środa, 22 kwietnia 2020

Gimnastyka umysłu - gry planszowe.

Gry planszowe przechodzą swój renesans, a o korzyściach płynących z grania w planszówki lub gry karciane bez użycia prądu można mówić wyłącznie pozytywnie. Przede wszystkim sprawiają radość, integrują graczy, uczą logicznego myślenia, zdobywania wiedzy, kształcą umiejętności komunikowania się, dążenia do celu, motywują do rozwoju, rozwijają kreatywność i uczą zasad fair play. Wiele z nich jest pięknie wydanych i wyrabiają w nas zmysł estetyczny, a dla niejednego człowieka to ulubione hobby, a nawet sposób na życie i praca. W warunkach obecnej pandemii to doskonałe rozwiązanie na integrację domowników, odciążenie umysłu od zadań lekcyjnych i zdrowy przerywnik w nauce, jak i sposób na korzystne spędzenie czasu. W naszej szkolnej bibliotece organizujemy od czasu do czasu rozgrywki w planszówki, tworzymy własne gry i organizujemy konkursy na projekty gier literackich. Pora te pomysły przenieść do zdalnego nauczania. Będziemy podpowiadać, jak zrobić własną grę i gdzie korzystać z gier darmowych. Zaproponujemy też wychowawcom lekcję o klasowej planszówce. Zapewne po ostatnich tygodniach nauki zdalnej i  doświadczeniach z tym związanych powstałyby bardzo autorskie i oryginalne gry planszowe przydatne do nauki i zabawy w każdej chwili. 




Jako pierwszą propozycję proponujemy wyjątkową ofertę bezpłatnych wersji popularnych gier dostępnych w formacie "print&play". To oznacza, że możecie je pobrać legalnie, ale trzeba je wydrukować, a potem najlepiej zalaminować lub zabezpieczyć, aby długo służyły. Następnie wystarczy usiąść z domownikami i grać! Do dyspozycji macie następujące gry:

Dobble - musisz jak najszybciej znaleźć na dwóch kartach parę identycznych symboli; ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i refleks; dla graczy od 6 lat.

Unlock - gra grupowa typu escape room, która pozwala przeżywać przygody i rozwiązywać zagadki. 

Dixit - na podstawie pięknie ilustrowanych kart gracze tworzą skojarzenia, wymyślają hasła, a następnie odgadują, które z nich było głównym; można tworzyć bajki, opowieści i rozmawiać o emocjach; wykorzystywane w edukacji i biznesie; od 8 lat.

Do pobrania są też inne gry: Combo color, Cortex, Timeline, a udostępnia je firma Asmodee wraz z wydawnictwem Rebel. Oferta będzie poszerzana i uzupełniana o wersje w języku polskim.

Najmłodszym czytelnikom, fanom czasopisma "Świerszczyk" polecamy gry planszowe dołączane do każdego numeru i opracowywane przez znanych pisarzy oraz ilustratorów. (przykładową grę można zobaczyć na https://swierszczyk.pl/ lub kiedyś pograć w szkolnej bibliotece).

Gdyby ktoś chciał zgłębiać wiedzę o Lublinie to polecamy gry fundacji Trach (już do kupienia lub zagrania kiedyś w szkolnej bibliotece)!

Mamy jeszcze ofertę dla wychowawców-scenariusz lekcji wychowawczej "Zaprojektuj planszówkę".


Możecie nam zaprezentować własne gry i napisać w co lubicie grać!



1 komentarz:

  1. Kopalnia skarbów u Was, dziewczeta, kopalnia skarbów! Dziękujemy! : ) W.

    OdpowiedzUsuń