wtorek, 13 października 2020

Spotkania autorskie online w ramach MMBS 2020.

 Dnia 7 i 8 października odbyły się w naszej szkole dwa spotkania autorskie w ramach projektu "Koziołkowa lektura" we współpracy z MBP im. Ł.Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu i w połączeniu z obchodzonym Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych 2020. Gościem pierwszego spotkania, w którym uczestniczyła klasa 6F była pani Anna Dziewit-Meller. Spotkanie zorganizowała pani Aneta Szadziewska we współpracy z panią Anettą Rosińską i Stellą Korszlą. W drugim spotkaniu autorskim dla klasy 4c "spotkaliśmy się" z panią Joanną Olech.   

Pani Anna Dziewit-Meller - dziennikarka i autorka książek dla młodzieży, opowiadała o swoich książkach "Damy, dziewuchy, dziewczyny: historia w spódnicy" oraz "Damy, dziewuchy, dziewczyny: podróże w spódnicy". Młodzież z uwagą słuchała opowieści o niezwykłych, a nieznanych z podręczników, kobietach, które musiały zmagać się z trudną rzeczywistością czasów, w których żyły. Przywołane kobiety - szpieg, walczące w powstaniu, chirurdzy czy himalaistki, realizowały swoje marzenia, osiągały upragnione cele i sukcesy po drodze doświadczając wiele trudu, barier społecznych  i prawnych oraz obyczajowych. Niekiedy uciekały się do intryg i podstępów, aby zrealizować swoje zamiary. Opowieści te stały się dla uczniów lekcją historii i uzmysłowiły, że czyjaś przeszłość jest też naszą historią oraz że każdy z nas również tworzy historię. Dla dziewcząt było to szczególnie ważne spotkanie, gdyż zachęcało i motywowało, aby również być przysłowiową "dziewuchą", a więc młodą dziewczyną z charakterem, marzeniami i celami, z poczuciem wartości i wiarą w swoje supermoce. Dla chłopców to lekcja, która weryfikuje wiedzę historyczną i uzmysławia, że były i są kobiety, które również wiele wniosły i wnoszą do rozwoju nauki i kultury. Spotkanie okazało się lekcją wychowawczą, podczas której autorka zachęciła uczniów do poszukiwania w swoim mieście i okolicy pomników kobiet oraz nazw ulic z nazwiskami żeńskimi. Zadanie dla uczniów to odkrycie, kim były te osoby. Kolejna propozycja dla uczniów to wykonanie telefonu do babci czy prababci i porozmawianie o czasach, w których były rówieśniczkami uczniów. Szóstoklasistom bardzo spodobały się te propozycje, więc czekamy na efekty ich poszukiwań i opowieści o lubelskich, mało znanych kobietach. 

W drugiej części spotkania autorka opowiadała o swojej pracy i odpowiadała na pytania uczniów z różnych szkół. Dowiedzieliśmy się, że pani Dziewit-Meller najbardziej w swojej pracy ceni wolność. Pozwala jej ona na pisanie o czym chce i kiedy chce. Pisanie to jednak długi proces, który wymaga przygotowań, szukania informacji, uczenia się i ćwiczeń z pisania. Autorka prowadzi kanał You Tube Bukbuk o książkach, a jej książka o kobietach była wystawiana jako spektakl. Ulubionym pisarzem dla młodych czytelników pani Dziewit-Meller jest R.Dahl i Dawid Williams.

Spotkanie autorskie online okazało się ciekawym doświadczeniem dla uczniów, jak i nauczycieli. Chociaż widzieliśmy i słyszeliśmy autorkę tylko przez ekran, to doceniamy taką możliwość, bo w czasach pandemii trudno kogoś zapraszać do szkoły. W tej sytuacji technologia była naszym sprzymierzeńcem. Rozmawialiśmy na czacie i zaoszczędziliśmy na honorarium, które jak najbardziej autorce należy się za pracę z czytelnikami. 




W spotkaniu autorskim online z panią Joanną Olech wzięła udział klasa 4c. Pomimo wstępnych kłopotów z odtwarzaniem głosu udało się połączyć z autorką poczytnych historii dla młodszych czytelników. Pani Olech zaprezentowała większość swoich książek. Opowiadała o książkach detektywistycznych, z dreszczykiem, pełnych tajemnic i nie zapomniała o zabawnym smoku Pomponie oraz omawianej w szkołach rodzinie Miziołków. Dowiedzieliśmy się, że wzorem do napisania opowieści "Dynastia Miziołków" jest jej rodzina. Autorka z obserwacji swojej rodziny, charakterów bliskich osób wiele przenosi do tworzonych książek, które też sama ilustruje. Lubi zdecydowaną, lekko rozmazaną kreskę i w ten sposób przedstawia swoich bohaterów. Pani Olech opowiedziała też o swoim warsztacie pracy. To wielki regał z książkami i ołówek. Autorka zdradziła nam, że bardzo lubi czytać i dlatego oprócz pisania recenzuje książki, a jej największym marzeniem jest wykonywać zawód "czytacza" i tylko czytać, czytać, czytać... Szkoda, że taki zawód nie istnieje! Pani Joanna nie lubi podróżować, ale czasem spaceruje ze swoją przyjaciółką i też pisarką - Anną Onichimowską. Na koniec dowiedzieliśmy się, że niebawem ukaże się na rynku jej nowa książka. 
Spotkanie zakończyliśmy sprawdzeniem uważności słuchania uczniów. Pani Aneta Szadziewska zadawała pytania nawiązujące do przekazanych informacji na spotkaniu i w formie konkursu sprawdziła zdobytą wiedzę. Nawet nie spodziewała się, że niektórzy uczniowie, wydawałoby się nieuważni i roztargnieni, będą odpowiadać tak prawidłowo. Może to świadczyć o podzielnej uwadze uczniów i pozornej dekoncentracji, co nas bardzo ucieszyło. Spotkanie odbyło się we współpracy z panią E.Kosowską-Stępniak i panią M.Kwiecień-Bystrek.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz