środa, 16 kwietnia 2014

Jak dobrze wyglądać ... w szkole? Lekcja wychowawcza w kl.IA

            11 kwietnia, w piątek o godzinie 8.50 odbyła się inna niż zwykle lekcja wychowawcza w klasie IA. Lekcję przygotowały i poprowadziły panie: Iwona Kozak, nauczyciel j.polskiego i Ewa Osoba, nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie klasy IA zastanawiali się nad rolą szkolnego ubioru i wyglądu uczniów w szkole. Podczas lekcji w formie pokazu mody prezentowali projekty strojów szkolnych własnego pomysłu. Były to kreacje: codzienna, odświętna, na dyskotekę szkolną, wycieczkę szkolną, zajęcia wf i bal gimnazjalny, w wersji męskiej i żeńskiej. Projekty oceniane były przez publiczność za pomocą kartoników w dwóch kolorach: czerwonym wyrażającym aprobatę i czarnym oznaczającym sprzeciw. Po pokazie obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Historia niebieskiego mundurka", która przedstawiała najnowszą historię mundurków szkolnych. Następnie mogli określić ich zdaniem idealny strój szkolny, używając przymiotników lub imiesłowów przymiotnikowych. Swoje pomysły zapisywali na paskach papieru, a te umieszczali na styropianowych "sylwetkach" uczniów. Idealny w ich mniemaniu strój szkolny to strój m.in.: estetyczny, elegancki, bezpieczny, stosowny, oryginalny, odzwierciedlający charakter osoby ... 
      Ostatnim zadaniem uczniów była próba sformułowania zasad dotyczących właściwego tzn. satysfakcjonującego i uczniów, i nauczycieli stroju szkolnego. W określeniu zasad "Abc ... dobrego wyglądu w szkole" pomogły im następujące pytania:
1. Jaki powinien być strój szkolny?
2. Jaki nie może być strój szkolny?
3. W jakich dokumentach szkolnych powinny znajdować się zasady dotyczące szkolnego ubioru?
4. Kogo powinny dotyczyć zasady obowiązującego w szkole stroju?
5. Czy strój szkolny może być powodem do dyskryminacji?
6. Jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe dotyczące szkolnego ubioru?
7. Czy Waszym zdaniem w stroju szkolnym mogą być eksponowane elementy wskazujące na przynależność do grupy religijnej, etnicznej, grup nieformalnych itp.?

         Na koniec nauczyciele podkreślili, że strój jest tylko jednym ze sposobów wyrażania swojej osobowości. A ubranie jest również niewerbalnym komunikatem wyrażającym aprobatę lub dezaprobatę norm społecznych. Jest też najbardziej zewnętrznym, a więc bardzo czytelnym komunikatem społecznym.








                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz