariat czytelniczy „PoczytajMy”

Uczennice klasy 8d wzięły udział w ogólnopolskim programie „Poczytajmy” realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Opiekunką szkolnej grupy jest pani Iwona Kozak. Dziewczęta spotykały się od października do stycznia na zajęciach klubu czytelniczego, na których dyskutowały o książkach oraz opracowywały spotkania czytelnicze dla grupy zerówki 0c. Wolontariuszki przygotowały pięć ciekawych spotkań opartych o lekturę książek „Szkoła na Dobrej”, „Podręcznik dla superbohaterów”, „W każdym domu, na każdej ulicy”. Nie zabrakło też lubianych przez dzieci baśni, do „Kopciuszka” ósmoklasistki przygotowały przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai. Czytelniczym spotkaniom towarzyszyły atrakcyjne gry integracyjne oraz prace plastyczne. Dziękujemy pani Małgosi Siarkowskiej i Teresie Michockiej za umożliwienie spotkań z przedszkolakami, a dzieciom z grupy 0c za ciepłe przyjęcie wolontariuszek i aktywność na zajęciach. W styczniu zaplanowana była akcja czytelnicza dla uczniów klas 4-8, niestety ze względu na przejście na naukę w formie zdalnej udało się wolontariuszkom poprowadzić zajęcia czytelnicze online tylko w klasach czwartych. Ósmoklasistki gościły na lekcjach polskiego online u pani Ani Wetoszki w klasach 4e, 4f i 4g. Przygotowały ciekawe quizy na podstawie lektur: „Akademia Pana Kleksa” oraz „Mikołajek”. Zareklamowały też lekturę serii książek Lucy Maud Montgomery, której bohaterką jest Ania z Zielonego Wzgórza. Na wolontariuszki czekają już nowe wyzwania. Na marzec zostały przełożone spotkania autorskie z panem Waldemarem Cichoniem, a w kwietniu planujemy przedstawienie dla najmłodszych „Pokręcone bajeczki” zainspirowane baśniami. Bardzo dziękujemy za wsparcie grupy i pomoc w wyborze lektur dla najmłodszych nauczycielce bibliotekarce pani Anecie Szadziewskiej. 
Opiekun wolontariatu czytelniczego PoczytajMy Iwona Kozak
PoczytajMY by aszadzia

piątek, 28 stycznia 2022

Światowy Dzień Głośnego Czytania i ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta głośno"!

 Inicjatorką wartościowej akcji głośnego czytania jest nauczycielka języka angielskiego Monika Khan. Jako ambasadorka Wakelet zachęca nauczycieli i uczniów w Polsce do głośnego czytania 2 lutego za pomocą narzędzia Flipgrid. Poniżej instrukcja, jak można zgłosić się do akcji! W naszej szkole byłaby to kontynuacja głośnego czytania, które systematycznie realizowane jest w kilkunastu klasach od września 2021. Zalety głośnego czytania są bezcenne i warto przekonać się o tym na żywo uczestnicząc w wydarzeniu o wielu walorach wychowawczych i edukacyjnych. To dodatkowo ważna inicjatywa o charakterze społecznym i integracyjnym w czasie ponownej nauki zdalnej i trwającej pandemii.


czwartek, 27 stycznia 2022

Netykieta na lekcjach zdalnych


Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania w sieci, taki internetowy savoir vivre 😉 Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele muszą zmierzyć się z pracą zdalną, czyli nauką poza szkołą. Nie jest to komfortowa sytuacja dla obu stron, ale konieczność wynikająca z sytuacji epidemicznej z powodu pandemii Covid-19. Dlatego publikujemy zbiór zasad obowiązujących na lekcjach zdalnych oraz zbiór linków do bezpłatnych materiałów wspierających edukację na odległość.👀



 PS. Więcej linków znajdziecie klikając 👀:

wtorek, 25 stycznia 2022

Generator do tworzenia kart bohaterów literackich.

 Jednym z zadań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest propozycja dla uczniów klas 5, aby stworzyli karty o bohaterach literackich z książek, które ostatnio zakupiono z programu. Można powiedzieć, że zadanie popularyzujące czytelnictwo ma charakter webquestu i do jego wykonania wystarczy:

- przeczytać książkę,

- wybrać ulubionego bohatera,

- zapoznać się z instrukcją cyfrowego generatora kart postaci,

- opracować cyfrowo kartę i ją pobrać, wydrukować lub przesłać do biblioteki.

Przedstawiam krok po kroku jak wykonać zadanie webquest:

Wprowadzenie: Drodzy uczniowie! W ostatnim czasie do szkolnej biblioteki zakupiono 367 książek, z czego duża część przeznaczona jest dla uczniów klas 4-8. Książki częściowo już trafiły w ręce czytelników, ale jeszcze wiele czeka na was. Do dyspozycji macie powieści detektywistyczne, przygodowe, obyczajowe i fantastyczne. Z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie, a wybrana lektura trafi do waszego zestawu "Ulubione książki" lub "Top 10 książek, które nastolatek powinien przeczytać". Zapraszam Was do poszukiwań i przeczytania nowej książki oraz stworzenia autorskiej karty do gry bohatera literackiego.

Zadanie: Waszym zadaniem będzie stworzenie karty do gry, której bohaterem będzie wybrana postać literacka. Zadanie wykonujecie indywidualnie. Przy jego realizacji będziecie korzystać z wybranej lektury i darmowego programu internetowego Generator kard postaci. Wszystkie karty posłużą Wam do klasowego grania w karcianą grę i przygotowania wystawy.

Proces: 

1. Czytamy książkę i wybieramy ulubionego bohatera.

2. Zapoznajemy się z programem cardmaker.pythonanywhere.com/static/card/generator_postaci.html

(Instrukcja użycia generatora:

-Kliknij w pole Podstawowe i wpisz Tytuł-nazwę bohatera, np.: Mały Książkę, Rycerz, Wróżka

-Przypisz liczby do pól: Siła, Moc, Życie, Los (od 1 do 5)

-W polu Obszar startowy wpisz miejsce, gdzie żyje bohater lub rozgrywa się akcja książki, np. las, pustynia, podziemia

-Rozwiń pole Charakter i wybierz 1 z 3 opcji (jaki charakter ma twój książkowy bohater? Jest dobry, zły czy neutralny?)

-W polu Podstawka wybierz po rozwinięciu miejsce związane z bohaterem (będzie tam stał), np. las, miasto

-W polu Ramka wybierz kolor obramowania ramki

-Kliknij Wybierz plik i wstaw albo okładkę książki albo ilustrację bohatera (możesz pobrać z internetu z legalnych źródeł lub namalować swoją plastyczną wizję bohatera, sfotografować i wstawić!)

- Strzałki na niebieskich polach pozwalają przesuwać postać w różne strony

-Kliknij w zakładkę na górze Zdolności i w każdym polu opisz krótko specjalne zdolności bohatera; możesz tu dodać dodatkowe pola.

- Pobierz pracę klikając na górze po lewej stronie w niebieski pasek Pobierz

- Zapisaną pracę prześlij do biblioteki g3.biblioteka@op.pl lub wydrukuj i przekaż nauczycielowi bibliotekarzowi lub nauczycielowi języka polskiego

Oto przykład karty:


3. Tworzymy autorską cyfrową kartę bohatera książki i ją pobieramy, drukujemy.

4. Przeprowadzamy klasową literacką grę karcianą.

5. Organizujemy wystawę naszych karcianych bohaterów.

Źródła: cardmaker.pythonanywhere.com/static/card/generator_postaci.html i książki z biblioteki oraz strony wydawnictw, które wydały książki

Ewaluacja: 1 punkt za przeczytanie książki, 1 punkt za treść kart , 1 punkt za projektowanie karty w programie, 1 punkt za udział w akcji, 1 punkt za zaangażowanie w pracę oraz znalezienie dodatkowych źródeł, 1 punkt za udział w organizacji wystawy

Podsumowanie: Uczniowie zaprezentują książkę i swojego bohatera z karty na forum klasy. Każdy będzie mógł przyznać 3 uczniom po jednym punkcie za najlepszą prezentację i kartę. Uczniowie z największą ilością punktów zostaną nagrodzeni nowymi książkami. Klasa zagra w grę karcianą z wykorzystaniem kart stworzonych przez uczniów, a następnie wspólnie przygotuje wystawę obok biblioteki szkolnej z wykorzystaniem wykonanych prac jako promocja swoich zainteresowań czytelniczych i książek z programu czytelniczego. 

Powodzenia!


Kalendarz Świąt (Nie)typowych - luty 2022

 Luty ... najkrótszy z miesięcy w roku! W bieżącym roku trwa 28 dni! Dni, które niosą ze sobą specjalne, nietypowe święta. Jest ich wiele i nie jesteśmy w stanie odnieść się do wszystkich. Lecz może warto wybrać kilka i uatrakcyjnić pracę wychowawczą/dydaktyczną w szkole podejmując tematy inne niż zwykle 😉😊 Poniżej prezentujemy kolejny Kalendarz Świąt (Nie)typowych - luty 2022 z linkami kierującymi do materiałów z nimi związanych 👀

24 lutego - Tłusty Czwartek 🍩🍩🍩

PS. To lutowe kalendarium zamyka cykl Kalendarzy (Nie)typowych poświęconych poszczególnym miesiącom roku szkolnego 👍😊 Tylko wrzesień stanowi ... lukę do nadrobienia 😉 To jednak nie koniec, następne kalendaria powstaną 😉😊, lecz będą zawierać przede wszystkim materiały związane z książką, tak by inspirowały i były okazją do ... czytania  💗

- październik  -  http://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/09/kalendarz-swiat-nietypowych-pazdziernik.html

- listopad  -  http://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/10/kalendarz-swiatnietypowych-listopad-2021.html

- grudzień  - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/11/kalendarz-swiat-nietypowych-grudzien.html

- styczeń  - http://g3-biblioteka.blogspot.com/2022/01/kalendarz-swiat-nietypowych-styczen-2022.html

- marzec - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/03/kalendarium-swiat-nietypowych-mazrec.html

- kwiecień  - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/04/kalendarz-dni-nietypowych-kwiecien-2021.html

- maj  - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/05/kalendarz-swiat-nietypowych-maj-2021.html

- czerwiec  - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/05/kalendarz-swiat-nietypowych-czerwiec.html


wtorek, 18 stycznia 2022

Cukierku, Ty łobuzie!

 28 i 31 stycznia oraz 1 marca uczniowie klas młodszych będą mieli okazję spotkać się z Waldemarem Cichoniem, autorem przygód niesfornego kota Cukierka. Spotkania te odbędą się on-line, ale mimo to będą jedyną i niepowtarzalną okazją do poznania p.Cichonia i jego twórczości oraz zadania pytań bezpośrednio autorowi. Oprócz spotkania autorskiego uczniowie oddziałów "0" i klas I wezmą udział w konkursie na najlepsze/najciekawsze przebranie kota wykonane wg własnego pomysłu. Drugoklasiści zmierzą się w konkursie na własnoręcznie uszytą maskotkę - kotka. A uczniowie klas III w konkursie wiedzy o książce „Cukierku, Ty łobuzie”. Poza tym najciekawsze pytania ułożone przez uczniów klas III zostaną zadane p.W.Cichoniowi, a autorzy 3 z nich (wybranych przez Autora) zostaną nagrodzeni egzemplarzem książki opisującej przygody kota Cukierka (konkurs "Zadaj pytanie Autorowi, wygraj książkę!).

Już dziś zapraszamy na spotkania i do czytania i do wspólnej zabawy!!!

środa, 12 stycznia 2022

Tworzymy naszą opowieść "The Storyteller B@G"

W ramach projektu eTwinning "The Storyteller B@G" uczniowie klasy 6A tworzą wraz z uczniami ze szkół partnerskich eTwinning opowieści. Nasza grupa pracowała nad napisaniem początku naszej wymyślonej historii, udostępniliśmy ją do przemyślenia i poprawek w chmurze, a następnie wysłaliśmy ją tradycyjną pocztą do Rumunii. Opowieść nie powędrowała w zwykłej kopercie ani przez e-mail. Julka przepisała ją ręcznie, a grupa chłopców przygotowała recyklingową torbę, do której włożyliśmy naszą opowieść i drobne niespodzianki dla partnerów projektu. Uczniowie do zaprojektowania torby wykorzystali to, co było dostępne pod ręką w bibliotece: pudełka, tuby, plakaty, papiery, tapety ścienne. Opowieść już jest kontynuowana, a my czekamy na nową historię z Hiszpanii!





 

Spotkanie online grupy projektowej "The Storyteller B@G"

   Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia większość uczestników projektu eTwinning "The Storyteller B@G" spotkało się online, aby złożyć sobie życzenia, pośpiewać i porozmawiać. Grupa projektowa z klasy 6B pod opieką pani Anity Huzarek-Gwardjak i pani Anety Szadziewskiej przybyła do biblioteki szkolnej, gdzie mogliśmy połączyć się z Portugalią, Chorwacją, Turcją. To było pierwsze spotkanie uczniów z projektu i obfitowało w wiele pozytywnych emocji, ale pojawił się też lekki stres, gdyż była to okazja do ćwiczenia w praktyce języka angielskiego. Usłyszeliśmy życzenia i kolędy świąteczne. Również my życzyliśmy wszystkim wesołych świąt, jak i szczęśliwego nowego roku. Liczymy na kolejne spotkanie online dla uczniów, a tymczasem pracujemy nad tworzeniem opowieści w ramach projektu, bo taki jest nasz cel. Nasza rozpoczęta opowieść już powędrowała do Rumunii, a my czekamy na torbę z opowieścią z Hiszpanii. 

 

wtorek, 4 stycznia 2022

Kalendarz Świąt Nietypowych - styczeń 2022

 Nowy Rok, noworoczne życzenia i postanowienia, nowa pozytywna energia ... To najpopularniejsze skojarzenia związane z rozpoczęciem nowego 2022 roku. Kolejna, styczniowa, odsłona Kalendarza Świąt Nietypowych przedstawia nieszablonowe daty i związane z nimi ważne, choć mało znane uroczystości. Być może skłonią one do noworocznych życzeń i postanowień (Międzynarodowy Dzień Koszuli, Dzień Sprzątania Biurka 😉), czegoś nauczą (Dzień Australii, Dzień Zebry, Dzień Pingwina👀), na pewno dodadzą pozytywnej energii (Dzień Przytulania i Dzień Wtulania się 😍), a może tylko rozśmieszą (Dzień Całowania Złotowłosych😂) ... Bo warto wiedzieć co kryje się pod kolejną styczniową datą 📌

poniedziałek, 3 stycznia 2022

Kreatywne spotkania z książkami Iwony Chmielewskiej

Kreatywny, pomysłowy, innowacyjny, twórczy … któż nie chciałby takim być i wymyślać nowe, niestandardowe rzeczy i rozwiązania? Czy można się tego nauczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób? Jednym ze sposobów rozwijania kreatywności jest czytanie. Książki stanowią doskonałe źródło inspiracji. Piękne w formie i treści książki potrafią pobudzić czytelników do twórczości, wyzwalać w nich myślenie abstrakcyjne lub chociażby zmusić do zastanowienia się. I taką właśnie rolę spełniają zajęcia czytelnicze oparte na tekstach wybranych książek, które odbywają się w naszej szkolnej bibliotece. A jak wyglądają i jakie przyniosły efekty dowiecie się, klikając na linki zamieszczone poniżej👀

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/10/co-masz-w-swojej-kieszonce.html 

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/06/kolejne-zajecia-tworcze-oparte-na.html

Efekty ostatnich zajęć z uczniami opartych na książkach p. Iwony  Chmielewskiej można obejrzeć tutaj 👀