Kodowanie, szyfrowanie zapewne kojarzy się większości z informatyką i programowaniem, światem komputerów i szpiegów. Nic bardziej mylnego, bo szyfrować i kodować można wszędzie i wszystko. Czy wiecie, że książki też można zakodować i że kryją w sobie różne tajemnice? Tytuły książek mogą być szyfrem, wskazówką, o czym jest powieść. Akcja wielu powieści często osnuta jest zagadkami, rebusami i tajemnicami. Bohaterowie książek detektywistycznych i sensacyjnych to czasem szpiedzy, którzy albo coś szyfrują albo dekodują. Biblioteka szkolna jest też doskonałym miejscem do szyfrowania i kodowania informacji. Tym razem to my, nauczyciele bibliotekarze, ukryliśmy popularne książki z naszej szkolnej biblioteki. Nie są jednak schowane w sejfie biblioteki ani podziemnym magazynie. Nie musicie ich poszukiwać na regałach, w czytelni czy Internecie. Wystarczy, że w wolnym czasie rozwiążecie, a fachowo: odkodujecie, ukryte tytuły książek. Tytuły zakodowane są różnymi metodami. Wszystkie umieszczone są na korytarzu szkoły wraz z instrukcją. W pierwszym tygodniu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaproponowaliśmy odszyfrowywanie tytułów książek kodem czekoladkowym. W drugim tygodniu książki ukryto wykorzystując szyfr Cezara, a w trzecim użyto szachownicy Polibiusza. W ostatnim tygodniu października pojawią się książki ukryte pod szyfrem ułamkowym. Potraktujmy zabawę jako konkurs! Na rozwiązania czekamy do końca października. Należy przynosić je do czytelni biblioteki i włożyć do specjalnego pudełka oznaczonego grafiką Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2020. Zapraszamy!
Jeśli chcecie wiedzieć już teraz na czym polegają wybrane przez nas metody szyfrowania polecamy stronę: http://zabawyzprogramowaniem.edu.pl/
Poniżej prezentujemy wybrane migawki fotograficzne z dekodowania książek! Widać, że zabawy było co niemiara, a przerwa była mądrze i aktywnie wykorzystana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz