czwartek, 5 marca 2015

IV edycja konkursu "Czytam, więc jestem"


      5 marca 2015r. w XIX LiceumOgólnokształcącym im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie odbył się finał konkursu literackiego IV edycji konkursu "Czytam, więc jestem". Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły zdobyły w swojej kategorii (gimnazja) miejsce III - Ilona Kołbyko z kl.IIId i wyróżnienie - Weronika Budzyńska z kl.IIa. Uczennice napisały prace będące twórczą interpretacją hasła konkursu. 
      Praca Ilony pt. „Czytam, więc jestem” świadczy o fascynacji autorki literaturą fantasy. Główne postaci opowiadania – Peter i Kira zostają przeniesieni ze świata realnego do fikcyjnego świata popularnej obecnie trylogii Suzanne Collins pt. „Igrzyska śmierci”. Dzieje się to przede wszystkim – bo pojawiają się także magiczne zaklęcia i zagadki - za przyczyną książki obdarzonej nadnaturalnymi właściwościami. Jakby nie dość było tych motywów fantastycznych, to autorka wprowadza jeszcze „pośredni” świat, również nierealny i niezwykły, w którym książki również posiadają nadprzyrodzoną moc. Tak więc wszystkie te światy łączą książki i wartości wypływające z czytania. Autorka wylicza szereg zalet książek i czytania, posuwając się nawet do wymyślenia, że karą za nie czytanie jest śmierć. Na szczęście Kira czyta i ten fakt ratuje oboje z opałów.
Opowiadanie „Czytam, więc jestem” charakteryzuje się też wartką, pełną zwrotów akcją, którą dynamizują wielowymiarowe dialogi. Rozmowy bohaterów współgrają z ich stanem emocjonalnym. Krótkie w chwilach akcji i napięcia, dłuższe, gdy opowiadają historię. Cechuje je także naturalność w ujawnianiu myśli i uczuć postaci.
Ilona kończy swoje opowiadanie „happy endem” - bohaterowie wracają do prawdziwego świata cali i zdrowi, bogatsi w ufność w wybawiającą z wszelkich tarapatów rolą  książki i czytania. To nieco zbyt idealistyczne zakończenie opowiadania świadczy nie tylko o młodzieńczym optymizmie autorki, ale także o wartości książek i czytania w jej własnym młodym życiu.

Praca Weroniki nosi tytuł "Książka w świecie islamu"„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę” - pisał Mieczysław Kotarbiński. Tezę filozofa niewątpliwie potwierdza opowiadanie w formie pamiętnika Weroniki Budzyńskiej. Zapiski bohaterki utworu - Amal, dojrzałej jak na swój wiek nastolatki, rozpoczynają się w ogarniętym konfliktem zbrojnym Afganistanie. Dzięki książkom i nielegalnym filmom udaje się bohaterce przetrwać w ponurej rzeczywistości, a potem przenieść do innego kulturowo świata Zachodu (szlifowanie angielskiego ze starych podręczników i gazet opłaciło się).
Mocną stroną pracy jest tło historyczne i obyczajowe, świadczące o dużym oczytaniu Weroniki. Uczennica, aby unaocznić wydarzenia przedstawiła nie tylko sytuację w Afganistanie na początku naszego wieku, ale również - aby uwiarygodnić motywację bohaterów - przywołała atak terrorystyczny na WTC. Ukazana przez autorkę sytuacja kobiet w Afganistanie jest zgodna z zasadami praktykowanymi przez kraje islamskie.Na uwagę zasługuje niewątpliwie ciekawa forma tekstu - pamiętnik. Weronika umiejętnie zastosowała narrację pierwszoosobową, umożliwiającą introspekcję. Oddała dużą skalę emocji dziewczyny: od poczucia zagrożenia, niepewności, tęsknoty po nadzieję i zadowolenie płynące ze stabilizacji życiowej Amal. Sam pomysł wykreowania bohaterki - pół Amerykanki, pół Afganki jest bardzo oryginalny. Dziewczyna łączy bowiem dalekie od siebie kulturalnie i religijnie społeczności.     


W konkursie wzięli udział także uczniowie klasy IIIb: Wiktoria Jakubusek i Jakub Drela oraz Julia Pluta, uczennica kl.IIId. Uczniów przygotowały: p.Ewa Osoba, p.Iwona Kozak i p. Ewa Kożuszek.

Nagrodzoną pracę Ilony przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1KHp3Yi5IG60wyAXOnAMIRC44qb3v589pAQAz0zHFW14/pub
A wyróżnioną pracę Weroniki przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1LVjSV_doD2DGMfMOOtquxBkaCgE1TL0cgcCOM4CoV2c/pub
Pozostałe prace konkursowe przeczytasz klikając:
https://docs.google.com/document/d/1BeH0aA1uE0gW74T-saCADWUUI5yJ-DWPZSKNIDkMi4M/pub
https://docs.google.com/document/d/1HclqUwQK8oHRmbb7hOWqmY98lwoXedZw22ubwfX8JX0/pub
https://docs.google.com/document/d/1b1HejJELE9BjwuhY24tR5WatczhAcEV3XQljkQo3wSw/pub






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz