środa, 26 października 2022

Kalendarz świąt (nie)typowych: Okazje do czytania-listopad 2022

Promocja książki i czytelnictwa, kształtowanie nawyku codziennego czytania, przybliżanie dzieciom i młodzieży literatury polskiej i światowej to powody, dla których prezentujemy kolejną, listopadową odsłonę kalendarium świąt (nie)typowych: okazje do czytania 😉 
Mamy nadzieję, że "okazje do czytania" sprawią, że wśród naszych uczniów powstanie i utrwali się nie tylko potrzeba, ale i zamiłowanie do czytania dla przyjemności 😊😉 

Te (nie)typowe święta sprzyjają czytaniu książek o tematyce związanej z nimi i rocznicowych. Czytajmy i rozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą przez pryzmat książek i literatury, która wspiera, rozwija, wychowuje i kształtuje, łączy i zbliża, daje moc, procentuje na przyszłość ...  Dla młodzieży polecamy opowiadania z cyklu "Gorzka czekolada ..." oraz  "Czarny Młyn" Marcina Szczygielskiego, powieści Johna Greena "Szukając Alaski" oraz "Gwiazd naszych wina", a także "Jutro" Johna Marsdena. Dobrą lekturą dla nastolatek, które zmagają się z coraz powszechniejszymi problemami z odżywianiem, będzie książka Joanny Jagiełło "Tiramisu z truskawkami" Dzieciom zaś książkę pt. "12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci", powieści Astrid Lindgren, Carla Collodiego ...



wtorek, 25 października 2022

Zacznijmy od poezji ... Kreatywne zajęcia rozwijające wyobraźnię.

Każdy z nas jest kreatywny. Aby przekonać się o tym należy uwierzyć w to i pracować nad rozwojem swojej kreatywności tj. próbować, poszukiwać, tworzyć, wykonywać, uczyć się, także na błędach, inspirować się, słuchać, przyglądać się, czuć, myśleć nieszablonowo i szeroko, rozwijać się ...

Bo praktyka naprawdę czyni MISTRZA !!!

Zajęcia rozwijające kreatywność są częstą aktywnością nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły. A świadczą o tym zajęcia, o których możecie poczytać na naszym blogu 👀

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/09/ksiazki-maja-skrzyda-zajecia-kreatywne.html

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2021/06/gdybym-by-ksiazka-zajecia-kreatywne-w.html

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2022/03/czytanie-jest-fajne.html

https://g3-biblioteka.blogspot.com/2022/03/sownictwo-retro-czyli-gdyby-tak.html

Dzisiaj przedstawiamy efekty pracy uczniów klas Vd, IVd, Vb i Va wykonanych podczas zajęć kreatywnych pt. "Zacznijmy od poezji ..." 

Zajęć, podczas których uczniowie zainspirowani jesiennym wierszem tworzyli rysunki, rozpoczynając pracę od zasuszonego liścia. Pomysłów na prace plastyczne było wiele ... A jakich, popatrzcie sami 👀 

środa, 19 października 2022

„Powiedz mi co to jest pokój?...”-Galeria Prac Pięknych cz.XIV

 



„Powiedz mi co to jest pokój?...”

to wystawa prac plastycznych uczniów wykonanych pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Katarzyny Stanuch. Wystawa powstała w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022, którego tematem przewodnim jest hasło: „Czytanie dla pokoju.”

Młodzi artyści akwarelą namalowali swoje wyobrażenia/skojarzenia do słowa "pokój" po wysłuchaniu tekstów-przykładów literatury o pokoju. Bo pokój to nie odległa idea, a wartość, którą wszyscy możemy budować.

Wiedzą o tym wszystkie dzieci, które pragną pokoju w swoich sercach, rodzinach, domach, kraju i na świecie …

Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy i refleksji -

„Powiedz mi co to jest pokój?...”


"Powiedz mi co to jest pokój?" autorstwa Ewa Osoba

wtorek, 11 października 2022

Spotkanie ambasadorów eTwinning

Od ponad dziesięciu lat mam przyjemność i zaszczyt być w gronie fantastycznych nauczycieli z Polski, którzy z pomocą programu eTwinning i pełniąc funkcję ambasadora eTwinning zarażają swoim entuzjazmem, pomysłami i gotowością do działania innych pedagogów w Polsce i za granicą. Tym razem spotkaliśmy się w Warszawie w dniach 7-9 października 2022 roku, aby wziąć udział w różnych warsztatach, porozmawiać o zadaniach ambasadorów i budować relacje, które motywują do pracy i dbałości o jakość polskiej edukacji. Spotkanie pozwoliło poznać nową europejską platformę edukacyjną, która będzie pomocna w pełnieniu funkcji ambasadora, jak i w realizacji projektu Erasmus+. Podczas warsztatów poznaliśmy możliwości robienia filmów na smartfonie, uzmysłowiliśmy sobie, jak jeszcze dużo pracy przed nami w zakresie ekologii i jak zmienia się edukacja. Była też profesjonalna sesja wizerunkowa i ulubiony tort bezowy "eTwinnerów."

Teraz pora na realizację projektu edukacyjnego eTwinning, dbałość o rozwój zawodowy, w tym cyfrowy poprzez program i dzielenie się wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie. Zapraszam do współpracy w eTwinning nauczycieli z mojej szkoły, województwa lubelskiego, Polski i zagranicy. Zachęcam, bo współpraca to nieoceniona wartość dla wszystkich, którzy chcą i uczą się zdobywać wiedzę, rozwiązywać problemy, budować relacje społeczne, rozwijać różne kkompetencje.

Fot. Małgorzata Knap

         



 

poniedziałek, 10 października 2022

Mistrz Frazeologii - Cz.1 "Książka i czytanie"


 Przedstawiamy pierwszy, z pięciu, etapów Konkursu "Mistrz Frazeologii", o którym pisałyśmy na łamach naszego bloga👀 - Regulamin Pierwszy etap tematycznie związany jest z książką i czytaniem, bo odbywa się w październiku: "Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych"😉😊

Podejmij wyzwanie i sprawdź swoją wiedzę i umiejętności językowe !!! 

Potraktuj to jako powtórkę przed ... sprawdzianem lub egzaminem !!!

Zostań Mistrzem Frazeologii !!!

Quizizz

Kahoot!

Książka interaktywna, czyli jaka?


książka interaktywna - warsztaty klasy 5G autorstwa ANETA SZADZIEWSKA

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych klasa 5G wzięła udział w zajęciach skupionych wokół książki. 6 października wraz z wychowawczynią-panią Anną Reszką-Kozak i nauczycielką bibliotekarką - Anetą Szadziewską klasa po raz pierwszy odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną im. KEN w Lublinie, gdzie uczestniczyła w warsztatach o książce interaktywnej. Wszystkie zaprezentowane książki były dla uczniów miłym zaskoczeniem. Wszystkie publikacje wzbudziły duże zainteresowanie, bo można je czytać, oglądać, penetrować nie tylko kartkując strony czytając i oglądając ilustracje, ale sięgając po dodatki do nich. Książki te mają, tzw. "efekty specjalne". Jedne zawierają lupki do oglądania szczegółów, inne specjalne folie wprawiające w ruch obrazki. Kolejne zawierały okienka, które można otwierać i elementy ruchome. Te najbardziej nowoczesne książki interaktywne to te z kodami QR oraz aplikacjami, które odkrywają przed czytelnikami obrazy w rozszerzonej rzeczywistości. 
    Dziękujemy za zorganizowanie spotkania zaprzyjaźnionej bibliotece pedagogicznej, a uczniów zapraszamy po sięganie po tego typu książki w bibliotece szkolnej. Też takie posiadamy i liczymy na to, że tego rodzaju publikacje są sposobem na zaprzyjaźnianie młodych użytkowników biblioteki z książką i czytaniem.

piątek, 7 października 2022

Serce szkoły, czyli jednodniówka edukacyjna w Wikimedia Polska.



    7 października 2022 roku w drodze na spotkanie ambasadorów eTwinning wstąpiłam na, tzw. Jednodniówkę Edukacyjną organizowaną przez zespół edukacji Wikimedia Polska. Spotkaliśmy się  na żywo w Meta Przestrzeni, a inni dołączyli online. Wystąpienia dotyczyły bibliotek szkolnych, pedagogicznych, uniwersyteckich i publicznych oraz ich działań aktywizacyjnych, w tym związanych z Wikipedią. Zaprezentowano też raport "Podcięte skrzydła" z badania potrzeb nauczycielek i nauczycieli bibliotek szkolnych i stanu tych placówek. Odbył się też panel dyskusyjny wokół raportu poprowadzony przez dziennikarkę i autorkę książek Justynę Suchecką.
Dla chętnych odbyło się też poranne zwiedzanie z wikirezydentem słynnej warszawskiej biblioteki 'Koszykowej'!





 

wtorek, 4 października 2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 pod hasłem „Reading for Global Peace and Harmony”-„Czytanie dla pokoju”.

    Tradycją stały się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku święto obchodzimy pod hasłem "Reading for global peace and harmony", które w Polsce interpretujemy jako "Czytanie dla pokoju".

Nauczyciele bibliotekarze przygotowali propozycje dla wszystkich klas. Każdy uczeń i nauczyciel jest też mile widziany w bibliotece i może zgłosić swój pomysł na wspólne świętowanie, bo to miesiąc wszystkich czytelników, użytkowników biblioteki i nauczycieli bibliotekarzy!










To "Którędy do Yellowstone"?

     W październiku w bibliotece szkolnej będziemy gościć niezwykle ciekawą wystawę udostępnioną przez wydawnictwo Dwie Siostry. Wystawa nosi tytuł "Którędy do Yellowstone" i nawiązuje do książki o tym samym tytule. Twórcą wieloformatowych ilustracji są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy za komiksowy atlas "Którędy do Yellowstone" otrzymali wyróżnienie w 2021 roku w prestiżowym konkursie dla ilustratorów Bologna Ragazzi Award. W 2021 roku książka trafiła na listę lektur dla klas 1-3 szkół podstawowych. Ten wielki album o parkach narodowych w formie kilkunastu plansz będzie można oglądać w naszej szkole w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022. Poprzez wystawę uczniowie zdobędą ogrom wiedzy o ośmiu parkach narodowych z różnych regionów świata. Przewodnikami po parkach będą wiewiórka Ula i żubr Kuba. Z nimi podróżujemy po świecie i odbywamy wielką podróż, podczas której można znaleźć odpowiedź na szereg pytań, np:

Co żubr ma wspólnego z bizonem? Jak podróżuje lodowiec? Dlaczego wilki są potrzebne? Jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki? Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii? Na czym polega noc polarna? Dlaczego panda musi ciągle jeść? 

Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania wystawy! Zachęcamy też do zapisów na warsztaty w bibliotece na temat książki, które kierujemy do grup klasowych (z uwagi na ograniczoną przestrzeń). Proponujemy je klasom 1-3, które chcą włączyć książkę do kanonu omawianych lektur. Planowany termin kilku warsztatów to 20-30 października 2022.

O książce;

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ktoredy-do-yellowstone.html

Fot. Wydawnictwo Dwie Siostry






Maraton głośnego czytania!

  Wczoraj świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W bibliotece szkolnej przez kilka godzin trwał maraton czytelniczy, w czasie którego książki na głos czytali uczniowie i nauczyciele. Naszymi odbiorcami byli czytelnicy przebywający w czytelni, rówieśnicy uczniów czytających specjalnie zaproszeni przez koleżanki i kolegów, jak i grupa przedszkolna i zainteresowane klasy (IID i VID).  Wszyscy wiemy, jak ważne, ale i trudne jest głośne czytanie. Lubimy, gdy ktoś nam czyta, bawi nas i porusza treścią wybranej lektury. Osoba czytająca głośno przyciąga też do czytania swoimi umiejętnościami lektorskimi, a nawet aktorskimi. Tym bardziej chcemy podziękować odważnym czytelnikom za chęć poczytania przed publicznością! To nie lada wyczyn! Kolejną wartością głośnego czytania jest pokazanie, jak różnorodna jest literatura i że każdy może czytać to, co lubi.                                  Głośne czytanie odbywało się też w klasach. Pani Anna Reszka-Kozak czytała po angielsku w klasie 5G, pani Iwona Kozak zapoznała uczniów klas czwartych i ósmych z fragmentami literatury młodzieżowej. Do klasy 3B udała się pani Zofia Dzięcioł z książką "Kto uratuje wiewióra? Collet Geraldine, a pani Małgorzata Dąbrowska-Duda w klasie 3C poczytała książkę "Moje prawa ważna sprawa" Renaty Piątkowskiej. Podczas maratonu w czytelni książkę "Pax" Saty Pennypacker czytała pani Aneta Szadziewska, a pani Ewa Osoba i Małgorzata Dąbrowska-Duda zapoznały uczniów z książką "Znam taki kraj, którego ty nie znasz..."Martina Badstubera. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom we wspólną organizację wydarzenia. To oni zasługują na wyróżnienie na forum klasy i szkoły! Część z nich (uczniowie z Ukrainy:)) czytała poza zajęciami lekcyjnymi. Oto wyróżnieni twórcy wydarzenia:

  1. Sofia Voitovych - 5c (uczennica czytała po ukraińsku i tłumaczyła po polsku)
  2. Maria Nazaruk, Olena Dadak - 6e (uczennice czytały dzieciom młodszym książkę w wersji ukraińskiej i polskiej oraz sobie nawzajem)
  3. Kutrzeba Dominika, Amelia Ostrouch, Aleks Mikołajczyk-8H (czytali uczniom przebywającym w bibliotece i sobie nawzajem)
  4. Sówka Oliwia, Lubaczewska Weronika, Arend Oliwia, Julia Raczkowska, Gabriela Krajewska, Natalia Chmiel -8D (czytały klasie 6d i innym)


Przedszkolakom, klasie 6d dziękujemy za udział jako słuchacze. Doceniamy wspólne próby zachęcania do czytania i obcowania z książką! Kontynuując wspólnie z czytelnikami i nauczycielami działania czytelnicze zapraszamy do biblioteki na lekcje wychowawcze z cyklu: Relaks z książką, podczas której w przestrzeni biblioteki- czytelni i wypożyczalni każdy uczeń spędzi lekcję czytając, co chce i ile chce.









Podręcznikowy zawrót głowy - sierpień/wrzesień 2022

Popularne powiedzenie głosi, że "jeden obraz jest wart więcej niż tysiąca słów!" i właśnie dlatego zamiast  tekstu publikujemy zdjęcia 👀😉😊 oraz statystykę, która ilustruje tegoroczne "zmagania" z podręcznikami dotowanymi przez MEiN.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła, licząca obecnie uczniów 1224 (stan na 4.X.2022) otrzymała 2900 egzemplarzy nowych podręczników i 6555 egzemplarzy ćwiczeń. Były to podręczniki dla klas III i VI, które po trzech latach użytkowania zostały wycofane i wymienione na nowe. Wpłynęła też całkiem spora ilość nowych podręczników wynikająca z większej liczby uczniów na pozostałych poziomach nauczania w bieżącym roku szkolnym w porównaniu do roku szkolnego 2021-2022. Klasom I, II, IV, V ,VII i VIII wypożyczono ponad 10500 egzemplarzy podręczników będących w użytku w ubiegłym roku szkolnym. 

 Chcemy podziękować za pomoc niezawodnym Panom Konserwatorom, którzy rokrocznie wnoszą paczki z książkami do biblioteki. Szczególne podziękowania kierujemy też do p. Emilii Kosowskiej-Stępniak i uczniów naszej szkoły widocznych na zdjęciach👀, którzy wspierali nas w pracach technicznych. Dziękujemy również nauczycielom, którzy przyprowadzali do biblioteki zespoły klasowe po odbiór darmowych podręczników. 

I choć te podręczniki są DARMOWE to KOSZTUJĄ wiele😉 uwagi, wysiłku, czasu, pracy ... 











Kalendarz świąt (nie)typowych: Okazje do czytania-październik 2022

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czyli wielkie święto książki i czytania👍😉😊 Stwarza to wiele okazji do czytania 👍😉😊

Przeczytaj tyle, ile możesz. Nic nie pomoże ci tak bardzo, jak czytanie [...]"J.K. Rowling

"Zamiłowanie do czytania, które, odpowiednio ukierunkowane, musi być edukacją samą w sobie."Jane Austen

Poniżej przedstawiamy kolejną - październikową -  odsłonę "Kalendarza Świąt (Nie)typowych: Okazje do czytania-październik" 👀