Animacja zajęć w bibliotece to szeroki zakres działań nauczycieli bibliotekarzy, które rozwijają twórczość i aktywność dzieci i młodzieży, rozwijają ich zainteresowania i pasje, uczą i bawią, umożliwiają pożyteczne spędzenie czasu ... Uczennice i uczniowie przebywający w bibliotece szkolnej - w wypożyczalni i czytelni - aktywizowani są na wiele sposobów 😀 I tylko wtedy, gdy tego chcą 😉😊 Bo każdy jest dla nas ważny i wyjątkowy 👍💗 I chcemy by czuł się w naszej bibliotece najlepiej na świecie, a nasze animacje budziły w nim radość, satysfakcję i (samo)zadowolenie !!!
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
wtorek, 23 stycznia 2024
Animacji ciąg dalszy ...
Dyskusyjny Klub Książki - spotkanie czwarte
Witajcie w naszej baśni i bajce ...
22 stycznia, w ostatni przed feriami zimowymi poniedziałek, miało miejsce czwarte już spotkanie szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczennice razem z panią z biblioteki 😉 rozmawiały na temat fenomenu baśni i bajek towarzyszących nam od najmłodszych lat. 😊💕👍 Skąd ta popularność? I dlaczego tam mocno zakorzeniły się w naszej kulturze? Na czym polega ich siła i moc oddziaływania na nas? To tylko wybrane z pytań, na które szukałyśmy odpowiedzi. Zaczęłyśmy od klasyki - H.Ch.Andersen, J. i W. Grimm, Ch.Perrault, La Fontaine, I.Krasicki, M.Konopnicka ..., baśni poszczególnych krajów i narodów by skończyć na baśniach i bajkach tzw. współczesnych, to znaczy takich, które przeniesione zostały we współczesne realia, charakteryzują się dynamiczną akcją, oryginalną szatą graficzną, wartkim językiem, nierzadko humorem, nieszablonowym zakończeniem ... Takich jak: "Czerwony Kapturek w wielkim mieście" A.Frisch, R.Innocenti, "Dziewczyńskie bajki na dobranoc" M.Bereźnickiej-Przyłęckiej, N.Bobrowskiej i innych, "O słodkiej królewnie i pięknym księciu" R.Jedrzejewskiej-Wróbel ...
Świat magii, budzenie wyobraźni i ciekawości, kształtowanie wartości i uczuć, kształtowanie wrażliwości i empatii, zabawa ... to tylko wybrane powody, dla których nadal i bez względu na wiek i płeć wracamy do lektury baśni i bajek. Znajdziemy tam swoje pragnienia i marzenia, radości, tęsknoty i smutki ... a także obraz nas, z lat dziecięcych.😍👍💗
PS. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie znajdziecie wiele książek, zbiorów bajek i baśni 💗👍
Informujemy także, że następne spotkanie szkolnego DKK odbędzie się w poniedziałek 26 lutego 2024, a tematem przewodnim będą książki z motywem ... miłości 😍
Życzenia dla Babci i Dziadka
16 i 19 stycznia w oddziale przedszkolnym 0C i klasie IA odbyły się zajęcia z okazji zbliżających się Dnia Babci i Dziadka. Temat zajęć był zagadką, która została odgadnięta po wylosowaniu z worka atrybutów babć i dziadków, takich jak: kapcie, druty i kłębek włóczki, śrubokręt, laska, szarlotka, łopatka ogrodnicza i nasiona, rodzinne zdjęcie ... Wyjmując kolejne przedmioty określaliśmy nie tylko ich rolę w życiu dziadków i babć, ale wartości, jakie wnoszą w życie wnuków 😊💗 Szybko okazało się, że to "babcia robi najlepszą szarlotkę na świecie", a dziadek jest "złotą rączką" i/lub wspaniałym majsterkowiczem, który potrafi zrobić i/lub naprawić wszystko😉 Seniorzy pełnią też ważną rolę opiekunów w życiu wnuków bo, "mają zawsze dla nich czas", często też odkrywają przed wnukami wiedzę na temat przeszłości rodziny, są wsparciem i niezastąpionym towarzystwem w czasie spacerów, rozmów na ważne tematy, gier i zabaw ... I chociaż nierzadko sami potrzebują opieki i wsparcia, to pełnią ważną rolę zarówno w życiu przedszkolaków, jak i pierwszoklasistów.
Ich święto przypada dopiera za kilka dni, bo 21 i 22 stycznia, i zajęcia - Życzenia dla Babci i Dziadka - były okazją do sformułowania serdeczności i zrobienia okolicznościowej laurki dla nich. Inspiracją do tego był tekst "Kochamy Was, literkowe życzenia dla babci i dziadka" - https://blizejprzedszkola.pl/kochamy-was,2,12059.html oraz "drzewo z serc" - https://kolorowanki24.pl/drzewo-z-serc/ i mandale serce dla babci i dziadka - https://www.pomyslnauczyciela.pl/pl/p/SERCE-DLA-BABCI-I-DZIADKA%2C-MANDALE-STYCZEN-1/140 Dzieci słuchając czytanego wiersza rozwijały umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz literowania, bo musiały wybrać z tekstu odpowiednie słowa dotyczące tylko życzeń, a także określić początkowe litery tychże słów. A wszystko to po to, by uporządkować rozsypankę literową tworzącą hasło: KOCHAMY WAS!!!
A życzeń było wiele: snów kolorowych, kwiatuszków pachnących, całusów od wnucząt, auta dla dziadka, miłości dla bliskich, okularów nowych, hamaka miękkiego w ogrodzie ...
Elementem kończącym zajęcia były warsztaty plastyczno-techniczne robienia laurek 😊👍 Dzieci kolorowały, przyklejały, wycinały, ozdabiały ... rozwijając tzw. małą motorykę😉👍💓
Dziękuję za wsparcie w przeprowadzeniu zajęć paniom: Ewie Słomce i Annie Kasprzyk 😘😍
piątek, 19 stycznia 2024
Zimowy Lublin
"Gdy zimowa spadnie noc na ziemię:
Zawierucha toczy w rynku bójkę,
W białej płachcie Stare Miasto drzemie.
Armia domostw szturm odpiera hardo..."
Artur Oppman - Poezje tom I Stare Miasto
Kreatywności to cecha niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Warto jednak wiedzieć, że bogata wyobraźnia nie pojawia się z dnia na dzień. Kreatywność u dzieci rozwija się latami m.in. przez wprowadzanie na lekcjach plastyki ciekawych technik, które zachęcają do tworzenia.
Poniżej prezentujemy powstałe pod kierunkiem nauczyciela plastyki Pani Katarzyny Stanuch, wybrane prace plastyczne uczniów klas 5-6-7, przedstawiające Lublin w zimowej szacie. W obrębie emanujących historią murów Starego Miasta mieści się wiele zabytków architektury z różnych epok, w tym pozostałości murów miejskich takich jak Brama Krakowska i Grodzka, bogato zdobione renesansowe kamienice z dawnym ratuszem -Trybunałem Koronnym czy Archikatedra i Wieża Trynitarska. W technice mieszanej powstały prace o zabytkowym Lublinie. Młodzi Twórcy w swoich dziełach wykorzystywali malowanie gąbką, rysowanie cienkopisem oraz korektorem. Niekonwencjonalna technika dała uczniom możliwość wyrażenia swoich emocji i przemyśleń. Prace zaskakują swoją oryginalnością, pomysłowością i niestandardowym podejściem.
Zapraszamy do oglądania.
piątek, 12 stycznia 2024
Książka pierwszej pomocy emocjonalnej
Książka pierwszej pomocy emocjonalnej to element międzynarodowego projektu “Book=Life.Kooperatywa literacka dla rozwoju dzieci i młodzieży", w którym jego twórcy opowiadają o relacji literatury i życia. Motto projektu brzmi "Ludzie i książki są różni. To, co nas łączy, to opowieść."
W projekcie współpracują specjaliści od literatury, psychologii, rozwoju oraz pasjonaci książek. Dzięki łączeniu różnorodności pełniej opowiadają o świecie. W roku szkolnym 2022/2023 nauczyciele naszej szkoły: Aneta Szadziewska, Zofia Dzięcioł, Anna Kasprzyk i Izabela Litwin brały udział w cyklu szkoleń z zakresu psychologii i emocji, aby poznać i przygotować się do pracy z książką opartą na historiach pełnych różnych emocji. Uczniowie pani Anny Kasprzyk i pani Justyny Wiśniewskiej wzięli udział w kilku spotkaniach o charakterze literackim, w tym w warsztatach z psychologami, muzykami i w zajęciach plastycznych tworzenia lampionów. Niektórzy mieli okazję uczestniczyć w festiwalu literackim “Alfabet” - tygodniowym wydarzeniu w centrum Lublina. Pracę w ramach projektu realizujemy w roku szkolnym 2023/2024. Jej efektem jest kącik w czytelni biblioteki szkolnej “Książka pierwszej pomocy emocjonalnej” zaprojektowany przez panią Alinę Januszczyk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, koordynatorkę projektu w Polsce. Po naszym kąciku pełnym wyciszających kolorów oprowadza Emka - piesek maskotka, który mieszka razem z książkami. Wybrane książki to nie przypadkowy zbiór. Mówią o wszystkich emocjach, które towarzyszą dzieciom i każdemu człowiekowi. Razem z Emką zachęcają do ich oswajania, kontrolowania i rozumienia. Jest też uczuciometr uczuć i drzwiczki do radości, smutku i złości. Gdy się je otworzy można znaleźć się w przestrzeni, która sprawi, że się uśmiechniemy albo rozładujemy negatywne emocje. Można pleść sznureczki, spojrzeć w kolorowe lusterko i ujrzeć odmienioną swoją twarz albo poczuć na dłoni aksamitne cekiny. Gdy potrzebujemy pobyć tylko ze sobą można schować się w baldachimie i pomilczeć albo posłuchać nagranych magicznych opowieści. Czas z sensoryczną Emką to też wyłącznie dobre i ciepłe chwile.
Kącik przeznaczony jest głównie dla dzieci z zerówek i klas I-III, ale obserwacje pokazują, że chętnie korzystają z niego i starsi uczniowie. Kolejnym krokiem będzie prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tego specjalnego miejsca w czytelni, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy nauczyciel może poprowadzić zajęcia z grupą uczniów, a niektórzy będą mogli skorzystać z propozycji warsztatów, które poprowadzi pomysłodawczyni i realizatorka projektu pani Alina Januszczyk. Dodać chcemy, że pani Alina otrzymała w grudniu 2023 roku nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY.
Serdecznie dziękujemy za zaufanie, współpracę i wspólny efekt pracy.
środa, 3 stycznia 2024
Świąteczna lekcja wychowawcza w klasie VIA
“Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, jest taka moc, co smutek w radość przemienia, jest taka siła, co spełnia marzenia… To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.” Magicznych Świąt Bożego Narodzenia! Radosnych, ciepłych, wypełnionych życzliwością i miłością.
Bądźcie dobrzy dla ludzi!
PS. Lekcja "Biały obrus lśni na stole ...", czyli refleksja nad istotą świąt Bożego Narodzenia opracowana została na podstawie scenariusza dostępnego na stronie - https://www.polskizklasa.pl/bialy-obrus-lsni-na-stole-lekcja-swiateczna-o-dobroci/