niedziela, 22 marca 2015

IV edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Zapraszamy uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz klas I-III gimnazjów miasta Lublina do wzięcia udziału w IV edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015 pod hasłem, będącym myślą Wisławy Szymborskiej.




Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie

ogłasza IV edycję konkursu z okazji

Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015

pod hasłem „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

w trzech kategoriach:

konkurs plastyczny na plakat promujący „radość czytania”,

konkurs literacki na opowiadanie humorystyczne, limeryk,

konkurs medialny na film, fotografię promującą „radość czytania” .



Cele:
- promocja czytelnictwa,
- rozbudzanie zainteresowania literaturą,
- ćwiczenie różnorodnych sposobów prezentowania indywidualnych zainteresowań,
- inspirowanie uczniów do pracy twórczej i samodzielności w działaniu,
- wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi multimedialnych w nauce i rozrywce.

Regulamin konkursu plastycznego
1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjów miasta Lublina.
2. Prace należy złożyć lub przesłać do 31 marca 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego) na adres Biblioteka Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP (ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin) z dopiskiem „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- Konkurs plastyczny.
3. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 kwietnia 2015 roku o godz. 11.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
4. Prace konkursowe (w formacie od A3 do A2) powinny być wykonane samodzielnie dowolną techniką plastyczną (farby, pastele, techniki mieszane).
5. Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i email kontaktowy do nauczyciela oraz posiadać uzupełniony załącznik nr 1.
6. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalną interpretację tematu i odpowiedni dobór techniki plastycznej.

Regulamin konkursu literackiego
1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjów miasta Lublina.
2. Termin nadsyłania prac literackich upływa z dniem 31 marca 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego). Prace w wersji papierowej i elektronicznej prosimy przesłać  na adres: Biblioteka Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP (ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin) z dopiskiem  Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. - Konkurs literacki i adres email:g3.biblioteka@op.pl.
3. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 kwietnia 2015 roku o godz. 11.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
4. Uczestnicy konkursu nadsyłają samodzielnie napisane prace inspirowane hasłem „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.  Prace nie mogą zawierać streszczeń omawianych utworów.
5. Prace konkursowe ( opowiadanie - maksymalnie 4 strony druku, format A4, czcionka 12; max. 2 limeryki – format A4, czcionka 12) powinny być opatrzone odręcznym podpisem autora, pieczęcią szkoły oraz krótką recenzją nauczyciela.
6. Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i/lub email kontaktowy oraz posiadać uzupełniony załącznik nr 1.
7. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalność, sugestywność i trafność ujęcia tematu.
Regulamin konkursu medialnego 
1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 5-6) i gimnazjum miasta Lublina.
2. Termin nadsyłania prac (film, fotografia) upływa z dniem 31 marca 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego). Prace prosimy przesłać na adres: Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP (ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin) z dopiskiem Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.- Konkurs medialny.
3. Prace medialne mogą wykonywać 2 lub 3-osobowe zespoły.
4. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 27 kwietnia 2015 roku o godz. 11.00 w Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
5. Prace konkursowe propagujące radość czytania powinny być: w przypadku fotografii wywołane w formacie co najmniej A5, a w przypadku filmu zapisane na płycie CD lub DVD. Nagrany materiał powinien odtwarzać się w programach: Windows Media Player, Real Player lub Movie Maker.
5. Każda praca powinna być czytelnie opisana: imię i nazwisko uczestnika, wiek, nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela pod kierunkiem, którego praca została wykonana, telefon i/lub email kontaktowy do nauczyciela oraz posiadać uzupełniony załącznik nr 1.
6. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę oryginalność i kreatywność pomysłu oraz innowacyjność wykorzystania w nagraniu narzędzi medialnych.

Postanowienia ogólne, dotyczące wszystkich w/w kategorii konkursowych: 
1. Zwycięzcy konkursu oraz osoby wyróżnione otrzymają nagrody i dyplomy. A ich opiekunowie okolicznościowe podziękowania.
2. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania nagrodzonych prac do promocji czytelnictwa , w tym również publikacji,  na wystawie pokonkursowej w Gimnazjum nr 3, stronie internetowej Gimnazjum nr 3,  blogu biblioteki Gimnazjum nr 3, a także przez sponsorów i firmy, które objęły patronat nad konkursem.
3. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas uroczystego finału w Gimnazjum nr 3 w Lublinie 27 kwietnia 2015 roku o godz. 11.00, a także na stronie internetowej szkoły www.gimnazjumnr3.lublin.pl oraz na blogu biblioteki Gimnazjum nr 3 www.g3-biblioteka.blogspot.com

Biblioteka Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP
ul. Nałkowskich 110, 20-470 Lublin
tel.81-7490694 w.28
email:g3.biblioteka@op.pl 














                               

Tu pobierzesz  załącznik: 



 

środa, 18 marca 2015

Sponsorzy IV edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Po prezentacji Patronów: honorowego - Prezydenta Miasta Lublin i medialnych - portalu Qlturka.pl i czasopisma "Victor gimnazjalista" oraz Partnera konkursu: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie czas na przedstawienie instytucji, które zdecydowały się wesprzeć IV edycję konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015 i ufundować nagrody. 
Sponsorami tegorocznej edycji konkursu są:


Księgarnia turystyczna - bezdroza.pl

Wydawnictwo Bezdroża - z Krakowa, które specjalizuje się w wydawaniu przewodników i albumów, reportaży z podróży, map, poradników, rozmówek, książek podróżniczych. Obecnie jedno z największych tego typu wydawnictw w Polsce. Z przewodnikami turystycznymi wydanymi przez Bezdroża zwiedzisz nie tylko Europę, ale cały świat. Wydawnictwo zachęca do wspólnych podróży wydając książki "pisane przez pasjonatów, by zarażały wędrówką w poszukiwaniu nowych, nieznanych miejsc i pomagały w odkrywaniu szlaków niewydeptanych jeszcze przez turystów". 
Wydawnictwo prowadzi portal http://e-przewodniki.pl/, na którym dzielą się swymi fascynacjami miłośnicy podróżowania.
Więcej o Wydawnictwie Bezdroża dowiesz się odwiedzając stronę: http://bezdroza.pl/




Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki Tuliszków - prowadzi sprzedaż detaliczną książek, również przez internet, posiada szeroką ofertę publikacji dla dzieci i młodzieży, współpracuje także z klientami instytucjonalnymi. Oferuje książki w dobrej cenie.
Więcej o Księgarni i Hurtowni Taniej Książki Tuliszków dowiesz się klikając: http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/


Ebookpoint.pl to księgarnia oferująca ebooki i audiobooki w najpopularniejszych formatach: PDF, ePub, mobi (ebooki) i mp3 (audiobooki). Umożliwia lekturę książek elektronicznych na Amazon Kindle - najpopularniejszym czytniku książek w Polsce. Pełna synchronizacja z Dropboxem pozwala na korzystanie z ebooków zakupionych w ebookpoint.pl w każdym miejscu poprzez komputer, smartfon czy tablet. A mobilna aplikacja dla sytemu Android i iOS daje możliwość pobrania dowolnej książki z wirtualnej biblioteki ebookpoint.pl bezpośrednio do aplikacji.
Więcej o księgarni ebookpoint.pl  dowiesz się odwiedzając stronę:http://ebookpoint.pl/


Audiobook.pl  to największy istniejący od 6 lat w Polsce dystrybutor audiobooków w Polsce. Oferuje około 3000 książek do słuchania we wszystkich formatach i stale poszerza ofertę o nowości, które pojawiają się na rynku wydawniczym. Także w języku angielskim. Prowadzi Poradnik dla słuchaczy http://info.audiobook.pl/, który informuje o nowościach audio, recenzuje audiobooki.
Więcej o sklepie audiobook.pl dowiesz się odwiedzając jego stronę: http://www.audiobook.pl/



Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, partner naszego konkursu jest również fundatorem nagród. O MBP im. Hieronima Łopacińskiego pisaliśmy na naszym blogu: http://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/02/miejska-biblioteka-publiczna-im.html
Więcej przeczytasz klikając: http://www.mbp.lublin.pl/

środa, 11 marca 2015

"Memo Biblio", czyli Dzień otwarty w bibliotece

We wtorek, 10 marca gościliśmy w naszej bibliotece uczennice klasy VIA Szkoły Podstawowej  nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego, pod opieką nauczycielki wychowania fizycznego. Dziewczynki wzięły udział w zajęciach kształcących kreatywność, rozwijających pamięć, myślenie, spostrzegawczość, koncentrację ... Spotkanie w bibliotece dało też okazję do zmierzenia się z techniką origami, którą wykorzystałyśmy do stworzenia zakładki do książki. Spotkanie rozpoczęło się od ćwiczenia integracyjnego, w którym uczennice miały za zadanie przedstawić się tytułem książki, którą lubią najbardziej, do której chętnie wracają, z bohaterem której najbardziej się identyfikują. Później przystąpiły do zadania "Niedokończony Wiersz" , które polegało na przypomnieniu sobie zakończeń wersów znanego z dzieciństwa Juliana Tuwima wiersza pt. "Słoń Trąbalski". Było i trudno, i śmiesznie. Powstało kilka bardzo różnych od oryginału wersji wiersza :-) Kolejnym zadaniem było "Snucie opowieści". Uczennice miały za zadanie dokończyć wybrane z powieści  J.R.R. Tolkiena  pt. "Hobbit" zdania i spontanicznie stworzyć opowieść. Ostatnim zadaniem były "Metamorfozy", ćwiczenie polegające na tworzeniu nowych słów poprzez zamianę TYLKO jednej litery w podanym zestawie.
Przygotowane ćwiczenia uczestniczki wykonywały z uwagą i zapałem, o czym świadczą następujące wpisy zrobić Kroniki Szkoły: "Było fajnie, dużo się pośmiałyśmy, pogawędziliśmy. Dziękuję za tak miło spędzony czas.!" Agata 6a; "Bardzo miło mi się pracowało ... nauczyłam się robić zakładkę ";  "Bardzo podobały mi się te zajęcia. Rozwinęłam swoja wyobraźnię i przypomniałam sobie wierszyk Tuwima"; "Wreszcie mam swoją zakładkę" Wiki kl.6a; "Było super!" Monia. 
Na pożegnanie uczennice mogły wylosować z "worka skarbów" niespodziankę, poczęstować się cukierkami:-) Opuściły gościnne progi Biblioteki Gimnazjum nr 3 w znakomitym humorze, zabierając ze sobą nie tylko dobre wrażenia, ale także rzetelną informację o naszej szkole.
Dziękujemy i Zapraszamy ponownie!







piątek, 6 marca 2015

Dzień otwarty w bibliotece Gimnazjum nr 3



Zapraszamy Wszystkich uczniów na dzień otwarty w bibliotece Gimnazjum nr 3, który przebiegał będzie pod hasłami:
1. "Mito Biblio"  - quiz mitologiczny,
2. "Memo Biblio" - gry i zabawy ćwiczące pamięć, spostrzegawczość, kreatywne myślenie, origami...
10 marca 2015r. biblioteka Gimnazjum nr 3 czeka na Ciebie !!!
  Przyjdź i sprawdź się !!!
Zapewniamy, że będziesz się dobrze bawić !!!

czwartek, 5 marca 2015

Ogólnopolskie Wybory Książek - wyniki

W Ogólnopolskich Wyborach Książek w naszym gimnazjum wybraliście 194 książek. Wśród Waszych wyborów TOP 10 to:
1. J.R.R.Tolkien, Hobbit czyli tam i z powrotem - 26 głosów,
2. J.Green, Gwiazd naszych wina -25 głosów,
3. J.K.Rowling, Harry Potter (seria) - 25 głosów,
4. D.Glukhovsky, Metro 2033 - 19 głosów,
5. Christiane F., My dzieci z dworca Zoo -18 głosów,
6. A.Sapkowski, Wiedźmin (saga) - 14 głosów,
7. E.L.James, Pięćdziesiąt twarzy Greya - 14 głosów,
8. C.S.Lewis, Opowieści z Narnii - 12 głosów,
9. S.Collins, Igrzyska śmierci - 10 głosów,
10. A.Kamiński, Kamienie na szaniec - 10 głosów.

Oficjalne sprawozdanie i pełny wykaz książek/tytułów wybranych podczas przeprowadzonych w Gimnazjum nr 3  Ogólnopolskich Wyborach Książek przeczytasz klikając:
 https://docs.google.com/document/d/1M_9gqu8ucpzWEYmyOZV_yXEBXWBeKxrjcmfl3V7ems0/pub

Wiele z w/w książek znajdziecie w bibliotece szkolnej. 
Zapraszamy do lektury!
Zachęcamy także do dyskusji na temat Waszych wyborów. Obszerność i różnorodność waszych wyborów świadczy też o różnorodności waszych zainteresowań czytelniczych. Czytacie literaturę młodzieżową, klasykę literatury polskiej i obcej, literaturę popularnonaukową, biografie. Często sięgacie po książki, które zostały zekranizowane. Filmy powstałe na bazie tekstów literackich zachęcają Was do sięgnięcia po książkę. Dużą popularnością cieszy się fantastyka. Z jednej strony cieszy fakt, że na liście znalazły się lektury szkolne. Niektóre nawet dość wysoko! Z drugiej strony jednak może to znaczyć, że są to jedyne ostatnio, a może w ogóle przeczytane książki :-( Wśród wybranych przez Was tytułów znalazły się również "klasyki" z dzieciństwa oraz książki z tzw. nurtu Young/New Adult.

IV edycja konkursu "Czytam, więc jestem"


      5 marca 2015r. w XIX LiceumOgólnokształcącym im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie odbył się finał konkursu literackiego IV edycji konkursu "Czytam, więc jestem". Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły zdobyły w swojej kategorii (gimnazja) miejsce III - Ilona Kołbyko z kl.IIId i wyróżnienie - Weronika Budzyńska z kl.IIa. Uczennice napisały prace będące twórczą interpretacją hasła konkursu. 
      Praca Ilony pt. „Czytam, więc jestem” świadczy o fascynacji autorki literaturą fantasy. Główne postaci opowiadania – Peter i Kira zostają przeniesieni ze świata realnego do fikcyjnego świata popularnej obecnie trylogii Suzanne Collins pt. „Igrzyska śmierci”. Dzieje się to przede wszystkim – bo pojawiają się także magiczne zaklęcia i zagadki - za przyczyną książki obdarzonej nadnaturalnymi właściwościami. Jakby nie dość było tych motywów fantastycznych, to autorka wprowadza jeszcze „pośredni” świat, również nierealny i niezwykły, w którym książki również posiadają nadprzyrodzoną moc. Tak więc wszystkie te światy łączą książki i wartości wypływające z czytania. Autorka wylicza szereg zalet książek i czytania, posuwając się nawet do wymyślenia, że karą za nie czytanie jest śmierć. Na szczęście Kira czyta i ten fakt ratuje oboje z opałów.
Opowiadanie „Czytam, więc jestem” charakteryzuje się też wartką, pełną zwrotów akcją, którą dynamizują wielowymiarowe dialogi. Rozmowy bohaterów współgrają z ich stanem emocjonalnym. Krótkie w chwilach akcji i napięcia, dłuższe, gdy opowiadają historię. Cechuje je także naturalność w ujawnianiu myśli i uczuć postaci.
Ilona kończy swoje opowiadanie „happy endem” - bohaterowie wracają do prawdziwego świata cali i zdrowi, bogatsi w ufność w wybawiającą z wszelkich tarapatów rolą  książki i czytania. To nieco zbyt idealistyczne zakończenie opowiadania świadczy nie tylko o młodzieńczym optymizmie autorki, ale także o wartości książek i czytania w jej własnym młodym życiu.

Praca Weroniki nosi tytuł "Książka w świecie islamu"„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę” - pisał Mieczysław Kotarbiński. Tezę filozofa niewątpliwie potwierdza opowiadanie w formie pamiętnika Weroniki Budzyńskiej. Zapiski bohaterki utworu - Amal, dojrzałej jak na swój wiek nastolatki, rozpoczynają się w ogarniętym konfliktem zbrojnym Afganistanie. Dzięki książkom i nielegalnym filmom udaje się bohaterce przetrwać w ponurej rzeczywistości, a potem przenieść do innego kulturowo świata Zachodu (szlifowanie angielskiego ze starych podręczników i gazet opłaciło się).
Mocną stroną pracy jest tło historyczne i obyczajowe, świadczące o dużym oczytaniu Weroniki. Uczennica, aby unaocznić wydarzenia przedstawiła nie tylko sytuację w Afganistanie na początku naszego wieku, ale również - aby uwiarygodnić motywację bohaterów - przywołała atak terrorystyczny na WTC. Ukazana przez autorkę sytuacja kobiet w Afganistanie jest zgodna z zasadami praktykowanymi przez kraje islamskie.Na uwagę zasługuje niewątpliwie ciekawa forma tekstu - pamiętnik. Weronika umiejętnie zastosowała narrację pierwszoosobową, umożliwiającą introspekcję. Oddała dużą skalę emocji dziewczyny: od poczucia zagrożenia, niepewności, tęsknoty po nadzieję i zadowolenie płynące ze stabilizacji życiowej Amal. Sam pomysł wykreowania bohaterki - pół Amerykanki, pół Afganki jest bardzo oryginalny. Dziewczyna łączy bowiem dalekie od siebie kulturalnie i religijnie społeczności.     


W konkursie wzięli udział także uczniowie klasy IIIb: Wiktoria Jakubusek i Jakub Drela oraz Julia Pluta, uczennica kl.IIId. Uczniów przygotowały: p.Ewa Osoba, p.Iwona Kozak i p. Ewa Kożuszek.

Nagrodzoną pracę Ilony przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1KHp3Yi5IG60wyAXOnAMIRC44qb3v589pAQAz0zHFW14/pub
A wyróżnioną pracę Weroniki przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1LVjSV_doD2DGMfMOOtquxBkaCgE1TL0cgcCOM4CoV2c/pub
Pozostałe prace konkursowe przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1BeH0aA1uE0gW74T-saCADWUUI5yJ-DWPZSKNIDkMi4M/pub
https://docs.google.com/document/d/1HclqUwQK8oHRmbb7hOWqmY98lwoXedZw22ubwfX8JX0/pub
https://docs.google.com/document/d/1b1HejJELE9BjwuhY24tR5WatczhAcEV3XQljkQo3wSw/pub






poniedziałek, 2 marca 2015

Kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy w Gimnazjum nr 3

26 lutego po raz drugi w tym roku szkolnym w Gimnazjum nr 3 spotkali się nauczyciele bibliotekarze - członkowie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich o/Lublin. Warsztaty „Poradnik blogującego bibliotekarza – prowadzenie strony internetowej biblioteki szkolnej w formie bloga” zgromadziły 13 nauczycieli z Lublina, Kijan i Świdnika. 
Warsztaty miały na celu zapoznanie bibliotekarzy z bezpłatną platformą do blogowania blogger.com. Na wstępie uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez p. Bożenę Milanowską, która wprowadzała w tematykę blogowania, omawiała zalety prowadzenia bloga, a także prezentowała najlepsze bibliotekarskie blogi. Potem rozpoczęły się "zajęcia praktyczne" z blogowania, które poprowadziła p. Ewa Osoba. Nauczyciele - początkujący blogerzy - krok po kroku projektowali swojego bloga. 
W trakcie, jak zwykle na spotkaniach TNBSP, można było porozmawiać, wymienić spostrzeżenia i doświadczenia oraz skosztować "małego co nieco":-)

Ogólnopolskie Wybory Książek

Ogólnopolskie Wybory Książek odbyły się !!! Wybory były powszechne - objęły wszystkich uczniów naszej szkoły, tajne, bezpośrednie - każdy uczeń głosował osobiście i równe - każdy głos jest dla nas ważny i brany pod uwagę. Trwały nieprzerwanie od 9.45 rano do 15.10 po południu. Głosowało 211 uczniów, tylko 3 głosy były nieważne. Dziękujemy za poważne i odpowiedzialne potraktowanie tego przedsięwzięcia wszystkim Uczniom i Nauczycielom Gimnazjum nr 3. Wyniki głosowania opublikujemy niebawem :-) Wymaga to bowiem skrupulatnego spisania wybranych przez Was tytułów oraz podliczenia oddanych na nie głosów. Ogólnopolskie Wybory Książek były jedną z wielu form obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Oprócz gazetki poświęconej językowi polskiemu, uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć pokaz multimedialny na korytarzu I piętra oraz wziąć udział w happeningu proczytelniczym. Wyświetlana prezentacja multimedialna pt. "Kampania promująca książki i czytanie w Gimnazjum nr 3" zawierała zdjęcia, filmy i plakaty przygotowane przez uczniów klas II i III b podczas MMBS 2014. Happening był akcją klasy IIc, podczas której w samodzielnie wykonanych koszulkach z napisami promujących książki i czytanie, z transparentami i okrzykami nawołującymi do czytania przemaszerowali przez całą szkołę. Niecodzienną formą propagandy czytelnictwa, a jednocześnie formą wyrażania opinii na temat czytania były spontaniczne wypowiedzi uczniów zapisywane na rozwiniętym na podłodze papierowym ręczniku. "Czytanie jest fajne!", "Czytanie jest OK!", "Czytasz, wiesz więcej!" to tylko niektóre wypowiedzi. Piotr Kozak, uczeń kl.IIc narysował komiks, do którego chętni uczniowie i nauczyciele mogli dopisać dialogi, pamiętając o jego proczytelniczej wymowie. Na terenie całej szkoły wywieszone zostały kartki zawierające m.in. ciekawostki dotyczące języka polskiego, "łamańce językowe", wyrazy trudne ortograficznie itp. A dla uczniów klas I -III naszego gimnazjum przeprowadzono na lekcjach języka polskiego  I etap II edycji międzyklasowego konkursu gramatycznego „Gramatyka da się lubić!”. 

Wszystkie te wydarzenia koordynowały p. Anna Raganowicz i p. Ewa Osoba we współpracy z p. Iwoną Kozak i p. E.Kożuszek.
  
Relacja fotograficzna z Ogólnopolskich Wyborów Książek w Gimnazjum nr 3: 

O kampanii promującej książki i czytanie przeczytasz więcej w poście: 
http://g3-biblioteka.blogspot.com/2014/12/ogladajcie-i-czytajcie.html
http://g3-biblioteka.blogspot.com/2014/11/uczniowie-tworza-kampanie-promujaca.html

Zabawa w czytanie


                Nasza klasa z ogromnym entuzjazmem podjęła się promowania biblioteki i książek. Uczniowie, którzy uwielbiają czytać książki, postanowili pokazać reszcie, że czytanie jest zabawne i przyjemne. W rezultacie zorganizowaliśmy kilka akcji.
                Pierwsza inicjatywa polegała na zorganizowaniu sesji zdjęciowej, której tematem były książki. Akcja miała na celu zwrócić uwagę na to, że czytanie to piękne zajęcie, a czytać może każdy.
                Zorganizowaliśmy także drugą sesję zdjęciową, tym razem bardziej humorystyczną. Miała ona tytuł: „Czytać każdy może". Pokazaliśmy w niej w śmieszny sposób, że czytanie książek to zajęcie dla każdego, a książka na pewno nie gryzie!
                Ostatnią inicjatywą było stworzenie „Gazetowego Potwora". Miał on być zabawna postacią, która zachęcając uczniów do czytania, pokazywała, że biblioteka to sympatyczne miejsce.

                      Wyniki - zdjęcia z naszych działań zostały umieszczone na stronie internetowej szkolnej biblioteki.
                Wszystkie akcje udały się i przyniosły rezultaty, z których jesteśmy bardzo dumni. Przy okazji realizowania inicjatyw mieliśmy także niezłą zabawę.  













Co można robić w bibliotece?

Nasza szkolna biblioteka to miejsce niesamowite, wielofunkcyjne. Nasza klasa nieraz podejmowała działania mające na celu promocję książek i biblioteki. W październiku np. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wykonywaliśmy plakaty, zdjęcia zachęcające do czytania, które potem zostały wyeksponowane na wystawie na szkolnym korytarzu i na blogu naszej biblioteki. Jedna z grup podjęła się wykonania animacji poklatkowej. Pracy było mnóstwo, uczniowie wykonali setki zdjęć, lecz efekt był wprost proporcjonalny do ilości fotek, jakie zrobili i godzin kłótni, tzn. burzliwych dyskusji nad tym, co tak naprawdę miało dziać się w kadrze kamery. Powstała w ten sposób animacja została zatytułowana: „To są książki. Czytaj i twórz”.
            Filmik wywołał tyle emocji, że po informacji o drugim konkursowym zadaniu z GWO znów zdecydowaliśmy się na formę filmu, tym razem już fabularyzowanego. W dodatku w nasze działania zaangażowaliśmy jeszcze aktorów z innych klas.
            Dnia 22 stycznia 2015 roku rozpoczęły się pierwsze prace nad filmem. Trójka reżyserów (Julia Pawlak, Małgorzata Surtel oraz Patryk Suszek) spotkała się w szkolnej bibliotece. Miejsce oczywiście nie było przypadkowe. Ponieważ wiedzieliśmy, że z naszymi burzliwymi charakterami nie będzie łatwo, liczyliśmy więc na panią Ewę - naszą bibliotekarkę, która faktycznie zwracała nam uwagę, kiedy tylko dyskusja robiła się zbyt burzliwa. Interweniowała kilka razy, mimo to można uznać, że byliśmy w miarę zgodną grupą. Prace trwały, nikt się nie lenił (no może poza małymi wyjątkami ;-). Godziny spędzone na pisaniu scenariusza, pomysłach, kogo można poprosić o zagranie w filmie, o tym jakie rekwizyty, kostiumy są nam potrzebne, okazały się zupełnie niepotrzebne. Scenariusz zaraz po rozpoczęciu zdjęć ulegał ciągłym zmianom. Aktorzy-amatorzy: Wampir (Ada Waśkowicz), Czerwony Gandalf (Cezary Gabryel) oraz Śnieżka (Ola Staniek) sami przynieśli stroje. Z aktorami drugoplanowymi również nie było najmniejszego problemu. Nasza klasa z przyjemnością przybiegła do biblioteki i ochoczo wzięła się do pracy.
            Filmik pokazuje, że nasza biblioteka to nie tylko miejsce, w którym się wypożycza oraz w przyjemnej atmosferze czyta książki i czasopisma, ale także wspaniała pracownia origami, haftu np. matematycznego i innych magicznych działań, w świat których wprowadzają nas panie bibliotekarki i współpracujący z nimi nauczyciele oraz zapraszani goście.
            Filmik chcielibyśmy zamieścić na stronie internetowej szkoły, wyświetlić z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz na Dniach Otwartych Szkoły, aby w ten sposób promować piękną sztukę czytania i naszą szkolną bibliotekę.

Film promujący czytanie:



„To są książki. Czytaj i twórz”: